Sol Reklam
Sağ Reklam

Tarih Osmanlı'nın Yapmış Olduğu Güçlü Silahlar

En Beğendiğiniz Hangisi Oldu?

• Şahi Topu

Oylar: 5 83,3%
  • Havan Topu

Oylar: 0 0,0%
  • İlk Torpido Atan Denizaltı

Oylar: 1 16,7%

• Oy Verenler
    6
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
G

Garp

Ziyaretçi
U-osmanli-tugrasi-osmanli-sancagi-osmanli-dini-inanc-kanvas-tablo1491598920-800.jpg

"Osmanlı tüfek dahi imal edemedi!" gibi boş iddalara karşılık açıyorum bu konumu...
Osmanlı Devleti'nin üretmiş olduğu ve kullanmış olduğu silahlar ve makineleri kendi yorumumu katarak sizler için derledim, hazırsanız keyifli okumalar diliyorum.

Şahi Topu
Osmanlı'nın belkide bu duruma gelmesini sağlayan en büyük buluştur Şahi Topu, İstanbul'un feth edilmesini kolaylaştıran muazzam bir yıkım gücü. Konstantiniyye'nin kalın duvarlarını yıkmak için kullanılan bir savaş makinesi. Şahi Topu ortalama 3 ay gibi bir sürede dökülmüş, 5,5 metre olduğu söylenirken 18 ton ağırlığında olduğu söylenmektedir. Şuan Şahi Topu, Fort Nelson Top Müzesinde sergilenmektedir. Fort Nelson Top Müzesi, Londra'da bulunmaktadır. İngilizlerin nasıl aldığını merak ediyorsanız 1868 yılında Sultan Abdülaziz, Kraliçe'ye hediye etmiştir.

%C5%9Fahi-toplar%C4%B1.jpg

Havan Topu
Fatih Sultan Mehmet döneminde bizzat kendi tarafından icat edilen bir muharabe silahıdır. Havan Topu askeri sınıflarda ağır silah olmasına rağmen topçu birliği tarafından kullanılması gerekirken piyade birliği tarafından kullanılır. İstanbul'un fethi için havan topları kullanılmıştır ve ilk defa İstanbul'un fethinde kullanılmıştır.

5b0eb89256625ea231de4dbd.jpg

Torpido Atan İlk Denizaltı
Belki de Osmanlı Devleti'nin yaptığı en önemli icatlardan birisidir. Askeri amaç ile kullanılan ilk Denizaltıyı Yunanlılar yapmıştır. Denizaltıyı yapan mucit Sultan Abulhamid Han tarafından İstanbul'a çağrılarak 3'er torpido atan 2'şer denizaltı yapmasını istedi. Osmanlı işçilerinin yardımı ile denizaltılar bitti. İsimleri Abdulhamid ve Abdulmecid olan denizaltılardan Abdulhamid, Üsküdar açıklarında eski bir vapuru vurmuştur. Böylelikle dünyada ilk torpido atan denizaltı yapılmıştır.

abdul-hamid-denizaltisi-01.jpg

Konum bu kadardı okuduğunuz için teşekkür ederim. En önemli savaş icatlarını ele almaya çalıştım. Elbette ki daha fazla savaş icatı var lakin en önemlilerinin bunlar olduğunu düşündüm yoksa Osmanlı Tüfekleri gibi silahlar hafife alınıcak silahlar değil :)

IYusuf_DemirI

O Bir Yutupçu!

Discord:

Yusuf Demir#4555

Elmaslar
1.322
Puanlar
13.560
Yer
İstanbul/Maltepe
Facebook
Yusuf Demir
G

Garp

Ziyaretçi

Won5

Birisi mi Spawnlandı?
Elmaslar
1
Puanlar
0
Yer
Türkiye
Baklava unutulmuş.

G

Garp

Ziyaretçi
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı