Sol Reklam
Sağ Reklam

Kim Kimdir? - Albert Einstein Biyografisi

Forgean

Her şey güzel olacak..
Emektar

Discord:

Forgean#7305

Elmaslar
240
Puanlar
6.570
Minecraft
Forgean
Merhaba bugün sizlerle Albert Einstein konusunda biraz bilgi edineceğiz.
Haydi konuya geçelim!

69228

1879 yılında Güney Almanya'nın Ulm kentinde dünyaya geldi. Babası küçük bir elektrokimya fabrikasının sahibi, annesi ise klasik müziğe meraklı, eğitimli bir ev hanımıydı. Konuşmaya geç başlaması ve içine kapanık bir çocuk olması, ailesini tedirginliğe düşürmüşse de sonraki yıllarda ailesinin bu korkularının gereksizliği ortaya çıkmıştır. Meraklı, hayal gücü zengin bir çocuk olarak büyümüş ve okulu hiçbir zaman sevememiştir. Einstein'ın ileride ortaya çıkacak dehasının temelleri, kendisinin de sonradan belirttiği gibi okulda değil; başka yerlerde atılmıştı. Einstein bu sürecini şöyle aktarır: ''Çocukluğumda yaşadığım iki önemli olayı unutmam. Biri, beş yaşında iken amcamın armağanı olan pusulada bulduğum gizem; diğeri, on iki yaşındayken tanıştığım Öklid geometrisidir. Gençliğinde bu geometrinin büyüsüne kapılmayan bir kimsenin, ileride kuramsal bilimde parlak bir atılım yapabilmesi hiç beklenmemelidir.'' Lise öğrenimini 1894'te İsviçre'de tamamlamış ve 1896'da Zürih Politeknik Enstitüsü'ne (ETH) girmiştir. Daha sonra Bern'de Federal Patent Dairesi'nde görev almıştır. Bu görevden arta kalan zamanlarında, çağdaş fizikte ortaya atılan problemler üzerinde düşünme fırsatı bulmuştur. Önce atomun yapısı ve Max Planck'ın kuantum teorisiyle gadro sayısının değerini hesaplayarak bu teorisini test etti. Kuantum teorisinin önemini anlayan tek fizikçilerden biri oldu ve bunu ışıma enerjisine uyguladı. Bu yaklaşımı, onun ışık tanecikleri veya fotonlar hipotezini kurmasına ve fotoelektrik olayını açıklayabilmesini sağlamıştır. 1905'te ''Annalen der Physik'' dergisinde bu çalışmalarını açıkladığı iki yazısından başka üçüncü bir yazısı daha çıktı. Bu yazısında görecelik teorisinin temellerini attı. Bu teorileri sert tartışmalara yol açtı.

69231

1909'da Zürih Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu. Prag'da bir yıl kaldıktan sonra, Zürih Politeknik Enstitüsü'nde profesör oldu. 1913'te Berlin Kaiser-Wilhelm Enstitüsü'nde dersler verdi ve Prusya Bilimler Akademisi'ne üye seçildi. 1916'da yayımladığı ''Genel Görelilik Kuramı'' ile 1921'deki ''Fotoelektrik Etki ve Kuramsal Fizik'' alanındaki çalışmaları sonucunda aldığı Nobel Fizik Ödülü, dahinin önemli başarılarındandır.

1955'te hayata gözlerini yumana kadar bilim dünyasına çok şeyler katmış ve ''20. yüzyılın dahisi'' olarak nitelendirilmiştir.

ayrac.png

Bugünkü konum buraya kadardı. Kısa olmuş olabilir fakat elimden geldiğince öz bir şekilde fazla ayrıntıya girmeden anlatmaya çalıştım.
Bir sonraki konularımda görüşmek üzere.
Sağlıcakla kalın..
ayrac.png

Son düzenleyen: Moderatör:
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Bu adam dünyaya gerçekten inanılmaz şeyler kattı. Adam hakkında bir çok film yapıldı. En güzelleri Geleceğe Dönüş film serileri...

S

Silinen üye 78915

Ziyaretçi

Bu adam dünyaya gerçekten inanılmaz şeyler kattı. Adam hakkında bir çok film yapıldı. En güzelleri Geleceğe Dönüş film serileri...
Kitaplarından birisi uzay ile alakalıydı o çok güzeldi yaa sırf onun için harçlığımı saklamıştım

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı