Sol Reklam

Java | Bölüm 1 | Eclipse Kullanımı, Değişkenler, If&Else Mantığı, Operatörler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

FatihE

Java Dev

Discord:

Fatih#1469

Elmaslar
115
Puanlar
1.290
Yer
Ankara
Minecraft
Fatih

Java (2).png

Java

Nedir Bu Java!?

Java, kısa ve öz bir şekilde anlatırsak, çeşitli şeyler yapılabilen, nesne yönelimli bir programlama dilidir.
Bu konudada, bu programlama dilinin, çalışma ortamını, değişkenlerini öğrenip ilk programımızı sade bir anlatım şekli ile birlikte anlıyacağız.

Java Kurulum Bölümü

Java & Eclipse Kurulum
Öncelikle kurulumdan biraz bilgiler verelim. Çeşitli yönergeler vereceğim, birer birer uygulayarak çalışma ortamımızı kuralım. Öncelikle, Java'yı bir indirmemiz gerekecek. Indirme işlemini buraya tıklayarak, kuralım. Ardından, JDK kurmamız gerekecek. JDK'yı buraya tıklayarak siteden indirelim. Tabii kayıt olmak gerekecek.
Şimdi ise çalışma ortamımızı kurmamız gerekecek. IDE (Çalışma ortamı) olarak Eclipse kullanacağız. Eclipse'i ise burdan indireceğiz.
-Eclipse IDE 2020-XX sürümünü indireceksiniz- Indirdikten sonra kurulum aşaması artık bitti diyebiliriz.
Haydi kodlama bölümüne geçelim!

ayrac.png

Java Kodlama Bölümü
Geldik dananın kuyruğunun koptuğu yere!

Eclipse Kullanımı
Gelelim eclipse programının kullanımına. Uygulamayı açalım. Açtıktan sonra sizden workspace seçmenizi isteyecek. İstediğiniz yere bir klasör kurun ve klasör seçme aracından o klasörü seçin ve tamam'a basın. Bir sayfa çıkacak karşınıza onu kapatabilirsiniz. Şimdi sol tarafta Package Explorer adında bir kısmımız bulunuyor. Bu kısım, projelerin bulunduğu kısım.

Şimdi Package Explorer kısmına sağ tıklayıp, "New > Java Project" yolunu izliyoruz. Project Name adında bir yer çıkacak oraya proje adını yazıyorsunuz. ve Finish'e tıklıyorsunuz. Package Explorer kısmında yeni bir proje oluşacak. Simgenin solundaki oka basıp içini açıyoruz. Başta 2 adet kategori oluşacak. JRE System Library ve src. JRE System Library, Java kütüphanelerinin bulunduğu kısımdır. Orada işimiz olmayacak. Herşeyi src kısmından yapacağız.
Şimdi src kısmına sağ tıklayıp, "New > Package" yolunu izliyoruz. 2 adet kutucuk çıkacaktır. 2. kutucuğa gelin. Package adına genellikle domainler koyulur. Örneğin me.fatih.<projeadı>.

Biz oraya me.javatutorials.bolumbir gibi birşey yazalım ama istediğinizi yazabilirsiniz. Yazdıktan sonra Finish butonuna tıklayıp işlemi gerçekleştiriyoruz. Şimdi ise akıllardaki bir soru, kodları nereye yazacağız? Kodları bir class'a yazacaksınız. Onun için oluşturduğunuz package'e sağ tıklayıp,
"New > Java Class" yolunu izleyim. Bu şekilde class oluşturacağız. Name kutucuğuna istediğiniz şeyi yazın ama genellikle "Main" adı kullanılıyor. Class'ın adını yazıp Finish'e tıklayalım. Tıkladıktan sonra bir yer açılacak. Orası kodlarımızın yazıldığı kısım.

Şu şekilde yazılar geldi;

Java:
package me.javatutorials.bolumbir;

public class Main {

}

public class Main {} kısmı dikkatinizi çeksin. Çünkü kodların tümü o başlık altına yazılacaktır lakin direkt olarak onun altına kodları yazarsak hata verecektir. Kodları gerçekleştireceğimiz bir metod oluşturmamız lazım. Hemen o metodu vereyim;

Java:
package java.bolumbir;

public class Main {

public static void main(String[] args) {
        // Kodların yazıldığı yer
    }

}
Eğer bir kod yazdıktan sonra çalıştırmak isterseniz, Main class'ına sağ tıklayıp Run as kısmına tıklayıp, Java Application'a tıklamanız gerekmektedir. Bu şekilde de kodları yazacağımız yeri oluşturduk artık diğer bölümlere geçebiliriz.

Değişkenleri Tanıyalım!

String (Dizgi): Kolay anlatımla, değişkene yazı yazabileceğiniz bir değişken tipidir. Örneğin;
Java:
String deneme = "Merhaba MC-TR!";

Integer (Tam Sayı): Değişkene, tam sayıları atayabileceğiniz değişken tipidir. Örneğin;
Kod:
int deneme = 64;

Double (Ondalıklı Sayı): Değişkene ondalıklı sayılar atayabileceğiniz bir değişken tipidir. Örneğin;
Java:
double deneme = 123.12;

Float (Ondalıklı Sayı): Değişkene ondalıklı sayılar atayabileceğiniz bir değişken tipidir. Örneğin;
Java:
float deneme = 12.6f;

Long (Büyük Sayılar): İnteger'a göre değişkene daha büyük sayılar atayabileceğiniz bir değişken tipidir. Örneğin;
Java:
long deneme = 1873129813271L;

Short (Küçük Sayılar): İnteger'a göre değişkene daha küçük sayılar atayabileceğiniz bir değişken tipidir. Örneğin;
Java:
short deneme = 10;

Byte (Küçük Sayılar): Short'a göre değişkene daha küçük sayılar atayabileceğiniz bir değişken tipidir. Örneğin;
Java:
byte deneme = 4;

Boolean (Mantıksal Değişken): Değişkene, true&false değeri atayabileceğiniz değişken tipidir. Örneğin;
Java:
boolean deneme = false; // deneme değişkenini false olarak oluşturur.
boolean deneme2 = true; // deneme2 değişkenini true olarak oluşturur.

deneme = true; // deneme değişkenini true yaptık.
deneme2 = false; // deneme2 değişkenini false yaptık.

Char (Karakter): Değişkene karakter atayabileceğiniz değişken tipidir. Örneğin;
Java:
char deneme = 'a'; // Char değişkenini tanımlarken, '' kullanırız.

Birde şöyle bir değişken tablosu verelim;

1585683459996.png

ayrac.png

If&Else Mantığı
İf&Else aslında programlama dillerinin temelini oluşturuyor. If&Else mantığını gerçek hayattan örnek verirsek, Eğer bu tabağı itersem aşağı düşer, itmezsem yerinde öylece kalır gibi düşünebiliriz.
Javadan bir örnek verelim;

Java:
String siteadi = "MC-TR";

if (siteadi == "MC-TR") {
    System.out.println("Merhaba MC-TR!");    // Konsola MC-TR yazdırır.

} else {
    System.out.println("Merhaba Meçhul Site");

}
Bu şekilde sitenin adını belirledik, eğer sitenin adı MC-TR ise konsola MC-TR yazdırdık. Değil ise, Merhaba Meçhul Site yazdırdık :).
Değişkeni MC-TR belirlediğimiz için değişkeni değiştirmezsek her zaman konsola Merhaba MC-TR yazacak.

ayrac.png

Basit Operatörler
Javada çeşitli operatörler vardır. Şimdi ise bunları tanıyacağız.

&& Operatörü
&& operatörü ve anlamına gelmektedir. Örnek kullanım;

Java:
boolean ornek = true;
boolean ornek2 = true;

if (ornek == true && ornek2 == true) { // ornek değişkeni ve ornek2 değişkeni true ise;
    System.out.println("Herşey tamam kaptan!");
}

|| Operatörü
|| operatörü veya anlamına gelmektedir. Örnek kullanım;

Java:
boolean ornek = true;
boolean ornek2 = true;

if (ornek == true || ornek2 == true) { // ornek değişkeni veya ornek2 değişkeni true ise;
    System.out.println("Herşey tamam kaptan!");
}

! Operatörü
! operatörünün olumsuz anlamı vardır. Örnek kullanım;
Boolean;
Java:
Boolean mctr = true;

if (!mctr==true) { // mctr değişkeni true değilse
    System.out.println("mctr değişkeni true değildir.");
}

// veya şu şekilde kullanılabilir; aynı anlama gelmektedir.
if (!mctr) {
    System.out.println("mctr değişkeni true değildir.");

}
Integer, Byte, Long, Short;
Java:
int karesayisi = 10;
if (karesayisi != 9) { // Kare sayısı 10 değilse
   System.out.println("Kare sayısı 9 değildir; kare sayısı," + karesayisi + " dur.")
}

== Operatörü
== operatörü eşittir anlamına gelmektedir. Örnek Kullanım;
Java:
int i = 10;
if (i == 10) { // i değişkeni 10'a eşit ise;
     System.out.println("i değişkeni = " + i); // i değişkenini outputladık.

}

++ Operatörü
++ operatörü arttırmak anlamına gelmektedir. Örnek Kullanım;
Java:
int i = 10;
i++;
System.out.println(i); // çıktı olarak 11 olacaktır çünkü ++ operatörü 1 sayı arttır.

-- Operatörü
-- operatörü azaltmak anlamına gelmektedir. Örnek Kullanım;
Java:
int i = 10;
i--;
System.out.println(i); // çıktı olarak 9 olacaktır çünkü -- operatörü 1 sayı azaltır.
ayrac.png

Evet, nitekim konunun sonuna geldik. Eğer bu yazılanlar size bilgi vermiş ise ne mutlu bana.
Diğer bölümler en kısa süre içerisinde yayınlanacaktır.
Sağlıcakla Kalın MC-TR Ailesi!

Son düzenleme:
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Uzun süredir Java hakkında az çok bir şey öğrenmek istiyordum ki sonunda birisi konusunu açmış. Mutlaka devamının gelmesi gerekiyor :))

iKaanStrafe

Merhaba Dünya, Seni Özledim
Premium

Discord:

iKaanStrafe

Elmaslar
1.488
Puanlar
17.385
Yer
Chelyabinsk-Penza
Minecraft
iKaanStrafe
Çok güzel bir anlatım olmuş. Ellerine sağlık dostum..​

⊹ Ᏼᴀʀᴇᴛᴛᴀ

Koydum Çalışma Masasını

Discord:

⊹ Ᏼᴀʀᴇᴛᴛᴀ#2762

Elmaslar
16
Puanlar
0
Yer
İzmir
Minecraft
OnaycanKran
Bölüm 2 de bir plugin nasıl editlenir onuda anlatırsan sevinirim böyle bir konu benim ufkumu genişletti başarılarının devamını dilerim

Reynixan

Le cose belle arrivano quando non le cerchi.

Discord:

Reynixan#8044

Elmaslar
725
Puanlar
8.175
Yer
Istanbul
Java gerçekten öğrenilmesi gereken bir dil. Gayet güzel ve ayrıntılı anlatım olmuş, ellerine sağlık. Umarım devamı gelir. :melek:

SYN_T3SL4

If you can't handle it you will win nothing !

Discord:

Halil#4439

Elmaslar
911
Puanlar
19.300
Yer
Aydın / Kuşadası
Minecraft
SYN_T3SL4
Tüm bunların yanında biri çıkıp bir idenin baştan sona kullanımını anlatsa daha mantıklı olacaktır. IDE'leri ide yapan şey zaten sağladığı kolaylıklardır. Bu operatörlerin döngülerin ya da değişken tiplerinin çoğu hemen hemen her dilde mevcut. Yazılım öğrenmenin belki de en sağlıklı yolu her zaman deneme yanılmadır. Büyük projelerde verilen dokümantasyon okumamaktan falan bahsetmiyorum. Her yazılım işine başlamadan önce bir yazılım yaşam döngü modeli seçimi gibi işin kod yazmaya girişmeden önceki kısmıda var. Bu tarz noktalardan da bahsedilmeli. Özellikle üniversitelerin yazılım mühendisliği bölümlerinde ilk sınıflara yazılım mühendisliğine giriş dersi veriliyor. Bu dersin amacı da zaten bu tarz kod yazma eylemine girmeden önceki süreçlerin kavranmasını sağlamak ve daha temiz iş yapmaya yol açmaktır. Yorumumu fazla uzatmadan bu forumda açılan her kodlamaya giriş eğitimi (ister java ister skript ister bukkit kütüphanesine giriş vb.) ilk bölümden sonra ilerlemiyor. Büyük ihtimalle bunun sebebi olayların anlatım yönünün bulunamaması ama umarım böyle bir şey yaşanmaz. Konuların devamının gelmesi ve başarılarınızın artması dileğiyle....

FatihE

Java Dev

Discord:

Fatih#1469

Elmaslar
115
Puanlar
1.290
Yer
Ankara
Minecraft
Fatih
Bölüm 2 de bir plugin nasıl editlenir onuda anlatırsan sevinirim böyle bir konu benim ufkumu genişletti başarılarının devamını dilerim
Bölüm 2de hemen geçmeyeceğim. Enumlar, diğer operatörler vs. var. İlk onları anlatacağım. Sonra Bukkit API sini anlatacagim. Yorumun için teşekkürler. ♥️

Çok güzel bir anlatım olmuş. Ellerine sağlık dostum..​

Yorumun için teşekkürler ♥️

Java gerçekten öğrenilmesi gereken bir dil. Gayet güzel ve ayrıntılı anlatım olmuş, ellerine sağlık. Umarım devamı gelir. :melek:

Skriptin kökünü kurutacagiz inşallah :D. Devamı gelecektir. Yorumun için teşekkürler.

Tüm bunların yanında biri çıkıp bir idenin baştan sona kullanımını anlatsa daha mantıklı olacaktır. IDE'leri ide yapan şey zaten sağladığı kolaylıklardır. Bu operatörlerin döngülerin ya da değişken tiplerinin çoğu hemen hemen her dilde mevcut. Yazılım öğrenmenin belki de en sağlıklı yolu her zaman deneme yanılmadır. Büyük projelerde verilen dokümantasyon okumamaktan falan bahsetmiyorum. Her yazılım işine başlamadan önce bir yazılım yaşam döngü modeli seçimi gibi işin kod yazmaya girişmeden önceki kısmıda var. Bu tarz noktalardan da bahsedilmeli. Özellikle üniversitelerin yazılım mühendisliği bölümlerinde ilk sınıflara yazılım mühendisliğine giriş dersi veriliyor. Bu dersin amacı da zaten bu tarz kod yazma eylemine girmeden önceki süreçlerin kavranmasını sağlamak ve daha temiz iş yapmaya yol açmaktır. Yorumumu fazla uzatmadan bu forumda açılan her kodlamaya giriş eğitimi (ister java ister skript ister bukkit kütüphanesine giriş vb.) ilk bölümden sonra ilerlemiyor. Büyük ihtimalle bunun sebebi olayların anlatım yönünün bulunamaması ama umarım böyle bir şey yaşanmaz. Konuların devamının gelmesi ve başarılarınızın artması dileğiyle....

IDEnin bir kısmını anlatabilirim ayrı olarak. Hepsini detaylı bir şekilde anlatsam insanlar hemen Java öğrenmek istediği için sıkıcı bir konu olacaktır. Ama dediğim gibi bir kısmını anlatabilirim ayrı olarak. Yorumun için teşekkürler.

Wausy

Kaybetmeye korktuğun ne varsa, özgür bırak. ?

Discord:

' ☨ troxeL#5659

Elmaslar
142
Puanlar
2.820
Yer
Türkiye
Minecraft
troxeL
Bölüm 2 yi bekliyoruz hocam :D elinize sağlık

TeknoKlan

play.teknoklan.com

Discord:

PaZee#5177

Elmaslar
76
Puanlar
585
Minecraft
PaZeeBey
Türkiyede böyle şeyler görmek sevindirici :)

Hocam ilerki bölümlerde Arrayida göstermenizi isterim, Array kullanarak harikalar yaratabiliyoruz çünki :)

Ve bir veri kaydetme, veri çekme , MYSQL veri kaydedip veri çekme, Vault kullanma gibi şeyler mesela.

S

Silinen üye 116132

Ziyaretçi
Güzel bir anlatım olmuş, beğendim

FatihE

Java Dev

Discord:

Fatih#1469

Elmaslar
115
Puanlar
1.290
Yer
Ankara
Minecraft
Fatih

SYN_T3SL4

If you can't handle it you will win nothing !

Discord:

Halil#4439

Elmaslar
911
Puanlar
19.300
Yer
Aydın / Kuşadası
Minecraft
SYN_T3SL4
Bölüm 2de hemen geçmeyeceğim. Enumlar, diğer operatörler vs. var. İlk onları anlatacağım. Sonra Bukkit API sini anlatacagim. Yorumun için teşekkürler. ♥

Yorumun için teşekkürler ♥

Skriptin kökünü kurutacagiz inşallah :D. Devamı gelecektir. Yorumun için teşekkürler.

IDEnin bir kısmını anlatabilirim ayrı olarak. Hepsini detaylı bir şekilde anlatsam insanlar hemen Java öğrenmek istediği için sıkıcı bir konu olacaktır. Ama dediğim gibi bir kısmını anlatabilirim ayrı olarak. Yorumun için teşekkürler.
İnsanlar hemen kod yazmak istiyor bunun farkındayım ben de ancak bir işi 1 saatte yapmak varken neden 4-5 saate yayasın :)))

FatihE

Java Dev

Discord:

Fatih#1469

Elmaslar
115
Puanlar
1.290
Yer
Ankara
Minecraft
Fatih
İnsanlar hemen kod yazmak istiyor bunun farkındayım ben de ancak bir işi 1 saatte yapmak varken neden 4-5 saate yayasın :)))

Eclipse'in detaylı kullanımıyla alakalı resim temelli bir konu hazırlıyorum şuanda. Tavsiyen için teşekkürler tekrardan :).
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Bölüm 2 Yayında!

Ahmet Arda/trool_

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

troool#5062

Elmaslar
39
Puanlar
370
Minecraft
troool_
Başarılı Bir Konu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı