Sol Reklam
G

Garp

Ziyaretçi

Minecraft-Türkiye.png

Merhaba değerli Minecraft Türkiye üyeleri, bugün bir dönemin efsanesi olan Super Meat Boy'u alt etmiş Celeste'yi inceleyeceğim ve sizlere tanıtacağım.

● Celeste İnceleme
● Celeste Grafik Yorumum
● Celeste Tanıtım Videoları (Fragman)
● Celeste Oynanış Videoları
● Celeste Çıkış Tarihi
● Celeste Sistem Gereksinimleri
● Celeste Steam Fiyatı
● Gerekli Bağlantılar

Önceki konum olan Monster Hunter: World adlı şaheserin inceleme konusunu okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Celeste.png

Celeste İnceleme
Bir dönemin efsanesi olan Super Meat Boy adlı oyunu halt etmiş bir oyundan söz ediyoruz. Bu oyun işte Celeste. TowerFall'ın geliştirmesini ve yayıncılığını arkasına alan Celeste çıkış yaptığı döneme göre oldukça iyi bir iş başarmıştı. Oyundaki ana mantık Super Meat Boy'da ki ile aynı fakat daha gelişmiş bir hali.

Celeste'de diğer oyunlardaki gibi bölüm geçtikçe yeni özellik açılmıyor. Özelliklerimizin hepsi açık oluyor ve bölüme göre onu kullanmaya çalışıyoruz. Oyunda havada ileri zıplama gibi bir yeteneğimiz var ki bu yetenek en çok kullandığımız yeteneğimiz. Oyun ilerledikçe yeni yetenekler kazanmak yerine (Yukarıda bahsetmiştim.) bölümler değişiyor ve yeteneklerimizi kombolamamız gerekiyor. Oyunda havada parkurumuzu yaparken çilek topluyoruz. Çilekleri toplamadan da geçebilirsiniz fakat çilek önemli. Yani alabiliyorsanız alın.

Oyunda bölüm mantığı oldukça basit ve oyuncuyu canını sıkmayacak şekilde tasarlanmış. Bölüme başladığımızda ekranın bir köşesinden bir köşesine gitmemiz gerekiyor. Eğer bunu başarırsak yeni bölüme geçmiş oluyoruz. Başlarda bu iş oldukça kolay olsa da zamanla işler zorlaşacak. Bu yüzden biraz düşünmemiz gerekiyor. Öldüğümüzde ise üzülmeyin diğer platform oyunlarına nazaran bu oyunda bölümün ta en başına atmaktansa ekranın başına atıyor. Yani hangi ekranda iseniz o bölümden devam ediyorsunuz.

Celeste.jpg

Celeste'nin hikayesi basit fakat etkileyici. Madeline hoş ve güzel kızımız gündelik hayatındaki sıkıntılar nedeniyle depresyona ve gelecekteki hayatı ile ilgili kaygısı yaşıyor (Tipik bir lise öğrencisi. :'D). Daha sonra Madeline bu dertlerinden kurtulmak için Celeste Dağı'na tırmanmaya karar veriyor. Bu dağa tırmanırken karşısına birçok engel çıksa da tabii ki bu engelleri aşıyor. Engellerin yanı sıra aynı sorunlar ile yüzleşen karakterler ile karşılaşıyor. Celeste'nin hikayesi incelik ve ustalık ile düşünülmüş bir hikaye. Bu yüzden TowerFall'ı tebrik etmek gerek.

Thorson (Yapımcı) neden bir tırmanış teması seçtiklerini şöyle açıklamıştır: “Bir dağa tırmanış başta size imkansız gibi görünebilir fakat kendinize inanır ve engelleri hayal gücünüz ile aşarsanız bunu başaracaksınız. Buna bayılıyorum.”.

Celeste oldukça zorlu bir platform oyunu olduğunu bizlere oyunun sonlarında kanıtlamaya başlıyor. Sadece oyunun sonları değil bu tarz oyunlara aşina olmayanlar için oyunun ortalarında bile zor gelecektir. Oyunun sonunu neye göre belirlediğimizi sorarsanız oyunda tam 250 bölüm var. Bu bölüm sayısı artabilir de orası ayrı bir durum. 250 bölümün 200'ünü geçtikten sonra işte o zaman oyun sizin gözünüzde işkenceye dönüşecek. İşte bu zamanlarda oyuna başlamadan önce iyice düşünmeniz gerekecek çünkü kusursuz bir parkur yeteneği yapmanız gerekiyor.

Oyundaki normal bölümlere zor diyorsanız birde oyundaki bölümlerde gizli olan yerleri keşfedin ve oradaki kasetler ile bölümün diğer yüzünü görün. Madalyonun ikinci yüzünün daha zor olduğunu göreceksiniz. Bunun yanı sıra oyunda "BOSS" kategorisi boşlukta kalıyor gibi görünüyor fakat bazı bölümler var ki oldukça zor işte bu bölümler oyuncular arasında "BOSS" olarak adlandırılıyor.

Celeste.png

Celeste Grafik Yorumum
Oyunun grafikleri diğer platform oyunlarına nazaran oldukça güzel. Tabii ki bu pixel ve 2D kategorisine giren oyunlar için geçerli bir yorum. Bölümler arası geçiş diyalogları, atmosfer, manzara, yapılar... her şey muazzam. Celeste oynanış ve grafiği oldukça güzel harmanladığı için diyecek pek bir şey yok. "ANLATMAYA GEREK YOK GÖRÜYORSUNUZ!"

Celeste Tanıtım Videosu (Fragman) ve Oynanış Videosu
Oynanış videosunda da gördüğünüz gibi hızlı ve seri bir oynanışa sahip olan oyun sizi sıkmıyor ve daima hızlı düşünmenizi sağlıyor. Aynı şeyi oynanış videosunda da göreceksiniz.

Tanıtım Videosu (Fragman)

Oynanış Videosu

Celeste Çıkış Tarihi ve Sistem Gereksinimleri
Çıkış Tarihi: 25 Ocak 2018
Steam Fiyatı: 31.00TL
Sitem Sayfası: Celeste

Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7 or newer
İşlemci: Intel Core i3 M380
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: Intel HD 4000
DirectX: Sürüm 10
Depolama: 1200 MB kullanılabilir alan

Games.jpg

Evet değerli Minecraft Türkiye üyeleri, bir konumun daha sonuna gelmiş bulunuyorum. Celeste ile ilgili yapacağım son yorum ise oyunun şu zamana kadar gördüğüm en iyi platform oyunu olması. Oyun oldukça yaratıcı ve satın almaya değer bir oyun. Farklı bir gün farklı bir tanıtım konumda görüşmek üzere, o zamana kadar sağlıcakla kalın...

Konuda bahsi geçen Super Meat Boy'un Steam sayfasına gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.
Konuda ele aldığım oyun olan Celeste'nin orijinal sitesine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

kingOf0

"~SimitSu"

Discord:

kingOf0!#4055

Elmaslar
745
Puanlar
15.070
Yer
getPlayer("SimitSu").getLocation()
Minecraft
SimitSu
Konuyu ben açıcaktım ama neyse :(

SimitSuArşiv.
Simitsu - Celeste (2).png

Simitsu - Celeste (4).png

Simitsu - Celeste (7).png

Anathory

M & A | Tasarımdan animasyona her türden hizmet!
Emektar

Discord:

Anathory#8248

Elmaslar
1.300
Puanlar
7.530
Tek kişilik editör ordusu gibisin len. Bu ne hız, bu ne ihtişam. Ellerine sağlık, her ne kadar konuyu tek nefeste okuyamamış olsamda, harika bie konu olduğundan eminim.

G

Garp

Ziyaretçi

-ULTRA-

GY!
Elmaslar
222
Puanlar
4.020
Minecraft
Whessry
Garp ve güzel bir oyun daha!

FurkanÖzcan

Emekli Ekip Lideri.
Emektar

Discord:

FurkanÖzcan#6347

Elmaslar
1.264
Puanlar
16.180
Yer
İstanbul
Resimleri olsun konunun yazılış biçimi olsun mükemmel ötesi bir konu olmuş, inşallah devamı gelir.

Bluter

Öfkelen, ışığın giderek sönmesine karşı öfkelen.

Discord:

Bluter#0074

Elmaslar
323
Puanlar
0
Böyle güzel bir pixel oyunu daha önce görmedim.

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı