Sol Reklam

Rehber Minecraft: Antik Kalıntı Rehberi - Nether'ın Paha Biçilmez Kaynağı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Statius

Katman Kayası
Yasaklandı

Discord:

Statius#2162

Elmaslar
1.130
Puanlar
9.675
Minecraft
DarkSad
Merhaba değerli forum okurları, bu konumuzda oyunun en değerli kaynakları arasında yer alan antik kalıntıyı bulma yöntemleri ve işlevleri hakkında konuşacağız. Nether'ın derinliklerine girmeye hazır mısınız?

1605450704431.png

Minecraft: Antik Kalıntı Rehberi
Bundan aylar öncesine kadar oyunun en değerli kaynağı elmas ve zümrüttü fakat 1.16'nın çıkış ile oyunun en değerli kaynağı, Nether'ın derinliklerinde bulunan antik kalıntı oldu. Bu konumuzda ise bu değerli kaynağın bulunma yöntemlerine, nasıl elde edilebileceğine ve ne işe yaradığına bakacağız. O zaman başlayalım.

Nether'ın derinliklerinde oluşan ve chunk başına 2 damar halinde bulunur 8-22 seviyeleri arasında rastlanan değerli maden, damar başına 1-3 arasında antik kalıntı üretebilmektedir. Bunların yanı sıra 8 ve 119 seviyeleri arasında nadirde olsa bulunma ihtimali bulunmaktadır. Ek olarak bir chunk içerisinde maksimum 11 adet antik kalıntı bulunabilir. Bazı chunklarda ise hiç antik kalıntı bulunmaz.

Kazma Yolları
Antik kalıntıyı bulduğunuzda hangi kazma ile kazdığınız çok önemlidir. Obsidyen gibi antik kalıntı da elmas kazma dışında hiçbir kazma ile elde edilemez. Çok sert bir cisim olduğu için elmas ile bile zor kazılmaktadır. Aşağıdaki tabloda hangi kazma ile ne kadar sürede kazabileceğiniz bulunmaktadır.

1605535410919.png
Tahta Kazma
75
1605535417682.png
Taş Kazma
37,5
1605535424185.png
Altın Kazma
12,5
1605535420582.png
Demir Kazma
25
1605535343068.png
Elmas Kazma
5,65
1605535467353.png
Netherit Kazma
5

Kazılma yöntemlerini anladığınıza göre başka hangi yollarla elde edebileceğinize bir göz atalım. Oyunun en değerli eşyasını, oyunun en zor yapısında bulabilirsiniz. Bu yapı hangisi mi? Burç kalıntısı. Oyunun en zorlu yapılarından biri olan burç kalıntısı içerisinde tonlarca sandık bulunur ve bu sandıklardan bazılarında antik kalıntı bulunabilir.

Yapı AdıSandık AdıMiktarŞans
Burç KalıntısıGenel Sandık

Hazine Sandığı

Hoglin Sandığı
1

2

2
%13,5

%12,7

%5,7

1605536123039.png

Kolay Bulma Yöntemleri
Antik kalıntıyı kolay bulmanın 2 farklı yöntemi bulunmaktadır. Patlayıcı kullanımı ve şube madenciliği. Bildiğiniz gibi antik kalıntı, obsidyen gibi patlamaya dirençli bir bloktur. Bu nedenle yanında bir TNT patlarsa bile hiçbir hasar almaz. Bu nedenle patlayıcı kullanarak kolay yolla ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra şube madenciliği de işe yarayan bir sistemdir. Konunun başında belirttiğim gibi 8-22 katmanlarında oldukça sık rastlanmaktadır. Bunun sayesinde şube madenciliği ile rastlama şansınız bulunur fakat patlayıcı yöntemi daha pratiktir.

İlk olarak yatak ve TNT ile patlatma yöntemine madde madde göz atalım. Yatak ve TNT madenciliğinde dikkat edilmesi gereken şey patlamadan etki almamaktır. Bu nedenle kızıltaş sistemlerini veya siperleri kullanmalıyız. Buna ek olarak patlama sonucunda ortaya çıkan lavlardan korunmaya çalışmalıyız. Bu nedenle bir elimizde her zaman blok olmalı. Çok dikkatsiz biriyseniz ölümsüzlük totemi, altın elma veya elmas zırh gibi eşyaları yanınıza alabilirsiniz. Dikkatli olunması gereken maddeleri anlattığımıza göre madenciliğin detaylarına inelim.

Adım 1 - Madencilik

İlk olarak patlamayı yapacağımız alana yani Y=15'e doğru bir kazı yapmalısınız. Kazı yaparken oldukça dikkatli olun, Nether'da kazı yaparken uçurumlar, lav havuzları ve lav akıntıları ile karşılamak oldukça normaldir. Bu da sizi oraya varmadan öldürebilir. Daha dikkatli olmak için merdiven şeklinde kazmayı deneyin.

Adım 2 - Yatak ve TNT

İstediğimiz koordinata geldikten sonra yatak veya TNT üretimine başlayabilirsiniz. Envanterinizde bulunan yerlerin hepsini kaplayacak kadar yatak ürettikten sonra antik kalıntı avına başlayabiliriz!

Adım 3 - Tünel

Bu 2 adımı yaptıktan sonra bir tünel kazmaya başlayın. Bu tünelde her 16 blokta bir 2x2x5'lik bir tünel açın.

Adım 4 - Yatak Yerleştirme

Tünelleri açtıktan sonra sıra yatakları yerleştirmeye geldi. Yatakların başı ana tünele gelecek şekilde yan tünele bir adet yatak yerleştirin.

Adım 5 - Korunma ve Patlatma

Yatağı yerleştirdikten sonra yatağa sağ tıklayabileceğiniz belirli bir uzaklığa siper kurup arkasında saklanınız. Hazır olduğunuzda yatağa sağ tıklayıp siperin arkasına geçin. Daha sonra ortaya çıkan lavları kapattıktan sonra madenleri toplamaya başlayabilirsiniz.

A

airelzz#1228

Ziyaretçi
Böyle bir bilgi vermeniz gerçekten güzel olmuş, daha yenilerini bekliyoruz :)

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

"Acaba şu an ne yapıyordur?" derken yeni bir konunun gelmesi... Yine her Minecraft konunda olduğu gibi hakkını vermişsin :P ☕

N

Nooby

Ziyaretçi
Güzel bilgilendirme eline sağlık

YasinG67

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi
Elmaslar
17
Puanlar
2.205
Konu anlatımın aşırı iyi yolunu bozma

Rahmi Can Yılmaz

Koruma 1, Keskinlik 3

Discord:

kashiandwazaki

Elmaslar
667
Puanlar
15.425
Yer
BURSA
Minecraft
iRahmiCan
1.8'ci olan ben üst sürüme geçince buralara geldim, elinize sağlık güzel bir anlatım olmuş. <3

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı