Sol Reklam

Rehber Minecraft'ta Köylüler - Köylüleri Daha Yakından Tanı!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Eratonos

No Mercy

Discord:

blackeratonos

Elmaslar
344
Puanlar
4.935
Yer
Azerbaijan, Baku
Minecraft'ın Köylülerini Tanıyalım

mctr-village.jpg

Minecraft camiasında pek bilinmeyen çoğu zaman bizim ve yağmacıların uğrayıp "madenci" var mı diye arayışa koyulup, eğer bulursak içindekileri çaldığımız/yağmaladığımız, ha eğer yoksa da "dur şu farmı" çalayım/alayım dediğimiz bir olmaktadır. Ama ben bu gün sizlere köylülerin aslında bizim için ne kadar değerli olduğunu anlatmaya çalışacağımdır.

Kimdir Bu Köylüler?

Köylüler boyların göre 2 (iki) yere ayrılırlar:
1604478940149.png

• Yetiştin köylüler
Yetişkin köylüler 1.95 blok yüksekliğinde boyları ve 0.6 blok genişlikleri var.
Köylülerin yetişkinleri diğer türüne göre en çok rastlanan hatta rastlama ihtimalimiz 100% olduğunu söyleyebilirim.

1604478964341.png

• Bebek Köylüler
Bebek köylüler 0.975 blok yüksekliğinde boyları ve 0.3 blok genişlikleri var.
Köylülerin bebek olanları yetişkinlerine göre bulunması veya görülmesi daha düşük ihtimaldir. Eğer bir köylü yavrusu elde etmek istiyorsanız o zaman 2 (iki) köylüden alış-veriş yapınız (bir-birlerine yakın olsunlar).

Köylüler Hakkında Diğer Bilgiler

Canları
Hasarları
20
5-6

Üremeleri

Köylüler üremesine/yumurtlamasına göre 2 (iki) yere ayrılırlar:
  • Doğal Şekilde
Doğal bir şekilde köylüleri ovalarda, karlı tundralarda, savanalarda, çöllerde, taigalarda ve karlı taigalarda yerleşen köylerden kolaylıkla bula bilirsiniz.

• İyileştirme Şeklinde
Bu yöntem için ilk olarak size köylü zombi gerekiyor, ardından bir zayıflatma iksiri ve bir adet altın elma gerekiyor tabi birde onu kapacağınız bir alan. Bu dediklerimi yaptığınız taktirde, eğer köylü zombi titremeğe başlarsa demek ki, doğru yoldasınız. Tahminen 3600-6000 kere titredikten sonra sağlam bir köylü olacaktır.

Türleri
  • Zombi Köylü

Canları
Korumaları
20
2

Hasarları
Kolay Zorluk
Normal Zorluk
Zor Zorluk
2.5
3
4.5

Çevrilmeleri
Kolay Zorluk
Normal Zorluk
Zor Zorluk
0%
50%
100%
153
  • Uyandırıcı

Canları
Korumaları
24
2​

Hasarları
Kolay Zorluk
Normal Zorluk
Zor Zorluk
4
6
9

Nereden Bula Bilirim?
Kendilerini ormanlıklarda oluşan konakların içerisinde bula bilirsiniz.
1604480590066.png
  • İllüzyoncu

Canları
Korumaları
32
Bulunmamaktadır

Hasarları
Kolay Zorluk
Normal Zorluk
Zor Zorluk
2-5
2-5
3-5

Nereden Bula Bilirim?
Hiç bir şekilde kendileri doğal olarak dünyamızda olmazlar çağırmak için
/summon illusioner
1604480780424.png
  • Yağmacı

Canları
Korumaları
24
Bulunmamaktadır

Hasarları (Menzilden)

Hasarları (Yakın Dövüş)
Kolay Zorluk
Normal Zorluk
Zor Zorluk
3-4

2
4

3
4-5

5

Nereden Bula Bilirim?
Hemen-hemen her köy baskınlarında ve kendi karakollarında bula bilirsiniz.
1604481766038.png
  • Cadı

Canları
Korumaları
26
Bulunmamaktadır

Hasarları
Kolay Zorluk
Normal Zorluk
Zor Korluk
36
36
36

Nereden Bula Bilirim?
Kendilerini akşam olduğu zaman yer üstünde,
yer altında veya
bataklıktaki kulübelerinde bulabilirsiniz.
1604482243310.png
  • Gezgin Tüccar

Canları
Korumaları
20
Bulunmamaktadır

Nereden Bula Bilirim?
Kendilerini hiç bir zaman sabit bir konumda bulamazsınız,
aniden onların kendisi yanınızda lamaları ile belirecektir.
1604484150143.png

Davranışları

1604464150144.png

Köylülerin davranışı bende içinde olmakla çoğu kişiye garip gelmiştir. Gerekli kaynaklardan araştırmaları yaptıktan sonra yaptıkları bu davranışların sebebini anladım ve bana daha çok mantıklı geldiler. Bu gün ise sizlere de bu davranışların nedenini anlatarak sizleri bilgilendirmek istiyorum. O zaman başlayalım:

Bildiğimiz üzere köylüler 2 (iki) yere ayrılırlar, çalışan ve işbaşında olanlar ve çalışmayıp gezenler.
Çalışan köylülerin işleri olduğu için hep iş başlarında veya evlerinde olurlar ama çalışmayan köylüler ise gündüz vakitleri evleri ve köyü gezerek keşfe çıkar akşam olduğu zamanda diğer köylüler gibi evlere koşar yatmaya çalışır yataklar doluysa evde koşuşturuyorlar. Birde küçük yavru/bebek köylüler var onlarda bir-birleri ile yatağın üzerinde veya dışarda yakalamaca oynuyorlar. Köylüler bazen bir biriler ile konuşur gibi yüz yüze duruyorlar bu ortalama 4 veya 5 saniye sürüyor. Eğer bir köylünün 4-5 blok yakınlığına yıldırım düşerse o köylü artık bir cadı olarak hayatına devam edecektir.

Köylüler Kimlerden Korkarlar?
  • Zombiler
Akşam düşer düşmez ortaya çıkan zombiler çoğunlukla köy etraflarında çok yoğun olurlar buna diğer zararlı moblarda dahildir. Oyun modunuz eğer zorludaysa köylülerin o köyden sağ yaşaması çok zordur çünkü zombiler bu mod'da iken köydeki veya sizin evinizdeki tahta kapıları kırabilirler. Bu yüzden eğer bir köyü korumak için o köyün etrafını çitle kapatıp içini ışık sorunu yaşamasınlar diye içeriyi ışıklandırmaktır. Tabi ki de, diğer yöntemleri de var ama bana göre bu daha iyidir.

Eğer Zombi Zırhla Doğarsa Zırh İhtimalleri
Zırhlar
Kolay & Normal Zorluk da
Zor Zorluk da
Kask
100%
100%
Kask & Göğüslük
70%
90%
Kask & Göğüslük & Tayt
56.25%
81%
Tam Set
42.19%
72.9%

Zırh Tipleri
İhtimaleri
Deri
37.06%
Altın
48.73%
Zincir
12.90%
Demir
1.27%
Elmas
0.04%

• Baskınlar
Yeni gelen yeniliklerle birlikte gelen baskıncılar hakkında biraz konuşalım, Eğer bir kullanıcıda/oyuncuda "Bad Omen" isimli büyü varsa ve köye girerse o köyde baskın başlayacaktır. Baskının ne zaman başladığını göre bilmek için ekranınızın üstündeki bardan anlaya bilirsiniz. Baskınlar oyun zorluğuna göre bu şekilde değişir:

Baskın Sayısı
Kolay Zorluk
Normal Zorluk
Zor Zorluk
3
5
7

Kolay Zorlukta Baskın
Mob
Dalga 1
Dalga 2
Dalga 3
Yağmacı
4-5
3-4
3-4
Vindicator
2-3
0-1
Ravager
1

Normal Zorlukta Baskın
Mob
Dalga 1
Dalga 2
Dalga 3
Dalga 4
Dalga 5
Yağmacı
4-5
3-4
3-4
4-5
4-5
Vindicator
0-1
2-3
0-1
1-2
4-5
Ravager
1
Cadı
0-1
3
0-1
Evoker
1
Ravager+Yağmacı
1

Zor Zorlukta Baskın
Mob
Dalga 1
Dalga 2
Dalga 3
Dalga 4
Dalga 5
Dalga 6
Dalga 7
Yağmacı
4-6
3-5
3-5
4-6
4-6
4-6
2-4
Vindicator
0-2
2-4
0-2
1-3
4-6
2-4
5-7
Ravager
1
Cadı
0-1
3
0-1
0-1
2-3
Eveker
1
1
2
Ravager+Yağmacı
1
Ravager+Vindicator
1
Ravager+Evoker
1

Baskın sırasında ilüzyoncular da katılabilirler, eğer bir baskının ortasında patron katılırsa ve siz öldürürseniz o baskın yarıda bitecektir. Her baskında gelen baskıncıların geldiği taraf tam olarak kesinleştirilemez çünkü çoğunlukla rasgele bir şekilde gelirler.

Günlük Planları
Biz nasıl günlük olarak planlarımız varsa aynı şekilde köylü arkadaşlarımızın da kendileri için olan bir günlük planları vardır. Onlar sabah saat 6'dan sabah saat 8'edek gezerler, 8'den ise öğlen saat 12'ye kadar çalışırlar (işsiz köylüler hariç), öğlen saat 1'den öğlen saat 4'e kadar toplarlar, öğlen saat 5'den 6'yadek gezer 6'dan sonra ise sabah saat 8'e kadar uyurlar.

Meslekleri

1604507407696.png

Toplamda 7 köylü türü ve 13 meslek vardır. Bunlar:
Zırhçı
Kasap
Haritacı
Din adamı
Çiftçi
Balıkçı
Okçu
Deri işçisi
Kütüphaneci
Taş Mason
Çoban
Alet ustası
Silah ustası

Ticaret
Köylülerle ticaret yapmak bizim için hayatımızı kısmen kolaylaştırırlar, ticaret yapmak için çoğunlukla zümrüt olur ama zombi eti gibi eşyalarla da ticaret yapabilirsiniz ama bu hepsine ait değil çünkü aralarında serseriler ve işsizler var. Kimin hangi işle uğraştığını görünüşlerinden anlaya bilirsiniz. Köylülerin sattığı eşyalar ve fiyatları onun ticaret seviyesine göre değişir. Aşağıdan sırasıyla anlaya bilirsiniz.

Birinci
İkinci
Üçüncü
Acemi
Çırak
Kalfalık
Dördüncü
Beşinci
Uzman
Usta

Nerede Bulurum?
Tam olarak bir konum verilemez ama etrafınızı/dünyanızı keşfederek bulabilme ihtimaliniz daha yüksektir ama evinizden ayrılmadan önce evinizin koordinatlarını alın ki, geri dönerken sıkıntı yaşamayınız. Eğer nasıl alınması gerektiğini bilmiyorsanız kısaca anlatayım: İlk önce olduğunuz koordinatları göre bilmek için F3 tuşuna tıklayın, ekranınızda sağda ve solda yazılar belirecek. Buradan X,Y,Z yazan konumu bulun aklınızda tutun eğer benim gibi unutkansanız F2 tuşuna tıklayarak ekranınızın resmini alabilirsiniz. Resme bakabilmek için Windows'un arama kısmına %appdata% yazın ve açılan yerden .minecraft klasörünü açın ve screenhots klasörünü arayın bulduğunuz zaman içine dahil olun tarihe bakarak resmi bulunuz.

Yorumum
Ben hep köylüleri hep arka planda bırakmışımdır. Köy bulduğumda hemen kaçıp yağmalar kaçardım ama bu konuyu yazabilmek için araştırma yaptım, internette her zaman videoları izlerken "ulan ne nasıl yapıyorlar böyle" diyordum ve hep hasret götürürdüm. Lakin bu son açtığım 2 (iki) konuda köylülerim değerini artık çok iyi anladım ve benim hatta kalma serimden çok büyük katkıları ve kolaylıkları oldu. Sizlere de tavsiyem eski ben gibi olmayın yani köylülere değer veriniz. Yapacağınız farmlar da kullanabileceğiniz, ticaret ile uzun yolu gezmeden, zaman geçirmeden hızlıca ve kolayca kazana bilirsiniz.

1604507558994.png

Görüşmek üzere sağlıcakla kalın ve köylüsüz kalmayın.
Gelecek konularda görüşmek üzere. Gelecek konu hakkında spoyler almak isteyenler: Gelecek konu şuan gündemi kaplayan büyük bir konu hakkında olacaktır.

iOnurReis

Herkes yalan söyler.

Discord:

OnurTncblk#8973

Elmaslar
249
Puanlar
14.635
Yer
Cehennet
Minecraft
iOnurReis
Minecrafta din adamı mı gelmiş? xd yakında camilerde gelir.

A

airelzz#1228

Ziyaretçi
Hepsini teker teker okumaya başladım valla şahsen bu konuyu yazmaya üşenirdim :D

Eratonos

No Mercy

Discord:

blackeratonos

Elmaslar
344
Puanlar
4.935
Yer
Azerbaijan, Baku
J

JaredNETWORK

Ziyaretçi
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Elbette köylülerin bir mesleğe sahip olduğunu biliyordum ama bu kadarını bilmiyordum. Resim ile anlatmanız hoş olmuş ? ☕

A

ATAK1910

Ziyaretçi
işime yarayacak gibi duruyor

R

RC Network

Ziyaretçi
Gayet detaylı ve öğretici konu olmuş. Başarılar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı