Sol Reklam
Sağ Reklam

Tanıtım MythicMobs Güncel ve Detaylı Anlatım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ThreeDc

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi
Elmaslar
6
Puanlar
3.760
1.png

MythicMobs çoğu sunucu için özelliklede faction ve rpg sunucular için vazgeçilmezdir. Yıllardır sürüyle yeni alternatif pluginler çıksada mythicmobs halen daha en detaylısı ve kontrolün tamamen sizde olduğu bir plugindir bu yüzden çoğu kaliteli sunucu için vazgeçilmezdir. Spigotta 2 adet versiyonu bulunmaktadır biri ücretsiz (free) biride premium versiyonu (ücretli) ikisi arasında tabi ki farklar var premium versiyonda plugin yetkililerinden destek talep edebiliyorsunuz ayrıca daha stabil daha düzgün çalışan bir versiyonu kullanmış oluyorsunuz (hataların giderildiği versiyon) hangisini kullanmak isterseniz spigottan ulaşabilirsiniz.

Genel Özellikler
Mob Özellikleri:
Can,hız,güç,vuruş uzaklığı gibi özellikler ayarlanabilir
Özel Yetenekler: Yüzlerce yetenek kombinasyonu yapabilirsiniz aşağıda daha detaylı kendi ekran görüntülerimle zaten anlattım
Efektler: Moblarınıza özel efektler ekleyebilirsiniz (spawn olduğunda etrafında ateş çemberi vs gibi kozmetiklerde sağlayabilirsiniz)
Özel İtemler ve Düşenler: Moblarınıza özel itemler oluşturabilirsiniz (İsimleri açıklamaları isteğe göre düzenlenebilir ve iksir efektleri itemlere entegre edilebilir)
Spawner: Moblarınızın belli bir alanda hangi süreyle ve hangi sayıda doğacağını isteğinize göre ayarlayabilirsiniz (rpg sunucularda belirli biomlarda doğmasını ayarlayabilirsiniz ve minecraftın natural moblarınıda düzenleyebilirsiniz)
Mob Factions: Bu pluginin bize bu imkanı vermesi zaten ne kadar kapsamlı bir plugin olduğunu belli ediyor bu özellik ile moblarınızı isterseniz başka canlılara saldıratabilirsiniz yani grup grup takılabilirler veya oyuncuları koruyabilir tamamen sizin isteğinize ve hayal gücünüze kalmış besin zinciri bile oluşturabilirsiniz

Öncelikle mythic mobsu indiriyoruz ve sunucumuzu başlatıyoruz, mythicmobs diye bir klasör oluşması lazım eğer oluşmadıysa pluginin versiyonunu değiştirebilirsiniz. MythicMobs klasörünün içinde mobs klasörüne giriyoruz yeni bir txt oluşturup farklı kaydet diyerek isim.yml şeklinde kaydediyoruz (.yml olacak sonu) veya direk examplemobs.yml'yi kopyalayıp içindekileri silebilirsiniz daha pratik olur) daha sonra bu dosyamızı notepad++ ile açıyoruz
fg1.png

lk satıra mobumuzun configteki ismini yazıyoruz (YeniMob:) bu kısım bizim kullanacağımız isim oyun içinde bu isim gözükmeyecektir.
Type: (Mobumuzun ne olacağı zombi mi enderman mi ne olmasını istiyorsunuz detaylı listeye buradan ulaşabilirsiniz
Display: Bu kısım mobumuzun oyun içinde gözükecek ismi renk kodlarını destekliyor. (Örnek '&6Goblin')
Health: Mobumuzun can değerini ayarlayabilirsiniz configte ayarlayıp oyun içinde /mm reload komutunu kullanarak test edebilirsiniz
Damage: yine aynı şekilde hasarını buradan ayarlayabilirsiniz test etmek için dediğim gibi sunucuyu kapat aç yapmadan mm reload komutu ile test edebilirsiniz.
Aslında mobumuzu oluşturduk ve bitti geriye kaldı yeteneklerini,itemlerini ve düşenleri ayarlamak

Öncelikle mythicmobs klasörünü açıyoruz ve içerisinde "skills" diye bir klasör var ona tıklıyoruz yine mob oluştururken yaptığımız gibi exampleskills kopyalayıp içindekileri siliyoruz ve ismini kendimize göre ayarlıyoruz.
fg2.png

Mobumuzu oluşturduğumuz gibi aynı skillin confiteki ismini belirliyoruz (YeniSkill) daha sonra Skills: altına yeteneklerimizi oluşturuyoruz örneğin;

-teleport (spreadh iniş yerinin ne kadar alana yayılacağını belirlersiniz bunu deneme yanılma ile ne işe yaradığını çözebilirsiniz) en sonuna eklediğimiz @target kısmı ise önemli target = moba vuran kişiye uygulanacak demek @Self = mob kendine uygulayacak demek @PlayersInRadius{r=5} ise belirli bir alanadaki oyunculara uygulanacak anlamına geliyor r=5 kısmı alanı belirliyor sayıyı azaltıp yükseleterek alanı ayarlayabilirsiniz.

-potion: bu kısımda type= iksirin ne olacağı (örn; slow,strength googleda minecrat potion type yazarsanız ulaşabilirsiniz) duration= ne kadar süre kalacağı saniye bazındadır. level=burası ise iksirin ne kadar güçlü olucağını belirler strength 1 2 3 gibi ) @Self kısmını zaten yukarıda anlatmıştım.

- prison{material=IRON_BLOCK;duration=200;breakable=true} @target (Örnek olarak bu skillede göz atalım buradan skill listesine ulaşabilirsiniz prison skilli ise hapsetme skillidir @self veya @target yazarak mobun yada mobun vurduğu kişinin belirlediğimiz blok içinde hapis olmasını sağlar
material=IRON_BLOCK (burada bukkit name yazmanız gerekli) materyali seçiyoruz hapisin örneğin STONE'da olabilir durationdan zaten bahsetmiştik süredir. breakable=true/false kısmı ise bu blokların kırılıp kıralamayacağını seçtiğimiz bölümdür true yazarsak kırılabilir false yazarsak kırılamaz.

- delay 10 (delay 10 dediğimiz ise skiller arasındaki bekleme süresidir ileride daha iyi anlayacaksınız zaten süre yine saniye olarak alınmıştır. Ben yine kısaca özetleyeyim biz bir mobumuz için skill oluşturduk ve bu skill kısmında birden fazla yetenek kullandık hem pot basıyor mobumuz hem teleport oluyor hemde hapsediyor diyelim bu işlemlerin arasına delay koymazsak mobun configine döndüğümüz bu skilli çağırdığımızda (ileride anlatacağım) bu işlemlerin hepsini aynı anda yapar eğer aynı anda yapmasını istemiyorsak aralarına delay koyacağız örneğin ;
- prison{material=IRON_BLOCK;duration=200;breakable=true} @target
-delay 10
- potion{type=SLOW;duration=60;level=7} @Self​
Umarım skilleri anlatabilmişimdir eğer anlamadıysanız zaten mythicmobsun wikisine giderek google çeviri yardımı ile daha iyi anlayabilirsiniz. Gayet detaylı bir wikisi bulunmaktadır.

Şimdi burayı ayarladık peki bu yaptığımız skilli nasıl mobumuzun kullanmasını sağlayacağız.

MythicMobs>Mobs>Yenimob.yml 'i açıyoruz
fg4.png

Bizi burada ilgilendiren kısım şuanlık Skills: kısmı

fg3.png

Skills: kısmının altında - skill {s=OluşturduğumuzSkillinAdı } @target/self/radius -onTimer:50 yazarak skillimizi moba ekliyoruz şimdi burdaki olay şöyle zaten - skill {s=skilladı } yazarak skillimizi aslında bu mob kullansın diye çağırmış olduk @target kısmını anlattım zaten skillin kimin üzerinde kullanılacağını belirliyoruz -onTimer:50 kısmı bizim için önemli burada skilli ne zaman atacağını belirliyoruz onTimer yazarak belirli bir sürede bir atmasını sağlarız ama eğer ki biz istersek mobun canı %50 den daha düşükse belirli bir şans ile bu skilli kullanmasınıda sağlayabiliriz veya sadece atak halindeyken belirli şans ile kullandırtırabiliriz tamamen bize kalmış plugin bu yüzden insanlara zor ve karmaşık geliyor çünkü bize çok fazla seçenek sunuyor. mobun canı %50den düşükse skill atmasını nasıl sağlarım -onAttack <50% 0.5 onAttacj dediğimiz mobumuz oyuncuya vururken kullanacak demek <%50 kısmı ise mobumuzun canı %50 den düşükse kullansın demek (istersek >%10 diyerek sadece canı %10'dan yüksekken kullanmasınıda sağlayabiliriz) 0.5 kısmı ise şanstır 1 seçersek %100 şans ile bu skilli kullansın deriz 0.4 seçersek %40 0.04 dersek %4 kendinize göre ayarlarsınız ayrıca isterseniz skillleri nasıl kullanması istediğini wikiden daha fazla seçeneklere bakarak seçebilirsiniz tıkla

İtem oluşturmayıda mythicmobs tamamen bize bırakıyor ve kendi isteğimize göre gayet kapsamlı bir şekilde item oluşturabiliyoruz öncelikle mythicmobs>ıtems kalsörünü açıp sonu .yml olucak şekilde yeni bir dosya oluşturuyoruz veya copy paste atıp içindekileri silebilirsiniz.

Screenshot_1.png

İlk önce mobumuzun giyebileceği bir item oluşturalım

Yine config ismini belirlediik (YeniItem)
Id: bu kısım itemin ne olacağıdır (minecraft item id list yazarak idleri öğrenebilirsiniz) ben deri kask yapacağım
Data: 0 (burası 0 olarak kalsın burası ile işimiz yok)
Enchantments: burada zaten anlayacağınız gibi oluşturduğumuz itemin büyülerini seçiyoruz (koruma vb yine minecraft enchantments bukkit name yazarak bukkit isimlerini öğrenebilirsiniz)

Birde mobumuzdan düşecek bir item oluşturalım

Screenshot_2.png

Ben goblin oluşturduğum için Goblin Parsomeni düşürmek istiyorum.
Display: (itemin oyunda gözükecek ismi renk kodları vs hepsi geçerlidir burada)
Lore: bu kısım ise itemin isminin altında yazacak açıklama kısmı satırlarca yazabilirsiniz size kalmış

Şimdi ise mythicmobs>mobs>mobumuz.yml
kısmını açıyoruz

Screenshot_3.png

İlk önce mobumuzu giydirelim mobumuz için daha önceden items klasöründe yeni bir item oluşturmuştuk deri bir kask bu itemi YeniMobumuza giydirelim Equipment: kısmının altına oluşturduğumuz itemin config adını giriyoruz YeniItem demiştik biz :4 kısmı ise bu itemi neresine giysin onu belirleyeceğiz 4:kask 3:gövde zırh 2:;pantalon 1:ayakkabı 0:ise elinde olucak anlamına gelir biz kask yaptığımız için 4 dedik ve giydirdik

Şimdide düşen itemi ayarlayalım Drops: kısmı zaten isminden anlaşılacağı gibi düşenler anlamına geliyor daha önceden biz zaten items klasöründe GoblinParsomeni1 isimli bir item oluşturmuştuk.
Şimdii - GoblinParsomeni1 (düşecek adet) (şans) ile herşeyini yine biz ayarlıyoruz ben 1 adet düşürmek istediğim için 1 dedim her kestiğimizde düşsün istediğim içinde şansa 2 dedim burada şansı 2 yaparsak %100 olur 1 ise %50'dir ona göre ayarlayabilirsiniz. isterseniz item oluşturmadan vanilla itemlerinden düşürmek istiyorsanız item id si adedi ve şansını yazarak düşürebilirsiniz.
Detaylı Bilgi

Spawnerı ister oyun içinden ayarlayabilir istersenizde configten ayarlayabilirsiniz ben oyun içinden ayarlıyorum
Öncelikle nerede oluşturucağımızı belirliyoruz ve spawnerı yapacağımız yerin üstüne geliyoruz.

/mm s create Spawnerİsmi OluşturmakİstediğimizMob diyerek spawnerı oluşturuyoruz Spawnerİsmi dediğimiz oluşturduğumuz spawnerın adıdır
OluşturmakİstediğimizMob'ta hangi mobun spawnerını yapacaksanız configteki ismi gireceksiniz (örn YeniMob)

/mm s set maxmobs (adet) diyerek bu spawnerın en fazla kaç tane mob çıakrtacağını ayarlıyoruz

/mm s set cooldown (süre) diyerekte mobların kaç saniyede bir doğacağını ayarlıyoruz

/mm s set mobsperspawn (adet) ise tek seferde kaç adet mob doğacağıdır.

Detaylı Spawner Bilgi

/mm reload
--> oyun içinde reload atmamıza yarar
/mm items get [item_name] <amount> --> kendinize oluşturduğunuz itemi vermeye yarar
/mm items give [player] [item_name] <amount> --> oyuncuya item vermenize yarar
/mm mobs list --> mobların isimlerini gösterir (oluşturduğunuz moblarda mm mobs list yazdığınızda ismi çıkıyorsa hatası %80 yoktur fakat eğer ismi çıkmıyorsa configte bir hata yaptınız demektir)
/mm mobs killall --> bütün mm moblarını öldürür
/mm mobs spawn [mob_name] --> mobu spawn edersiniz

Virgüllere boşluklara : noktalara dikkat edin configte birşeyi yanlış yazdığınızda veya boşluk bırakmayı unuttuğunuzda tamamen o dosya hatalı sayılacaktır bu yüzden mob item vs oluştururken oyun içinde mm reload atarak olup olmadığını kontrol edip öyle devam edin hatanızı görmeniz daha kolay olacaktır.

İnternette örnek mobları veya bossları bulabilirsiniz ordaki moblar ve bossların nasıl yapıldığını anlamaya çalışıp kendiniz yapabilir veya onları editleyebilirsiniz daha kolay bu plugini kavrayacaksınız.

Yakın zamanda 5 bölümlük video serisini youtube yükleyeceğim böylelikle daha rahat anlatabilirim çünkü plugin gerçekten detaylı ve kapsamlı bir plugin eşsiz yaratıklar oluşturabilirsiniz.

Birde eğer yaratığınız görünümünü değiştirmek isterseniz BossSkin vb. mythicmobs ile uyumlu skin pluginlerini kullanabilirsiniz yabancı kaynaklarda tutorialları mevcut.

Aklınıza takılan bir şey olursa yorum olarak yazabilirsiniz

Ekler

• fg2.png
    fg2.png
    6,2 KB · Görünt.: 53

RasyonelistBey

Demir Cevheri Gibiyim

Discord:

RasyonelistBey#3144

Elmaslar
229
Puanlar
1.355
Anlatımını çok beğendim ellerine sağlık. Süper ötesi bir konu olmuş fakat bu güzelim konuyu resimlerle süslemek daha güzel olmaz mıydı?

enderyılmaz

Kızılsakal Kızıltaş?

Discord:

Ender#2000

Elmaslar
360
Puanlar
6.035
Yer
Adana
Minecraft
RuhunGenciVEVO
Facebook
Enderhrrrrrr
Twitter
Enderhrrrrrr
Harika bir anlatım olmuş ellerine sağlık

Alaries

BlokDelisi Market | S: 2017

Discord:

Tugra#6666

Elmaslar
128
Puanlar
920
Yer
Kahramanmaraş
Minecraft
Alaries
Güzel bir anlatım olmuş eline sağlık ;)

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Bu eklenti hakkında bilgi sahibi olmayan arkadaşlar için yararlı bir konu olmuş. Ayrıca anlatım tarzınızı da hiç ummadığım kadar beğendim :P

M

Midgard

Ziyaretçi
Anlatımınız için teşekkür ederim, işime yarayacak

ThreeDc

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi
Elmaslar
6
Puanlar
3.760
Anlatımını çok beğendim ellerine sağlık. Süper ötesi bir konu olmuş fakat bu güzelim konuyu resimlerle süslemek daha güzel olmaz mıydı?
Haklısın daha güzel olurdu bir daha ki plugin tanıtımımda fotoğraflar ile süslemeye çalışırım :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı