Sol Reklam
Sağ Reklam
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
S

sooply

Ziyaretçi
yeni_logo.png

Minecraft - ChestCommands İle Hayal Gücünüzü Kullanın
Güzel bir menü yapmanın vakti gelmedi mi?
Selam Minecraft Türkiye ailesi. Herkes bilir ChestCommands adlı eklentiyi. Hatta menü yapımında en çok kullanılan eklentidir. Bugünde ben bu eklentinin rehberini yapacağım. Lafı uzatmadan başlayalım isterseniz. Eğer not almak istiyorsanız, elinize kağıt alın. Önemli yerleri not alın. Ayrıca dosyaları düzenlemek için Notepad++ adlı programı için. Kendisi kod düzenleme programıdır. Birazcık neler yapacağımızı belirttik. Başlamanın vakti geldi. Hepinize iyi okumalar dilerim. Konu sonunda görüşmek dileğiyle!

mc-tr-chestcommands-1.jpg

Çeşitli Menüler Yapın!

İlk önce bu işin temelini menü yapmakla atacağız. Menü yapmayı öğrenirsek gerisi gelir zaten. İlk önce basit bir boş menüsünü atalım. Üstünde konumları bulunmakta. O dosyaya baktığınız zaman yavaş yavaş öğrenirsiniz. Mesela en büyük menünün dışını camlarla kaplayalım. En büyük menünün boyutu "9x6"dır. 9 eni, 6'da satırı oluyor. Neyse en iyisi ben şu resmi atayım da siz daha kolay anlayın.

mc-tr-chestcommands-2.png

Evet. Bu resme bakınca neyin ne olduğunu rahatlıkla anlayabiliyorum. x satırdaki kareleri, y satırları oluşturuyor. Böylece 9x6'lık bir menü oluşuyor. Gelin sizinle x=5 y=6 konumuna bir bariyer koyalım. Çok basit olacak.

Kod:
ID: 166
COMMAND: 'Menü'
NAME: '&cÇıkış'
LORE:
- '&8Çıkış için buraya tıklayın!'
POSITION-X: 5
POSITION-Y: 6

Gördüğünüz gibi bir yere basit bir şekilde bariyer koyduk. Böyle yapa yapa her yere eşya koyabilirsiniz.

mc-tr-chestcommands-3.jpg

mc-tr-chestcommands-4.jpg

Market İşlevi!

Evet, bu biraz size tuhaf gelebilir. Bazen sanal market eklentisi ararsınız, bir bakmışsınız ki ChestCommands üzerinden yapılmış. Size zor gibi gelse de öyle değil. Aşağıdaki kodda nelerin ne yaptığını birazdan göreceğiz. Hemen örnek olarak alma işlemini göstereyim.

Kod:
1:
  PRICE: 400
  COMMAND: 'give: 23, 1'
  NAME: '&fFırlatıcı'
  LORE:
    - '&8&m-----------'
    - '  '
    - '&aFiyat: &f400 TL'
    - '&aAdet: &f1'
    - '  '
    - '&eSatın Almak İçin Tıklayın!'
    - '  '
    - '&8&m-----------'
  ID: 23
  KEEP-OPEN: true 
  POSITION-Y: 1

[SIZE=15px]PRICE: 400[/SIZE] kısmı kesinlikle gerekli olan bir şeydir. COMMAND: 'give: 23, 1' komutunun çalışabilmesi için en az 400 lira gereklidir. Tabii bu işlevin çalışması için ekonomi eklentileri gereklidir. Onları indirmezseniz çalışmaz. 'give: 23, 1' kısmındaki ilk sayı eşyanın ID'sidir. Onu yazın ve komutu çalışsın. Yanındaki sayı da adetini gösterir. 16 alacaksa 16, 32 alacaksa 32. Size kalmış bir şey.

Kod:
1:
  REQUIRED-ITEM: 388, 1
  COMMAND: 'givemoney: 50'
  NAME: '&fZümrüt'
  LORE:
    - '&8&m-----------'
    - '  '
    - '&aSatış Fiyatı: &f50 TL'
    - '  '
    - '&eSatmak İçin Tıklayın!'
    - '  '
    - '&8&m-----------'
  ID: 388

Bu da basit ve anlaşılır bir menü. Bu sefer de satmak için oluşturuldu. [SIZE=15px]REQUIRED-ITEM: 388, 1[/SIZE] gerekli bir eşyayı gösterir. İlk sayı ID'yi, diğer sayı da adeti göstermektedir. [SIZE=15px]COMMAND: 'givemoney: 50'[/SIZE] verilecek parayı gösterir. Hani üstte para alınıyor, eşya veriliyordu ya, şimdi ise tam tersi. Para veriliyor, eşya alınıyor. Basit bir market sistemiydi.

Kafalı Menü İle Etrafı Şenlendirin!

Evet, kafalar ile menü yapabiliyorsunuz. Mesela spawn için çimen kafası, kasalar bölgesi için sandık kafası çok iyi giderdi. Gelin hep birlikte yapalım!

Kod:
ID: skull:3
COMMAND: 'spawn'
NAME: '&aSpawn'
LORE:
- '&8Spawna gitmek için buraya tıklayın!'
SKULL-OWNER: 'Grass' 
POSITION-Y: 3

[SIZE=15px]ID: skull:3[/SIZE] kısmına kafanın ID'sini yazıyorsunuz. Böyle bir ayarlama kalsa olur. 3 sayısını değiştirirseniz aksine iş yapmış olursunuz. Yani bozarsınız. [SIZE=15px]COMMAND: 'spawn'[/SIZE] kısmına istediğiniz komutunu girin. SKULL-OWNER: 'Grass' kısmı en önemli kısımlardan. Hangi kişisinin kafasını koymak istiyorsanız onun adını yazmanız lazım. Ben Grass adlı oyuncunun kafasını kullanmak istedim. Evet, öyle bir oyuncu var. Yanlışlıkla bulmuştum bu ismi. Her neyse, hikayeye geçmeden devam edelim. x ve y'nin işlevini bildiğimize göre, bu rehberin sonuna gelmişiz demektir. Eklentinin bağlantısına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Eklentinin bağlantısına buradan ulaşabilirsiniz.

son.jpg

Konumuz bu kadar Minecraft Türkiye ailesi, bir sonraki konumuzda görüşmek dileğiyle, esen kalın...

Ekler

• mc-tr-chestcommands-4.jpg
    9 KB · Görünt.: 111

SoulX

Vatan Sevdalısı

Discord:

SoulX#3935

Elmaslar
2.565
Puanlar
19.570
Yer
Antalya
bu akşam bi sesler var

neyse güzel olmuş ama herkes hayal gücünü kullanabilir fakat bazıları üşeniyor

Arda

Konuşmak bedava, bana kodu göster! -Linus Torvalds

Discord:

ArdaK#6888

Elmaslar
656
Puanlar
7.075
Minecraft
JoneX
buralar degerlencek senden hızlısı mezarda forumda beğeniyorum seni başarılarının devamını dilerim

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Bu konu hakkında bir kaç konuya rastlamıştım. Ama eski konular olduğu için konu darma dağardı! Sizin konunuz herkese iyi gelicek!​

S

sooply

Ziyaretçi

Bu konu hakkında bir kaç konuya rastlamıştım. Ama eski konular olduğu için konu darma dağardı! Sizin konunuz herkese iyi gelicek!​

Yorumun için teşekkürler!
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

bu akşam bi sesler var

neyse güzel olmuş ama herkes hayal gücünü kullanabilir fakat bazıları üşeniyor

Evet, herkes hazır dosyalar vs. arıyor. Maalesef, durum bu. '':/''
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

buralar degerlencek senden hızlısı mezarda forumda beğeniyorum seni başarılarının devamını dilerim

Çok teşekkür ederim!

XeusEuriaL

Dream Team-RE

Discord:

XeusEuriaL#4853

Elmaslar
220
Puanlar
5.670
Yer
Türkiye
Minecraft
XeusEuriaL
Eki Görüntüle 52278

Minecraft - ChestCommands İle Hayal Gücünüzü Kullanın
Güzel bir menü yapmanın vakti gelmedi mi?
Selam Minecraft Türkiye ailesi. Herkes bilir ChestCommands adlı eklentiyi. Hatta menü yapımında en çok kullanılan eklentidir. Bugünde ben bu eklentinin rehberini yapacağım. Lafı uzatmadan başlayalım isterseniz. Eğer not almak istiyorsanız, elinize kağıt alın. Önemli yerleri not alın. Ayrıca dosyaları düzenlemek için Notepad++ adlı programı için. Kendisi kod düzenleme programıdır. Birazcık neler yapacağımızı belirttik. Başlamanın vakti geldi. Hepinize iyi okumalar dilerim. Konu sonunda görüşmek dileğiyle!

Çeşitli Menüler Yapın!

İlk önce bu işin temelini menü yapmakla atacağız. Menü yapmayı öğrenirsek gerisi gelir zaten. İlk önce basit bir boş menüsünü atalım. Üstünde konumları bulunmakta. O dosyaya baktığınız zaman yavaş yavaş öğrenirsiniz. Mesela en büyük menünün dışını camlarla kaplayalım. En büyük menünün boyutu "9x6"dır. 9 eni, 6'da satırı oluyor. Neyse en iyisi ben şu resmi atayım da siz daha kolay anlayın.

Evet. Bu resme bakınca neyin ne olduğunu rahatlıkla anlayabiliyorum. x satırdaki kareleri, y satırları oluşturuyor. Böylece 9x6'lık bir menü oluşuyor. Gelin sizinle x=5 y=6 konumuna bir bariyer koyalım. Çok basit olacak.

Kod:
ID: 166
COMMAND: 'Menü'
NAME: '&cÇıkış'
LORE:
- '&8Çıkış için buraya tıklayın!'
POSITION-Y: 6

Gördüğünüz gibi bir yere basit bir şekilde bariyer koyduk. Böyle yapa yapa her yere eşya koyabilirsiniz.

Eki Görüntüle 52286

Market İşlevi!

Evet, bu biraz size tuhaf gelebilir. Bazen sanal market eklentisi ararsınız, bir bakmışsınız ki ChestCommands üzerinden yapılmış. Size zor gibi gelse de öyle değil. Aşağıdaki kodda nelerin ne yaptığını birazdan göreceğiz. Hemen örnek olarak alma işlemini göstereyim.

Kod:
1:
  PRICE: 400
  COMMAND: 'give: 23, 1'
  NAME: '&fFırlatıcı'
  LORE:
    - '&8&m-----------'
    - '  '
    - '&aFiyat: &f400 TL'
    - '  '
    - '&eSatın Almak İçin Tıklayın!'
    - '  '
    - '&8&m-----------'
  ID: 23

[SIZE=15px]PRICE: 400[/SIZE] kısmı kesinlikle gerekli olan bir şeydir. COMMAND: 'give: 23, 1' komutunun çalışabilmesi için en az 400 lira gereklidir. Tabii bu işlevin çalışması için ekonomi eklentileri gereklidir. Onları indirmezseniz çalışmaz. 'give: 23, 1' kısmındaki ilk sayı eşyanın ID'sidir. Onu yazın ve komutu çalışsın. Yanındaki sayı da adetini gösterir. 16 alacaksa 16, 32 alacaksa 32. Size kalmış bir şey.

Kod:
1:
  REQUIRED-ITEM: 388, 1
  COMMAND: 'givemoney: 50'
  NAME: '&fZümrüt'
  LORE:
    - '&8&m-----------'
    - '  '
    - '&aSatış Fiyatı: &f50 TL'
    - '  '
    - '&eSatmak İçin Tıklayın!'
    - '  '
    - '&8&m-----------'
  ID: 388

Bu da basit ve anlaşılır bir menü. Bu sefer de satmak için oluşturuldu. [SIZE=15px]REQUIRED-ITEM: 388, 1[/SIZE] gerekli bir eşyayı gösterir. İlk sayı ID'yi, diğer sayı da adeti göstermektedir. [SIZE=15px]COMMAND: 'givemoney: 50'[/SIZE] verilecek parayı gösterir. Hani üstte para alınıyor, eşya veriliyordu ya, şimdi ise tam tersi. Para veriliyor, eşya alınıyor. Basit bir market sistemiydi.

Eki Görüntüle 52296

Kafalı Menü İle Etrafı Şenlendirin!

Evet, kafalar ile menü yapabiliyorsunuz. Mesela spawn için çimen kafası, kasalar bölgesi için sandık kafası çok iyi giderdi. Gelin hep birlikte yapalım!

Kod:
ID: skull:3
COMMAND: 'spawn'
NAME: '&aSpawn'
LORE:
- '&8Spawna gitmek için buraya tıklayın!'
SKULL-OWNER: 'Grass' 
POSITION-Y: 3

[SIZE=15px]ID: skull:3[/SIZE] kısmına kafanın ID'sini yazıyorsunuz. Böyle bir ayarlama kalsa olur. 3 sayısını değiştirirseniz aksine iş yapmış olursunuz. Yani bozarsınız. [SIZE=15px]COMMAND: 'spawn'[/SIZE] kısmına istediğiniz komutunu girin. SKULL-OWNER: 'Grass' kısmı en önemli kısımlardan. Hangi kişisinin kafasını koymak istiyorsanız onun adını yazmanız lazım. Ben Grass adlı oyuncunun kafasını kullanmak istedim. Evet, öyle bir oyuncu var. Yanlışlıkla bulmuştum bu ismi. Her neyse, hikayeye geçmeden devam edelim. x ve y'nin işlevini bildiğimize göre, bu rehberin sonuna gelmişiz demektir. Eklentinin bağlantısına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Eklentinin bağlantısına buradan ulaşabilirsiniz.

Eki Görüntüle 52307

Konumuz bu kadar Minecraft Türkiye ailesi, bir sonraki konumuzda görüşmek dileğiyle, esen kalın...
Güzel bir tanıtım olmuş. İpuçları da mükemmel! Eline sağlık.

G

Garp

Ziyaretçi
Yeni şeylerden ziyade yapılan şeyleri anlatmışsın. Açıkçası hayal kırıklığı...

S

sooply

Ziyaretçi
Yeni şeylerden ziyade yapılan şeyleri anlatmışsın. Açıkçası hayal kırıklığı...

Rehber olsaydı daha iyi olurdu. Öğrendikten sonra hayal gücünü kullanabilir. Yapılan şeyleri anlattım ki onlarla yeni şeyler türetsin.

Güzel bir tanıtım olmuş. İpuçları da mükemmel! Eline sağlık.

Yorumun için teşekkür ederim!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı