Sol Reklam
Sağ Reklam

(Öteki Sinema)The Shining - Cinnet (1980)

Batuhan Yenidogan

oyna.zeromc.net
Site Sahibi

Discord:

Batuhan Yenidogan#6666

Elmaslar
1.651
Puanlar
16.545
Yer
Ankara
Eveet, serinin ilk filmi benim için özel bir yeri olan The Shining(Cinnet) filmi olacak. Aslında kendi fikirlerimi belirtecek olursam Stanley Kubrick gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerden olsa da bana pek hitap etmedi hiçbir zaman arkadaşlar. Onun sürekli yarattığı gerilim müziklerini ve anlık kalp krizi geçirten sahnelerini bir türlü sevemedim.

Ama bu film öyle mi? Değil. Bir kere bu filmin altında ünlü yazar Stephen King'in altın kalemi var. Bu filmi açıp izlemem de ki en büyük etkenlerden biri de bu oldu. Ha tabii o zamanlar oyunculuklarına bayıldığım: Jack Nicholson ve Shelley Duvall'in hakkını vermezsem çok büyük ayıp etmiş olurum. Bunlar kendi öznel yorumlarım umarım bana kızmazsınız. Ama filmi açıp izlerken yaşadığım tecrübeleri anlatmayacağım merak etmeyin :)) . Çok fazla hikayeyi bulandırmadan filmin yaratılış hikayesine ve ne tür bir film olduğuna göz atalım:

79502

THE SHINING: CINNET (1980) - Gizem / Psikolojik Korku

Yönetmen: Stanley Kubrick

Öykü: Stephen King

IMDb: 8,4/10

Anlattığım üzere Stephen King'in öykülerinden uyarlanan The Shining; Torrance ailesinin Rocky dağlarının eteğinde sığ bir noktada bulunan Overlook Hotel'ine bekçilik yapmak üzere gidecek Jack Torrance'nin yanına gitmesiyle başlıyor. Ancak daha önce burada kalan bekçi Otel müdürünün anlattığı üzere cabin fever / kulübe çılgınlığı denilen psikolojik hastalığa yakalanıyor ve tüm ailesini katlediyor. Jack Torrance gayet mülayim ve sakin bir adam olduğunu düşündüğü için bunu pek umursamıyor ve ''Ben sakin bir adamım.'' diyerek karşılık veriyor.

Olaylar ilerlerken Jack Torrance ailesini almak üzere yola koyuluyor ve psikolojik olarak ilginç belirtiler gösteren oğlunu ve karısını alarak Overlook Hotel'ine getiriyor.

79504

Overlook Hotel'ine yerleşen orta halli Torrance ailesinin tek amacı huzurlu bir kış geçirmek ve aslında biraz da olsa kafa dinlemek. Jack Torrance'nin ise tek amacı yazdığı kitabı bitirmek. Ancak işler tabii öyle gitmiyor. Yavaş yavaş bozulan Jack Torrance'nin psikolojisi arada geçirdiği cinnetlerle belirtiler gösteriyor. (Devamına girecektim ancak spoiler yiyerek filmi izlememezlik yapmanızı istemiyorum. :)) )

79505

Biraz da bu filme dış perdeden bakalım: Yıllardır sinema eleştirmenleri olsun veya bu filmi izleyenler olsun; film hakkında eleştiriler kaleme almaya ve ilginç distopik veya ütopik senaryolar üretmeye bayılırlar. Özellikle bu açıdan yeri sarsılamaz bir halde The Shining'in. Filmin kökleri o kadar uzun ki Stanley Kubrick bu filmi gösterime almayı düşünürken bu düşünme sürecinde neredeyse bu türdeki tüm Korku filmlerini izlediğini varsayabiliriz.

Hatta bu konuda bir röportajında şöyle bir söylemi vardır ve bu hikayede bir izlem oluşturmak istiyorsanız sizi aydınlatabilecek bir söylemdir:

- Korktuğunuz bir şeyin varlığını inkâr edemezsiniz!

79506

Evet gelelim son olarak filmin farklı bakış açılarından neler anlattığına:

Overlook Hoteli'nin Bir Kızılderili Mezarlığının Üzerine Kurulduğu Söylemi
Aslında filmde Otelin müdürü bunu Jack Torrance'ya söylerken çok büyük bir alt olayın daha mesajını veriyordu. Çünkü Amerikan ulusu da Kızılderilileri Kuzey Amerika'dan katlederek uzaklaştırmış ve onların ölüleri üzerine topraklarını kurmuştur. Ve bu soykırım, geçmişte kalmamıştır, etkileri halen hissedilmektedir. Bu yüzden Overlook Hoteli'nin birçok düzeni ve dizaynı Kızılderili motifleri ile süslüdür.

“Beyaz adamın yükü!
Jack Torrance psikolojik bunalımlarında boş bir barda otururken gördüğü hayalet barmen Lloyd'a şu tıpkı Kızılderilileri kast edercesine şu sözleri söyler:

-Beyaz adamın yükü, Lloyd! Beyaz adamın yükü!

the-shining_190569.jpg

Altın Balo Salonu fotoğrafının kan ile ve suçlular ile doldurulmuş fotoğrafı.
Filmin bu fotoğrafta anlatmaya çalıştığı ortak ilişki çoğu sinema eleştirmeni tarafından kabul edildiği üzere: ''Fotoğraf ve Zaman'' ilişkisidir. Fotoğraflar zamansızdır. Veya bugün gördüğümüz birisi çok önceleri eski bir fotoğrafta yer alıyor olabilir. Aynı zamanda bu fotoğraf sahte ipuçları ile sizi yönlendirip olan bitenin sadece Jack'in hayal gücünden ibaret olduğu veya gördüğü bir rüya olduğu gerçeğine de iter. Yani filmin en çıkmaz noktası işte bu fotoğraftır.

Vee sonlara geldik, bu film hakkında Danny'den de bahsetmeyi çok isterdim ancak onun hakkında yazacaklarım gerçekten konunun okunabilirliğini bozarak uzamasına sebep olabilir. Bu yüzden onu başka bir konuya bile saklayabilirim. Filmi izlerseniz zaten ne demek istediğimi anlayacaksınız. Mutlaka izlemeniz gereken bir film.

İyi okumalar. :mc_387-0:​

S

sooply

Ziyaretçi
Film o zamanların en iyi korku filmlerindendi sanırım. Kuzenimin bana izletmesiyle (sağ olsun) geceleri hiç uyuyamıyordum. Bu filmi bilmeyenler için iyi bir tanıtım olmuş. Daha yarısındayım hepsini okumadım. Ellerine sağlık.

Minezoid

oyna.minezoid.com

Discord:

Minezoid#4994

Elmaslar
1.020
Puanlar
13.735
Yer
Minezoid Network
Gerçekten Efsane

beeboy07

Yaratık Tuzağı: Çalışıyor

Discord:

beeboy07#1737

Elmaslar
659
Puanlar
15.030
Yer
İstanbul
Yazım hataları dışında; filmde anlatılması gerekilen her şey anlatılmış ve tam tadında. Stephen King zaten sinemaya bambaşka bir mürekkep katıyor.

Forgean

Her şey güzel olacak..
Emektar

Discord:

Forgean#7305

Elmaslar
240
Puanlar
6.570
Minecraft
Forgean
Duygulandırdın kaptanım. Başlat (Ready Player One) adlı filmde de bu The Shining filmi ile alakalı bir sahne vardı.

Batuhan Yenidogan

oyna.zeromc.net
Site Sahibi

Discord:

Batuhan Yenidogan#6666

Elmaslar
1.651
Puanlar
16.545
Yer
Ankara
Film o zamanların en iyi korku filmlerindendi sanırım. Kuzenimin bana izletmesiyle (sağ olsun) geceleri hiç uyuyamıyordum. Bu filmi bilmeyenler için iyi bir tanıtım olmuş. Daha yarısındayım hepsini okumadım. Ellerine sağlık.
Duygulandırdın kaptanım. Başlat (Ready Player One) adlı filmde de bu The Shining filmi ile alakalı bir sahne vardı.
Gerçekten Efsane
Yazım hataları dışında; filmde anlatılması gerekilen her şey anlatılmış ve tam tadında. Stephen King zaten sinemaya bambaşka bir mürekkep katıyor.

Teşekkürler hepinize <3 , @beeboy07 yazım hatasını nerede gördüyseniz belirtebilir misiniz? Düzeltmeyi çok isterim.

Tuvalsiz-Ressam

Bir Kömür Göründü Kaptanım!

Discord:

TuvalsizRessam#2861

Elmaslar
74
Puanlar
0
Nedense bana Zodiac'ı anımsatıyor. Bilmiyorum belki kostümlerden ortamdandır ama anımsatıyor işte. Onun yanında bir eseri düzeltiyorum yazılı bir eseri bu denli işleyebilecek yetenekler beni hala büyülüyor.

beeboy07

Discord:

beeboy07#1737

Elmaslar
659
Puanlar
15.030
Yer
İstanbul
İmla kurallarını ezbere sökmüş biri değilim fakat dikkate değer şeyler gördüm. Paragraf "Ama" diye başlamamalı. "izlemem de ki" yerine "izlememdeki" olacak. Bazı cümleler ":" ile bölünmese daha akıcı olabilirdi. Metinde noktalı virgül ve virgül kullanımı da daha doğru bir şekilde olabilirdi. Bazı yerlerde gene gereği olmadığı halde -cümlenin ortasında- aşağı satıra geçildiğini görüyoruz. "Overlook Otel'ine" yerine "Overlook Otel'e" olacaktı. Galiba, bu bir özel isim olduğu için -ine eki kullanılmamalı. Türkçede "ve" bağlacı ile cümle başlamıyor. Yani bunlar çok mühim şeyler değil aslında ama bazıları paragrafın akışını değiştiriyor. Zaten boş şeyler anlatılmamış her cümle ya bir duyguyu ya da bir olguyu bize iletmekte iyi, başarılar.

Batuhan Yenidogan

oyna.zeromc.net
Site Sahibi

Discord:

Batuhan Yenidogan#6666

Elmaslar
1.651
Puanlar
16.545
Yer
Ankara
İmla kurallarını ezbere sökmüş biri değilim fakat dikkate değer şeyler gördüm. Paragraf "Ama" diye başlamamalı. "izlemem de ki" yerine "izlememdeki" olacak. Bazı cümleler ":" ile bölünmese daha akıcı olabilirdi. Metinde noktalı virgül ve virgül kullanımı da daha doğru bir şekilde olabilirdi. Bazı yerlerde gene gereği olmadığı halde -cümlenin ortasında- aşağı satıra geçildiğini görüyoruz. "Overlook Otel'ine" yerine "Overlook Otel'e" olacaktı. Galiba, bu bir özel isim olduğu için -ine eki kullanılmamalı. Türkçede "ve" bağlacı ile cümle başlamıyor. Yani bunlar çok mühim şeyler değil aslında ama bazıları paragrafın akışını değiştiriyor. Zaten boş şeyler anlatılmamış her cümle ya bir duyguyu ya da bir olguyu bize iletmekte iyi, başarılar.

İzlememdeki kelimesi altı kırmızı çizili olduğu için de ve ki yi ayırmama sebep oldu diğerlerine gelirsem; uzun bir konu olduğu için mantık kaymasını toparlamak zaten zor olabiliyor, ancak teşekkür ederim yorumunuz için yazdığım bir konuyu dış fikirlerle iki üç kez okumak hoşuma gidiyor. Yanlışlarımdan ders almam için söylemleriniz önemliydi.

:melek:

Tuvalsiz-Ressam

Discord:

TuvalsizRessam#2861

Elmaslar
74
Puanlar
0
Türkçe'de "ve" "ama" ile paragraf cümle başlayabilir. Anlatımı güçlendirir ya da anlatıma bağlıdır. Oteli'ne kısmına gelirsek Overlook Otel'e burada dediğin düzeltmenin anlamı büsbütün değiştirdiğini söyleyebiliriz. Yani okuyucuya fazla ihtimal bırakmadan açık açık orasına gidildiği belirtilmiş :)

Batuhan Yenidogan

oyna.zeromc.net
Site Sahibi

Discord:

Batuhan Yenidogan#6666

Elmaslar
1.651
Puanlar
16.545
Yer
Ankara
Türkçe'de "ve" "ama" ile paragraf cümle başlayabilir. Anlatımı güçlendirir ya da anlatıma bağlıdır. Oteli'ne kısmına gelirsek Overlook Otel'e burada dediğin düzeltmenin anlamı büsbütün değiştirdiğini söyleyebiliriz. Yani okuyucuya fazla ihtimal bırakmadan açık açık orasına gidildiği belirtilmiş :)

Bu konuyu açma hakkını kendimde görmeden önce aylar öncesinden birikmiş olan birçok sinema eleştirmeninin makalelerini okudum ve yabancı kaynaklar beynimdeydi. Ancak bunların Türkçe'ye çevirimleri hatalı olabileceği için fikirlere ve eleştirilere her zaman açığım. Konuda kullandığım bazı kelimeler köken olarak Türkçe olmadığı için açık uçlu olarak bu konuyu tartışmak istedim. Kendi yanlışlarımı da görmüş oldum arkadaşın söylemlerinden.

Güzel bir alış-veriş ilişkisi oluştu yani tarafımca. :D

beeboy07

Discord:

beeboy07#1737

Elmaslar
659
Puanlar
15.030
Yer
İstanbul
Ben Türkçede başlamıyor diye biliyorum. İngilizcede var ama Türkçede yok veya uygun görülmüyor, gene de kullanılıyor.

Tuvalsiz-Ressam

Discord:

TuvalsizRessam#2861

Elmaslar
74
Puanlar
0
Ben Türkçede başlamıyor diye biliyorum, İngilizcede var fakat Türkçede yok veya uygun görülmüyor ama kullanılıyor.
Burada en çok şeyi örnek veririm. Attila ilhan. Adam çok feci büküyor Türkçe'yi. O kadar güzel bir dil ki Türkçe istediğini istediğin şekilde aktarabiliyorsun. Yani katı kurallara gerek yok. Temelde birkaç şeye uymakta fayda var elbet ama ya umarım anlatabilmişimdir :D

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Ah be eskiden ne güzel bir seriniz vardı ki bu seriyi uzun sürenin ardından görünce ayrı bir duygulandım ve okumaktan da zevk aldım <3

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı