Sol Reklam
Sağ Reklam

Linux kullanım rehberi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

BaranMRJ

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

BaranMRJ#6863

Elmaslar
66
Puanlar
4.180

Linux nedir?​

LINUX, Windows gibi bir işletim sistemidir. Unix işletim sisteminin üstüne kurulmuştur. Neredeyse tüm bilgisayarlara uygun olan bu işletim sistemi ücretsizdir. Linux kısa sürede gelişmiştir. Bunun nedeni ise ilk çıktığı günlerde ücretsiz dağıtım ve kaynak kodlarının açık olmasından dolayıdır. En büyük avantajı çok uygun bir işletim sistemi olmasıdır. Sistem hatalarına karşı güçlü bir savunması vardır. Bir çok programı birlikte sorunsuz çalıştırır.

Linux nasıl kullanılır?​

Windows makineden Linux makineye geçmek isteyen herkes nereden başlaması gerektiğini bilemez çünkü Windows Makineler normal bir bilgisayar gibi kullanılır ama Linux makineler ise sadece komut ile yönetilir.

Eğer bir Linux makine satın aldıysanız öncelikle Putty indirmeniz gerekiyor.

Putty nereden indirebilirim?
Putty indirdikten sonra programı açıyorsunuz.

assets%2F-MBEKuxGgLQqIZVo8M0d%2F-MBKtX0l4qRHfu-SrBcT%2F-MBKwtTVaiwWrfaJhODY%2Fkb-wiki-linuxrehberi.png

Host Name (or IP adress) yazan kısma satın aldığınız makinenin IP adresini girmelisiniz. IP adresini yazdıktan sonra Open butonuna tıklıyoruz.

Önümüze bir CMD ekranı gelecek gelen ekran da sizden login ass: ve password: isteyecektir. Bu kısımları satın aldığınız makinenin giriş bilgileridir buraları doldurunuz.

Makinemize girdikten sonra gereken bileşenleri kurmamız gerekiyor.

Öncelikle hızlıca bir apt paket yöneticisi kütüphanesinden güncelleme yapalım.

sudo apt-get update

Şimdi Java kurmamız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki komuta ihtiyacınız olacak:

yum install java-devel

Şimdi sunucunuz ile bağlantınızın kopma riskine karşı sunucunun çalışmaya devam edebilmesini sağlayan Screen isimli uygulamayı yükleyin:

sudo apt-get install screen

Şimdi satın aldığımız makineye eklenti paketlerimizi kurmamız gerekiyor bunun için de Filezilla kurmamız gerekiyor.

Filezilla Nedir? Nasıl Kurulur?

FileZilla
kiralamış olduğunuz sunucu ile yani host ile bilgisayarınız arasındaki dosya aktarımını sağlayan bir sunucu yani bir FTP aracıdır. Açılımı File Transfer Protocol (dosya aktarım iletişim kuralı) olan FTP, bir aygıttan diğerine veri aktarımı için kullanılan en kullanışlı ve güvenilir program diyebiliriz.

Filezilla nereden indirebilirim?
İndirdiğimiz Filezilla programını bilgisayara kuruyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra programı açıyoruz.

assets%2F-MBEKuxGgLQqIZVo8M0d%2F-MBKtX0l4qRHfu-SrBcT%2F-MBL-rVvNQnfYsnhm1R2%2Fkb-wiki-linuxrehberi-2.png

Programın sol üst tarafında bulunan Dosya kısmına tıklıyoruz ve oradan Site Yöneticisi butonuna tıklıyoruz. Önümüze aşağıda ki gibi bir sekme gelecektir.

assets%2F-MBEKuxGgLQqIZVo8M0d%2F-MBKtX0l4qRHfu-SrBcT%2F-MBL0JzdN4ygLZMRmZyd%2Fkb-wiki-linuxrehberi-3.png

Sağ tarafta ki kısımları kendi makine bilgilerinize göre doldurmaya başlayalım.
  • İletişim Kuralı: "SFTP - SSH File Transfer Protocol" şeklinde olacak.
  • Sunucu: Buraya satın aldığınız makinenin IP adresini yazacaksınız.
  • Oturum Açma Türü: "Normal"
  • Kullanıcı: "Buraya satın aldığınız makinenin kullanıcı adını yazacaksınız.
  • Sunucu: Buraya satın aldığınız makinenin şifresini yazacaksınız.
Bilgilerimizi düzgün bir şekilde girdikten sonra altta bulunan Bağlan butonuna tıklıyoruz. Filezillaya bağlandıktan sonra buraya paketlerimizi kurmaya başlayabiliriz. Şimdi tekrar Putty programına dönüyoruz.

Makinemize girdikten sonra gereken sunucuyu başlatmak için gereken komutları yazmalıyız.

Öncelikle boş bir screen açmamız lazım:

screen -S skyblock

Açtığımız screen'de Filezilla da bulunan eklenti paketlerine erişmemiz gerekiyor. Burayı ben eklenti paketlerini Filezilla da /home klasörüne kurmuşum gibi ilerleyeceğim.

Filezilla da bulunan home klasörüne erişim yaptık şimdi ise eklenti paketine erişmemiz gerekiyor.

Artık eklenti paketinin içindeyiz burada yapmamız gereken şey ise sunucuyu başlatmak.

"Komutu yazdım ama hiç bir şey olmadı? Sunucu başlamadı" derseniz eğer .sh kurmamışsınızdır. .sh aynı .bat gibi bir başlatma kodudur. Aşağı da bulunan kodları aynı .bat kurar gibi kurun ama .bat yerine ismi .sh olmalıdır.

#!/bin/bash
while true ; do

echo " ## 3 saniye sonra baslayacak... ##"
sleep 1
echo " ## 2 saniye sonra baslayacak... ##"
sleep 1
echo " ## 1 saniye sonra baslayacak... ##"

sleep 1

java -Dserver=Skyblock -server -Xmx1024M -jar spigot.jar

done
Şimdi tekrar Linux komutlarına yani sunucu komutlarına geri dönelim.

Şimdi size kısayol komutlarını tanıtacağım.
  • CTRL + A + D: Bir önce ki menüye/sekmeye döner.
  • CTRL + C: Sunucuyu durdurur.
"Sunucuyu durdurdum ama ha bire tekrar başlıyor kalıcı olarak nasıl durdurabilirim?" diye soracak olursanız CTRL + C yaptığınız zaman tekrar bir kez daha CTRL + C tuşuna basmalısınız.

"Putty programından çıkış yaptım ve tekrar girdim ama sunucu konsol menüsüne tekrar nasıl dönücem?" diye sorucak olursanız:

screen -r Skyblock

"screen -r Skyblock yazıyorum ama bana zaten bu paneldesin" diye hata veriyor ise uzun süre işlem yapmadınız diye konsol bugta kalmış olabilir bunun çözümü ise r yerine x komutu ile girmektir.

screen -x skyblock

"Sunucularımı başlattım her şey kusursuz, minecraft oyununu başlatıp sunucuya girmek istediğim zaman sunucu kapalı gösteriyor" diyecek olursanız yüksek ihtimal ile port açmanız gerekiyordur.

firewall-cmd --permanent --zone=public --add-port=25565/tcp
firewall-cmd --reload

"screen -r Skyblock" ve "screen -x Skyblock" yazdığınız halde panele erişemiyorsanız makine portunda sorun oluşmuştur bunun çözümü için de aşağıda ki kodu girmelisiniz ama dikkat edin bu kodu girerseniz sunucu kapanacaktır.

screen -S Skyblock -X quit

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Linux'den pek anlamasam da yararlı bir konu içeriği olmuş. Elinize ve kaleminize sağlık ;) <3

Crewdex

Clique | 2022
Emektar

Discord:

Crewdex#1868

Elmaslar
574
Puanlar
8.990
Minecraft
Crewdex
İlgilenen arkadaşlar için güzel bir konu olmuş, ellerine sağlık.

Y

Yiğit Özkan

Ziyaretçi

dynamic

Bir Kömür Göründü Kaptanım!
Elmaslar
47
Puanlar
1.925
Linuxu öğrenmek istiyorum aslında ama umarım artık başlıyabilirim.Başlamadan önce buraya bakmayı bir ihmal etmemek lazım :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı