Sol Reklam
Sağ Reklam

Mustafa Kemal Atatürk'ün Etkilendiği Yazarlar

'Master

Legends Never Die
Elmaslar
99
Puanlar
0
Yer
Brooklyn
yeni_logo.png

Selam Değerli MC-TR Üyeleri;

Forumda bazı kişilerin sevdiği yazarlar vardır. İşte bende size "Mustafa Kemal Atatürk" ' ün sevdiği yazarlardan bahsedicem. Umarım konuyu beğenmiş ve yararlanmışsınızdır.

Namık KEMAL (1840-1888)

Namık KEMAL, 1840 yılında Tekirdağ da dünyaya gelmiştir. Annesi vefat edince Vali Yardımcısı Abdüllatif Paşa ile Afyonkarahisar, İstanbul ve Bulgaristan'a gitti. İstanbul'a döndüğünde çeşitli devlet kademelerinde görev aldı. Namık KEMAL, Şinasi'yle tanışarak sanata bakış açısı değişti ve yeni edebiyatın savunucularından oldu. Tasvir-i Efkâr gazetesinde yazan sanatçı, Şinasi yurt dışına gidince gazeteyi kendisi çıkarmaya başladı. Sanatçı Namık KEMAL, 1888 yılında Sakız Adasında hayata gözlerini kapattı.

55ea0faff018fbb8f868c053

Namık KEMAL'in Eserleri

1- İntibah
2- Cezmi
3- Vatan Yahut Silistre
4- Celalettin Harzemşah
5- Tahrib-i Harabat
6- Takip
7- Renan Müdafaanamesi
8- Lisan-ı Osmani’nin Edebiyatı Hakkında Bazı Mülahazat-ı Şamildir

Mehmet Emin YURDAKUL (1869-1944)

Mehmet Emin Milli Edebiyat Şiiri'nin öncü sesidir. Çünkü 1898'de yayımladığı "Türkçe Şiirler" adlı şiir mecmuasıyla daha 10 yıl öncesinden milli şiir ahenginin öncülüğünü yapmıştır. Üstelik bu kitabın Servet-i Fünûn şiirinin en güçlü döneminde yayımlanmış olması ayrıca önemlidir.
Mehmet Emin'in bütün şiirlerinin ortak paydası halkı içinde bulunduğu karamsar ruh halinden, gerilikten, bilinçsizlikten kurtarmaktır. Kimliği ve tarihini hatırlatarak kendine güven duygusunu aşılamak maddî ve manevî açılardan kalkınmasını sağlamaktır.

Memed_Emin_Yurdakul.jpg

Mehmet Emin YURDAKUL'un Eserleri

1- Türkçe Şiirler
2- Türk Sazı
3- Ey Türk Uyan
4- Tan Sesleri
5- Ordunun Destanı
6- Dicle Önünde
7- Hastabakıcı Hanımlar
8- Turana Doğru
9- Zafer Yolunda
10- İsyan ve Dua
11- Aydın Kızları
12- Mustafa Kemal
13- Ankara

Ziya GÖKALP

Tam adı Mehmet Ziya Gökalp, 23 Mart 1875'te Diyarbakır'da doğdu. 25 Ekim 1924'te İstanbul da yaşamını yitirdi. Asıl ismi Mehmet Ziya. Babası yerel bir gazetede çalışan memurdu. Eğitimine Diyarbakır'da başladı. Amcasından geleneksel İslam ilimlerini öğrendi. 18 yaşında intihara teşebbüs etti. Bir yıl sonra 1895'te İstanbul'a gitti. Baytar Mektebine kaydını yaptırdı. Buradaki öğretimi sırasında İbrahim Temo ve İshak Sukûti ile ilişki kurdu. Jön Türklerden etkilendi. İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne katıldı. Muhalif eylemleri nedeniyle 1898'de tutuklandı. Bir yıl cezaevinde kaldı. Serbest bırakıldıktan sonra 1900'de Diyarbakır'a sürgüne gönderildi.

ziya_gokalp.jpg

Ziya GÖKALP'ın Eserleri

1- Kızıl Elma
2- Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak
3- Yeni Hayat
4- Altın Işık
5- Türk Töresi
6- Doğru Yol
7- Türkçülüğün Esasları (Bu kitabı okumuştum. Çok beğendim tavsiye ediyorum.)
8- Türk Medeniyet Tarihi
9- Kürt Aşiretleri Hakkında Sosyolojik Tetkikler
10- Altın Destan
11- Üç Cereyan
12- Limni ve Malta Mektupları

Evet arkadaşlar konumu burada bitirmek istiyorum. Sadece 3 yazar değil diğer yazarlar da var. Onları bir sonraki konumda ekleyeceğim. Konumu Atatürk'ün bir sözü ile bitirmek istiyorum.

“Türk çocuğu konuşurken, onun beyan ve anlatış tarzı; Türk çocuğu yazarken, onun ifade üslubu kendisini dinleyenleri, onun yürüdüğü yola gösterebilecek kabiliyeti sayesinde; Türk çocuğu kendisini dinleyen veya yazısını okuyanları peşine takarak yüksek Türk ülküsüne iletebilecek, ulaştırabilecektir..”
- Mustafa Kemal ATATÜRK

Son düzenleme:

Veba

HIGH & CHILL
Elmaslar
209
Puanlar
2.310
Yer
Antalya
Kaliteli ve akıcı. Eline sağlık dostum!

MelihElkoca

Altın Benim Yeni Sevgilim
Elmaslar
303
Puanlar
14.070
Eline sağlık, gerçekten çok güzel bir konu olmuş.

'Master

Legends Never Die
Elmaslar
99
Puanlar
0
Yer
Brooklyn
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı