Sol Reklam
Sağ Reklam

Neden Turkiyede Global Çaplı Sunucu Yok?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

AnonimKullanici

Birisi mi Spawnlandı?
Elmaslar
1
Puanlar
75
Değerli Forum Sakinleri,
Bendeniz Emre, kendimden detaylıca bahsetmek istemiyorum ama uzunca bir süredir Minecraft Topluluğunun içinde olan biriyim. 18 yaşındayım ve Uzun süredir Minecraft Sunucularında gördüğüm gözlemlerimi anlatmak ve siz değerli okuyucuların yorumları ile belki Toplulukta bir şeyler değişir diye yazıyorum. Bu yazıyı uzunca bir süre küçük çaplı sunucularda, büyük sunucularda ve global sunucularda görev yapmış, sunucu kurmuş, para yatırmış ve oynamış biri olarak yazıyorum.

Peki Neden?
Öncelikle bu soruya cevap olarak kendi gözlemlerimi yazacağım. Öncelikle Sorumun Cevabını 6 farklı başlıkta değerlendirmek istiyorum;
1. Plugin Paketi ve Harita sorunları;
2. Yanlış Misyon ve Vizyon;
3. Acemi Yatırım Politikasi;
4. Oyuncu Algısı;
5. Arz ve Talep;
6. Sosyal Medyanın yetersizliği;

1. Plugin Paketi ve Harita Sorunları; Sözüm meclisten dışarı küçük çaplı ortalama 15-50 aktiflik ortalamasına sahip sunucularda çoğunlukla görüyorumki özgün bir paket ve map yok. Özgün bir plugin paketi olarak kastettiğim 2-3 tane prefix ve plugin konfigürasyonlarındaki Mesajlardan bahsetmiyorum. Artık herkes az çok plugin konfigi editlemeyi biliyor ama 0'dan pluginlerle konfig dosyasını düzenlemek ve plugin öğrenmek zahmetli ve zaman kaybı olarak geliyor. (Zaten pluginleriyle kalitesini ortaya çıkaranlar kendilerini biliyolar). 2.Sorunumuz olan Harita ise az önce öne attığım tezleri destekler niteliktedir. Harita konusunda detaylı görüşümü. "3.Acemi Yatırım Politikası" başlığı altında detaylıca değerlendireceğim.

2. Yanlış Misyon ve Vizyon; Kurabi sunucunun misyonu "oyunculara kolay oyun içi kazanç sağlamak" ve "Kolay ve Klasik popülarite" ile birlikte doğan Üyelik satışları olması. Yöneticilerin bakış açılarını daralmasına sebep oluyor. Bunun yanında yöneticilerin klasikleşmişin dışında Güncellemelere ayak uydurmak yerine klasiklere ayak uydurma isteği yani son dönemde doğan OPFaction, OPSkyblock gibi heryerde kolayca envai çeşit türevini bulabileceğiniz paketlerin 1. Argümanda dediğim gibi yetersiz kalmasıdır. Son olarak Yöneticilerin Risk alabilme mekanizmalarının yeniliklere açık olmaması da ayrı bir parametre.

3.Acemi Yatırım Politikası; Bu başlık altında sunucunun teknik altyapısı yerine maddi altyapısı hakkında konuşacağım. Öncelikle kendi kanaatimce Bir sunucu açılırken minimum 6 Aylık Sunucu ücreti yedekte bulunmalıdır. Bir sunucunun açılır açılmaz yada açıldıktan 1 ay sonra ciro yapmaması olağanüstü muhtemeldir. Bunun yanında Paralı pluginler ve Harita yapım bedeli (Eğer satın alıyorsanız) bu fiyata dahil olmalıdır ve yatırımınız için gerekli bütçe brüt olarak bulunmalıdır.

4. Oyuncu Algısı; Bu paragrafta maalesef biraz değerli oyuncuları eleştirmek durumunda kalıyorum. Üst paragraflarda bahsettiğim kolaycı OpSkyblock ve OpFaction sunucu türlerinde oyuncularında alışılanın dışında çıkmak istememesi de sunucu Yöneticilerinin aklındaki Sunucu Açma Düşüncesini değiştirebiliyor.

5. Arz ve Talep; Peki arz ve talep nedir? Arz ve Talep arasındaki denge yukarda bahsettiğim Risk Alma mekanizması ve Oyuncu istekleri ile paralel gitmek durumunda olduğundan dolayı Yöneticiler yeni arz yaratmak yerine mevcut talepleri sabit tutup yenilikçi fikirlerin oluşuma engel oluyor. Oyuncuların yurtdışında bolca örneklerini gördüğümüz Roleplay Sunuculara merakı olmadığı yahut bilmedikleri için. Böyle grafiğin yenilik göstereceği bir denge oluşamıyor.

6. Sosyal Medyanın Yetersizliği; Youtube Türkiye'de son dönemde görüyorum da sunucu tanıtımları isimleri farklı temelleri aynı sunuculardan oluşuyor. Kendini kanıtlamak isteyenlerinden ulaştıkları etkileşim maalesef yetersiz kalıyor. Youtuberların da, Minecraft Türkiye Topluluğunu geliştirmek yerine yetki veya para için yapmaları her işte gördüğümüz arzuyla yapılmayan işlerin yapılmak için yapılmış olduğunu gösteriyor.

Bu yazıma son olarak eklemek istediğim bir şey varsa global çapta özgün, yenilikçi bir Sunucu yoksa Türkiye'de. Böyle bir Topluluk yoksa bunun tek bir sorumlusu olmadığı herkesin işin bir tarafında etkilediği kanısı savunuyorum.

Forumdaki ilk makalemdi umarım beğenirsiniz. Eleştirileriniz, yorumlarınız ve önerilerinizi yazarsanız bir şeyleri değiştirebileceğimiz inanıyorum. Iyi Günler Forum Ailesi. - 28.12.2020

Son düzenleyen: Moderatör:

| BeyazPolis |

Elmas Güneş Gibi Parıldıyor

Discord:

BeyazPolis#1044

Elmaslar
432
Puanlar
14.825
Minecraft
BeyazPolis
Yapıyoruz işte birader beklemede kalın xd

AnonimKullanici

Birisi mi Spawnlandı?
Elmaslar
1
Puanlar
75

RisardHacker

Demir Cevheri Gibiyim
Elmaslar
145
Puanlar
13.820
Yer
İstanbul
Minecraft
TheBreakee
Craftrise, Avrupa'ya açılmaya çalışıyor şu sıralar pek bilmiyorum ancak bir şeyler yapacak gibi. Emin olun yeni sunucu açacak olanların yapabileceği bir şey değil bunlar, ancak Craftrise ve SonOyuncu gibi devler yapabilir. Sebebi ise açık, bir kitleleri var ve büyük bir sunucu oldukları için paraları da çok bol. Maalesef bu iş bizim harcımız değil, ha olurda arkanıza bir holdingin desteğini alırsanız yapılabilir, deli paralar dönüyor çünkü.

AnonimKullanici

Birisi mi Spawnlandı?
Elmaslar
1
Puanlar
75
Craftrise, Avrupa'ya açılmaya çalışıyor şu sıralar pek bilmiyorum ancak bir şeyler yapacak gibi. Emin olun yeni sunucu açacak olanların yapabileceği bir şey değil bunlar, ancak Craftrise ve SonOyuncu gibi devler yapabilir. Sebebi ise açık, bir kitleleri var ve büyük bir sunucu oldukları için paraları da çok bol. Maalesef bu iş bizim harcımız değil, ha olurda arkanıza bir holdingin desteğini alırsanız yapılabilir, deli paralar dönüyor çünkü.
Katılıyorum! Yatırımcı Desteği şart.

Silinen üye 135761

Bir Kömür Göründü Kaptanım!

Discord:

Atasci#4407

Elmaslar
85
Puanlar
1.555
Yer
Elazığ
Minecraft
MuhammedAtasci
Twitter
MuhammedAtasci0
Eskiden açılmıştı hatta spigot ta MediaRise hesabı dünyaya açılıyordu diyip dil desteği getirmişlerdi ama şu anda nasıl bilmem

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı