Sol Reklam

Tanıtım Sunucunuzu Discord'a Entegre Edin! | DiscordSRV

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

eyüp

kayıplarım beni azaltmaz
Emektar
Elmaslar
518
Puanlar
15.220
Yer
Mars
yeni_logo.png

ayrac.png

Merhaba değerli forum üyeleri. Bugün sizlere sunucunuzun gelişmiş görünmesini sağlayacak ve daha eğlenceli kılacak DiscordSRV adlı eklentiden bahsedeceğim. Keyifli okumalar!

ayrac.png

206337e1a010fbb7f90e3ba81b3dae932a7cc102.png

Kullanım Amacı Nedir?

Eklentinin kullanım amacından biraz bahsetmek gerekirse eğer, bu eklenti sayesinde sunucunuzu Discord'a bağlayabiliyorsunuz. "Neyini bağlayabiliyoruz?" sorusuna yanıt verecek olursak, sunucudaki sohbeti Discord sunucunuzda görebilmenizi ve eş zamanlı olarak Discord'dan Minecraft sunucunuza mesaj gönderebilmenizi sağlıyor. Yani farklı programlara ihtiyaç duymadan telefonunuzdan bile Minecraft sunucunuza mesaj gönderebiliyor ve mesajları okuyabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra, bu eklenti aynı zamanda uzaktan konsol özelliğine de sahiptir. Discord sunucunuza atayacağınız bir metin kanalı sayesinde bunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Hadi biraz da kurulumundan bahsedeyim.

ayrac.png

Ekran Alıntısı.PNG

İlk olarak bu bağlantıdan eklentiyi indirip sunucumuzun plugins klasörüne atmamız gerekiyor. Sonrasında sunucuyu başlatıp eklentinin gerekli dosyaları kurmasını bekliyoruz. Kurulduktan sonra DiscordSRV klasöründeki config.yml adlı dosyayı notepad vs. bir uygulama yardımı ile açıyoruz.

Sonrasında bir Discord botu oluşturmamız gerekiyor. Bunun için buradaki adrese gitmemiz gerekiyor. Burada Discord hesabımızla giriş yaptıktan sonra Applications sekmesinden New Application butonuna tıklamamız gerekiyor. Burada botumuza herhangi bir isim verdikten sonra Bot sekmesinden Add Bot butonuna tıklayıp Yes, do it! yazısına tıklamamız gerekiyor. Artık botumuz hazır.

Sonrasında bot sekmesinde TOKEN adlı bir kısım var. Oradaki Copy butonuna tıklayıp botumuzun tokeninini kopyalıyoruz.

Screenshot_1.png

Şimdi config.yml dosyamıza geri dönüyoruz ve dosyadaki BotToken: "BOTTOKEN" kısmındaki BOTTOKEN yazısını silip botumuzun tokenini oraya yapıştırıyoruz. Sonrasında eğer yoksa bir Discord sunucusu oluşturuyoruz. Eğer varsa herhangi bir metin kanalı oluşturup kanalın ID'sini kopyalıyoruz. "ID nasıl kopyalanır?" sorusuna cevap verecek olursak Discord'da sol alt köşede bir çark ikonu var. Oraya tıklayıp Görünüm sekmesine tıklıyoruz ve biraz aşağı inerek Geliştirici modunu açıyoruz. Sonrasında açtığımız metin kanalına sağ tıklıyoruz ve oradaki ID'yi kopyala butonuna tıklıyoruz. ID'yi kopyaladıktan sonra config.yml dosyasındaki Channels: {"global": "000000000000000000"} kısmındaki sıfırları siliyoruz ve kopyaladığımız ID'yi oraya yapıştırıyoruz.

Uzaktan konsolu aktifleştirmek için ise tekrardan bir metin kanalı oluşturarak aynı işlemleri takip ediyoruz ve DiscordConsoleChannelId: "000000000000000000" kısmına ID'yi yapıştırıyoruz.

Screenshot_3.png

ayrac.png

Botu Sunucuya Davet Etme

Oluşturduğumuz botu sunucuya davet etmek için tekrardan botu oluşturduğumuz portala geri dönerek OAuth2 sekmesine geliyoruz. Buradan sadece bot butonunu aktif ediyoruz ve aşağıda oluşan bağlantıyı kopyalayıp herhangi bir tarayıcıda açıp istediğimiz sunucuya botu davet ediyoruz.

Screenshot_1.png

Botu sunucuya davet ettikten sonra sunucumuzda Bot adlı bir rol oluşturarak Yönetici yetkisini veriyoruz ve rolü botumuza veriyoruz. Artık sunucumuzu rahatlıkla açabiliriz. Kurulum işlemlerimiz burada sona ermiştir.

ayrac.png

ozellikler.PNG

Artık Minecraft sunucusunda gönderilen mesajlar Discord sunucumuzda da görülebiliyor.

Screenshot_1.png

Discord sunucumuzdan attığımız mesajlar ise Minecraft sunucusunda görülebiliyor.

Screenshot_3.png

Oluşturduğumuz uzaktan konsol kanalı normal sunucu paneli işlevi görüyor. Bu kanalda normal paneldeki gibi sunucunuzu açıp kapatabilir, üyeleri yasaklayıp sunucudan atabilir veya istediğiniz bir kişiye yönetici yetkisini verebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış.

Screenshot_4.png

Kurulum İşlemleri (Video)

ayrac.png

Bir eklenti tanıtımının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Konumu okuduğunuz için hepinize teşekkürlerimi sunar, iyi günler ve iyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:

Electra

Eventually, everything goes away.

Discord:

Electra#9331

Elmaslar
835
Puanlar
2.310
İşime yaradı, güzel konu. Anlatım ve içerik güzel fakat konu düzeninden emin değilim. Başarılarının devamı dilerim. <3

eyüp

kayıplarım beni azaltmaz
Emektar
Elmaslar
518
Puanlar
15.220
Yer
Mars
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

İşte asırlardır sunucu yönetimi olarak aradığımız konu sağ olun ve var olun :)

eyüp

kayıplarım beni azaltmaz
Emektar
Elmaslar
518
Puanlar
15.220
Yer
Mars

Aloniks

If you're good at something, never do it for free.

Discord:

AloneX#1832

Elmaslar
600
Puanlar
5.570
Yer
İstanbul, Türkiye
Bunu deneyip yapmıştım ve gayet kullanışlı. Bunu bilmeyenler için yararlı bir konu olmuş. Konu düzeni gayet hoş, emeğine sağlık...

eyüp

kayıplarım beni azaltmaz
Emektar
Elmaslar
518
Puanlar
15.220
Yer
Mars

Arda

Konuşmak bedava, bana kodu göster! -Linus Torvalds

Discord:

ArdaK#6888

Elmaslar
656
Puanlar
7.075
Minecraft
JoneX
ne zamandır bunu ariyordum faydalı konu olmuş.

eyüp

kayıplarım beni azaltmaz
Emektar
Elmaslar
518
Puanlar
15.220
Yer
Mars
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı