Sol Reklam

Anlatımı ve Oyunu Beğendiniz mi?

• İkisini de beğendim.

Oylar: 4 80,0%
  • Anlatımı beğendim, oyunu beğenmedim.

Oylar: 1 20,0%
  • Anlatımı beğenmedim, oyunu beğendim.

Oylar: 0 0,0%
  • İkisini de beğenmedim.

Oylar: 0 0,0%

• Oy Verenler
    5
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
S

SILIK

Ziyaretçi
Görsel.jpg

Hasretini çekerken bize ilaç gibi geldi Kayıp Miras. Daha da ilerisine gidelim ve Kayıp Miras bizlere nasıl geldi, onları görelim...

CHLOE ve NADİNE, HAZİNE PEŞİNDE!

Uncharted 4 ile Nathan Drake'e veda etmiştik. Bir çok oyuncunun kalbinde hüzünlü bir boşluk bırakmıştı. Neden bırakmasın ki? Onca macera, onla bulduğumuz hazineler derken zaman geçti ve 2016 yılında ona veda ettik. Tabii bu vedanın ardından "Yeni bir Uncharted çıkar mı?" tarzı sorular piyasada dolup taşmıştı. Aralık ayında yapımcı Kayıp Miras'ı duyurdu ve oyun piyasasına mutluluk rüzgarları estirdi.

Bakalım. Drake olmadan bir Uncharted nasıl olacak? Karşınızda Kayıp Miras...

"
Hikaye ve Atmosfer

Başta bahsettiğim gibi Drake'in yerini dolduranlar tanıdığımız kişiler. Chloe Frazer ve Nadine Ross. Nadine, babasından kalma şirketi ve ordusunu kaybedince büyük bir çıkmaza giriyor ve işsiz kalıyor. Chloe'nin ona iş teklif etmesi ile Hindistan'ın yolunu tutuyor Nadine. Nadine, babasını kaybetmiş ve üstüne üstlük onun şirketini de kaybetmiş biri. Chloe ise babasının hazine avcılığına çok meraklı olması ve buna hayatını adaması sebebiyle kaybediyor. Gördüğümüz üzere ikisininde kaderleri benzer şekilde.

Oyunda Ganesha'nın dişini arıyoruz. Ganesha'nın dişi, gerçekten çok değerli bir hazine ve Chloe'nin bu hazineyi aramasının sebebi, babasının da bu hazineyi bulmaya çalışması fakat bulamadan ölmesi. Bu yüzden Chloe için bu artık bir amaç değil, zorunluluk haline geliyor ve Nadine ile yollara düşüyor. Tabii, bu hazineyi bulmak o kadar kolay olmuyor. Asav... Düşmanımız ve bizim de peşinde olduğumuz Ganesha'nın dişini arayan biri. Hindistan'da kendi çıkarları için iç savaş çıkarmaya çalışıyor. Tabii paralı askerleri ve tabir-i caizse güçsüze güç verdiği için gayette güçlü ve dayanıklı bir düşman.

Atmosfer konusunda Uncharted 4'te muazzam işler çıkaran Naughty Dog, Kayıp Miras'ta Hindistan'ı ve Hint atmosferini başarılı bir şekilde oyuna yansıtmış. Zaten bu kadar deneyimli bir oyun yapımcısının, bunu başarması değil başarmaması zor olurdu. Gerek sesler olsun, gerek diyaloglar olsun. Bir şekilde o atmosferden kendinize bir şeyler buluyor ve atmosferin pastasından bir ısırık sizde alabiliyorsunuz.

the_lost_legacy_inceleme_mc_tr.jpg

"
Grafikler ve Harita

Grafikler konusunda zaten Naughty Dog'ın çitayı arşa çıkardığını hepimiz biliyoruz. Kayıp Miras'ta bu grafikler bir tık daha da geliştirilmiş gibi duruyor. "Bu da ne demek şimdi?" gibi sorular sorabilirsiniz. Yani Uncharted 4'e göre Kayıp Miras, grafik bakımından kayda değer olmasa da bir tık daha geliştirilmiş gibi. Bu suların akışından tutun, sular akarken ki köpüklere bile özenle yaklaşmış Naughty Dog. Açıkçası renk paleti, ışıklandırma renkleri vesaire Uncharted 4'ün aynısı. Fakat bir tık daha geliştirildiği için detaylar biraz daha gerçekçileştirilmiş, detaylardan bir kere daha geçilmiş.

Harita konusunda bizi üzmüyor Naughty Dog. Koskocaman, doğayla iç içe olduğumuz muazzam bir harita. Yeşil yeşil yerler, biraz Madagaskar havası da katılmış. Oyunu oynarken bu haritada kırmızı jipiniz ile zorlu yollardan geçerken ve paralı askerlerin canını okurken muazzam bir haz yaşayacaksınız. Zaten diğer oyunlarda sıklıkla rastladığımız gibi olmayan karakterlerin bir kaç atışta ölmesi, sizi biraz daha zorlayacak ve doğanın ortasında kıyasıya bir çatışma yaşayacaksınız. Daha ilk kısımlardan bile bu çatışma havasını bizlere verebiliyor Kayıp Miras.

Ayrıca şunu da belirteyim. Oyuna yeni bir kilit açma mekaniği getirildi. Kilit açarken analogu sağa sola çekerek titreşimi hissediyoruz ve analog tuşuna basılı tutarak kilidi açıyoruz. Bu gibi bir mekanik oyuna yeni eklensede oyun camiasında zaten mevcuttu. Kayıp Miras için güzel bir yenilik olmuş.

"
Sesler ve Müzikler
Oyunun sesleri yine muazzam olmuş. Kuş cıvıltıları, bulmacalarda dönen çarkların dönüş sesi, çimenler arasında gezinirken veya tırmanırken karakterin zorlanma sesleri beni benden aldı. Uncharted 4'te biliyorsunuz Türkçe dublaj ve alt yazı mevcuttu. Kayıp Miras'ta da Türkçe dublaj ve alt yazı mevcut. Chloe ile Nadine'nin orijinal seslendirmenlerinin ses tonuna ve Türkçe dublajdaki ses tonlarına baktığımda Türkçe dublajdaki seslerin, orijinal seslendirmeye kıyasla çok daha başarılı ve seslerin çok daha yumuşak ayrıca kaliteli olduğunu fark ettim. Orijinal seslendirme, biraz donuktu.

the_lost_legacy_inceleme_2_mc_tr.jpg

Müziklerden bahsedince ilk defa bir Uncharted oyunun müziklerini sevmemiş olabilirim. Siz muhtemelen sevdiniz fakat bana hiç hoş gelmedi. Ben genellikle ince - orta tonlarda ve yavaş - orta hızlı müziklerden hoşlanırım. Fakat Kayıp Miras'ta bu durum, benim sevdiğimin tam tersine olmuş. Uncharted 4'te de durum tam bu şekilde değil. Hızlı kısımların yanı sıra, çok sevdiğim bazı kısımlarda mevcut. Açıkçası bu konuda hayal kırıklığına uğrasam da onun dışında her şeyi sevdim.

"
Karar
Evet, incelememizin sonuna geldik. Bir çok yönüyle yine muazzam olmuş Kayıp Miras. Gerçekten Nathan Drake'e veda etmemizin ardından kalbimizdeki o hüzünlü boşluk, tamamen olmasada kapandı ve yerini mutluluğa bıraktı. Özlemiştik, özlemiştim... Mutlaka oynamanız gereken bir oyun Kayıp Miras. Ortalama 150 TL gibi bir fiyatı olsa da fiyatını tamamen hak ediyor.

Şimdilik görüşmek üzere.
Mutlu kalın...

Fingolfin

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi
Elmaslar
11
Puanlar
0
Yer
Imladris
Senin konuların beğenilmeyecek gibi değilki Emir'ciğim :D

S

SILIK

Ziyaretçi

ItzAlpha

I think I'm a wolf
Elmaslar
128
Puanlar
0
Yer
Hong Kong
Güzel bir anlatım olmuş, yılların tecrübesi daha iyi konulara :8

S

SILIK

Ziyaretçi
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı