Sol Reklam
Sağ Reklam
K

Kullanıcı 26543

Ziyaretçi
MCTR.png

Minecraft Dünyası: Kasklar
Kask bizim işimiz diyenlere selam olsun! Minecraft Dünyasında bulunan aletleri, zırhları, blokları, eşyaları, canavarları ve daha birçok Minecraft içeriğini tanıtacağımız serimize ve onun ilk konusuna hoş geldiniz.

-
Minecraft Dünyasına en son 1.16 sürümü ile Netherit Kask eklenmişti. Bu kasın eklenmesi ile oyunda toplam 7 farklı kask oldu. Şimdi ise bu kaskları bana ve MC-TR.COM'a özgü bir anlatım şekliyle sizlere sunacağım. Keyifli okumalar. :)

Toprağın Oğlu: Deri Kask
Bu kask ilk çağ insanlarından olan Steve'nin kullandığı ve Minecraft Dünyası Rehberine yazılı olarak aktardığı ilk kafa zırhı olarak tarihe geçmiştir.

Steve'nin deri kask ile nasıl tanıştığını kitaba yazdığına göre kendi ağızından dinleyelim:
"Bu kaskı Minecraft köylerinden birinde buldum. Köyde gezerken tabakçıya uğradım ve sandığında bu şeyi buldum. Ne olduğuna anlam veremedim ve ne olduğunu sordum ve "deri kask" olduğunu öğrendim."

Steve'nin rehberinde yazdığına göre kaskları şu şekilde elde edebilirsiniz:
Zırhçı Köylüler ile takas yapmak.
Koyun, inek, tavşan gibi derisinden yararlanabileceğin hayvanları öldürüp, çalışma masasında zırh yapmak.
Köylerdeki tabakçıları ziyaret etmek.
Gemi enkazlarını ziyaret etmek.
Kask giyen canavarı öldürmek.

Deri kask ile ilgili yazılanların devamı şu şekilde:
Deri kask +1 (
mc-tr.com deri zırh hasarı.png
) zırh verir.
Deri kaskın emebileceği hasar 55'tir.

Ayrıca Steve bu kaskın tamiri için şunu da söylemiş, "Bileme taşı kullanarak 2 tane hasarlı deri kaskı yerleştirirseniz kaskların hasar oranına göre tamir edebilirsiniz. Ayrıca örse deri kask ve bir parça deriyi yerleştirip de tamir yapabilirsiniz."

Steve kitabına yapımı ve onarımı ile ilgili şöyle bir çizim bırakmış:
mc-tr.com deri kask nasıl yapılır.PNG
mc-tr.com deri kask onarımı.PNG

Ateşten Doğan: Zincir Kask
Steve'nin zincir kask ile nasıl tanıştığını dinleyelim:
"Bu kaskı bulmak için çok uğraştım ve çok dil döktüm. Bu kask sanırım saf ateşten yapılıyor ve yapamadığım tek kask buydu. Köylülerle ticaret yaparak alabildim ama çok dil döktüm."

Steve'nin rehberinde yazdığına göre bu kaskı iki farklı yol ile elde edebilirmişiz:

Zincir kask ile ilgili yazılanların devamı şu şekilde:
Zincir kask +2 (
mc-tr.com zincir zırh hasarı.png
) zırh verir.
Zincir kaskın emebileceği hasar 165'tir.

Steve zincir kaskın geri dönüştürülebileceğini belirtmiş ve şöyle bir çizim bırakmış:
zincir kask geri dönüşüm.PNG

Sıcak Fırınların Emeği: Demir Kask
Steve'nin demir kaskı nasıl keşfettiği sözlerinde şöyle geçiyor:
"Madenlerde gezerken demir denen bir maddeyi keşfettim, bu madde yüksek sıcaklıklarda istediğim şekle girebiliyordu. Biraz hayal gücü ile deri kasktan daha sağlam bir kask elde ettim."

Rehbere göre elde ediş şekilleri:
Köylüler ile demir takası yapmak.
Köylüler ile demir takası yapıp, çalışma masasında demir kask yapmak.
Demir cevherini fırında ısıtıp, çalışma masasında demir kask yapmak.
Köylerdeki demircileri ziyaret etmek.
Kaleleri keşfetmek.

Demir kask ile ilgili yazılanların devamı şu şekilde:
Demir kask +2 (
mc-tr.com demir zırh hasarı.png
) zırh verir.
Demir kaskın emebileceği hasar 165'tir.

Steve demir kaskın da geri dönüştürülebileceğini belirtmiş ve şöyle bir çizim bırakmış:
demir kask geri dönüşüm.PNG

Ayrıca Steve bu kaskın tamiri için şunu da söylemiş, "Bileme taşı kullanarak 2 tane hasarlı demir kask yerleştirirseniz kaskların hasar oranına göre tamir edebilirsiniz. Ayrıca örse demir kask ve bir parça demiri yerleştirip de tamir yapabilirsiniz."

m-tr.com demir kask nasıl yapılır.PNG
mc-tr.com demir kask onarım.PNG

Zenginliğin Sembolü: Altın Kask
Steve'nin demir kasktan sonra hemen keşfettiği altın kask için şunları yazmış:
"Demiri keşfettikten hemen sonra altını keşfettim. Altının değerli bir maden yazıtlarda okumuştum. Demir gibi onu da eritip dövebilir miyim denedim ve... başardım!"

Rehbere göre elde ediş şekilleri:
Köylüler ile altın takası yapıp, çalışma masasında altın kask yapmak.
Altın cevherini fırında ısıtıp, çalışma masasında altın kask yapmak.
Burç kalıntılarını keşfetmek.
Sualtı kalıntılarını keşfetmek.

Altın kask ile ilgili yazılanların devamı şu şekilde:
Altın kask +2 (
mc-tr.com altın zırh hasarı.png
) zırh verir.
Altın kaskın emebileceği hasar 77'dir.

Steve altın kask ile ilgili şöyle bir şeyde söylemiş:
"Piglinler altın kaskı diğer kasklara tercih ederler. Yanlışlık ile kaskını düşürürsen alabilirler!"

Steve altın kaskın da geri dönüştürülebileceğini belirtmiş ve şöyle bir çizim bırakmış:
altın kask geri dönüşüm.PNG

Ayrıca Steve bu kaskın tamiri için şunu da söylemiş, "Bileme taşı kullanarak 2 tane hasarlı altın kask yerleştirirseniz kaskların hasar oranına göre tamir edebilirsiniz. Ayrıca örse altın kask ve bir parça altını yerleştirip de tamir yapabilirsiniz."

mc-tr.com altın kask nasıl yapılır.PNG
mc-tr.com altın kask onarım.PNG

En Sert Maddeden Oluşan: Elmas Kask
Dünyanın en sert maddesini keşfeden adam onu kask yapımı için kullanmak ister ve tanışma hikayesi:
"Köylü kütüphanesini karıştırırken "Dünyanın En Sert Maddesinden" başlıklı bir yazıya denk gelmiştim. Bu yazıda elmas ile neler yapabileceğim yazıyordu ve hayret etmiştim. Dünyanın en sert maddesi olarak adlandırılan elmas nasıl olurda bir şeyler yapmak için kullanılır. Elması kask yapmak için kullandım ve bayıldım. Uyandığımda ise elimde zırh askılığımda asılı olacak ve kafamı koruyacak yeni bir kask duruyordu."

Steve'nin kitaba yazdığına göre elde ediş şekilleri:
Köylüler ile elmas takası yapıp, çalışma masasında elmas kask yapmak.
Elmas cevherini kazıp, çalışma masasında elmas kask yapmak.
Burç kalıntılarını keşfetmek.

Elmas kask ile ilgili yazılanların devamı şu şekilde:
Elmas kask +3 (
mc-tr.com elmas zırh hasarı.png
mc-tr.com elmas zırh hasarı2.png
) zırh verir.
Elmas kaskın emebileceği hasar 363'tür.

Ayrıca Steve bu kaskın tamiri için şunu da söylemiş, "Bileme taşı kullanarak 2 tane hasarlı elmas kask yerleştirirseniz kaskların hasar oranına göre tamir edebilirsiniz. Ayrıca örse elmas kask ve bir parça elmas yerleştirip de tamir yapabilirsiniz."

mc-tr.com elmas kask nasıl yapılır.PNG
mc-tr.com elmas kask onarımı.PNG

Bir Hatanın Sonucu: Netherit Kask
Steve'nin netherit kaskı nasıl keşfettiği sözlerinde şöyle geçiyor:
"Netherit adındaki maddeyi bulduğum zaman ne olduğunu anlamamıştım. Yaşayan tüm canlılar ve dünya üzerindeki tüm maddelerden farklı bir auraya sahipti. Ne işe yaradığını çözemediğim bu maddenin nasıl çalıştığını bir hata sonucu keşfettim. Çetin geçen savaşlar sonucu elmas kaskım eskidi ve tamir etmem gerekiyordu. Demirci masasına kaskımı koydum ve elması almak için sandığa elimi uzattım fakat netheriti aldığımı fark etmedim. Elmas kask ve netheriti o an yanlışlıkla birleştirmiştim ve fark ettiğimde çok geçti. Ama ters bir şey vardı, elimde elmas kask değil farklı bir kask vardı. Elimde netherit kask vardı! Bir hata sonucu yeni bir keşif yapmıştım!"

Elmas kask ve netheriti birleştirmek.

Netherit kask ile ilgili yazılanların devamı şu şekilde:
Netherit kask +3 (
mc-tr.com elmas zırh hasarı.png
mc-tr.com elmas zırh hasarı2.png
) zırh verir.
Netherit kaskın emebileceği hasar 407'tür.

Steve netherit kask ile ilgili şöyle bir şeyde söylemiş:
"Netherit kaskı kafama taktığımda canavarların vuruşu beni savurmaya yetmiyordu ve yangından zarar görmüyordum."

Ayrıca Steve bu kaskın tamiri için şunu da söylemiş, "Bileme taşı kullanarak 2 tane hasarlı netherit kask yerleştirirseniz kaskların hasar oranına göre tamir edebilirsiniz. Ayrıca örse netherit kask ve bir parça netherit yerleştirip de tamir yapabilirsiniz."

mc-tr.com netherite kask nasıl yapılır.PNG
mc-tr.com netherite kask onarımı.PNG

Bir Ölüm Sonucu: Kaplumbağa Kabuğu
Steve'nin kaplumbağa kabuğunu (kaskını) nasıl keşfettiği sözlerinde şöyle geçiyor:
"Sahile gitmiştim, yüzmek için hazırlandım ve suya atladım. Suyun derinliklerinden bir şey bana doğru yüzüyordu ve korkmuştum. Kılıcımı aldım ve bana saldıran şeyi öldürdüm. Öldürdüğüm şeyden bir şeyler döküldü ve ne olduğunu görmeden onları aldım. Karaya çıktığım zaman bunların kaplumbağa kabuğu pulu olduğunu gördüm. Ne yaptım ben! Zararsız bir canlıyı öldürdüm... Dertli dertli eve dönerken demirciye uğradım ve uzaklardan gelen yeni kask şemalarına baktım. Aralarında deniz kaplumbağalarının pulundan yapılan özel bir kask yer alıyordu. Şemayı inceledim ve eve gider gitmez o kaskı yaptım. Bu kask hayatım boyunca suçluluğumu bana hatırlatacaktı ve zararsız bir canlıya saldırmaman gerektiğini bana hatırlatacaktı."

Kaplumbağa kabuğu pulları bulup, çalışma masasında kaplumbağa kabuğu yapmak.

Kaplumbağa kabuğu ile ilgili yazılanların devamı şu şekilde:
Kaplumbağa kabuğu +2 (
mc-tr.com altın zırh hasarı.png
) zırh verir.
Kaplumbağa kabuğunun emebileceği hasar 275'tir.

Steve kaplumbağa kabuğu ile ilgili şöyle bir şeyde söylemiş:
"Kaplumbağa kabuğunu giydiğimde su altında nefes alabiliyordum. Özür dilerim güzel hayvan..."

Ayrıca Steve bu kaskın tamiri için şunu da söylemiş, "Bileme taşı kullanarak 2 tane hasarlı kaplumbağa kabuğu yerleştirirseniz kaskların hasar oranına göre tamir edebilirsiniz. Ayrıca örse kaplumbağa kabuğu ve bir parça kaplumbağa pulu yerleştirip de tamir yapabilirsiniz."

mc-tr.com kaplumbağ kaskı nasıl yapılır.PNG
kaplumbağa kask onarımı.PNG

-
Steve kasklara neden öyle dediği hakkında soru sorma fırsatımız oldu ve kasklara neden öyle dediği hakkında şunları söyledi:
Toprağın Oğlu: Deri Kask -> "Deri kaska "Toprağın Oğlu" dememin nedeni deriyi toprak ürünlerinden beslenen hayvanlardan elde etmemiz. Bu yüzden toprağın oğlu demek istedim."
Ateşten Doğan: Zincir Kask -> "Zincir kasın saf ateşten yapıldığını öğrendiğimden beri ilahi güçler tarafından yapıldığını düşünüyorum. O yüzden ona anka kuşu misali ateşten doğan adını verdim."
Sıcak Fırınların Emeği: Demir Kask -> "Demir kaskı elde etmek için saatlerce fırının başında bekledim ve fırının sıcağı çok bunaltıcıydı, o yüzden hem sıcaklıktan hem de gösterdiğim emekten ötürü sıcak fırınların emeği adını verdim."
Zenginliğin Sembolü: Altın Kask -> "Altın her zaman zenginliği temsil ediyordu, bilimde dahi. O yüzden bu isim ona çok yakıştı."
En Sert Maddeden Oluşan: Elmas Kask -> "Bu ismi elmasa neden verdiğimi az çok anlamışsınızdır diye düşünüyorum."
Bir Hatanın Sonucu: Netherit Kask -> "Netherit kaskını yanlışlıkla elde ettiğim için ona da bir hata sonucu adını verdim."
Bir Ölüm Sonucu: Kaplumbağa Kabuğu -> "Bu konu hakkında konuşmak istemiyorum."

-
Steve'nin Minecraft'ın büyülü dünyasında bulunan kasklar hakkında rehberinde yer alan bilgiler bu kadardı. Başka bir paylaşımımızda kaskları büyüleme veya daha farklı şeyleri Steve'nin ağzından sizlere aktaracağız. Kendinize iyi bakın, iyi günler. :)

Konu hazırlanırken kullanılan kaynak:
https://minecraft.gamepedia.com/Minecraft_Wiki

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı