Sol Reklam

Rehber Minecraft eklenti kodlama öğrenecekler için java dersleri #1 metotlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ordu34

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi

Discord:

ordu34#1869

Elmaslar
10
Puanlar
370
Minecraft
ordu34
JAVA DERSLERİ #1

Metotlar

Metotlar nasıl oluşturulur önce ona bakalım.

Erişim Belirleyici (public, private, protected) gibi, ek özellikler örn; static gibi (Yazmak zorunlu değil bunu sonraki derse bırakıyorum), ve dönüş değeri ve isim. Yani toparlayacak olursak
Erişim Belirleyici, ek özellikler, dönüş değeri, fonksiyon ismi örn;

public static void konsolayazdir(){
System.out.println("yazdırıldım");​
}

ve sonra onu çağırıyoruz

konsolayazdir();

ve konsola yazdırıldım yazısı çıkar bu şekilde.

Metot tanımlamayı öğrendik peki şimdi void ve return ün ne işe yaradığına bakalım.

void boş döndürmek demektir yani int string ya da boolean gibi veri tiplerinden hiç birini dışarıya aktarmaz sadece içindeki kodu yapar.
eğer void yerine int string gibi bir şey yazarsak return kullanmamız gerekir çünkü bir şey döndürmesi gerekir şu şekilde ifade edelim.

public int sayidondur(){
return 2;​
}

ve eğer çağırırsak 2 sayısını bize döndürür.
System.out.println(sayidondur());

2 diye bize yazdırır çünkü return diyerek dışarıya 2 sayısını vermiş olduk void de ise return yaparsak hata alırız. sebebi hiç bir cinsten olmadığı için döndürememesi.
Ekran Görüntüsü (30).png
Ekran Görüntüsü (31).png

burada verdiğim örnekteki gibi napim yazısını konsola verecektir (bu arada extends javada kalıtım konusudur şu anlık önemli değil)

Son düzenleme:
S

Silinen üye 36023

Ziyaretçi

YKS sınavım olduğumdan pek bakamasam da anlatımınıza sağlık ☺️

PyramidHead

Kızılsakal Kızıltaş?

Discord:

The_Sepultura#8776

Elmaslar
218
Puanlar
3.575
Yer
Bakü
Minecraft
Umuts
JAVA DERSLERİ #1

Metotlar

Metotlar nasıl oluşturulur önce ona bakalım.

Erişim Belirleyici (public, private, protected) gibi, ek özellikler örn; static gibi (Yazmak zorunlu değil bunu sonraki derse bırakıyorum), ve dönüş değeri ve isim. Yani toparlayacak olursak
Erişim Belirleyici, ek özellikler, dönüş değeri, fonksiyon ismi örn;

public static void konsolayazdir(){
System.out.println("yazdırıldım");​
}

ve sonra onu çağırıyoruz

konsolayazdir();

ve konsola yazdırıldım yazısı çıkar bu şekilde.

Metot tanımlamayı öğrendik peki şimdi void ve return ün ne işe yaradığına bakalım.

void boş döndürmek demektir yani int string ya da boolean gibi veri tiplerinden hiç birini dışarıya aktarmaz sadece içindeki kodu yapar.
eğer void yerine int string gibi bir şey yazarsak return kullanmamız gerekir çünkü bir şey döndürmesi gerekir şu şekilde ifade edelim.

public int sayidondur(){
return 2;​
}

ve eğer çağırırsak 2 sayısını bize döndürür.
System.out.println(sayidondur());

2 diye bize yazdırır çünkü return diyerek dışarıya 2 sayısını vermiş olduk void de ise return yaparsak hata alırız. sebebi hiç bir cinsten olmadığı için döndürememesi.Eki Görüntüle 197605Eki Görüntüle 197606
burada verdiğim örnekteki gibi napim yazısını konsola verecektir (bu arada extends javada kalıtım konusudur şu anlık önemli değil)
Bende java öğrenmeye başlamak istiyordum baktım güzel anlatım olmış ellerine sağlık.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı