Sol Reklam

Rehber Minecraft'ın End Dünyası Hakkında Bilmedikleriniz!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
S

sooply

Ziyaretçi
Eki Görüntüle 77987

Minecraft'ın End Dünyası Hakkında Bilmedikleriniz
Bu-bura-burası çok korkunç bir yer!
End Dünyası çok değişik bir yerdir. Ortada bir ada vardır. Bu adada Ender Ejderhası vardır. O ejderha ile göz göze gelmek bile istemeyebilirsiniz. Ejderhanın yanında ise gruplar halinde dolaşan Endermanler var. Dikkat edin, eğer o ışınlanan uzun yaratıklara bakarsanız sizi ısırabilirler! Bu adanın 1000 blok uzağında ise toplu halde bulunan küçük küçük adalar vardır. Bu adaların binalarında Shulker yatar. Sizin bir an önce gelmenizi bekler. Geldiğinizde bir bakmışsınız sizi vurmuş, havaya doğru süzülüyorsunuz. Burası çok tehlikeli bir yer. Attığınız her adıma dikkat etmeniz gerekir.

Çok tehlikeli olduğunu hepimiz biliyoruzdur ama buranın bilinmeyen sırları da vardır. Bu bilgilerin bazıları işinize yarabilir diyebilirim. Bazı bilgiler ise sizin korunmanıza yardım edebilir. Siz bu bilgileri farklı amaçlar içinde kullanabilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize bağlı. Yavaştan bu dünya ile ilgili derin bilgilere inmeye başlayalım. Aşağı kaydırın!

Not: Bazı bloklar ve ögeler ana dünyadaki çalışma prensibine göre farklılık gösterebilir.

End Dünyası'nda Uyumak

Nether, hepiniz biliyorsunuzdur. Terlemeden geçiremediğiniz, su yerine lav fışkıran, normalden daha sıcak bir yerdir. Orada asla yatamazsınız. Yatmaya çalıştığınız yer patlar. Doğal olarak yatak patlar. Eğer zırhınız patlamaya karşı sizi koruyorsa ve yanınızda TNT yoksa rahatlıkla bunu kullanabilirsiniz. Hem de çakmak yapmak için eşya aramak zorunda kalmazsınız. Yataktan silah yapabilirsiniz. End Dünyası'nda da aynı şey geçerlidir. Orada da asla uyuyamazsınız.

Ayrıca yatak TNT'ye göre %25 oranla daha yüksek patlar. MOJANG şirketinin neden böyle bir şey yaptığını bilmesem de tahmin yürütebiliyorum. Herhangi bir açık olmasını engellemek içindir. Sizce ne için böyle bir şey yapmışlardır? Yorumlarda belirtirseniz beyin fırtınası yapabiliriz.

Lavların Akış Hızı

Lavların akış hızı ana dünyaya göre çok farklıdır. Biliyoruz ki lav çok yavaş akar. Bu kuralı aşan da sadece 2 dünya vardır. Nether ve End. Bu iki dünyanın kuralları birbirlerine oldukça benzerdir. Nether'da yatağın patladığı gibi, End'de de yatağın patladığını göstermiştim. Aynı şey burada da geçerli. Lav burada dünyaya (overworld) göre daha hızlı akacaktır. Bunun yararı ise bir silah işlevi görmesidir. Lav su gibi hızlı akacak, Endermanler yanınıza yaklaşamayacak ve onların canı gidecektir.

End Dünyası'nda lav bulabilmeniz çok küçük bir ihtimaldir. Ana adada asla lav bulamazsınız. O yüzden dünyada lav bulmanızı öneririm. Gerçekten bu özellik, yaratıklara saldırmanız için iyi bir silah olacaktır. Not düşmeyi unutmayalım, bu silah Endermanler'i çok iyi engellemez. Çünkü onlar ışınlanabilirler. Ne olur ne olmaz diye etrafınıza bakmakta fayda var.

Pusula Gerçeği

Minecraft dünyasında en az kullandığınız eşyalardan birisi olabilir bu. Bir kere dünya oluşturduğumda köyde doğmuştum. Burayı kaybetmeyeyim diye ilk işim pusula yapmak olmuştur. Sadece koordinatları bilmek pek işe yaramıyor. Her neyse, biz konumuza dönelim. Pusulalar dünyada sizin doğdunuz yeri rahatlıkla bulabilir ama bu End Dünyası'nda gerçek değildir. Bunun sebebi doğuş noktalarının End Dünyası'nda ayarlanamamasıdır. Bu sebepten ötürü pusula End Dünyası'nda çalışmaz. Zaten End'de onunla işimiz pek olmaz ama not düşmeseydim içimde kalacaktı.

Acaba End'de Saat Kaçtır?

Bu soru benim gibi her işsizin başına düşmüştür umarım. Maalesef, saatte çalışmıyor. Bunu aslında kendim keşfettim ama sebebini bilmediğimden dolayı takmamıştım pek. Nedeni ise orada gündüz-gece döngüsünün olmamasından kaynaklıymış. Güneşin ve ayın konumunu bilemeyince saat çalışmıyormuş. Bir yandan mantıklı, bir yandan mantıksız geliyor. Nedenini bilmesem de böyle düşünüyorum. Zaten ne yapacağız ki End'de bunu? Değil mi? Bunu günlük hayatta da kullanmıyoruz zaten. Daha önemli işlerle uğraşıyoruz. Ev yapmak, madene inmek gibi.

Nether Portal Yapabilmek Mümkün Mü?

End Dünyası'ndan kaçmak için yer mi arıyorsunuz? Üzgünüm, maalesef bunu yapamazsınız. Kurnaz insanlar obsidyenlerle End Dünyası'nda Nether Portalı yapıp kaçmaya çalışıyorlar ama bu imkansız. Bunu komutlarla, harici programlarla veya çeşitli eklentilerle olsa dahi yapamazsınız. Minecraft o kadar sert yani o konuda. O ejderhayı öldürmeden bir yere gidemezsiniz. Ciddi hayatta kalma oynayan kişiler büyük gaza geliyor, -neyin gazına geliyorsunuz- arıyorlar End Portalı, bulunca yerleştiriyorlar gözleri, gidiyorlar. Bir bakmışlar çıkamıyorlar, çözüm yolu yok, tüm Endermanler saldırıyor ve üstüne üstlük Ender Ejderhası, direk oyunu kapatıyorlar.

Ateş Mi? Sakın Değme!

PvP oynadığımda çakmakla yaktığımız şey, baş belası. Hep nefret etmişimdir. Her neyse, konumuz bu değil. Bir End taşının üzerine çakmakla ateş yakın. O ateşin diğer bloklara yayılmadığını ve sönmediğini göreceksiniz. Bu, bilgi pek bir işinize yaramayabilir, aklımda saatlerce yer kaplayıp duruyordu. Sizinde kaplasın istedim. Şaka bir yana, bu bilgi gerçekten bir işe yaramaz ama öğrenmekte fayda var. Yaratıcı insanlar bunu değerlendirebilir.

Hayatınızda Hiç Mor Su Gördünüz Mü?

Bedrock Edition'da End'e geldiğinizde ve orada bir yere su koyduğunuzda mor renge kaplandığını göreceksiniz. Ben denemiştim, biraz tuhaf oldu ama değişen pek bir şey yok. Suyu Endermanler'in gelmesini engellemek istiyorsanız kullanabilirsiniz. Biraz hava katacaktır, başka bir şeye yarayacağını düşünmüyorum.

Ender Ejderhası Neden Ölmüyor?

Ciddi hayatta kalma oyun modunu oynayan arkadaşların takıldığı bir sorudur. End'e gelirler, birazda olsa ejderhanın canını azaltırlar, sonra bir bakmışlar canı tekrar dolmuş. Nedir bu ejderhanın canını dolduran şey? Neden ölmüyor bu? Öldürmeyen Allah öldürmüyor işte. Şakanın dozunu bugün yeteriyle kaçırdık, biz konumuza dönelim. Ana adada bulunan "Obsidyenli platformları" görmüşsünüzdür. En üstünde mor rengine sahip bir kristal bulunuyor. İşte bunlarla iletişime geçiyor ve kristaller can veriyor. Onları kar topuyla, okla falan yok edebilirsiniz. Bazılarının üzerinde demir kafes var. Bu gidişatı biraz engellese de pek sorun değil. Dikkat edin, kristalleri kırdığınız an onlar patlar!

Nikto

.
Elmaslar
1.099
Puanlar
0
Her neyse, konumuz bu değil. Bir End taşının üzerine çakmakla ateş yakın. O ateşin diğer bloklara yayılmadığını ve sönmediğini göreceksiniz. Bu, bilgi pek bir işinize yaramayabilir, aklımda saatlerce yer kaplayıp duruyordu. Sizinde kaplasın istedim.
:v Eline sağlık.

EnesAktas

Çıktığın yerden, ben iniyordum.
Elmaslar
722
Puanlar
6.075
Yer
İstanbul
Minecraft
Wolpenax
Az minecraft oynayan birisi değilim end'de az ejderha kesmiş birisi değilim. Konun güzel ve başarılır end de o ejderhayı öldürünceki zevk güzel bir zevktir ilk o Obsidyenli platformlarını alıyoruz ondan sonra öldürüyoruz vay be tek kişilide az oynamamışım konu çok güzel ellerine sağlık :)

KaamiL43

Fırında Isıttığım İlk Taş

Discord:

KaamiL#6048

Elmaslar
94
Puanlar
4.070
Minecraft
KaamiL43
Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkür ederiz

S

sooply

Ziyaretçi
:v Eline sağlık.

Az minecraft oynayan birisi değilim end'de az ejderha kesmiş birisi değilim. Konun güzel ve başarılır end de o ejderhayı öldürünceki zevk güzel bir zevktir ilk o Obsidyenli platformlarını alıyoruz ondan sonra öldürüyoruz vay be tek kişilide az oynamamışım konu çok güzel ellerine sağlık :)

Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkür ederiz

Yorumlarınız için teşekkür ederim!

Aleste

Play.RoyalCraftTR.com

Discord:

Aleste#4670

Elmaslar
34
Puanlar
0
Yer
İstanbul
Minecraft
Aleste70
Çok sürükleyici ve açıklayıcı anlatım olmuş hoşuma gitti sayenizde bir bilgiye daha sahip olduk Teşekkürler

Deleted User 108957

Yaratık Tuzağı: Çalışıyor
Elmaslar
849
Puanlar
8.425
Yer
Satürn
Discord İzni
Yine *, yine muhteşem bir konu.

shad

the temple of the king

Discord:

emrenos#5027

Elmaslar
1.442
Puanlar
17.290
Minecraft
emrearik
10 yıllık Minecraft oyuncusuyum, bunları nasıl olur da farketmedim bilemiyorum. Eline sağlık.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Gerçekten konu dizaynı çok güzel olmuş. Bunun yanı sıra bilmediğim şeyler vs. olmasına çok şaşırdım. Her zaman olduğu gibi kaliteni göstermişsin.

yercekimsiz

sv_gravity 0

Discord:

Libris#7386

Elmaslar
483
Puanlar
7.305
Bilmediğim bazı bilgileri buradan edindim. Ellerine sağlık.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı