Sol Reklam
Sağ Reklam
S

sooply

Ziyaretçi
yeni_logo.png

Minecraft Türkiye - Notch'un Paylaştığı Minecraft Geliştirme Videoları
Küp oyunu olan Minecraft, sizce nasıl gelişti?
Minecraft'ın nasıl geliştiği hakkında bir bilginiz var mı? Ya bilirsiniz, ya bilemezsiniz. Neyse diyerek konumuza başlayalım. Tekrardan merhaba Minecraft Türkiye ailesi, bugün şu oyun hakkında konuşacağız. Konumuz ise nasıl geliştiği. Aslında bu oyunun nasıl geliştiğini merak etmişim değil. Sizlerle de merakımı gidermiş olacağım. Ee ne duruyoruz? Aşağı doğru inelim ve konumuza başlayalım! Hepinize iyi okumalar dilerim, konu sonunda görüşürüz!

minecraft-nasıl-geliştirildi.png

Notch Minecraft'ı Nasıl Kodladı?

İnsan merak eder, bir oyun yapımcısının bu oyunu nasıl yaptığı diye. Bende hep merak ederim ama sizi bilemem. Minecraft'a ilgim baya bir büyüktür. Yapımcısından tutun da seslendirmeye, her şeyi merak ederim yani. Neyse diyerek devam edelim. Youtube'da gezinirken bir video gördüm. O videoda Notch, çok değişik deneyler yapıyordu. Normal oyunda olmayan şeyleri. Örneğin ok fırlattığında bir yerin patlaması gibi. Videoyu da aşağıda vereceğim.

Bazı ayarlamalar yapıyordu. O ayarlamaların tam ne olduğunu anlamamıştım. Genelde yaratıkların üzerinde yapıyordu bu deneyleri. O videoda -çok detaya girmek gibi olmasın ama- iskeletin çıkardığı sorunu hallediyordu. O sorun ise sadece ateş etmesiydi. Ok, oyuncuya vursa dahi hiç bir şey olmuyordu. Bu hatayı düzeltti. Başka başka çeşitli şeyler yapıyordu. Videoyu izlediğimde kodlama öğrenme hevesim daha da arttı.

oyunun-en-eski-versiyonu-ne-min.png

Eskiden Oyun Nasıldı?

Etrafta Steve'ler vardı. Evet, o zamanlar yalnız değildik. Etrafta çok tuhaf yürüyorduk. Tabii dağlar, vadiler, ovalar yoktu. Su çok tuhaf akıyordu. Hayatta kalma hevesi yoktu o zamanlar. Sadece ev yapardın, girerdin, çıkardın ve oyunu kapatırdın. 2009 zamanlarında vardı bu sürüm. Eğer daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, bu konu yardım edecektir. Bununla ilgili bir şeyler izlemek istiyorsanız, aşağıdaki video işinize yarayacaktır.

mojangın-hikayesi.jpg

Bu Oyun Hakkında Bir Hikaye Var Mı?

Tam üstüne bastınız. Eskiden ücretli olan bir belgeseli bulunmakta. Minecraft'ın nasıl yapıldığı, ekibin nasıl çabalar gösterdiğini anlatan bir hikaye. İzlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. 2PlayerProductions tarafından 2012 yılları arasında oluşturulan bir belgeseldir.

Kendisi bağımsız çalışarak bir şirket kurdu. Herkes bilir ki bu şirketin adı MOJANG. 2009 yılında video oyunlarına çalışmaya başladı. Genç bir şirketin dünyadaki tüm aşamaları boyunca ve milyonlarca oyuncunun evlerine yayılmış olarak ilk yıl boyunca izlediği uzun bir belgesel. Severek izleyeceksiniz ki buna eminim.

harita-nasil-kurulur-6-min.png

1-2 Video Daha!

İlk videomuz da Notch birisi ile röportaj yapıyor. Uzun uzun sohbet ediyorlar ve konuşuyorlar. Arada böyle Notch'un Minecraft'ı kodladığı zamanlarda eklenmiş. Öyle daha güzel bir video olmuş. Minecraft'ın yapımı basit gibi gözükse de, o dönem için çok zordu tabii. 2010 yıllarından bahsediyoruz. Neyse, sizi fazla tutmayayım. Aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

İkinci videomuz da Minecraft ile ilgili bazı şeyler yapılmakta. Test, kodlama, hata gibi bazı şeyler gösterilmekte. Arada röportaj var elbet. Belgesel tadında bir video denilebilir. İzlemek istiyor insan. Hatta bir kısımda kızıl taş sistemlerinin nasıl hazırlandığını, kodlanırken nasıl kodlağını ve nasıl test edildiğini gösteriyor. Neyse, sizi fazla tutmayayım. Aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

son.jpg

Konunun sonuna gelmiş bulunmaktayız Minecraft Türkiye ailesi, bir sonraki görüşmek dileğiyle, esen kalın...

Son düzenleyen: Moderatör:

ploutos

Satırsız bir günüm yok.
Elmaslar
368
Puanlar
14.420
Yer
Tekirdağ
Minecraft
ploutos
Gareth Bale ne alaka anlamadım konunda ki fotoğraflardan silmeni isterim . Konuya gelirsek gayet başarılı ... Notch başarılı bir oyun direktörü seviyorum adamı yanaklarını sıkasım geliyorum tombiş şey yaptığı şey bu foruma adını verdi . Adama bak bee

S

sooply

Ziyaretçi
Gareth Bale ne alaka anlamadım konunda ki fotoğraflardan silmeni isterim . Konuya gelirsek gayet başarılı ... Notch başarılı bir oyun direktörü seviyorum adamı yanaklarını sıkasım geliyorum tombiş şey yaptığı şey bu foruma adını verdi . Adama bak bee

Yönetime bildireceğim o hatayı. Ayrıca yorumun için teşekkür ederim!

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı