Sol Reklam
Sağ Reklam

Kim Kimdir? - Cahit Sıtkı Tarancı Biyografisi

Forgean

Her şey güzel olacak..
Emektar

Discord:

Forgean#7305

Elmaslar
240
Puanlar
6.570
Minecraft
Forgean
80785

Asıl adı Hüseyin Cahit Tarancı olan şair ve yazar, eski bakanlardan biri olan Feyzi Pirinççioğlu'nun yeğenidir. 4 Ekim 1910'da Diyarbakır'da doğmuş ve ilköğrenimini de Diyarbakır'da görmüştür. Diyarbakır'da öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul'da Saint-Joseph Lisesinde okudu. Daha sonra sınava girerek Galatasaray Lisesini kazandı ve orada eğitimini tamamladı. Galatasaray Lisesinde şair ve yazar Ziya Osman Saba ile tanıştı ve çok samimi dost oldular.

Yüksek Ticaret Okuluna başladı fakat eğitimini tamamlamadı. Ticaret okulunda okurken aynı zamanda SümerBank'ta da memur olarak çalıştı. Daha sonrasında eğitimini tamamlamak için Paris'e gitti fakat İkinci Dünya Savaşı başladığından yurdu olan Türkiye'ye dönmek zorunda kaldı. Döndüğünden sonra doğduğu yere, Diyarbakır'a geri döndü ve bir süre orada kaldı. Askerliğini yaptıktan sonra bir süre İstanbul'a taşınan ve ticaretle meşgul olan babasının yanında kaldı.

80790

1944 yılından itibaren Anadolu Ajansı, Toprak Mahsulleri Ofisi gibi yerlerde çevirmen olarak çalıştı. 1951 yılında kısa soluklu bir evlilik yaşadığı Cavidan Hanım ile evlendi ve bu evlilik 1954 yılında sonlandı. Aynı yıl içinde kısmi felç yaşadı ve konuşma, hareket yeteneğini kaybetti. Türkiye'de yapılan tedaviler sonuç vermediğinden dolayı Viyana'ya götürüldü. Fakat orada da bir ay kadar hayata tutunabildi ve 13 Ekim 1956'da hayata gözlerini yumdu. Eserlerinden birkaçını aşağıda görebilirsiniz.

Ömrümde Sükût(1933-1968)Otuz Beş Yaş(1946-1982)
Düşten Güzel(1952-1969)Sonrası(1957-1962)

EnesAktas

Çıktığın yerden, ben iniyordum.
Elmaslar
723
Puanlar
6.075
Yer
İstanbul
Minecraft
Wolpenax
Allah rahmet eylesin. Konunu beğendim ellerine sağlık <3

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
Çok ciddi eserler verdi, kendisinin eserlerini kitaplarda çok kez gördüm. Konuyu beğendim, eline sağlık :)

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Cumhuriyet Döneminin önde gelen şairlerinden birisiydi. Allah rahmet eylesin. Bu güzel konu için teşekkür ederiz.

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı