Sol Reklam

Linux üzerinde Windows eklentisi çalıştırma.

SharksCOVE

Birisi mi Spawnlandı?

Discord:

sharks#2578

Elmaslar
11
Puanlar
13.260
Minecraft
OyunGezgin: @yagiz
Bu konuda Linux üzerinde Windows eklentilerini çalıştırmayı ele alacağım 2 işlevli program tanıtacağım.
120px-WINE-logo.png
playonlinux.jpg

WINE - PlayOnLinux
Wine
Wine Linux ve macOS için .exe gibi temel Windows eklentilerini çalıştırmaya yarayan işlevli bir program. Wine kullanarak Windows'un olmazsa olmaz RAR gibi programları tek tıkla indirebilirsiniz. Oyun çalıştırmak gibi bir özelliği de vardır ancak ne kadar stabil olduğu tartışılır.

Kurulum
Terminale sırasıyla;

Eğer 64 Bit sistem kullanıyorsanız ilk önce bunu girin;
sudo dpkg --add-architecture i386

Yükleme işlemi
wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key
sudo apt-key add winehq.key

Son olarak paketleri güncelleyin
sudo apt update

PlayOnLinux
Play On Linux Windows tabanlı oyunları, ofis programlarını ve Apple Safari gibi programları çalıştırmaya yönelik Wine alternatifi bir programdır.

Aynı şekilde PlayOnLinux'u kurmak için
wget -q "http://deb.playonlinux.com/public.gpg" -O- | sudo apt-key add -
sudo wget http://deb.playonlinux.com/playonlinux_cosmic.list -O /etc/apt/sources.list.d/playonlinux.list
sudo apt-get update
sudo apt-get install playonlinux
komutlarını sırayla giriyoruz.

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
Discord: sharks#2578

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Linux işletim sistemine nasıl sahibi olabilirim? Bu arada güzel anlatım olmuş.

Deleted User 108957

Yaratık Tuzağı: Çalışıyor
Elmaslar
849
Puanlar
8.425
Yer
Satürn
Discord İzni

metehngzr

Elmas Güneş Gibi Parıldıyor
Elmaslar
305
Puanlar
5.710
Minecraft
irrl
Anlatım hoşuma gitti, kısa ve güzel olmuş. Linux kullansaydım işime yarardı :D. Linux kullananlarında buralarda pek dolaştığını sanmam. Fakat dolaşan varsa da biliyordur ne olduğunu. Her neyse birilerinin işine yarar illaki değil mi? :P

metehngzr

Elmas Güneş Gibi Parıldıyor
Elmaslar
305
Puanlar
5.710
Minecraft
irrl
Evet seninle aynı fikirdeyim, ve cidden Linux işletim sistemine nasıl sahip olacağız?
Bu video'da Dual Boot ile hem Windows hem Linux Kurulumunu anlatmış arkadaş. Kalite muazzam olmasa da anlaşılacak kadar iyi. İşini görecektir diye düşünüyorum. İnternete how to install linux veya linux nasıl yüklenir gibi şeyler yazarsan birsürü kaynaktan nasıl yapacağını öğrenebilirsin.
Edit: TechnoPat'ın daha kaliteli Ubuntu yükleme videosu var Aynı işlemleri Linux için de uygularsanız sıkıntı çıkmayacaktır.

Nikto

.
Elmaslar
1.099
Puanlar
0
Bu programlar windows programını çalıştırır ancak windowsdaki performansı vermeleri mümkün değildir.Bunlarla uğraşmak yerine linuxda binlerce alternatif program var bunları kısa bir araştırmadan sonra bulabilirsiniz.

Yukarıdaki arkadaşın aksine ben Parrot OS kurmanızı öneriyorum;

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı