Sol Reklam
Sağ Reklam

Minecraft Dünyası: Kazma

Itchy

HAM!!
Emektar

Discord:

Itchy#6233

Elmaslar
127
Puanlar
3.995
Minecraft
Itchy
Facebook
mctrcom
Twitter
mctrcom
mctr.png

Minecraft Dünyası: Kazmalar
Selam dostlar bugün minecraft kitaplık serimizin 3. konusundayız. Minecraft Dünyasının olmazsa olmazı kazmalar ile birlikteyiz. Bugün oyunun başından sonuna kadar işinize çok yarayacak olan kazmalar anlatılacaktır. Kemerlerinizi bağlayın efenim. :)

-

Dün attığım konuyu Steve görmüş ve bana dedi ki "Selam Itchy, ilk önce kazmaları yapsaydın keşke. Çünkü taşı kırabilmek için kazmaya ihtiyacımız var. Kılıcın temeli kazmadan gelir." Böyle demesi üzerine bende bugün kazmalar hakkında konuşalım dedim. Minecraft Dünyasına en baştan katılan kılıçlar 1.16 sürümünde sınıflarna yeni bir Netherit Kazma eklenerek mevcutlarını arttırmışlardır. Kendileri 5 çeşidden 6 çeşide çıkmışlardır. Kendime özgü ve MC-TR.COM'a göre uyarlayıp sizlere sunacağım. Hepimize kolay gelsin. :)

En Hızlı Elde Edilen Kazma: Tahta Kazma
Wooden_Pickaxe_JE2_BE2.png

Tahta kazmalar oyuna başlar başlayıp elde edebileceğiniz aletlerdir. Eliniz ile odun kazıp crafting table ile hızlı bir şekilde tahta kazma yapabilirsiniz. Hatta Steve'in dediğine göre:
"Benim fikrim tahta kazma ilk başta başlamak için iyi bir kazma. En azından kömür kazıp ışık, taş kazarak da daha üst kazmalara geçebilirsiniz."

• Tahta kazmaların dayanıklığı: 59
• Tahta kazmaların Bonus Sandıktan çıkma olasılığı: %75

Yapımına Geçelim:

1611301574714.png

Tamirde Böyle:
1611301688984.png
1611301715354.png

Taş Gibiyim: Taş Kazma
Stone_Pickaxe_JE2_BE2.png

Burada değeri çok bilinmeyen bir yazma var. şöyle düşünün o olmasa demirimizi kazamazdık. Steve bu kazmanın değerli olup olmadığı hakkında aşağıda şöyle konuşuyor:
"Tekrar merhaba, taş kazma değerlidir. Neden? Sebebi çok basit her kazma gibi bu kazma da sizi ilerlemek için var. Taş kazmanız olmazsa demiriniz olmaz, demir olmadığında ise elmas, elmas olmadığında ise antik kalıntınız olmaz. Değerini bilelim arkadaşlar."

NOT: Taş kazmalar nether'daki siyah taş ile de yapabilirleri. Ama sadece taş kazmalar.

• Taş kazmaların dayanıklığı: 131
• Taş kazmaların Bonus Sandıktan çıkma ihtimali: %25

Yapımına Bakalım:
1611302627881.png

Nasıl Tamir Ediliyormuş?:
1611302735965.png
1611302752714.png

Bir Şey Bulamadım :/: Demir Kazma
Iron_Pickaxe_JE3_BE2.png

Kendisi demir olmak ile birlikte kendisi elmas gibi büyük bir madeni kazabildiği için çoğu kişi madene giderken yanında demir kazma bulundurur. Aslında 2 tane demir kazma, biri servet büyülü diğeri büyüsüz ilk elmasınızı alırken daha fazla alıp daha çok işinizi görür. Steve demir kazma hakkında ne demiş bakalım:
"Bu kazma benim oyunda çağ başlatacağım kazma olarak hayal ediyordum. Çünkü beni elmaslara götürüyordu. Rüyalarıma girdiğini hatırlarım. Elimde olan elmasları görünce gözlerim kamaşır kendimi herkeslerden üstün görmeye başlardım. Çok güzel bir histi."

• Demir kazmaların dayanıklığı: 250
• Demir kazmanın çıkma olasılığı olan yerler:
-
Köy
-Minesheft
-Kalelerdir.

Yapımına Geçelim:
1611303625481.png

Nasıl Tamir Edilir:
1611303779723.png
1611303791988.png

Sen Nesin Ya: Elmas Kazma

Eki Görüntüle 157327
Elmas kazma netherit kazma gibi bütün madenleri kazma gücü olduğundan diğer kazmalardan daha değerli yapıyor. Bu da kendisini 1.16 sürümüne kadar en üst seviyede olmasını sağladı. Minecraft 1.16'da netheritlar ile bahsedince zaten Steve ile ben anlamıştık yeni aletlerin geleceğini :). Steve'in bana 1.15'de dediğine göre:
"Dostum yeni alet gelecek gibi. Ve bunlar oyunu değiştirecek aletler, benden söylemesi. Elmas kazma şuanlık en iyisi ama ne olup ne olmayacağı belli değil."

•Elmas kazmanın dayanıklılığı: 1561

•Elmas kazmanın çıkma ihtimalı olan yerler:
-
End City
-Burç Kalıntısı

Yapımı:
1611306456288.png

Nasıl Tamir Edilir?:
1611306488898.png

Kazmaların Babası: Netherit Kazma
Netherite_Pickaxe_JE3.png

1.16 ile oyunun en çok güce sahip kazması karşınızda duruyor. Kendisi elmas kazma gibi bütün madenleri kazabiliyor ama daha güçlü. Kendini ayrı kılan bir özelliği daha Dünya'da bulunmaması, sadece Nether. Tek sorun netherın heryerinde bulunabilme özelliği. Diyebilirsiniz "Böyle sorun mu olur?" bunu da Steve açıklasın bakalım:
"Şimdi Itchy kardeşimizinde dediği gibi bu bir sorun. Sebebi ise belirli bir katmanı kazamamız. Anlamayanlar için şöyle anlatayım, Dünya'da elmas 11. katmandan düşük katmanlara kadar bulunabiliyor olması onu daha hızlı bulmamıza yardımcı olur. Antik kalıntısı belirli bir katmanda olmadığı için her yerden çıkabilir."
Steve biraz karışık anlattı herhalde ama ben anladığımı düşünüyorum.

• Netherit kazmanın dayanıklığı: 2031

• Netherit kazmanın çıkma ihtimalı olan yerler:
-
Maalesef yok

Yapımı:
1611307278079.png

Nasıl Tamir Edilir:
1611307322372.png
1611307341311.png

Bilgi:
İki kazmanın dayanıklılığı, artı alet türünün toplam dayanıklılığının fazladan% 5'i birbirine eklenir.

Bilgi-2: İki kazmanın dayanıklılığı bir araya getirilir ve ayrıca ekstra% 5 dayanıklılık gelir.

NOT: Altın kazmayı eklemedim. Çünkü altın yararlı bir maden olması yanı sıra altın kazma yapınca dayanıklığı 32 oluyor. Bu da kazmayı gereksiz yapıyor benim fikrimce.

Selam yine ben, bugün Steve ile ben kazmalar hakkında sizlere bilgiler verdik. Anlaşılır olduğunu düşünüyorum. Steve'in söylediklerini sizlere MC-TR.COM farkıyla aktaracağız. İyi günler, iyi oyunlar Kendinize iyi bakın :).

Yararlandığım Kaynak:

Son düzenleme:

ogbeta

Koydum Çalışma Masasını
Elmaslar
56
Puanlar
1.405
Minecraft
TahaOffi
Hepsini biliyordum fakat açıklayıcı bir anlatım olmuş. Bilgilendirici makale.

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı