Sol Reklam
Sağ Reklam

Rehber Minecraft Linux Sunucu Yönetimi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

xLeacy

Eymen

Discord:

Eymen#0001

Elmaslar
45
Puanlar
6.580
Minecraft
EymenJohh
Selamlar,
Sunucu sahibi arkadaşlara yararı dokunabilmesi adına bu yazıları yazıyorum. Öncelikle minecraft sunucunuzu hangi işletim sisteminde çalıştırmanız daha verimli olacaktır?
1. Seçenek: Windows
2. Seçenek: Linux
Windows işletim sistemi üzerinde bir sunucu açacağımızı varsayalım. Makinemizdeki RAM miktarı 4GB diyelim, bu 4GB RAM'in yaklaşık 1GB'lık bir bölümünü sistem kullanacak. Geriye kalacak 3GB.
Peki linux işletim sistemi üzerinde bir sunucu açacaksak ne olacak? Yine aynı şekilde makinemizin RAM miktarı 4GB olsun. Bunun yaklaşık 350-400MB'lık bir kısmını sistem kullanacak. Hadi 500MB diyelim, bize yine 3.5GB RAM kalacak.
Bunu göz önünde bulunduracak olursak, performans bakımından linux işletim sistemi 1-0 önde. Linux centos önerimdir. Ek olarak, linux kullanımı çok rahattır ve sadece sunucu açma değil birçok alanda size lazım olabilir. Windows porsche ise, linux ferraridir. :D
Şimdi Linux Kullanımına Geçelim;
Öncelikle makine giriş bilgilerimizi hosting firmamızdan teslim alıyoruz. PuTTY isimli ssh istemcisini indirip kuruyoruz. ->TIKLA VE İNDİR
Daha sonra PuTTY istemcisini açıyoruz, makine giriş bilgilerimizi tuşluyoruz:

V62RVc.png

Open tuşuna basarak ilerliyoruz. Karşımıza çıkan ekranda bizden kullanıcı adı ve şifremizi isteyecek. "login as: " kısmına bağlantı için kullanacağımız useri giriyoruz. Genellikle bu root olur. Daha sonra bizden şifremizi isteyecek.

A9QJ7B.png

Bilgilerimizi girdikten sonra yapmamız gereken birkaç kurulum var.
Java Kurulumu:
Kod:
yum -y install java
Kurulum tamamlanana kadar bekleyin.
Screen Kurulumu:
Kod:
yum -y install screen
Kurulum tamamlanana kadar bekleyin. Screen sistemi sayesinde siz makineden çıkış yapsanız dahi arkaplanda sunucunuz çalışmaya devam eder.
Gerekli iki kurulumu tamamladık, şimdi sunucu dosyamızı ftp yoluyla makinemize atıyoruz. Ftp istemcisi olarak FileZilla öneririm. -> TIKLA VE İNDİR
FTP Girişinden Örnek Bir Görsel:

NSKadP.png

Giriş yaptıktan sonra sunucu dosyamızı /root kısmına aktaracağız.

JWCxfy.png

Aktarım tamamlandıktan sonra PuTTY ekranına geçiş yapıyoruz. Unutmayalım, .bat uzantılı dosyaları linux işletim sisteminde çalıştıramayız. Eğer sunucunuzu başlatmak için başlat.bat tarzı bir dosya kullanıyorsanız bunu .bat uzantısından .sh uzantısına çevirmelisiniz.
Sunucumuz makinemizde açık olmasına rağmen giriş yapabilmemiz için sunucu portumuzu açmamız gerekir. Linux makinelerde portlar kapalıdır. Kendimiz açacağız.
Port Açma:
Kod:
service iptables stop
iptables -A INPUT -p tcp --dport PORTNUMARASI -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p udp --dport PORTNUMARASI -j ACCEPT
service iptables save
service iptables start
Portumuzu da açtığımıza göre artık sunucumuzu çalıştırabiliriz. Sunucumuzun makineden çıktığımızda açık kalabilmesi için önce bir screen açmalıyız. Sunucumuzun faction olduğunu varsayalım.
Kod:
screen -S faction
Screenimizi açtık, şimdi sunucu klasörümüzün ismini faction olarak düşünelim, baslat.sh dosyasını çalıştıracağımız klasörü seçiyoruz.
Kod:
cd faction
Evet ilgili klasörümüzü de seçtik, son aşamaya geldik. Sunucumuzu açacağız. Başlatma dosyasında herhangi bir eksik yoksa,
Kod:
sh baslat.sh
Kodu ile sunucumuzu başlatıyoruz.
Ve sunucumuz açılıyor.
Screenden Çıkış Yapıp Terminal Ekranına Dönme:
CTRL + A + D
Screenden Çıkarsak Veya PuTTY'i Kapatırsak Faction Screenimize Nasıl Geri Döneriz:
screen -r faction

Konu bu kadardı, yararım dokunduysa bir elmasınızı alırım :;p
İyi forumlar, esen kalın!

KorayYılmaz

Birisi mi Spawnlandı?
Elmaslar
2
Puanlar
0
Yararlı bir konu olmuş,elinize sağlık.

Abdullah T.

Nötr
Yasaklandı

Discord:

Abdullah T.#0001

Elmaslar
1.083
Puanlar
5.650
Yer
Kocaeli/Gebze
Minecraft
JordJarv
Selamlar,
Sunucu sahibi arkadaşlara yararı dokunabilmesi adına bu yazıları yazıyorum. Öncelikle minecraft sunucunuzu hangi işletim sisteminde çalıştırmanız daha verimli olacaktır?
1. Seçenek: Windows
2. Seçenek: Linux
Windows işletim sistemi üzerinde bir sunucu açacağımızı varsayalım. Makinemizdeki RAM miktarı 4GB diyelim, bu 4GB RAM'in yaklaşık 1GB'lık bir bölümünü sistem kullanacak. Geriye kalacak 3GB.
Peki linux işletim sistemi üzerinde bir sunucu açacaksak ne olacak? Yine aynı şekilde makinemizin RAM miktarı 4GB olsun. Bunun yaklaşık 350-400MB'lık bir kısmını sistem kullanacak. Hadi 500MB diyelim, bize yine 3.5GB RAM kalacak.
Bunu göz önünde bulunduracak olursak, performans bakımından linux işletim sistemi 1-0 önde. Linux centos önerimdir. Ek olarak, linux kullanımı çok rahattır ve sadece sunucu açma değil birçok alanda size lazım olabilir. Windows porsche ise, linux ferraridir. :D
Şimdi Linux Kullanımına Geçelim;
Öncelikle makine giriş bilgilerimizi hosting firmamızdan teslim alıyoruz. PuTTY isimli ssh istemcisini indirip kuruyoruz. ->TIKLA VE İNDİR
Daha sonra PuTTY istemcisini açıyoruz, makine giriş bilgilerimizi tuşluyoruz:

V62RVc.png

Open tuşuna basarak ilerliyoruz. Karşımıza çıkan ekranda bizden kullanıcı adı ve şifremizi isteyecek. "login as: " kısmına bağlantı için kullanacağımız useri giriyoruz. Genellikle bu root olur. Daha sonra bizden şifremizi isteyecek.

A9QJ7B.png

Bilgilerimizi girdikten sonra yapmamız gereken birkaç kurulum var.
Java Kurulumu:
Kod:
yum -y install java
Kurulum tamamlanana kadar bekleyin.
Screen Kurulumu:
Kod:
yum -y install screen
Kurulum tamamlanana kadar bekleyin. Screen sistemi sayesinde siz makineden çıkış yapsanız dahi arkaplanda sunucunuz çalışmaya devam eder.
Gerekli iki kurulumu tamamladık, şimdi sunucu dosyamızı ftp yoluyla makinemize atıyoruz. Ftp istemcisi olarak FileZilla öneririm. -> TIKLA VE İNDİR
FTP Girişinden Örnek Bir Görsel:

NSKadP.png

Giriş yaptıktan sonra sunucu dosyamızı /root kısmına aktaracağız.

JWCxfy.png

Aktarım tamamlandıktan sonra PuTTY ekranına geçiş yapıyoruz. Unutmayalım, .bat uzantılı dosyaları linux işletim sisteminde çalıştıramayız. Eğer sunucunuzu başlatmak için başlat.bat tarzı bir dosya kullanıyorsanız bunu .bat uzantısından .sh uzantısına çevirmelisiniz.
Sunucumuz makinemizde açık olmasına rağmen giriş yapabilmemiz için sunucu portumuzu açmamız gerekir. Linux makinelerde portlar kapalıdır. Kendimiz açacağız.
Port Açma:
Kod:
service iptables stop
iptables -A INPUT -p tcp --dport PORTNUMARASI -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p udp --dport PORTNUMARASI -j ACCEPT
service iptables save
service iptables start
Portumuzu da açtığımıza göre artık sunucumuzu çalıştırabiliriz. Sunucumuzun makineden çıktığımızda açık kalabilmesi için önce bir screen açmalıyız. Sunucumuzun faction olduğunu varsayalım.
Kod:
screen -S faction
Screenimizi açtık, şimdi sunucu klasörümüzün ismini faction olarak düşünelim, baslat.sh dosyasını çalıştıracağımız klasörü seçiyoruz.
Kod:
cd faction
Evet ilgili klasörümüzü de seçtik, son aşamaya geldik. Sunucumuzu açacağız. Başlatma dosyasında herhangi bir eksik yoksa,
Kod:
sh baslat.sh
Kodu ile sunucumuzu başlatıyoruz.
Ve sunucumuz açılıyor.
Screenden Çıkış Yapıp Terminal Ekranına Dönme:
CTRL + A + D
Screenden Çıkarsak Veya PuTTY'i Kapatırsak Faction Screenimize Nasıl Geri Döneriz:
screen -r faction

Konu bu kadardı, yararım dokunduysa bir elmasınızı alırım :;p
İyi forumlar, esen kalın!
Bu KOnuyu Ben Açtım Zaten

luf1x

Yay Yok, İskelet Yok
Elmaslar
174
Puanlar
14.870
Helal başarılı anlatım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı