Sol Reklam
Sağ Reklam

Hadi Biraz Kod Yazalım! Code Org Minecraft

S

sooply

Ziyaretçi
Hadi Biraz Kod Yazalım!

Merhaba bugün sizlerle yeni bir rehber konusuyla karşınızdayım. Basit bir kodlama yapacağız. Code.Org sitesinin bize bir çok yardımı dokunacak. Algoritmayı, sistemleri, nasıl çalıştığını ve bir programın nasıl kodlandığını öğreneceğiz. Hemde çok basit! Sadece konunun biraz aşağısına bak. İyi okumalar dilerim...

code-org-minecraft-kodlama.jpg

Code.Org Tam Olarak Ne?

Küçük veya büyük fark etmeyen ve tüm kitleye hitap eden basit bir kodlama öğreten sitedir. Kâr amacı gütmez. Tüm uzmanlar tarafından önerilmekte. Bu platformun asıl amacı oyun oynayan kitleye aynı zamanda kodlama öğretmek. Ayrıca bir çok destekçiler bulunmakta. Bu destekçiler sayesinde ayakta durmaktalar.

Code.Org sadece Minecraft değil, daha bir çok oyunu desteklemekte. Çizgi film karakterlerinden bazıları eklenerek çocukların daha çok ilgisini çekmekte. Böylece hem kodlama öğretip hem de eğlendiriyorlar. Algoritma gibi kavramları küçük yaşta öğrenebilmeleri onlar için ileri ki yaşta daha rahat olacaktır. Hadi gelin sizinle birlikte basit bir kodlama yapalım!

code-org-minecraft-kodlama-2.png

Karşımızda 3 tane seçenek bulunmakta. Biz 3'ünü de yapacağız. İlk önce en üsttekinden başlayalım. Bazı kelimeler Türkçeye çevrilmemiş. Google Çeviri'den çevirebilirsiniz. Bu sizin için daha iyi olacaktır. Cümleler anlamsız çıktığında kelimeler ile daha anlamlı yapabilirsiniz.

Burada bölüm bölüm gideceğiz. Bölümler 1'den 10'a kadar sürecektir. Kolaydan zora doğru bir seviye olacak. Her şeyi atlamadan öğrenin ki diğer bölümleri rahatlıkla geçin.

Screenshot_1.png

Karşımıza 2 tane karakter çıkacak. Bu karakterleri biliyorsunuz. Birisi klasik Steve, diğeri 1.9 sürümünden sonra gelen Alex. Steve olarak seçelim. Tabii ki istediğinizi seçebilirsiniz.

Screenshot_2.png

Burada Steve evin içinde sıkışmış. Agent ise Steve'e yardım edecekmiş. Çalışma alanında çalıştığı zaman bloğunun altına bir tane ileri taşı bloğu tutturmamız gerekecek. Agent'i basınç plakasına götürmeye çalışacağız. Çalışma alanı dediğimiz yer ise kodlamadaki blokların olduğu yer. Çalışma alanını algoritma şeması gibi düşünün.

Screenshot_3.png

Hemen kodumuzu oraya ekleyelim ekledikten sonrada hemen "Çalıştır" butonuna basalım.

Screenshot_4.png

Yanlış olduğu zaman bize bunu iletecektir. Biz kod blokları birleştirelim. Aynı alttaki gibi;
Screenshot_5.png

Screenshot_6.png

En son yapacağımız işlemi biliyorsunuzdur. Çalıştır kısmına basalım ve çıkan olayı hep birlikte izleyelim.

j6G74L.gif

Sonuçta basit olsa da burada tam olarak kodlamayı değil kodlamanın temelini anlatıyor. Algoritmayı bilemezseniz kodlama sizin için çok zor gelir. Hatta yapamayabilirsiniz. İlk önce algoritmayı aklınızda canlandırın veya not alın. Sonra kodlamaya başlayın. Algoritma kelimesini çok kullandım. Ne demek olduğunu bilmeyenler için bir açıklama yapalım.

Algoritma.png

Algoritma Nedir?

Algoritma, bir sorunun giderilmesi veya bir sonuca en hızlı biçimde ulaşılması işlemidir. Adım adım uygulanır bu işlemler. Algoritma kodlamada bir sonuç için kullanılır. Skriptten örnek verelim. Hemen bir algoritma oluşturup koda dökelim. Algoritmamız;

- /komut komutunu çalıştırdığında,
- izin.skript iznine sahip olduğunda,
- "Komut adlı komut çalıştırıldı" mesajını yolla.
- Eğer izne sahip değilse,
- "Gerekli izin yok" mesajını yolla.

Komutu /komut olarak belirledik ve değiştirilebilir. Eğer gerekli izne sahip olduğunda 1. belirlenmiş mesaj yollanacak. Yoksa 2. belirlenmiş mesaj yollayacak ve 1. belirlenmiş mesajı yollamayacak.

Kod:
command /komut:
    trigger:
        if player has permission "izin.skript":
            send "Komut adlı komut çalıştırıldı"
        if player hasn't permission "izin.skript":
            send "Gerekli izin yok."

Algoritma dediğimiz iş aynen bunun gibi. Bu sadece örneklendirme. Daha profesyonel kodlama dillerinde de kullanılabilir. Javascript veya CSS gibi. Tüm kodlamaların ayrı bir algoritması vardır.

kod-resim-son.jpg

Bugünkü konumuz bu kadar bu rehberimizi de burada noktalamış bulunmaktayız. Herkesle görüşmek dileğiyle, hoşça kalın...

Ekler

• yeni_logo.png
    yeni_logo.png
    84,5 KB · Görünt.: 314
Son düzenleyen: Moderatör:

HypelX

Uzun yoldan geldim, uzun yola devam..

Discord:

ZiyaBRN#8832

Elmaslar
718
Puanlar
15.420
Yer
Manisa
Minecraft
ZiyaBRN
Bi ara sertifika için code org yapardık ne günlerdi be :/
Güzel konu olmuş​

S

sooply

Ziyaretçi
Bi ara sertifika için code org yapardık ne günlerdi be :/
Güzel konu olmuş​
Yorumun için teşekkür ederim! Hocaların önerdiği bir şey zaten. Bazılarına saçma gelse de bir bakıyorsun bununla büyüyüp ünlü birer kod bilen kişiler olmuşlar.

CAN147

Ahanda Zümrüt!
Yasaklandı

Discord:

CAN147#1757

Elmaslar
701
Puanlar
12.735
Discord İzni
Bence kodlamaya eclipse veya diğer varsayilan java programlama uygulamalarini kullanmalilar ben öyle öğrendim açikçasi :)

S

sooply

Ziyaretçi
Bence kodlamaya eclipse veya diğer varsayilan java programlama uygulamalarini kullanmalilar ben öyle öğrendim açikçasi :)

Tabii ki ama kodlamaya başlamadan önce bazı terim öğrenmeleri gerek. Yorumun için teşekkürler!

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı