Sol Reklam
Sağ Reklam

Tanıtım Osmanlı'nın yaptığı büyük savaşlar ve kazandığı büyük zaflerler!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
G

Garp

Ziyaretçi
Osmanl%C4%B1-Padi%C5%9Fahlar%C4%B1.jpg

Baba, eğer padişah siz iseniz geliniz ve ordunun başına geçiniz. Yok, eğer padişah ben isem, size emrediyorum! Gelip ordunun başına geçiniz. - Fatih Sultan Mehmet

Osmanlı'dır 629 sene 3 kıtayı yöneten, Osmanlı'dır 629 sene 7 denize hükmeden, Osmanlı'dır 629 sene 50'den fazla ülkeyi yöneten.
Osmanlı Devleti 219 Sadrazam, 129 Şeyhülislam ve 36 Padişah görmüştür.

Osmanlı Devleti'nde en iyi padişah hangisi diyicek olursanız sorunun cevabı belli en iyisi yoktur! Elbet ki renkler ve zevkler tartışılmaz. Herkesin hayran olduğu bir Osmanlı Padişah'ı vardır. Benim hayran olduğum padişahlar Yavuz Sultan Selim Han ve Ulu Hakan Sultan II. Abdülhamid Han'dır. Neden bunlar diyecek olursanız. Yavuz Sultan Selim Han saray hazinesini ağzına kadar doldurmuş olmasının yanında halifeliği Osmanlı'ya getirdi, Ulu Hakan Sultan II. Abdülhamid Han ise tahta geçtiği dönemin zorluklarına rağmen ülkeyi ıslahatlar ile ayağa kaldırmaya çalışmış, ileriyi görüp savaş tedbirlerini almıştır. (Çanakkale Savaşı ve Cumhuriyetin İlanı (Cumhuriyetin İlanı için kötü değil iyi tedbirler almıştır!)

Konumuzdan uzaklaşmadan geri dönelim. Osmanlı'nın girmiş olduğu büyük savaşlar ve kazandığı büyük zaferler. Belli bir sırası yoktur! (Neden böyle bir konu açıyorsun diyorsanız tarihi seviyorum ve tarih Osmanlı tarihi ise ayrı bir seviyorum.)

Niğbolu Savaşı (23 Eylül 1396)
İstanbul'u kuşatma altına alan Yıldırım Bayezid, Niğbolu kalesinin kuşatılmasını duyduğu anda İstanbul kuşatmasını kaldırıp 1 gün gibi bir sürede Niğbolu Kalesine ulaşmıştır. 120.000 kişilik haçlı ordusunu (ağır zırhlı) bozguna uraşmıştır.

Viyana Kuşatması (27 Eylül-16 Ekim 1529)
Kanuni Sultan Süleyman'ın emrinde ki Osmanlı ordusu Viyana'da 120.000 kişilik Haçlı ordusu ile savaşıyordu. Kış ayının yaklaşması ve geciken ağır silah desteği yüzünden Kanuni Sultan Süleyman kuşaymayı kaldırmıştı.

Mohaç Meydan Muharebesi (29 Ağustos 1526)
Kanuni Sultan Süleyman, Macar Krallığı ile yaptığı bu savaşta 2 saat kadar bir sürede Macaristan'ın büyük bir bölümü Osmanlı himayesine girmiştir.

İstanbul’un Fethi (6 nisan-29 mayıs 1453)
Fatih II. Sultan Mehmet komutasında ki Osmanlı ordusu (150.000 - 200.000 arası.) 29 Mayıs 1453 günü İstanbul'u feth etmiştir.

"Kostantiniyye elbette fetholunacaktır.“Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.” - Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v)

Çanakkale Zaferi (18 Mart 1915)
O zamanın en güçlü sanayi silahlarını kullanan Avrupa karşısında İman ve İnançla duran Osmanlı ordusuna karşı harp ettiler. İtilaf Devletleri savaşın sonunda ağır bir yenilgi (savunma) ve utanç ile geri döndüler.

Preveze Deniz Savaşı (28 Eylül 1538)
Preveze öyle bir savaştır ki Osmanlı'nın en büyük deniz savaşı ve zaferidir. 300 gemi ve 60.000 askeri olan Haçlı Donanması karşı tarafta sayıca daha az olan Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa'ya karşı büyük bir harp verdiler. Savaşın sonucunu Barbaros Hayrettin Paşa'nın ani ve cesurca saldırısı sonuçlandırmıştı.

Plevne Savunması (1877-1878)
Plevne'yi Ruslara karşı savunan ve adına marş bestelenmesine mahsar olan Gazi Osman Paşa'dır. Elbet ki Plevne'yi en son Ruslar aldı lakin üstün savunması ve saldırı sanatı sayesinde tarihe adını yazdı. Ulu Hakan II. Sultan Abdülhamid Han tarafından “Sen benim bu dünyada yüzümü ak ettin. Allah da senin yüzünü her iki cihanda ak etsin." dua edilmiştir.

Plevne Marşı'nı dinlemek için tıklayınız!

Kut-ül Emare Zaferi (29 Nisan 1916)
İngilizler tarafından silinen son Osmanlı zaferidir. Osmanlı'nın Çanakkale zaferinden sonra İngilizlere karşı yaptığı en büyük darbedir. Bu savaşta 13.000 ingiliz askeri esir alınmış, 23.000 asker öldürülmüştür. Malesef ki Osmanlı'da şehit olan asker sayısı 10.000 civarıdır.

Ankara Savaşı (28 Temmuz 1402)
Osmanlı'nın duraklamasına neden olan bu savaş Yıldırım Bayezid ve Timur arasında olmuştur. Bu savaşta 2 Türk lider altında farklı devletlerin savaşı Timur'un zaferi ile sonuçlandı. Hindistan'dan gelen zırhlı fillere karşı koyamayan Yıldırım Bayezid esir düştü. Bunun sonucunda 11 yıllık Fetret devri başladı.

I. Kosova Savaşı (1389)
Kosova savaşı bildiğiniz üzre Osmanlı ve Haçlılar arasında Sırbistan/Üsküp'ün kuzeyinde olmuştur. Osmanlı Devleti'nin başında I.Murat, Haçlı ordusunun başında Komutan Lazar vardı. Osmanlı'ya karşı Macar, Sırp, Bosna, Eflak, Hırvat ve Çek milletlerinden birleşen Haçlı ordusu savaştı. I. Kosova'yı Osmanlı ordusu kazanmıştır, Lazar esir alınmıştır lakin I. Murat savaş alanında şehit düşmüştür.

Akka Kuşatması (1799)
Napolyon'a karşı duran İhtiyar Kasap Ahmet Paşa, Napolyon'u tüm dünyaya madara etmiştir. Aylarca ağır saldırı altında kalsalarda başarılı bir şekilde savunma yapmış ve Napolyon'u püskürtmüştür. Napolyon'un şöyle bir sözü vardır “Akka’da durdurulmasaydım tüm Doğu’yu emrim altına alırdım.”.

Elbette ki daha bir çok savaş var lakin Osmanlı devletin de olmuş olan en büyük savaşlardan bir kaçı bunlardır. Kendi bilgi birikimim ile yazmış olduğum bu yazıda unuttuğum büyük savaşlar olmuş olabilir. Unutmayın biz ki imkansızı başaran bir ecdadın torunlarıyız. Bizim olana sahip çıkmazsak elin gevuru sahip çıkar. Bize medeniyeti öğretmek niyeti ile gelen batıya karşın ve bunu okuyan sevgili üyelerimize karşın şu cümleleri sarf etmek istiyorum,
Fatih Sultan Mehmed'in hocası Akşemseddin mikrobu incelerken, Avrupalılar yeni yeni tuvaleti öğreniyordu.

En sevdiğiniz padişahı nedeniyle beraber cevap olarak yazarsanız sevinirim :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı