Sol Reklam
Sağ Reklam

Tanıtım (Öteki Sinema) V For Vendetta

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

cemvrs

Sektörün içindeyim panzehir aktif

Discord:

cemvrs#6234

Elmaslar
571
Puanlar
11.570
Minecraft
CemSamet007
79766

V For Vendetta
Alan Moore ve David Lloyd tarafından Tasarlanan V for Vendetta isimli çizgiroman serisinde yer alan kurgu karakteridir. Her zaman giydiği Guy Fawkes maskesi ve kıyafetleri ile gizemli bir devrimcidir.

Hayatım boyunca izlediğim ve filmdeki karakterin sözünü ilk defa anlamlı bulduğum filmlerden birisidir. Film İngiltere’de geçiyor. Ülkede son derece baskıcı bir düzen yaşanıyor. Bir çok yasaklar ve engellerle geçinmeye zorlanan halk, şiddet yoluna başvurmaya meilli hale geliyor. Ülkenin bu karışıklığının tam ortasında görünmeye başlayan gizemli adam V, Diğer birçok insan gibi belaya bulaşmış olan masum kadın Evey’i kurtarır. Ama bu kurtarış, tamda ulusun kurtuluş mücadelesini temsil eder çünkü V'nin davranışı aslında toplumun uyanışını ve ayaklanmasını tetikleyen ve başlatan unsurdur. Alan Moore adlı yazarın romanından uyarlanan film, son derece muhteşem bir hikayedir.

79769

Guy Fawkes Kimdir ?

V'nin taktığı maske olan Guy Fawkes'in maskesidir. Guy Fawkes ise 14 Nisan 1570 tarihinde dünyaya gelmiş bir İngiliz askeriydi. Sonradan İspanya'nın Hollanda'da bulunan askeri birliğine giren Fawkes'in askeri zekası ile ün saldı. 1604 yılında tekrardan yurduna dönüş yapan Guy Fawkes, Robert Catesby ve diğer komplocularla tanıştı. Katolik Kilisesi'nin eskiden olduğu gibi egemenlik için mevcut yöneticileri ve sistemi yok etme kararı aldı. Katoliklerin hakları sınırlanmıştı. Komplocu grup baştaki ve destekçilerini öldürerek katoliklerin söz sahibi olacağını dile getiriyordu.

Hatırla, 5 Kasım'ı hatırla...

5 Kasım Barut Komplosu

V for Vandetta'yı izleyenler bu muhteşem repliği elbette ki duymuştur, "Hatırla, hatırla, 5 Kasım gününü hatırla, patlamayı, ihaneti ve komployu... Bu ihaneti unutmak için hiçbir neden bulamıyorum. " Komplonun nedeni 1532-1536 yılları arasındaki dönemde Kilise Krala bağlanmıi, Din adamlarının halk ve iktidar üstündeki etkisini bir hayli azaltmıştı. Guy Fawkes ve arkadaşları bu düzeni benimsemeyip Katolik Kilisesi'nin yeniden egemen olduğu düzeni geri kurmaya karar vermişlerdi. Mevcut sistem ve yöneticilerin yok edilmesi gerekiyordu.

79813

( görüntü kötülüğü için özür dilerim başkasını bulamadım. )​

5 Kasım 1605 günü akşamı Guy Fawkes, eylemin başında olmamasına rağmen olay gecesi barut fıçıları ile yakalandığı için en çok öne çıkan isim olmuştur. Çıkarıldığı mahkemede vatan hainliğinden hüküm giyen Fawkes, 31 Ocak 1606’da sarayın karşısında asılarak idam edilmiştir.
Ayrıca Fawkes İngilterede en büyük vatan haini ilan edilmiştir.

V for Vandetta filminde ise bu kısma değinilmiştir. Ayrıca her yıl 5 kasım gecesinde Birleşik Krallığa ait eyaletler ile birlikte Kralyet öncülüğünde Komplonun başarısızlığa uğratılması şenliklerle kutlanılıyor. Bu kutla gecesine Guy Fawkes gecesi adı verilmiş. Politikadan çok eğlence amaçlı kutlanıyor.

Fikirlere Kurşun İşlemez !

domino-filmloverss

V karakteri Londra'nın yayınını keserek halkı uyandırmaya çalışıyor. Yayındaki repliği şu şekilde;

İyi akşamlar Londra.. Önce yayını kestiğim için özür dilemek isterim.. Pek çoğunuz gibi bende evimin güvenli ortamında günlük sıkıntılardan uzak televizyon başında keyif almaktan hoşlanan biriyim.. Bende her insan gibi severim ama onun anısına hürmeten şimdi buradayım.. Geçmişte yaşanan o çok önemli olayda mücadele ederken hayatlarını kaybeden o insanların anısına böyle bir kutlama yapmak istedim.. Ve böylece beş kasım gününün artık hiç hatırlanmadığını anladım.. Bu yüzden oturup sohbet etmemiz iyi olacak diye düşündüm. Elbette konuşmamı istemeyen kişiler de vardır.. Eminin şu anda telefonlarda emirler yağdırılıyor ve silahlı adamlar yola çıkmaya hazırlanıyor.. Neden? Çünkü konuşulmaya çalışılan yerde çoklar söz alıncaya kadar sözler her zaman gücünü korumaya devam eder.. Gerçeklerin ortaya konulduğu sözleri dinleyen herkes için büyük anlam taşıyan sözler..Ve gerçek şu ki; bu ülkede yolunda gitmeyen bir şeyler var… Zulüm ve adaletsizlik, hoşgörüsüzlük ve baskılar!! özgürlüğünüz kısıtlanıyorsa, düşünme ve konuşma hakkınız yoksa, sensörler ve chipler her hareketinizi her konuşmanızı izliyorsa orada işlerin yolunda gittiği söylenemez.. Peki bu nasıl oldu? Kimi suçlayalım? Evet, elbette diğerlerinden daha fazla sorumlu olan birileri mutlaka var.. ama yinede aynaya baktığınızda suçluluk duyuyorsanız gerçeği öğrenmiş olursunuz.. Neden yaptığınızı biliyorum, neden korktuğunuzu da; kim korkmaz ki!!! Savaş, terör, hastalıklar sağduyunuzu ve cesaretinizi kaybetmenize neden olacak çok değişik nedenler ortaya çıkmıştı.. Korku içinizi sardı ve o panik haliyle adam Sathler adındaki o başkana sarıldınız!!! Size düzen ve barış vaat etti..karşılığında sessizlik ve emirlere itaat etmenizi istedi..Dün gece o sessizliğe bir son verdim.Dün gece bu ülkeye unuttuğu bir şeyi hatırlatmak için adliye sarayını uçurdum..400 yıl önce bu millet beş kasımı sonsuza dek unutmamak üzere hafızalarına kazımıştı…Dünyaya adaletin, korkusuzluğun ve özgürlüğün sadece söz olmadığını anlatacaktI, bakış açısı buydu.. Eğer bir şey görmüyorsanız bu devletin suçları sizin için bir bilinmezse ve karşı çıkmıyorsanız demek ki beş kasımın unutulmasına siz izin verdiniz.. Eğer sizde benim gördüğümü görüyorsanız, benim gibi hissediyorsanız sizde benim gibi arıyorsanız o zaman yanımda olmanızı istiyorum.. Bir yıl sonra bu gece parlamentonun girişinde bulunun.. birlikte olup onlara beş kasımın asla unutulmadığını, unutulmayacağını gösterelim.

Filmde daha değinemediğim bir çok konu var. Bu muhteşem film her detayına kadar muhteşem. İzlemeyen herkese öneriyorum. Ayrıca film 2006 yılında çıkmasına rağmen IMDB sıralamasında 135. Sıradadır.

79817

Son düzenleme:

Minezoid

oyna.minezoid.com

Discord:

Minezoid#4994

Elmaslar
1.020
Puanlar
13.735
Yer
Minezoid Network
Bir dönem gençlerine maske taktıran film

EnesAktas

Çıktığın yerden, ben iniyordum.
Elmaslar
723
Puanlar
6.075
Yer
İstanbul
Minecraft
Wolpenax
Güzel gibi gözüküyor izleyesim geldi kalemine sağlık :)

Nikto

.
Elmaslar
1.099
Puanlar
0
Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirlere kurşun işlemez.

Eline sağlık.

cemvrs

Discord:

cemvrs#6234

Elmaslar
571
Puanlar
11.570
Minecraft
CemSamet007

cemvrs

Discord:

cemvrs#6234

Elmaslar
571
Puanlar
11.570
Minecraft
CemSamet007
Konu güncellenip detaylar eklenmiştir.

EnesAktas

Çıktığın yerden, ben iniyordum.
Elmaslar
723
Puanlar
6.075
Yer
İstanbul
Minecraft
Wolpenax
Bu sefer daha güzel olmuş ellerine sağlık :)

Deleted User 108957

Yaratık Tuzağı: Çalışıyor
Elmaslar
849
Puanlar
8.425
Yer
Satürn
Discord İzni
Başarılı, yararlı bir konu. Başarıların devamını dilerim Rexide.

cemvrs

Discord:

cemvrs#6234

Elmaslar
571
Puanlar
11.570
Minecraft
CemSamet007

yercekimsiz

sv_gravity 0

Discord:

Libris#7386

Elmaslar
481
Puanlar
7.305
Güzel konu olmuş, ellerine sağlık. Başarılarının devamını dilerim.

cemvrs

Discord:

cemvrs#6234

Elmaslar
571
Puanlar
11.570
Minecraft
CemSamet007

BarkınÇağan

I don't know.

Discord:

BarkınÇağan#4776

Elmaslar
31
Puanlar
920
Yer
Yalova | Çınarcık
Her izlediğimde o maskeye hayran kaldığım güzel bir film.

shad

the temple of the king

Discord:

emrenos#5027

Elmaslar
1.442
Puanlar
17.290
Minecraft
emrearik
Film çıkalı uzun süre olmasına rağmen sayende yine karşılaştım ve izleyip bitirdim. Fazlasıyla efsaneydi.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Hep "La Casa De Papel" serisinin bu filmden özendiğini düşünmüşümdür.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı