Sol Reklam

Kim Kimdir? - Turgut Özal

Nikto

.
Elmaslar
1.099
Puanlar
0
Turgut Özal, 13 Ekim 1927 tarihinde Malatya'da doğdu.4 yaşındayken ailesiyle birlikte Bilecik'in Söğüt ilçesine taşındı. İlk eğitimini burada tamamladı. Ortaokulu Mardin'de bitirdi. Konya Lisesi ve Kayseri Lisesinde öğrenim gördü. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Daha sonra Amerika'da Texas Tech Üniversitesi'ne ihtisas yapmaya giderek burada ekonomi branşında eğitim aldı.
12 Eylül 1980 Askeri Darbesinin ardından ekonomiden sorumlu olduğu başbakan yardımcılığına getirildi.14 Temmuz 1982 Tarihinde ise görevinden istifa etti.
20 Mayıs 1983 Tarihinde ANAP(Anavatan Partisi)'ı kurdu.1983 Türkiye genel seçimlerinde 400 kişilik parlamentodan 211 milletvekili çıkararak tek başına iktidara geldi. Ardından Türkiye Cumhuriyetinin yeni başkanaı oldu.1987 yılında yapılan seçimlerde 292 milletvekili ile iktidarını korudu.İktidarda kaldığı 1983-1991 dönemleri arasında Türkiye Ekonomisi yıllık yüzde 5,2 oranında büyüme katetti.
Turgut Özal, 17 Nisan 1993 tarihinde 5 ülkeyi kapsayan 12 günlük Türkistan seyahatinden sonra rahatsızlanarak hayatını kaybetti.Cenazesine Türkiye'den yüzbinlerce kişi katıldı ve ülkede 3 günlük genel yas ilan edildi.Bunun yanında "Öldükten sonra beni İstanbul’a defnedin, kıyamete kadar Fatih Sultan Mehmed'in manevi ruhaniyeti altında bulunmak istiyorum" şeklinde olan vasiyetine uyularak Vatan Caddesi üzerinde kendisi için hazırlanan anıt mezarına defnedildi.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Bu adamın yönettiği zaman ülke gerçekten az olsa bile kalkınmış. Gerçekten bu adam çok hoşuma gitti :)

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı