Sol Reklam
Sağ Reklam
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
S

sooply

Ziyaretçi
yeni_logo.png

Minecraft Türkiye - Minecraft'a Yeni Başlayanlar İçin İp Uçları
Yeni başladıysan hiç üzülme! Bu rehber işine yaracak!
Selam Minecraft Türkiye ailesi. Biliyoruz ki Minecraft dünyanın dört bir tarafında oynanan oyun. Zevkler ve tatlar tartışılmazdır. Bu oyunu oynamak isteyenler! Bir adım öne çıkın. Sizi bu konuyu okumaya davet ediyorum. Birkaç tarif vereceğimden dolayı not defterinizi ve kalemini hazırlayın. Çayınızı yanınıza alın ve oyunu açın. Keyifle okumaya bakın derim. Dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey olmasına özen gösterin. Sizi daha fazla tutmayayım. Hepinize iyi okumalar dilerim. Konu sonunda görüşmek dileğiyle!

Not: Laf tatavası yapmadan buraya bir not düşelim; dili Türkçe olarak ayarlamanız daha iyi olabilir. Ee yani kendileri çevirmiş Türkçe'ye, niye kullanmıyorsunuz ki? Bu kişisel bir düşüncedir ama Türkçe olarak kullanmanızı şiddetle öneririm.

hayatta-kalma.jpg

Etrafta Biraz Dolaşın

İlk işinizin bu olmasına özen gösterin. Eğer gezmez iseniz pek bir şey aklınızda kalmaz. Biyomları öğrenemezsiniz. Bir köyle karşılaşınca "Bu ne?!" falan dersiniz. Şaşırmamak ve birazcık keşif yapmak için gezmenizi öneririm. İster hayatta kalma modunda etrafta dolaşın, ister yaratıcı modda. Ama hayatta kalma modunda etrafı dolaşırsanız ve bazı blokları kırarsanız çabuk öğrenirsiniz.

Hayvanları, yani canlıları ve diğer varlıkları, kısacası alemi tanımış olursunuz. Küçük bir not düşelim; bu dünya sadece ottan veya madenlerden oluşmamakta. Bunun dışında iki dünya daha var ve portal ile geçiş sağlıyorsunuz. Birisi gizli mi gizli End dünyası, diğeri de sizi sıcak karşılayan Nether. Herhalde isimlerin neden geldiğini tahmin etmişsinizdir. Onlarla da kısa bir bilgi vereceğim.

• Nether
Sizi sıcak karşılayan Nether, bir o kadar korkunç gözükse de aslında öyle değildir. Oradaki domuz adamlara vurmayacaksınız ve Ghast denen şeysimlere de sataşmayacaksınız. Yoksa topluca geldikleri zaman sizi öldürürler. Ghast ateş fırlatır. Zombi domuz adamlar ise siz onları kışkırtmadık sürece onlar size saldırmazlar. Ehh işte, masum ve saldırgan yaratıklar denilebilir.

Orada sevdiğim bir cevher vardır. Kuvars cevheridir adı. Genelde ev veya zemin yapımında kullanırım. Sadece o kuvars için girer çıkarım. Yapılışı da buluşu da basittir. Kuvars cevherini ısıtmanız gerekmez. Kırdığınızda düşen parçaları aynen aşağıdaki gibi birleştirmeniz yeterli olacaktır.

recipe-kuvars.gif

• End
Adı üstünde, son olan bir dünyadır. Oradaki Ender Ejderhasını öldürdüğünüz zaman oyun biter. Yani amaç, çok gelişip bu dünyaya gelip, bu dünyadaki Ender Ejderhasını öldürüp oyunu bitirmektir. Ama ben hiç böyle yapmam. Gelişmeden giderim, alırım oyunu barışçıla, öldürürüm ve bitiririm. Yani işte, etraftaki Enderman'lere bakmayacaksınız ve işinizi bitireceksiniz. Hadi bakalım öldürebiliyor musunuz görelim!

yaratıklar.jpg

Yaratıklarla Dost Olun!

Saldırgan, naturel, barışçıl, evcil, kısacası tüm yaratıklarla arkadaş olun! Onlarla sadece gerektiğinde savaşın. Böylece ne candan, ne de maldan kaybınız olur. Buraya not düşelim; bir yere saldırmaya gittiğinizde -ava veya başka bir şeye bu değişmiyor- hazır olarak gidin. Yoksa karşınıza herhangi bir kötü sürpriz doğabilir. Yaratıklardan zayıf iseniz kaçmayı deneyin. En iyisi saklanın.

ev.jpg

Hemen Barınak Yapın!

Saldırgan yaratıklardan korunmanın ilk işi, bir barınak yapmaktır. Kötü yada iyi bir şey değişmiyor. Şimdilik bir ev yapsanız yeterli olacaktır. Sonrasında mimarınızı konuşturursunuz. Ben genelde gece geç saatlere yaklaştım mı toprağı kazar ev yapardım. Elim de hızlandır artık tahtadan veya taştan ev yapabiliyorum.

crafting-table.jpg

Tarif Sitelerine Göz Atın

Tarifleri bilmeden oyunu oynayamazsınız. Bir çalışma masası yapmak için en az 1 oduna ihtiyacımız var. O odunla 4 tane tahta oluşturacağız. Bu tahtalar birleşince çalışma masasını oluşturacak. Elle yapamadığımız malzemeleri bu masada yapacağız. Bu sitede ise en çok kullandığınız eşyaların tariflerini göstermekte. Eğer diğer eşyaların tariflerini merak ediyorsanız, Google'a aratmanız yeterli olacaktır. Örnek olarak bir fırının tarifini atmak istiyorum.

taş.png

madenler.jpg

Konumuz bu kadardı Minecraft Türkiye ailesi, bir sonraki rehberde görüşmek dileğiyle, esen kalın!

Ekler

• crafting-table.jpg
    crafting-table.jpg
    24,2 KB · Görünt.: 98

Orco

Yay Yok, İskelet Yok

Discord:

orcununal#5644

Elmaslar
62
Puanlar
4.170
Yeni başlayanlar için yararlı bir konu.

S

sooply

Ziyaretçi
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı