Sol Reklam
Sağ Reklam
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

apps.14.14286806462174690.2000000000005123610.8f50de01-a587-4c2d-9b03-d4e7fc6eb9ad

Minecraft 2020 Güncel Sistem Gereksinimleri
Mojang, Minecraft'ın yeni sistem gereksinimleri açıklandı.
Minecraft'ın geliştiricisi olan Mojang Studios, 2009 senesinden beri Minecraft'a amansız güncellemeler yapmaya devam ediyor. Hal böyle olunca da oyuna yeni eklenen sürümlerde daha fazla sistem gereksinimi istemeye başlıyor. İşte bugün ki konumuzda Minecraft'ın güncel 2020 yılındaki sistem gereksinimleri hakkında detaylıca konuşacağız. Tabii, sistem gereksinimlerinin yanında da oyunu bugünlere getiren tarihçesini de konuşacağız. Hazırsanız konumuza hızlıca geçelim.

minecraft-screenshot-05-ps4-05dec19-en-us

Minecraft Oyunu Nedir?
Minecraft oyununun geliştiricisi olan Markus Alexej Persson, 2011 senesinde Minecraft'ı resmen oyun piyasasına sürdü. Minecraft'ın oyun piyasasına sürülmesiyle de birlikte Mojang şirketi, Minecraft'a düzenli olarak güncelleme ve sürümler getirmeye başladı. Hal böyle olunca da her geçen gün Minecraft'ın var olan kitlesi çokça genişlemeye başladı. Minecraft oyuncuları, Minecraft'ın sahibini oyun içerisinde Notch ismiyle tanımaktaydı. Aynı zamanda Notch yani Markus Alexej Persson, Mojang şirketinin de sahibiydi. 2014 senesinde ise dünyanın en muazzam şirketlerinden birisi olan Microsoft, Minecraft'da olan ışığı gördü ve Minecraft'ın yapımcısı olan Mojang şirketini satın almaya karar verdi. Tabii, bu haberi duyan oyuncular ise 2014 senesinde hayli üzülmüştü ve Mojang şirketini Microsoft şirketinin almasıyla da Microsoft'a tepki yağmuru yağmıştı. Uzun lafın kısası artık oyunun sahibi de Markus Alexej Persson değildi. Kısacası Markus Alexej Persson sadece oyunun baş yapımcısı olarak kalacaktı ve halende öyle kalmaya devam ediyor. Minecraft satılmadan önce en son 1.8 sürümü çıkarılmıştı ve o sürümün ardından ilk kez Microsoft şirketinin geliştiricileri tarafından geliştirilen 1.9 sürümü yayınlanmıştı. 1.9 sürümünün yayınlanmasıyla birlikte oyuncuların tepki yağmuru durmak bilmemişti. Bunun net sebebi ise Microsoft'un Minecraft'a getirmiş olduğu yeni PvP sistemiydi ki oyuncuları hayli üzdü. (Yeni görünümüdür.)

mojang_studios_logo_before_after.png

Daha sonrasında bu tepkilerden oldukça büyük bir ders çıkaran Microsoft şirketi, Minecraft'ı 1.12 ve özellikle de 1.13 sürümünden sonra toparlamaya başladı. Tabii, oyunun yeni çıkan 1.9 ile 1.11.2 arasına kadar olan bütün sürümleri de beğenilmemişti. Oyunun 1.12 sürümü oyuncular için umut kaynağı olurken 1.13 sürümü de sevinç kaynağı olmuştu. Bunun en temel sebebi ise 1.12 sürümünde bazı hataların düzeltilmesiydi ki 1.13 sürümünde de Minecraft'a devasa bir okyanus güncellemesi getirildi. Daha sonrasında da Microsoft şirketi, Minecraft oyununun oyuncuları tarafından hayli sevilmeye başlandı. Devasa okyanus güncellemesinin hemen ardından 1.14, 1.14,2 1.15 ve 1.15.2 gibi üstün sürümlerde zamanla geldi ve oyunun 1.15.2 sürümü de oldukça sevildi. (Özellikle de 1.15.2 sürümü, hayatta kalma yani Survival sunucularının baya ilgi odağı oldu.) Şimdiyse Minecraft'ın geliştiricileri, 1.16 sürümü için elleri sıvadı. Tabii, COVID-19 sürecinden dolayı 1.16 sürümü biraz aksadı ama şu son zamanlarda 1.16 sürümünün Snapshot yani test sürümleri de hızlıca gelmeye başladı. Oyuna 1.16 sürümünün gelmesiyle de Microsoft'un Minecraft oyununda gönülleri kazanması bekleniyor. Bunun en önemli sebebi ise 1.15.2 sürümünden ziyade 1.16 sürümü daha çok sevildi ve oyunun oyuncuları, oyunun en çok oynanan 1.8 sürümüne de rakip olabilecek bir niteliği olduğunu söylüyor. Uzun lafın kısası Minecraft, serbestçe oynayabileceğiniz ve kendi yetenekleriniz ile özgün yapılar yapabileceğiniz sanal bir oyun türüdür. Ayrıca Minecraft, küresel anlamda oldukça popüler bir oyundur. Minecraft oyunu, 2009 senesinde test sürümleriyle çıksa bile senelerden beri oldukça sevilmeye devam ediyor ve uzun sürede tahtını koruyacakmış gibi de görünüyor. (Az seviliyor.)

minecraft-screenshot-01-ps4-05dec19-en-us

Minecraft'ın Güncel 2020 Sistem Gereksinimleri
Yeni adıyla Mojang Studios, Minecraft'a sürekli olarak güncelleme ve yeni sürümler getirmeye devam ediyor. Durumlar bundan ibaret olunca da Minecraft oyununun sistem gereksinimleri de kendi kendine daha iyi sistem istemeye başlıyor. Bunu fark eden oyuncular ise Minecraft'ın güncel sistem gereksinimlerini merak ediyor ve büyük bir kısmı da bu konu hakkında araştırma yapmaya başlıyor. İşte sizlerde Minecraft'ın güncel 2020 sistem gereksinimlerini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Sizler için oyunun baya düşük gereksinim isteyen sistem gereksinimleri ile en iyi gereksinim isteyen sistem gereksinimlerini derledik ve hemencecik alt bölümden Minecraft'ın en güncel olan 2020 sistem gereksinimlerini inceleyebilirsiniz. Son olarak da bu verilerin 2020 senesinin Haziran ayında alındığını sizlere direkt söylemekte fayda var.

x1080

• Minecraft'ın Güncel 2020 Sistem Gereksinimleri (En Düşük)
  • Önerilen İşlemci : Intel Core i3-3210 3.2 GHz veya MD A8-7600 APU yeterlidir.
  • Bellek Gereksinimi : 1.8'e kadar 2 GB yeterlidir. 1.8'in üstü için 4 GB yeterlidir.
  • Bilgisayar İşletim Sistemi : Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 (32-64 bit)
  • İdeal Ekran Kartı : DirecX 11 üstü herhangi bir ekran kartı tam ideal olacaktır.
  • Yerel Disk Bölümü ( C/D Disk ) : 1-2 GB yer oyunumuz için yeterli olacaktır.
Rqdy4i.png

• Minecraft'ın Güncel 2020 Sistem Gereksinimleri (En Yüksek)
  • En Uygun İşlemci : Intel Core i5-4690 3.5GHz veyaMD A10-7800 APU 3.5 GHz.
  • Bellek Gereksinimi : 8 GB veya 16 GB oyun için oldukça yeterli olacaktır. (1.16)
  • Bilgisayar İşletim Sistemi : Windows 7, Windows 8, Windows 10 (32 veya 64 bit)
  • İdeal Ekran Kartı : GeForce 700 Series veya AMD Radeon Rx 200 Series (64 bit.)
  • Yerel Disk Bölümü ( C/D Disk ) : 4 GB yer oyunumuz için oldukça yeterli olacaktır.

Not: Mojang Studios, Minecraft'ın resmi sitesinden nadir aralıklarla sistem gereksinimlerini günceller ve bu güncellediği zamanda inceleyebileceğiniz bir özel bir bağlantısı vardır. Oyunun en güncel sistem gereksinimlerinden tam olarak emin olmak isteyen arkadaşlardan iseniz bu bağlantıya muhakkak göz atmalısınız. Kesinlikle emin olun ki bu bağlantıya en kötüsünden her yıl güncelleme yapılmaktadır ve sistem gereksinimlerinde en ufak değişiklik olacağında da konumuzu güncel bir şekilde yenileyeceğimizden hiç şüpheniz olmasın. Şimdiyse en önemlisi bu FPS değerleri hakkında konuşalım.

minecraft-screenshot-03-ps4-05dec19-en-us

Minecraft'ın güncel 2020 sistem gereksinimlerine göre en kötüsünden 2 GB RAM'e sahip olmanız gerekiyor. Bunun dışında oyun dosyası açısından da en azından bilgisayarınızda 1 GB yer olması gerekiyor. Tabii, 2014 ve sonrasında alınan bir bilgisayarınız var ise bu açıdan pek problem yaşayacağınızı sanmıyorum. Minecraft üzerinde en makul olan fiyata oynayabileceğiniz ekran kartı ise Intel'in Intel HD 4000 ekran kartıdır. İşlemci konusunda da Intel i3-3210 işlemcisine eş değer bir işlemciyle Minecraft'ı gönül rahatlığıyla oynayabilirsiniz. Yalnız bu malum işlemcilerin 1.8 ve üstünü rahatlıkla oynatabileceğinin pek garantisi yoktur. Tüm bunların yanı sıra Minecraft, bazı kötü sistemlerde halen dalgalı görünüme sebebiyet veriyor olabilir. İyi bir kare hızı elde etmek için oyunun ayarlar kısmından 1-2 ayar yapmanız gerekiyor. Mesela ayarlar kısmından Minecraft'ı gerçekçi göstermek yerine hızlı göstermeyi seçebilirsiniz. Bunun dışında görüş mesafesini düşürüp bulut gibi gereksiz şeyleri kaldırabilirsiniz. Bunları yaptığınız zamanda oyununuzun FPS değerleri fark edecektir. Hiç olmazsa oyununun parçacık efektlerini de kapatabilirsiniz vede oyunu daha küçük bir ekranda oynaya da bilirsiniz. Çok oyunculu oyun türünde de etrafınızda çok oyuncu olacağından dolayı oyunda gecikmeler muhakkak yaşanacaktır. (Tabii, bilgisayarınızın sistemi kötüyse...) Bunun önüne geçmek içinse F3 tuşuyla hata ayıklama bölümünü açabilirsiniz. Oyun üzerinde hala sorun yaşıyorsanız, görev yöneticisini başlatın ve Minecraft oyununun işlemini en yüksek önceliğe çekin. (Bu bahsettiğim şeyi çoğu kişi bilmiyor ve büyük ihtimal baya fark edecektir.) Bu ayarı yaptıktan sonra oyununuzun FPS değerleri en azından 10-20 kare hızı yükselecektir ve sizlere daha iyi bir oyun deneyimi sunmak için elinden geleni yapacaktır. Bu ilgi çekici olayı da nihayet konu aldığımıza göre işin oldukça çok bizleri duygulandıran noktasına gelelim.

2019-06-01_22_52_49.png.ce886669f4375bf582ddf25064118ac9.png

Minecraft'ın Resmi Tanıtım Videosu!
Minecraft'ın güncel 2020 sistem gereksinimlerinden ve oyunun yakın tarihçesinden bahsettik. Eh, oyunun tanıtım videosu da neden olmasın ki? Onu da sizler için eklemeyi ihmal etmedik. Minecraft'ın geliştiricisi olan Mojang Studios, Minecraft için 2011 senesinde bir tanıtım videosu yayınlamıştı. Belkide bu tanıtım videosunu daha önceden izlemişsinizdir ancak nostalji yaşamak isteyenlerdenseniz bir kez daha izleyebilirsiniz. Tabii, bu şeyi izleyen kadarda izlemeyen arkadaşlarında olduğunu düşünüyorum. Eminim ki o arkadaşlarda duygulanacaktır. Bu olayın dışında konuyu buraya kadar okuyan ve okumayan bütün herkese ciddi anlamda çokça teşekkür ederim. Tanıtımda aşağı kısımdadır ve rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:

EditeY

Karanlık taraftan merhaba!

Discord:

tengri#7983

Elmaslar
293
Puanlar
11.100
Yer
Türkiye,İstanbul
Minecraft
god-tengri
Güzel olmuş fakat 1.16 girdiğimde önerilen sistem özelliklerinin baya aşağısındayım, fakat 98 fps aldım max. Genellikle 80 alıyorum 1.16'da

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Güzel olmuş fakat 1.16 girdiğimde önerilen sistem özelliklerinin baya aşağısındayım, fakat 98 fps aldım max. Genellikle 80 alıyorum 1.16'da

1.16 sürümünde düşük FPS alman gayet normal çünkü daha oyunun test sürümlerine giriyorsun. Ana 1.16 sürümü çıktığında FPS düzelecektir ;)

EditeY

Karanlık taraftan merhaba!

Discord:

tengri#7983

Elmaslar
293
Puanlar
11.100
Yer
Türkiye,İstanbul
Minecraft
god-tengri

iKaanStrafe

Merhaba Dünya, Seni Özledim

Discord:

iKaanStrafe

Elmaslar
1.489
Puanlar
17.385
Yer
Chelyabinsk-Penza
Minecraft
iKaanStrafe
Ben yüksek sürümlerde daha çok fps alıyorum açıkcası.​

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Ben yüksek sürümlerde daha çok fps alıyorum açıkcası.

Gerçekten mi? Sadece bende olduğunu sanırdım. İşin açıkçası oyuna ilk girdiğimde fena kasmalar oluyor ama 6-7 saniye sonra FPS uçuyor ?

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Statius

Katman Kayası
Yasaklandı

Discord:

Statius#2162

Elmaslar
1.131
Puanlar
9.675
Minecraft
DarkSad
Minecraft, gittikçe optimizasyonu iyileştiren bir oyun olmaya başladı. Bu güncel sistem gereksinimleri her ay hatta her hafta değişecektir.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Minecraft, gittikçe optimizasyonu iyileştiren bir oyun olmaya başladı. Bu güncel sistem gereksinimleri her ay hatta her hafta değişecektir.

Bu dediğinize kesinlikle hak veriyorum. Oyunun her geçen gün gereksinimleri değişiyor ve artık daha da sağlam bilgisayar istemeye başlıyor :))

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı