Sol Reklam
Sağ Reklam
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

fugue

Zümrüt Hojtir, Ama Benenah
Emektar

Discord:

srcn.

Elmaslar
894
Puanlar
16.080
Yer
İzmir
BOXNpp.jpg

Minecraft Türkiye - Faction Sunucusu İle Yaptığımız Röportaj
Sıcacık, kocaman sunucu röportajı isteyenler buraya gelsin!

ÖN SÖZ
Faction sunucularını bilmeyen kalmadı herhalde. Senelerce doyasıya rekabete girdiğimiz, eğlendiğimiz ve savaştığımız modlardan bir tanesi diyebilirim. Bu işi çok kaliteli ve titiz şekilde yapan bazı arkadaşlarımız da var. Ben de sizler için o arkadaşlardan birini buldum ve aklınızda ki tüm soruları birlikte cevapladık. ElzemCraft'ın forumumuzda bulunan konusuna gitmek için
buraya tıklayabilirsiniz. Hadi, ElzemCraft'ın yönetim ekibiyle yaptığımız röportaja geçelim;

1- Sunucuyu kurma hikayesi hakkında bizleri bilgilendirir misiniz? Önceden sunucu açtınız mı?
Sunucu kurma hikayemiz aslında çok uzun ve karmaşık diyebiliriz. Bizler sunucuyu açmadan önce yetkili olduğumuz bir sunucuda tanıştık. Yetkilerimiz admin, moderatör, mimar ve rehber şeklindeydi. Uzunca bir süre o sunucuda yetkili olarak yer aldık fakat sunucunun kurucusu tarafından emeğe saygısızlık, yetkiliye saygısızlık ve para sevdası olduğunu anlamaya başlamamız zaman aldı. Yetki statüsü olarak aramızda farklar olduğu için birbirimizin dertlerine hakim değildik. Zamanla aramızdaki samimiyet artınca sorunlarımızı da birbirimize aktardık. Bu aramızda oluşan samimiyet sayesinde baktık ki bizler sayesinde dönüyor bu sunucu. Ardından o sunucudan elimizi ayağımızı çekip kendi sunucumuzu açmak için adımlar attık. Bizler yıllardır faction oynayan ama yolları kesişmemiş oyuncularız. Hiç birimizin geçmişte kuruculuk gibi bir tecrübesi olmadı, ElzemCraft ilk sunucumuz.

2- Gördüğüm üzere 3-4 tane yöneticiniz var. Aranızda ki görev dağılımını nasıl yapıyorsunuz?
Yöneticiler arasında görev dağılımı yapmanın en mantıklı yolu; baskın olan bireysel özelliklerimizi kullanmaktı. Sizin sorularınızı cevaplarken bile aramızda paylaşarak cevaplardık. Hepimiz su gibi girdiği kabın şeklini alabilecek yeterliliğe sahibiz. Bu iş uzun vaadeli yapıldığı zaman yorucu olabilir. Bu yüzden arada sırada kendimizi tatil iznine çıkartıyoruz ve günlük hayatımızdan kaynaklanan bir aktiflik sorunu oluştuğunda diğer yöneticiler görevi üstleniyor. Bu şekilde hem birbirimize olan güvenimizi arttırıyoruz hem de oyuncuları mağdur etmeden sunucu yönetimini sağlıyoruz.

3- Yönetim ekibinde birden fazla kişi olması alınacak kararları etkiliyor mu?
Yönetim ekibi denilince insanların aklına genelde kurucu, admin, yönetici gibi statüler gelmektedir. Biz yönetim ekibinin deneme rehberden tutun kurucuya kadar uzandığını düşünüyoruz. Sorunuzun asıl cevabına gelirsek eğer karar verilmesi gerekirse herkesin onay verdiği kararları uyguluyoruz. Aramızdan bir kişinin bile bu karardan rahatsızlık duymasını istemeyiz.

4- Büyük bir faction sunucusu olarak oyunculara hangi özellikleri sunuyorsunuz?
Oyuncularımıza olabildiğince özgün sistemler sunmaya çalışıyoruz, bu bağlamda bir çok özelliği bizzat kendimiz kodluyoruz. Şuan sunucuda başta ideoloji, günlük görev, toryum, Robocop ve istatistik olmak üzere bir çok sistem var ve hepsi tamamen kendi kodlamamızdır. Bunun yanında oyunculara kesintisiz bir şekilde ulaşmak için sert tedbirler alıyoruz. Sadece faction sunucusu olduğumuz halde saldırıları en aza indirmek için 2 ayrı bilişim şirketi ile çalışıyoruz.

5- Hile kullanımı konusunda oyunculara ne gibi yaptırımlar uyguluyorsunuz?
Hile kullanımı konusunda oldukça katıyız. Hile tespit edilen oyunculara 1 ve 2. tespitlerinde 3 gün yasaklama cezası uyguluyoruz.(Kullanılan hile ile lapis, viphammadde gibi madenler kazılıyorsa para sıfırlama cezası da uygulanabiliyor.) 3. hile tespitinde ise sınırsız yasaklama uyguluyoruz ve bu yasaklama herhangi bir şekilde kaldırılmıyor. Otomatik hile tespiti içinse bulabildiğimiz en güçlü eklentiyi kullanıyoruz ve genellikle hile kullanan bir oyuncu 5 saniye içinde kendini sunucudan atılmış olarak buluyor.

6- Kullandığınız hosting hakkında bizlere biraz bilgi verirmisiniz? Aranızda hiç sorun oldu mu?
Aslında kullandığımız belli bir hosting var diyemeyiz, fakat şu an Rabisu ve Batihostla çalışıyoruz ve ikisinden de gayet memnunuz. Gösterilen ilgi ve fiyatlar konusunda bu iki firmanın başı çektiğini düşünüyoruz.

7- Oyuncuları eğlendirmek ve rekabet amacıyla yaptığınız etkinlikler oluyor mu?
Yaz ve kış aylarında düzenli olarak turnuva yapıyoruz. Çok az göründüğünün farkındayım fakat bu yapılan turnuvaların eşsiz olmasını sağlıyoruz. Örneğin; sonuncu yaz turnuvasında ezber bozmak için 2 tarafa da düşman olan turnuva bossumuz Theseus'u ekledik. Bunun yanında her gün saat 20.00'da olarak koşu, yarış, tırmanma, merdiven gibi etkinlikleri yapıyoruz.

8- Sizlere gelen en çok şikayet ve isteği bizlerle paylaşır mısınız?
Bir yıldır aktif olarak hizmet verdiğimiz bu süreçte en çok duyduğumuz şeyi net olarak söyleyemeyeceğim ama en fazla "Sunucuda kasılmak çok zor kolaylaştırın." lafını duyuyoruz. Yaklaşık son bir kaç aydır oyuncularımızın bu isteğini yerine getirmek üzerinde çalışmalar sergiledik. Aldığımız en çok şikayet ise kurallarımızın katı olması yönünde oluyor. Sunucumuza yeni başlayan oyuncular bu durumu çok fazla yadırgıyorlar. Yönetimi ekibi olarak bizler ise oyuncularımıza saygılı bir sohbet kültürü sunmak için uğraşıyoruz.

9- Oyuncularınızı gelecekte herhangi bir sürpriz bekliyor mu?
"Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir." sözünü kullanmayı çok seven bir yetkili kadrosuna sahibiz. ElzemCraft'a hiçbir Türk sunucusunun kullanmadığı eklentiler, sistemler ekleme planlarımız bizim için değişmeyen bir gerçek. Bunların bazılarını gerçekleştiriyoruz bazıları ise elimizde patlıyor. Bunların haricinde yakın zamanda hub olarak hizmet verme planlarımız mevcut. Bu planımız elimizde mi patlayacak yoksa gerçekleştirebilecek miyiz bilmiyorum ama şu anlık meçhul.

10- Bazı faction sunucularda parayı veren açıkçası kral oluyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Bizler bu oyunda çok fazla vakit geçirmiş oyuncularız. Geçmişte oynadığımız sunuculardan edindiğimiz tecrübeler sayesinde şu an ki ElzemCraft'ı oluşturmayı başardık. Bu tecrübelerimizin arasında parayı veren düdüğü çalar mantığının çok yanlış bir strateji olduğunu defalarca gördük. Elbette ki sunucular sürekliliğini sağlayabilmek için bazı şeyleri satmak zorundadır. Bizde bunu göz önünde bulundurup oluşturduğumuz bir ekonomik sistem var. Bu sistemin kilit taşı zamandır. Bizler oyuncularımıza aslında VIP satmıyoruz zamanı satıyoruz. VIP alan oyuncularımızın elde edebilecekleri kitler, para vs. gibi özellikleri normal oyuncularda elde edebilmektedir fakat aradaki en büyük fark birisinin daha kısa sürede sahip olması şeklindedir.

11- Geçmiş tecrübelerinize dayanarak yeni sunucu açıcak arkadaşlara neler önerirsiniz?
Sunucu açmak çok kolay, bir miktar paranızın olması yeterli olacaktır. Mesela biz 80 TL ile başladık. Asıl sorun sunucunun devamlılığını, düzenini, ekonomik sistemini, kültürel birikimi ve maddi kaynakları sağlayabilmek. Bu etkenler asla yeterli olmayacak ama her zaman üzerine gidilmesi gerekenler arasında yer alırlar. Bunları arkadaşlara yardımcı olmak ve diğer sunucu sahiplerine fikir vermek adına açıklamak isterim. Sunucu devamlılığını ele alalım. Bir sunucuyu devam ettirecek şey yapılan satışlar değildir. Devamlılık, oyuncu ile sağlanır. Oyuncular sunucunuzda oynamaya başlarsa peşinden bambaşka oyuncular da gelecektir ve gelen oyuncular sunucunuzun devamını sağlamak için size yardımda bulunacaktır. Çoğu oyuncu bunu farkında olmadan yapsa da biz kurucular bunun bilincinde olmalıyız. Yani sunucunun devamlılığı için sakın oyuncularınızı para olarak görmeyin.

Sunucu düzenine gelirsek bu tamamen sizin yönetim ekibiniz ile ilgilidir. Yönetim ekibinizi özenle seçmelisiniz. Buna deneme rehber alımı yaparak başlamanızı tavsiye ederim. Emin olun ki sunucunuza maddi destekten çok gönüllü olarak rehber olmak isteyen oyuncular yardım edecektir. Yönetim ekibinize değer verin.

Gelelim oluşturulması en zor kısma yani ekonomik sisteme. Bunca zamandır en çok düşündüğümüz konu bu olsa gerek. Buna rağmen hala istediğimiz sistemi tam olarak oturtabildiğimizi söyleyemeyiz. Bu cümlelerimden dolayı umutsuzluğa kapılmayın. Siz ne kadar emek sarf ederseniz o iş gittikçe güzelleşecektir.

Ekonomik sistemin temel yapısını tamamen sizin oluşturmanız gerekiyor. Oyuncular sizin yöntemleriniz ile farklı şekillerde kazanç sağlayabilmesi gerekir ama genel kazanç kaynağı olmalı mutlaka. Bu bazılarında lapis, bazılarında farm sistemleridir. Sizin yaratıcılığınıza kalan bir durum, bu yüzden çok fazla yardımcı olamayacağım. Kültürel birikimi açıklamak gerekirse buradaki kültürden bahsettiğimiz şey tamamen oyuncularınızın sunucu hakkında ki komutsal bilgisidir. Bunu sakın hafife almayın çünkü sunucuda oyunculara yardımcı olabilecek yetkili olmadığı zaman oyuncular, oyunculara yardım edecektir. Bu kültürel birikim sayesinde yetkili alımlarınızda kolaylaşacaktır.

Son olarak maddi kaynaklarda belirtebileceğim en önemli faktör sattığınız ürünlerin sunucu içerisindeki ekonomik sistem ile uyumluluğu olmalı. Eğer bu dengeyi de tutturursanız asla sunucu kapanma korkusu yaşamazsınız.

12- Aktif olarak etkileşim alan sunucu konunuzun olduğunu gördük. Bizlere Minecraft Türkiye hakkında ki düşüncelerinizi aktarır mısınız?
Kısa ve öz olarak cevaplayacak olursak MC-TR sunucu sahipleri ve oyuncular arasındaki köprüdür.

Z5NpGV.png

Son düzenleme:
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Vay canına işte beklediğim röportaj! Hemen okuyorum. Kahvemi hazırlıyım :D​

RebelZone

Yaratık Tuzağı: Çalışıyor

Discord:

RebelZone#6475

Elmaslar
1.692
Puanlar
9.075
Yer
RebelZone#6475
Minecraft
RebelZone
Hemen okumaya başlıyorum :)

fugue

Zümrüt Hojtir, Ama Benenah
Emektar

Discord:

srcn.

Elmaslar
894
Puanlar
16.080
Yer
İzmir
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı