Sol Reklam
Sağ Reklam

Rehber MİNECRAFT YÜKSEK FPS NASIL ALINIR ? (FPS ARTTIRMA)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Pixero

Birisi mi Spawnlandı?

Discord:

Pixero#2842

Elmaslar
3
Puanlar
125
Minecraft
PixeroYt
-------------------------------------------
Merhaba değerli arkadaşlar, Hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Çoğu kişi FPS sorunu yaşıyor ve bende buna bir "DUR" demek istedim, Buraya tüm FPS arttıran ayarları yazdım. Yazım işinize yarar ise beni takip ederseniz çok sevinirim. İyi okumalar dostlarım.
1- OPTİFİNE

OptiFine, FPS arttırmak için olmazsa olmaz bir mod. Yüklediğimizde minecraft'a ek ayarlar geliyor ve bu ayarlar FPS'i arttırıyor. Peki bu mod nasıl yüklenir ve kurulur ?

Adım 1
- OptiFine.net sitesine gidiyoruz ve Downloads yerine giriyoruz.
Adım 2 - "Show All versions" butonuna tıklayıp tüm sürümleri görebilirsiniz.
Adım 3 - İstediğiniz bir sürümü seçtikten sonra o sürümün karşısındaki "Download" butonuna basın ve indirin.
Adım 4 - Yüklenilen dosyayı açın ve kurun. Sürümlerden OptiFine olanı seçip oynayabilirsiniz
2- ÇALIŞTIR KODLARI

Çalıştır, Windows+R tuşlarıyla açılır. Bazı klasörlere gidilecek kodlar girilmektedir. Bizde bazı kodlar girip bilgisayarımızı temizleyeceğiz, aynı zamanda da Minecraft oyununda FPS arttıracağız.

- Çalıştır'a TEMP kodunu yazıp Enter tuşuna tıklayın ve karşınıza gelen klasördeki her şeyi silin.
- Çalıştır'a %TEMP% kodunu yazıp Enter tuşuna tıklayın ve karşınıza gelen klasördeki her şeyi silin.
- Çalıştır'a PREFETCH kodunu yazıp Enter tuşuna tıklayın ve karşınıza gelen klasördeki her şeyi silin.

- Çalıştır'a MSCONFİG kodunu yazdıktan sonra "SEÇMELİ BAŞLANGIÇ" yerini seçiyoruz. ÖNYÜKLEME yerinden "GUI ÖNYÜKLEMESİ YOK" seçeneğini işaretliyoruz ve ZAMAN AŞIMI'NI 30 yapıyoruz. "GELİŞMİŞ SEÇENEKLER" bölümüne geldiğimizde İŞLEMCİ SAYISI'NI en büyüğünü seçiyoruz ve "HİZMETLER" bölümüne gidiyoruz. "TÜM MİCROSOFT HİZMETLERİNİ GİZLE" butonuna bastıktan sonra gerekli olmayan şeylerin tikini kaldırıyoruz. BAŞLATMA kısmına girip gereksiz olanları devre dışı yapıyoruz ve "UYGULA" butonuna basıyoruz.
3- MİNECRAFT'A ÖNCELİK VERMEK

Bu İşlem Minecraft'a Destek çıkarak performansını arttırmasını sağlar. Bunu yapmak için Minecraft'ın açık olması gereklidir. Nasıl yapılır peki bu işlem ?

Adım 1 - Görev Yöneticine girin.
Adım 2 - Ayrıntılar yerine girin.
Adım 3 - Javaw.Exe'yi bulun ve sağ tıklayın.
Adım 4 - ÖNCELİK AYARLA yerinden "YÜKSEK" olanı işaretleyin.
4- FPS BOOST PACK

Evet, FPS Arttıran yüzlerce pack var. Aşağıda 3 adet önerdiğim FPS arttıran pack'leri bulabilirsiniz.

1 -
RODRİGOS
2- DARK PİXELS
3- BLUE FPS
5- MASAÜSTÜ AYARLARI

- Masaüstünüzü temiz tutmaya özen gösterin.
- Masaüstünüzün arka planını siyah yapın.
- Masaüstünüzün ekran çözünürlüğünü düşürmeye özen gösterin.

------------------------------------------------------
6- NVIDIA AYARLARI

Nvidia, Oyunlarda Daha fazla performans sağlaması için geliştirilen bir Ekran Kartı'dır. Çok güçlü ve ünlü bir şirket'dir kendisi.
Peki bunun ayarları nasıl olmalı ?

- Masaüstüne Sağ tıklayıp "Nvidia Denetim Masası'na" tıklıyoruz.
- "Görüntü ayarlarını önayarla yap" yerinden çubuğu Performans Alanına doğru sürüklüyoruz.
- "3D Ayarlarının yönetilmesi" yerine geliyoruz ve aşağıdaki ayarların aynılarını yapıyoruz.

Bağlantılı Optimizasyon - Otomatik
Birden çok ekran GPU hızlandırma - Birden çok ekran performans modu
Dikey senkronizasyon - Kapalı
Doku Süzme kalite - Yüksek Performans
Doku filtresi Eşyönsüz filtre optimizasyonu - Kapalı
Doku süzme Negatif LOD tercihi - İzin ver
Eşyönsüz Süzme - Kapalı
Kenar Yumuşatma Saydamlık - Kapalı

Önceden oluşturulan kare sayısı - 3D Uygulama ayarlarını kullan
Üçlü ara bellekleme - Kapalı

Bu ayarları yaptıktan sonra "Uygula" butonuna basmayı unutmayın.

7- EKRAN KARTINI GÜNCELLEMEK

Ekran Kartları, oyunlar ve programlar için çok önemli bir aygıt. Bu aygıtı güncellerseniz hem bilgisayarınızın daha iyi çalışması ve oyunlarda daha çok FPS almanızı sağlayacaktır. Peki ekran kartlarımızı nasıl güncelleriz ?

- Sol alt köşeden Windows ikonuna sağ tıklayıp "AYGIT YÖNETİCİSİ" yerine giriyoruz.
- Görüntü Bağdaştırıcıları kısmındaki oka tıkladığımızda karşımıza ekran kartımız geliyor.
- Bu ekran kartımıza sağ tıklayarak "Sürücü Yazılımını güncelleştir" butonuna tıklıyoruz.
- Artık Ekran Kartınızı güncelleyebilirsiniz.
8- MİNECRAFT KISAYOL AYARLARI

Bu işlemi yaparak minecraft'ta aldığınız FPS'i 2 katına çıkarabilirsiniz. Peki bu işlem nasıl yapılır ?

- Minecraft'ınızın üzerine sağ tıklayıp ÖZELLİKLER butonuna tıklayın.
- UYUMLULUK kısmından "Yüksek DPİ ayarlarında ekran ölçeklendirmeyi devre dışı bırak" ayarının tikini işaretliyoruz.
- Aynı şekilde "Bu programı yönetici olarak çalıştır" ayarının tikini işaretleyin.
- Uygulaya basıp Tamam butonuna tıklayabilirsiniz.

9- JAVAYI GÜNCELLEMEK

Java, Minecraft'ı çalıştırmak için gerekli bir yazılımdır. Bu yazılımı güncelleyerek daha performanslı oyun deneyimi sergileyebilirsiniz. Peki bu yazılımı nasıl güncelleriz ? Java'nın en güncel sürümünü aşağıda verdim.

Java 17 İndirmek İçin
BANA Tıklaman Yeterli. (64 bit İşletim sisteminiz olması zorunludur)

10- MİNECRAFT AYARLARI

Minecraft Ayarları olmazsa olmazdır. Bu ayarları yaparak FPS'inizi 10-20 katına çıkarabilirsiniz. Başta anlatdığım OptiFine modunun ayarlarını vereceğim. Aşağıda FPS arttıran en iyi ayarları verdim.

Ayar Menüsü : Grafikleri Hızlı yapıyoruz - Yumuşak ışıklandırmayı kapatıyoruz - 3D Görüntüyü kapatıyoruz - Bulutları kapatıyoruz - Tam ekran açık yapıyoruz - Chunk'ları bilgisayarınız çok kötü ise 5 veya altında yapın - Maks kare hızını sınırsız yapın - parlaklığı 80 yapın - Vsync kapatın - VBO'ları açın.

Detaylar : Tüm ayarları kapalı veya hızlı yapıyoruz.
Kalite : Her şeyi kapatıyoruz.

Animasyonlar : Hepsini kapatıyoruz.
Performans : Bölgesel İşleme, Hızlı İşleme ve Dünya Dengeleme harici hepsini Kapatıyoruz.
Diğer : Hava'yı kapatın ve çözünürlüğü düşürün.

Evet Değerli ve Sevgili dostlarım, Yazımızın sonuna geldik. Umarım hepinizin FPS'i yükselmiştir. Bu ayarlardan sonraki FPS'inizi yorumlarda belirtirseniz sevinirim. Hepinize iyi günler :) ..

S

Silinen üye 36023

Ziyaretçi

Yazı şeklinde anlatman hoş olmuş, deneyeceğim :)

Pixero

Birisi mi Spawnlandı?

Discord:

Pixero#2842

Elmaslar
3
Puanlar
125
Minecraft
PixeroYt
Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı