Sol Reklam

PlayStation 5 hakkında yeni bilgiler!

devbrius

plugin developer
Stajyer
MinePass
Emekli
Onaylı Satıcı
Elmaslar
245
Puanlar
13.655
PS5-featured-image.jpg

PlayStation 5 hakkında bilgiler gelmeye başladı!
2020'ye girmeden bilgiler gelmeye başladı!

Minecraft Türkiye'den hepinize selamlar! Bugün sizlerle birçok oyunseverin merakla beklediği bir konuyu ele alacağız. Geçtiğimiz günlerde ünlü Japon şirketi Sony, PlayStation 5 adlı oyun konsolu hakkında çok olmasa da bazı bilgileri kullanıcılarına sunmuştu. Yeni yapılan açıklamalar sonunda bu bilgilere bir yenisi daha eklendi. İsterseniz bir önceki açıklamaları hatırlayarak konumuza başlayalım çünkü aramızda bilmeyenlerimiz olabilir. Geçen Aralık ayının başlarında oyun konsolunun sanal gerçeklik ve ışın izleme teknolojisi gibi yeniliklere sahip olacağından bahsedilmişti. Bunlara ek olarak 8000 piksel yani 8K çözünürlük desteğinin de olacağı belirtilmişti. Hatta Dualshock 5'in görüntüsünün internet ortamına sızdığı iddiaları da var ancak bu bilginin doğruluk değerini bilmiyoruz.

playstation-5-onumuzdeki-yil-gelebilir.jpg

PlayStation 5'e çıkması muhtemel oyunlar
Oyunları tek tek sayacak olursak, bunlar GTA VI, Call of Duty: Black Ops V, Assassin’s Creed, FIFA, NBA 2K, Bloodborne Remastered, Astro Bot: Rescue Mission 2 ve Batman: Arkham gibi bazı oyunlar olacaktır. Hepsini yazmak yerine aralarında çıkma ihtimali en yüksek olan oyunları yazdım. Tabii ki bu durum sadece ihtimale bağlı, oyunların çıkmama gibi bir ihtimalleri de var. Ancak biliyorsunuz ki çıkışı yeni yapılmış bir platformda yer almak her oyun yapımcısının ilk hedeflerinden bir tanesi olabilir. Sonuçta onlara göre oyunu ne kadar satabilirlerse o kadar iyi.

ps5-dev-kit-1575147370993-1024x576.jpg

Play Station 5 Geliştirici Kitinden ilk görüntüler

Yukarıya koyduğum görüntüden geliştirici kitini inceleyebilirsiniz. Ben ne kadar iyi, ne kadar kötü yorumlayamam ancak kullanıcıların bir kaç yorumuna tanıklık ettim. Yapılan yorumların bir kısmını buraya yazmak istiyorum; "Hiç beklediğim gibi değil.", "İnşallah bu gerçek tasarım değildir" "Şahsen daha iyi bir tasarım olmasını beklerdim." ve "Lütfen, tasarımı bunlar olmasın." gibi olumsuz yönde yorumlar yapılmış.

PlayStation 4 çıkalı tam tamına 6 yıl oluyor fakat büyük oranda gelişmesi beklenen geliştirici kiti şu andan itibaren bile tepkileri üstüne toplamış durumda. Görüntüye son kez bakalım, görmüş olduğunuz üzere kitin üzerinde DualShock da bulunuyor, öncekine az çok benziyor diyebiliriz ama farklılıklar da var tabii. Bu farklılıklar söylentilere göre değişikliklere gidilen kontrol cihazı, R2 ve L2 düğmelerinin büyük olması ve dahili mikrofonun yer alması gibi şeyleri barındırıyor.

PlayStation-5.jpg

PlayStation 5 ne zaman çıkacak?
Şimdi ise günümüze yani yeni edindiğimiz bilgilere gelelim. Kısa bir süre öncesinde Sony'nin CEO'larından olan Jim Ryan, sosyal medya hesabından çıkması beklenen konsol hakkında kamuoyuna açık bir şekilde bir kaç konuya değindi. Değindiği bu konular ise PS5'in ne zaman çıkacağı ve fiyatının ne kadar olacağıydı. Söylediklerine göre gelecek 2020 yılının son 3 ayı içerisinde piyasaya sürülecek, bu da demek oluyor ki Ekim, Kasım veya aralık ayında kullanıcılara sunulacak.

PS5.jpg

PlayStation 5 fiyatı ne kadar?

Son olarak ise konsolun fiyatına gelelim ve konuyu bitirelim. Fiyatın yaklaşık 499 dolar olacağı söylendi, bu da günümüz dolarını 5,74 olarak baz aldığımızda 2 buçuk binden daha fazla Türk Lirası anlamına geliyor. Açıkçası ben bu rakamlara şaşırmadım diyebilirim, bizim için gerçekten uçuk bir fiyat fakat bu tamamen doların artmasından kaynaklanıyor. Dileyin ki dolar ekonomisi o güne kadar daha da aşağılara düşmüş olsun eğer almayı düşünüyorsanız, size diyebileceğim tek bir cümle var. Umarım, cebiniz çok yanmaz.

Konumu buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim, bir başka zaman daha görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı