Sol Reklam
Sağ Reklam

Rehber Minecraft Rehberleri - Nether'da Hayatta Kalmak (1.16)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
S

sooply

Ziyaretçi
1.16 daha çıkmasa da birçok snapshot'ın geldiğini ve yepyeni birçok özelliğin olduğunu biliyoruz. Nether, artık daha canlı bir yer.

minecraft-türkiye-nether-rehber-1.jpg

Minecraft Rehberleri - Nether'da Hayatta Kalmak (1.16)
Nether, yaşamın olduğu, canlanmış bir yer. Yeni yaratıklar, bizim gibi canlılar ve dahası artık bu dünyada da var! Çarpık ve kızıl biyomlarla birlikte birçok yenilikler geldi. Nether, artık bildiğimiz Nether değil. Artık, yaşamın olduğu bir zirveye geldi. Maden çeşitliliği arttı, yaratıklar arttı, yeni özellikler ve bloklar eklendi. Bunları Güncel Haberler kategorimizde paylaşıyoruz. Daha fazla konudan sapmadan, rehberimize de giriş yaptığımıza göre artık başlayalım.

217px-Huge_Crimson_fungi.png
230px-Huge_Warped_fungi.png

Dev Mantarlar

Çarpık biyomda ve kızıl biyomda iki tane mantar türü bulunur. Çarpık biyomda yetişen mantar türü çarpık mantar, kızıl biyomda yetişen mantar türü de kızıl mantardır. Bu iki mantar çeşidi büyüdüğünde ağaç şeklini alır. Şöyle düşünelim, bu mantarlar birer fiden, büyüdüğünde de ağaç oluyorlar. Burada da yeni iki tane odun türü eklenmiş oluyor; çarpık kök ve kızıl kök.

Bu iki kökle de birçok alet yapabiliriz. En çok işimize yarayacak olan kazma mesela. Tahta kazma ile Nether'da birçok madeni kırıyoruz ve bu bizim için iyi bir haber. Nether'a yeni bir altın cevheri eklendi, bu cevher ile birçok şey yapabileceğiz. Cevherden "altın parçası" düşüyor. Direk altın düşmüyor. Eğer bir kazmaya "İpeksi Dokunuş" büyüsünü basarsanız, size altın cevheri olarak gelir ve altın cevheri ısıtırsanız altın olarak size gelir.

Maden ve tahta işi böyle halledilmiş oldu.

150px-Hoglin_JE2.png
100px-Baby_Hoglin_JE2.png

Hoglinler

Yemek kaynağı olarak kullanabileceğimiz bir hayvan türüdür. Kendisinden çiğ domuz eti düşer. Yanarak ölürse et pişmiş olarak düşer. Bebek hoglin için de aynı şey geçerlidir. Bedrock Edition için aynı şey geçerli değildir çünkü bebek hoglinde Bedrock Edition'da hiçbir şey düşmez. Sadece yetişkinde düşer. Bu yemekleri kamp ateşinde pişireceğiz. Kömürü de tehlikeli olan Wither İskeleti'nden elde ederiz. Bunu da kulelerde bulabilirsiniz.

Not: Java Edition'da bu yaratıklardan deri düşerken, Bedrock Edition'da düşmez.

Hoglinler, kızıl mantarla çiftleştirilebilir!

150px-Piglin.png
100px-Baby_Piglin.png

Piglinler

Bu insansı varlıkları sadece ticaret amacıyla kullanacağımız için onları kışkırtmamaya dikkat edin. Onlar etrafında bir sandık açıldığında delirirler. Ayrıca herhangi bir altın zırha ihtiyacınız var, bu bot olabilir, pantolon, gövdelik veya kask olabilir hiç fark etmez, yeter ki altın olsun. Bebek piglinlerle hiçbir şekilde ticarete giremiyoruz, bunu da belirteyim. Evet, yerdeki altını alırlar ancak size bir şey atmazlar.

Piglinlerden düşen eşyaları, eşyaların şanslarını ve miktarlarını gösteren bir tablo hazırladım. Bu size yardım edebilir.

EşyalarMiktarıÇıkma Olasılığı
Netherit Çapa
1
%0.24
Ruh Hızı Büyüsü (Rastgele Seviye)1%1.18
Ruh Hızı Büyülü Demir Bot (Rastgele Seviye)1%1.89
Demir Parçası9-36%2.36
Patlayıcı Ateş Direnci İksiri1%2.36
Ateş Direnci İksiri1%2.36
Nether Kuvarsı8-16%4.72
Işık Taşı Tozu5-12%4.72
Magma Kremi2-6%4.72
Ender İncisi4-8%4.72
İp8-24%4.72
Ateş Topu1-5%9.43
Çakıl8-16%9.43
Deri4-10%9.43
Nether Tuğlası4-16%9.43
Obsidyen 1%9.43
Ağlayan Obsidyen1-3%9.43
Ruh Kumu4-16%9.43

Artık birçok malzemeyi buradan elde edeceğiz, sıkıntı yaşamayacağız.

150px-Cooked_Porkchop.png
150px-Mushroom_Stew.png
150px-Campfire_JE2_BE2.gif

Yemekler & Pişirme Tekniği

Hoglinlerden domuz eti düştü ancak fırınımız yok, bu yüzden de pişirme tekniğini kamp ateşi ile yapacağız. Aynı sürede ve aynı anda en fazla 4 tane çiğ et pişirebileceğiz. Bir diğer yemek de mantar güvecidir. Bir kase yapın, 2 tane mantar türünü -kırmızı ve kahverengi mantardan bahsediyorum- kase ile birleştirin. Güveç artık hazırdır. Afiyetle yiyebilirsiniz.

Yemek olayı da artık bittiğine göre, yaşam için güzel bir ortam oluşturduk!

EnesAktas

Çıktığın yerden, ben iniyordum.
Elmaslar
723
Puanlar
6.075
Yer
İstanbul
Minecraft
Wolpenax
@*'nin Survival'da kitap yazdığını biliyordum!!!!!

Fire Coder

Zombi Geldi, Beni Yedi

Discord:

MehmetT#8316

Elmaslar
89
Puanlar
9.075
Yer
Aydın / Kuşadası
Minecraft
firesniper
Güzel bi sürüm geliyor bence beklemedeyiz

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Özellikle şu son zamanlarda Minecraft'ın 1.16 test sürümlerinde çok takılıyordum. Benim ve diğer arkadaşlar açısından gayet yararlı konu olmuş.

S

sooply

Ziyaretçi

iKaanStrafe

Merhaba Dünya, Seni Özledim

Discord:

iKaanStrafe

Elmaslar
1.489
Puanlar
17.385
Yer
Chelyabinsk-Penza
Minecraft
iKaanStrafe
Nethera yeni canlı türlerinin gelmesi gayet güzel oldu bir süreden sonra aynı şeyleri görmek bayıyordu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı