Sol Reklam
Sağ Reklam

Konsol Dünyası #1 - Oyun Konsolları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

yercekimsiz

sv_gravity 0

Discord:

Libris#7386

Elmaslar
481
Puanlar
7.305
Oyun Konsolları.jpg

Herkese yeni bir seri ile merhaba değerli MC-TR üyeleri. Konsol Dünyası adlı serimizde; oyun konsollarını, özelliklerini vb. bilgileri sizinle paylaşacağım. Bu sayede, oyun konsolları hakkında genel olarak bilgi edineceksiniz. Ve belki de, bu edindiğiniz bilgiler ileride işinize yarayabilir. Konsollara gelmeden önce, oyun konsolu nedir ve çeşitleri nelerdir sorusuna yanıt verelim.

Oyun Konsolu Nedir?
Oyun konsolu, TV ve diğer bağlantı cihazlarına bağlanılarak kullanılan, ileri seviye oyun deneyimi sunan, çoklu ortam cihazlarıdır. Amaçları genellikle eğlendirmek ve vakit geçirtmektir. Günümüzden en çok kullanılan oyun konsolları; PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, Nintendo 3DS ve Wii’dir.

AM6rKQ.png

Oyun Konsollarının Çeşitleri Nelerdir?
Oyun konsolları 2’ye ayrılır. Bunlar; el ve ev konsollarıdır. El konsollarından örnek vermek gerekirse: Nintendo Switch, Nintendo 3DS, PSP ve PS Vita’dır. Oyun konsolu alanların genellikle birçoğu, ev konsollarını tercih ediyorlar. Bu 2 çeşit hariç bir çeşit daha bulunuyor. Bu da Nintendo Switch sayesinde oluştu. Nintendo Switch sayesinde; hem evde, hem de dışarıda oyun oynayabiliyorsunuz. Ancak bu duruma başka bir konuda yer vereceğim. Haydi şimdi de neden ev konsollarının daha çok tercih edildiğini öğrenelim.

290886-Nintendo-Super_Nintendo-Super_Mario-retro_games-vintage-GameBoy-video_games-consoles.jpg

Neden Ev Konsolları Daha Çok Tercih Ediliyor?
Ev konsolları, el konsollarına göre daha konforlu ve güçlüdür. Her ev konsolundaki oyunları, el konsolunda oynatacak performansı bulamazsınız. Bunun yapılabilmesi için grafiklerin vb. bileşenleri kısılması gerekiyor. Ancak bu da, oyuncu kitlesinin beklentilerini düşürmesine ve dahilinde de oyunun satış rakamlarının azalmasına sebep oluyor. O yüzden de oyun firmaları oyunlarını çıkarırken, daha çok ev konsollarını ön plana alıyorlar. Ve haliyle de oyuncular, daha çok ev konsollarını tercih ediyor.

nintendo-switch-desktop-hd-wallpaper-60384-62183-hd-wallpapers-1.jpg

Oyun Konsollarının Donanımsal Özellikleri Nelerdir?
Oyun konsollarının içerisinde; genellikle 6 - 8 GB GDDR5 / DDR3 RAM, 6 – 8 çekirdekli işlemci, 32 GB’dan 1 TB’a kadar sistem hafızası ve ekran kartı bulunuyor. Güncel konsollarda, çözünürlük genelde 1920x1080 1080p Full HD kalitesindedir. Tabii ki bu her zaman değişebilir. Bu özellikler, genel olarak oyun konsollarının donanımsal özellikleridir.

147014.jpg

Evet değerli okurlar. Konsol Dünyası başlıklı serimizin ilk bölümü burada bitiyor. Bu bölümde sizlere; oyun konsolunun ve çeşitlerinin neler olduğunu, neden ev konsollarının daha çok tercih edildiğini ve konsolların donanımsal özelliklerini sizlere açıkladım. Umarım konudan keyif ve bilgi almışsınızdır. Herkese iyi günler, iyi oyunlar dileğiyle hoşça kalın!

Son düzenleme:

Minezoid

oyna.minezoid.com

Discord:

Minezoid#4994

Elmaslar
1.020
Puanlar
13.735
Yer
Minezoid Network
Gerçekten güzel bir anlatım olmuş bir yandan okumaya devam ederken bu yorumu bırakıyorum

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Bugüne kadar bütün PlayStation konsollarına sahip oldum. Doğruyu söylemek gerekirse ciddi anlamda güzel konu açmışsınız. ( Dizaynı beğendim. )

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı