Sol Reklam
Sağ Reklam

mc-tr.com tartışma

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

DonsuzTurk

finish
Emektar

Discord:

Yusuf#0006

Elmaslar
1.339
Puanlar
17.935
Yer
Samsun
Forum üzerinden ödeme yapılmasını isteyen kaç satıcı var acaba? Şahsen ben ve ekibim bunu istemiyoruz. Kendimize ait bir sitemiz ve 7 aydır oturmuş bir düzenimiz var. Bu tarz şeyler bizim oturmuş olan düzenimizi bozmamızı sağlayacak şeyler. Benimle aynı fikirde olan ekipler veya satıcılarda mutlaka vardır. Bunun yerine düşünülmesi durumunda daha iyi fikirler çıkacağı aşikar fakat birisi resource diye bahsetmiş aylardır herkes resource olayına takmış. Bir diğer rakip forumda bunu yapmaya çalışmışlar ama mevcut sistemide bitirmişler, umarım burada da yapılmaya çalışılıp hazır sistem bitirilmez. Çünkü burada istenilen spigotmc gibi bir resource yapılması, gerek ödeme yolu gerekse ürünlerin kontrol aşamaları, lisans sistemleri ve ilerisi için oldukça zor.

Ben de birkaç öneri sunmam gerekirse:

- Kesinlikle forumda satıcı veya herhangi bir takım üyesi olabilmek için belirli şartlar getirilmesi gerekmektedir. Örnek vermem gerekirse; 6 ay kayıtlı olması, daha önce 1 adet kendine ait bir ürünü forumda tanıtmış olması. Ayrıca şöyle bir fikrim var; bundan sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alındığı zaman kişinin adı forumda x bir konu üzerinde paylaşılmalı ve üyeler de görmeli. Başvuru değerlendirme sürecinde bakarsınız bazı üyelerin de bu satıcılar hakkında bildikleri vardır ve bunları sizinle paylaşabilirler. Bunlar basit ama en azından sistemi daha iyi hale getirebilecek fikirler.
- Şu an başvurularda portföy veya referans için neye bakılıyor tam olarak bilmiyorum çünkü geçtiğimiz günlerde dolandırıcı bir arkadaş kendine ait olmayan şeyleri satan birisi olarak satıcı yetkisine sahip olmuştu. Neyi referans gösterdi veya portföy olarak ne sundu bunu merak ediyorum. Bu konuyu da daha net bir hale getirmek gerektiğini düşünüyorum.
- Müşteri olmayanların yorum atmaması olayına kesinlikle katılmıyorum. Zaten son 5 aydır forum üzerinde her üyenin bahsettiği "Satış konularına yorum geliyor, sunucu konularına yorum gelmiyor." olayı kesinlikle yok. Konuya gelen yorumlar son 5 aydır genellikle discord sunucularımızda paylaştığımız zaman gören müşterilerimiz tarafından oluyor. Konular eskiden olduğu gibi ilgi görmemekte, gerek konu görüntülenmesi gerekse artık forum üyelerinden gel(mey)en yorumlar. Ayrıca yorum atılmasını kısıtlamak hiçbir şey için bir çözüm değil. Benim kullanmadığım bir ürün için neden yorum yapmam kısıtlansın ki? Sonuçta forum kuralları var ve ben bu kurallara uyarak bir eleştiri de bulunursam sorun olmamalı.
- Bundan önce bir türlü tam olarak faaliyete geçememiş ve zorlanılmış olan satıcı ofisi sistemini bir şekilde faaliyete sokmak oldukça yararlı olabilir. Burası için eski mevkim olan Satış Denetmenliği zamanı birkaç fikrim vardı fakat vaktimin yetersiz olması ile birlikte ayrılmak durumunda kalmıştım. Çıkmadan önce benden sonra göreve gelecek kişi için bir kanal üzerine tüm fikirlerimi bırakmıştım ama gelen arkadaş daha çok forumla ilgisi olmayan dolandırıcıları temizlemekle uğraşmayı tercih edip onlara göz bile atmadı sanırım. Eğer o ofis ve bahsettiğim kanal duruyorsa oradan inceleyebilirsiniz.

Ayrıca forum da herkesin dediği satıcı sistemini göze sokuyorsunuz olayı tamamen ilanların sayfanın en başında çıkmasından ibaret olması komediden başka bir şey değil. Bir sayfanın başında satıcıların ürünleri olması, sunucuların konusu olması bu forumun orayı göze soktuğu anlamına gelmez. Ayriyetten resource için artık herkes ezbere konuşmak yerine sağlıklı bir şekilde yapılabilecek olmasını da düşünmeli, eklemekle bitmediğini küçücük bir düşünme ile herkes anlayabilir. Biraz uzun konuştum, iyi forumlar dilerim...

IExlusive

Egemenlik, kayıtsız şartsız ulusundur.
MinePass
Premium
Emektar
Elmaslar
208
Puanlar
14.070
Yer
İzmir
Bu konuda çok açık fikir belirteceğim.

Kaynaklar kısmının istenilmesinin diğer bir nedeni dolandırılma riskini azaltmasından dolayı istiyorlar. Bir diğeri ise bir eklenti geliştirirsiniz foruma eklerseniz alıcı ve satıcı arasında pazarlık sağlanır alıcı parayı gönderir fakat para satıcıya gitmez sitenin hesabında durur veya paraya bloke koyar satıcı işini bitirp teslim edince alıcı da bunu onaylar dosyayı öyle alır.

Ceza sistemine gelecek olursa veya banlanacak kişiler varsa da Ceza Koalisyon Heyeti kurulur 3 - 5 kişi kullanıcılar tarafından seçilir ve tarafsız olarak görev yaparlar. Bu sistem yapılırsa site yöneticileri sadece görüşünü belirtir gerisi Ceza'yı verecek heyete kalır. Bir kullanıcı banlanacağı zaman Site yöneticisi Ceza Koaslisyon Heyetini toplar kullanıcının suçlamasını yapar gerisi Ceza Koalisyon Heyetinin karar verilmesine bırakılır.

TEMA konusuna gelirsek yapan arkadaş bizden herhangi bir izin vs almadı tema'yı yaptıktan 7 - 8 ay sonra yazdı ve @GUZZPLE temayı sıkıntı ettiğini söyledi ve bu durumu konuştuk zaten TEMA yayınlamıştı 7 - 8 ay sonra yazması birşey değiştirmedi açık açık konuştuk kendisiyle kendisi de hatasının farkında ama tema yayınlındıktan 7 - 8 ay sonra gelip kullandıkları TEMA'yı kullanılması sizin için bir sorun teşkil ediyor mu demesi de ayrı bir hataydı o yüzden bizde TEMA'yı değiştirdik. Tabi ki biz bu durumu daha önce fark ettik ama uğraşmak istemedik telif hakları ve materyaller hakkında kişisel hayatımız yoğun olduğundan dolayı bıraktık.

Esinlenip yaptığı TEMA'da gayet hoş ve güzel yaptığı işi hak ediyor.

TEMA kullanım konusunda herhangi bir itirazımız yok kullanabilirler ve bu TEMA konusunun burada kapanıp tekrar açılmaması dileği ile.

@GUZZPLE'a Burdan teşekkürler yazmasaydı arkadaş bu konu hakkında iletişime geçmeyi düşünmeyecekti benimle.

Son düzenleme:

Protocol

Oxygen Project

Discord:

Protocol#1087

Elmaslar
151
Puanlar
6.825
Minecraft
ProtocolTR
Öncelikle yukarıdaki yorumunda ""MC-TR.COM" bir minecraft forumu değil mi? Bir ticaret veya satış sitesi değil lakin siteye ilk girdiğimizde tam karşımızda olan da Satıcı ve Takım ilanları." böyle bir giriş yaparsan ben üstü kapalı bir şekilde ticaret platformu diyorsun diye anlarım.

İkinci olarak yazarların görevi tartışma konusu açmak değil rehber tarzı içeriğe sahip konular üretmektir. Ayrıca tartışma yaratacak konular açılmalı diyorsun, evet güzel hoş diyorsun fakat bu etkili değil. Neden etkili değil diye sorarsan zaten biz bunu 1 yıl önce düzenli bir şekilde yapıyorduk, fark ettin mi bilmiyorum fakat yetkililer ara ara tartışma konuları açardı. Yani vereceğin öneriler biraz daha yaratıcı olmayacaksa boşuna burada yorum yapmaya gerek yok.

Üçüncü ve son olarak, o sondaki göz kırpmanın anlamı ne bilmiyorum fakat bana karşı bu kadar samimi olman beni rahatsız ediyor, lütfen bana karşı samimi olma.
Yanlış anlayışınızı anlayışla karşılarım lakin olmaması gereken bir şeyi söyledim (eleştiri) ve bunu düzeltmek benim görevim değil sizin göreviniz. Bir fikir verdim ve bu fikiri de tam olarak anlayamamışsınız, sanırım benden kaynaklı tekrar anlatacağım. Demek istediğim şu idi 'Yazarların açtığı konuların ilgi çekici olmadığını düşünüyorum ve ilgi çekici konular açmaları gerektiğini de ekliyorum.' şeklinde olacaktır.

Neden bilmiyorum ama size karşı yapılan eleştirilerde veya size karşı söylenen kelimelerde, her sözden bir alt mesaj (anlam) algılıyorsunuz. Herkes kötümser değil. Garip bir şekilde, normal karşılanabilinicek tüm mesajlara karşı bir sert çıkıyorsunuz. Bu kadar sert olmaya ve kötümser olmaya gerek yok. Herkes sizin arkanızdan bir kuyu kazmıyor, merak etmeyin.

İyi günler,

Son düzenleme:
G

Garp

Ziyaretçi
Yanlış anlayışınızı anlayışla karşılarım lakin olmaması gereken bir şeyi söyledim (eleştiri) ve bunu düzeltmek benim görevim değil sizin göreviniz. Bir fikir verdim ve bu fikiri de tam olarak anlayamamışsınız, sanırım benden kaynaklı tekrar anlatacağım. Demek istediğim şu idi 'Yazarların açtığı konuların ilgi çekici olmadığını düşünüyorum ve ilgi çekici konular açmaları gerektiğini de ekliyorum.' şeklinde olacaktır.

Son kısımda dediğinizi tam olarak anlayamadım madem samimi olmak istemiyorsunuz harfiylen yerine getirebilirim lakin daha önce discord üzerinden konuşmalarımızda samimiyetimi bozmuşken neden samimiyetini bozdun? dediğinizi hatırlıyorum, neyse bunu da es geçiyorum.

Neden bilmiyorum ama size karşı yapılan eleştirilerde veya size karşı söylenen kelimelerde, her sözden bir alt mesaj (anlam) algılıyorsunuz. Herkes kötümser değil. Garip bir şekilde, normal karşılanabilinicek tüm mesajlara karşı bir sert çıkıyorsunuz. Bu kadar sert olmaya ve kötümser olmaya gerek yok. Herkes sizin arkanızdan bir kuyu kazmıyor, merak etmeyin.

İyi günler,
Verdiğiniz fikri gayet iyi bir şekilde anladım fakat sen benim yazdığım şeyleri sanırım anlayamadım, biz bu verdiğin fikri zaten uygulamıştık demiştim. Yapılan eleştirilere veya verilen fikirlere karşı sert çıkmıyorum. Verilen üsluba göre aynı şekilde karşılık veriyorum. Size de iyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
G

Garp

Ziyaretçi
Tekrardan merhabalar, sizleri bir soru ile karşılıyor ve cevaplarınızı merak ediyorum.

Bir takıma sorulması gereken 6 kritik soru nedir?

Sorumu sizler için şöyle açıklayayım. Ben bir müşteri olarak bir takımı tercih ederken hangi soruların cevabını aramalıyım. A takımını ele alarak aklınızda bir şeyler oluşması için örnek vereyim: Neden A takımını tercih etmeliyim?

Dönüşlerinizi bekliyor olacağım, ilgilenip dönüş yapan kişilere ufak hediyelerim olacak. Şimdiden teşekkürler. :)

Besa

Bir Kömür Göründü Kaptanım!

Discord:

Besa#3576

Elmaslar
45
Puanlar
1.480
Tekrardan merhabalar, sizleri bir soru ile karşılıyor ve cevaplarınızı merak ediyorum.

Sorumu sizler için şöyle açıklayayım. Ben bir müşteri olarak bir takımı tercih ederken hangi soruların cevabını aramalıyım. A takımını ele alarak aklınızda bir şeyler oluşması için örnek vereyim: Neden A takımını tercih etmeliyim?

Dönüşlerinizi bekliyor olacağım, ilgilenip dönüş yapan kişilere ufak hediyelerim olacak. Şimdiden teşekkürler. :)
Bence içerik hakkında daha fazla bilgi veren, ortaya koyduğu *farkları gösteren sorular sormalıyız. Burada kastettiğim fark özgünlük anlamına gelmiyor. Fark dediğim tasarım ve basit içeriklerden oluşuyor. Mesela bir sunucudaki doku paketini çok beğendim ve kendi sunucumda da bunun benzerini yaptım diyelim. İşte bu beni özgün yapmaz ama sunucumda fark yaratır.

Şimdi sorulara gelecek olursak...

1. Yarattığınız farklar neler ?

2. Satılan ürün tüm yönleriyle test edildi mi, Tüm dosyalar "%100 düzenlenebilir" [Renk, şekil, biçim...] diyebilir miyiz ?

(Bunu sorma sebebim eklenti paketi hazırlayan ekiplerin kullandıkları bazı eklentiler kullanışlı olmuyor. Elbette ki her eklenti "%100 düzenlenebilir." demek doğru olmaz ancak en azından neyin ne kadar düzenlenebildiğinin bilgisi verilse güzel olur.)

3. Destek için saat aralıklarınız var mı ? Varsa saat kaçla kaç arası destek vermektesiniz ?
* Desteğin sınırsız olduğunu varsaydım

4. Ekibiniz kaç kişiden oluşuyor, ekibinizdeki kişilerin ve ekip olarak tecrübeleriniz neler ?

(Bence bu kısım çok önemli çünkü 8 yıldır tasarımla uğraşan birinden mi ürün almak istersiniz yoksa 2 yıl uğraşan birinden mi ? Elbette burada kişinin tecrübesi de fark yaratıyor. Ancak 8 yıl uğraşan birinin bana vereceği güven daha fazladır. Ayrıca çalışma alanları, yerleri gibi bilgileri bilmekte güzel olur.)

5. Ürünü kendim nasıl deneyebilirim, ürünü incelemek/denemek için görüntülü destek(başka alternatifte olabilir) sunuyor musunuz ?

(Çoğu kişi eklenti paketindeki eklentilerin sızmasını istemiyor. Bu yüzden de test sunucusu açmıyorlar. Bunun yerine görüntülü destek yapıp yapmadıklarını bilmemiz iyi olur. Görüntülü destek = Discordan görüntülü arayıp eklenti paketini inceleyip deneme yaptırmak.)

6. Para iadesi yapıyor musunuz ?

Umarım durumu doğru anlamışımdır. Ben ekiplere bu soruları yöneltirdim eğer alıcı olsaydım.

Son düzenleme:

Besa

Discord:

Besa#3576

Elmaslar
45
Puanlar
1.480
Şimdi soracağım soruda hiç bilgim olmadığını belirteyim. Bunu lütfen göz önüne alın :D

MC-TR neden kendi sunucusunu açmıyor ? Hem sunucu kurar hem de sunucu sahibi grubundakilerin reklamını yapar. Minehut'a (isminden emin değilim) benzer bir tasarım. Mesela hub sunucusunda sunucular listelenir ve oradan giriş yaparsın.

Bunu (sunucuları listelemek) yapmak için ne tür bilgiler isteniyor bilmiyorum ama... Basit olacağını düşündüm.

Bir anda aklıma geldi. Belki garp uğraşmak istemiyordur. Eğer durum buysa anlarım :D

OnlyDarkness

Yay Yok, İskelet Yok
İçerik Yöneticisi
Emekli
Quezly

Discord:

OnlyDarknesss#0932

Elmaslar
203
Puanlar
14.045
Yer
AYDIN / DİDİM
Minecraft
OnlyDarknesss
Şimdi soracağım soruda hiç bilgim olmadığını belirteyim. Bunu lütfen göz önüne alın :D

MC-TR neden kendi sunucusunu açmıyor ? Hem sunucu kurar hem de sunucu sahibi grubundakilerin reklamını yapar. Minehut'a (isminden emin değilim) benzer bir tasarım. Mesela hub sunucusunda sunucular listelenir ve oradan giriş yaparsın.

Bunu (sunucuları listelemek) yapmak için ne tür bilgiler isteniyor bilmiyorum ama... Basit olacağını düşündüm.

Bir anda aklıma geldi. Belki garp uğraşmak istemiyordur. Eğer durum buysa anlarım :D
Minecraft sunucusu konusu şu şekilde hem forum hem de günlük yaşantımızda işlerimiz olduğu için vakit ayıramayız. Bu fikri zamanın da bende sunmuştum.

sinyorelder

Yani wow, adalet kalmamış
Koordinatör
MinePass

Discord:

sinyorelder

Elmaslar
679
Puanlar
8.085
Discord İzni
Minecraft
iELDER

Aldığım üründe revize hakkı sunuluyor mu?
bir paket veya tasarım ürünü aldığım zaman ürün sahipleri veya takımlar yardımcı oluyor mu oluyorsa ne kadar oluyor

Destek süresi ne kadar?
Bence en önemlisi bu destek satıcıların çoğu sınırsız dese de 3-4 ay sonra bir sorunla karşılaşınca satıcı destek süreniz bitti diyerek dediği şeylerden cayıyor.

Ekipte çalışan kişilerin aktif olan projeleri/portföyleri bulunuyor mu?
Tercih edeceğim yeri seçerken en önemli kısımlardan biri bu olabilir çünkü kişinin neler yapabilceğini/yaptığını gösteren örnekler görmek müşteriyi memnun edecektir ve güven kazandıracaktır.

Neden bu ürünü tercih etmeliyim?
Forum üzerinde ürünlerin birçok alternatifi bulunuyor örnek vermek gerekirse skyblock eklenti paketleri forum üzerinde birçok alternatif varken ''neden sizi tercih etmeliyim'' sorusunu sorardım

Referanslarınız var mı?
ekipler büyük kişilerle iyi işler yapmışsa kişilerin güvenleri artacaktır.

6 soru denilmiş ama bu 5 soru ekibi/takımı tanımam için işe yarar

Besa

Discord:

Besa#3576

Elmaslar
45
Puanlar
1.480
Minecraft sunucusu konusu şu şekilde hem forum hem de günlük yaşantımızda işlerimiz olduğu için vakit ayıramayız. Bu fikri zamanın da bende sunmuştum.
Anladım teşekkürler

WhiteEffect

MINENIX PROJE YÖNETİCİSİ
Yasaklandı

Discord:

whiteeffect

Elmaslar
230
Puanlar
4.635
Yer
Europe/Istanbul
Minecraft
WhiteEffect
Tek takımlara sorulmasın satıcılarıda içersin

G

Garp

Ziyaretçi
G

Garp

Ziyaretçi
Bence içerik hakkında daha fazla bilgi veren, ortaya koyduğu *farkları gösteren sorular sormalıyız. Burada kastettiğim fark özgünlük anlamına gelmiyor. Fark dediğim tasarım ve basit içeriklerden oluşuyor. Mesela bir sunucudaki doku paketini çok beğendim ve kendi sunucumda da bunun benzerini yaptım diyelim. İşte bu beni özgün yapmaz ama sunucumda fark yaratır.

Şimdi sorulara gelecek olursak...

1. Yarattığınız farklar neler ?

2. Satılan ürün tüm yönleriyle test edildi mi, Tüm dosyalar "%100 düzenlenebilir" [Renk, şekil, biçim...] diyebilir miyiz ?

(Bunu sorma sebebim eklenti paketi hazırlayan ekiplerin kullandıkları bazı eklentiler kullanışlı olmuyor. Elbette ki her eklenti "%100 düzenlenebilir." demek doğru olmaz ancak en azından neyin ne kadar düzenlenebildiğinin bilgisi verilse güzel olur.)

3. Destek için saat aralıklarınız var mı ? Varsa saat kaçla kaç arası destek vermektesiniz ?
* Desteğin sınırsız olduğunu varsaydım

4. Ekibiniz kaç kişiden oluşuyor, ekibinizdeki kişilerin ve ekip olarak tecrübeleriniz neler ?

(Bence bu kısım çok önemli çünkü 8 yıldır tasarımla uğraşan birinden mi ürün almak istersiniz yoksa 2 yıl uğraşan birinden mi ? Elbette burada kişinin tecrübesi de fark yaratıyor. Ancak 8 yıl uğraşan birinin bana vereceği güven daha fazladır. Ayrıca çalışma alanları, yerleri gibi bilgileri bilmekte güzel olur.)

5. Ürünü kendim nasıl deneyebilirim, ürünü incelemek/denemek için görüntülü destek(başka alternatifte olabilir) sunuyor musunuz ?

(Çoğu kişi eklenti paketindeki eklentilerin sızmasını istemiyor. Bu yüzden de test sunucusu açmıyorlar. Bunun yerine görüntülü destek yapıp yapmadıklarını bilmemiz iyi olur. Görüntülü destek = Discordan görüntülü arayıp eklenti paketini inceleyip deneme yaptırmak.)

6. Para iadesi yapıyor musunuz ?

Umarım durumu doğru anlamışımdır. Ben ekiplere bu soruları yöneltirdim eğer alıcı olsaydım.
Aldığım üründe revize hakkı sunuluyor mu?
bir paket veya tasarım ürünü aldığım zaman ürün sahipleri veya takımlar yardımcı oluyor mu oluyorsa ne kadar oluyor

Destek süresi ne kadar?
Bence en önemlisi bu destek satıcıların çoğu sınırsız dese de 3-4 ay sonra bir sorunla karşılaşınca satıcı destek süreniz bitti diyerek dediği şeylerden cayıyor.

Ekipte çalışan kişilerin aktif olan projeleri/portföyleri bulunuyor mu?
Tercih edeceğim yeri seçerken en önemli kısımlardan biri bu olabilir çünkü kişinin neler yapabilceğini/yaptığını gösteren örnekler görmek müşteriyi memnun edecektir ve güven kazandıracaktır.

Neden bu ürünü tercih etmeliyim?
Forum üzerinde ürünlerin birçok alternatifi bulunuyor örnek vermek gerekirse skyblock eklenti paketleri forum üzerinde birçok alternatif varken ''neden sizi tercih etmeliyim'' sorusunu sorardım

Referanslarınız var mı?
ekipler büyük kişilerle iyi işler yapmışsa kişilerin güvenleri artacaktır.

6 soru denilmiş ama bu 5 soru ekibi/takımı tanımam için işe yarar
Fikirleriniz için teşekkür ederim.

G

Garp

Ziyaretçi

MC-TR.COM olarak bir sunucu açmak sorun değil fakat bu sunucuyu devam ettirmek biraz emek istiyor. Son cümlende "Garp uğraşmak istemiyordur." dedin fakat olayın benimle pek ilgisi yok. Açılacak olan sunucu forumu temsil edeceği için benden sonraki yöneticiler ve yetkililer bu sunucuyu devam ettirmeli. Ayrıca açılacak sunucu MC-TR'ye uygun kalitede olmalı. Bunun içinde uzun uğraşlar gerekiyor. Geliştiriciler MC-TR'den daha çok kendi sunucularını geliştirmek isterler. Yani etkinlik dışında sabit bir sunucunun açılmamasının en önemli iki nedeni, sunucunun sürekliliği ve geliştirilmesi.

Sıradan bir sunucu açılabilir, yukarıdaki yorumum biraz daha ekstrem sunucular için geçerliydi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı