Sol Reklam
Sağ Reklam

İyi Bir Yetkili Nasıl Olmalıdır? | Admin

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

twond.

愛を作ろう
Elmaslar
361
Puanlar
14.480
Yer
İstanbul
Minecraft
metebae
Selam MCTR ailesi! Uzun bir sürenin ardından iyi bir yetkili nasıl olmalıdır serisine devam ediyoruz. Bu konuda iyi bir adminin nasıl olması gerektiğini anlatacağım.

• Admin Alımı

Sunucunuzda admin yoksa, hemen rastgele birisini, veya tanıdığınız birisini admin olarak seçmeyin. Sunucunuzdaki rehber, moderatör veya builderlerden birisini admin olarak seçebilirsiniz. Admin seçeceğiniz kişiye çok dikkat etmelisiniz. Güvenilir sandığınız oyuncu aslında sizi sevmeyen, sunucunuzu batırmak isteyen birisi olabilir. Haritalarınızı yok etmesi dakikalar sürmez. /socialspy komutu ile herşeyini tek tek inceleyin. Veya tüm özel mesajları log olarak kaydedecek skript kodlayabilirsiniz. (Konu sonunda böyle bir skript paylaşacağım)

• Plugin Bilgisi

Eğer sunucunuzdaki adminin plugin bilgisi zayıfsa, adminliği hak edeceğini pek sanmıyorum. Bence bir adminin bilmesi gereken en temel pluginler:

» WorldEdit
» WorldGuard
» MultiverseCore
» Essentials

• İletişim

Bir adminin bence Türkçesi iyi olmalıdır. Yazım kurallarına özen göstermelidir. Örneğin ben (daha doğrusu neredeyse forumdaki herkes) yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat ederek konu açıp, mesajlar atmaktadır.

• Oyuncularla İlişkisi

Bir adminin oyuncularla ilişkisi en önemli unsurlardan biridir. Eğer oyuncularla arası pek iyi olmayan, sevilmeyen birini admin yapmaya kalkışırsanız, oyuncular sunucuyu bırakma durumuna bile gelebilir. Zaten eğer admin seçtiğiniz kişinin yaşı küçükse, arası bozuk olan kişilerin adalarını|arsalarını yavaş yavaş batırmaya çalışabilir.

• Aktiflik

Bir admin, kesinlikle ama kesinlikle aktif olmalıdır! Günde 1 - 2 saat giren kişiden admin olmaz.
Bilenler bilir, önceki sunucumda (SeonSky) 7/24 aktiftim.

(Bu yazdıklarım 6 yıllık tecrübeye dayanıyor)

Konumu okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi forumlar...

yavuzkel

Koruma 1, Keskinlik 3
Elmaslar
202
Puanlar
7.310
Minecraft
Strom_Breaker
aga bi arkadaşla serverde oynuyorduk denk geldı plugin editlicek biri lazım diye.
Tesaduf ben varım dedim daha onceden beraber oynamıştık.
neyse 0 dan suan herşeyine kdr kurdum eksıksız.
ama kurana kdr 3 kere sahsı mevzularından beni adminden men ettı arkadaş.
+VDS baglantım vardı, 3 kez ayrılırken hiç şifre değiştirmemiş .
ben ya serverini tek tuşla silseydim????
-Yok 3 kere geri geldim gelen gecenı op vermıs admin yapmış
adamlar adalarının 0. katmanına adminshop kurmuşlar taşın tanesı 20 m ye satılıyor
girdim hallettim
gene aynı mevzu bas gosterdı dedim bak yapma gene aynısı oldu
gene geldım
bu kezde 2gb ramlı sw nın ıcıne sen pwp faction skyblock tek dosyada ama ayrı dunyalarda yer yap
üstüne usstluk hıç yedek alma.
2 hafta sonra mesaj geliyor biz bişi yaptık.
Hayda...
Geri 0 dan serveri kurdum verdım ellerıne
baktım gene devam ediyor aldım bi yedek, bu kez ben ayrıldım.

Böyle insanlarla çalışmayın emegınız heba olmasın.
sunucunuza yetkılı alımı kdr sunucu sahıplerininde karakteri,konusması gibi faktorlei goz onunde bulundurun!

twond.

愛を作ろう
Elmaslar
361
Puanlar
14.480
Yer
İstanbul
Minecraft
metebae
aga bi arkadaşla serverde oynuyorduk denk geldı plugin editlicek biri lazım diye.
Tesaduf ben varım dedim daha onceden beraber oynamıştık.
neyse 0 dan suan herşeyine kdr kurdum eksıksız.
ama kurana kdr 3 kere sahsı mevzularından beni adminden men ettı arkadaş.
+VDS baglantım vardı, 3 kez ayrılırken hiç şifre değiştirmemiş .
ben ya serverini tek tuşla silseydim????
-Yok 3 kere geri geldim gelen gecenı op vermıs admin yapmış
adamlar adalarının 0. katmanına adminshop kurmuşlar taşın tanesı 20 m ye satılıyor
girdim hallettim
gene aynı mevzu bas gosterdı dedim bak yapma gene aynısı oldu
gene geldım
bu kezde 2gb ramlı sw nın ıcıne sen pwp faction skyblock tek dosyada ama ayrı dunyalarda yer yap
üstüne usstluk hıç yedek alma.
2 hafta sonra mesaj geliyor biz bişi yaptık.
Hayda...
Geri 0 dan serveri kurdum verdım ellerıne
baktım gene devam ediyor aldım bi yedek, bu kez ben ayrıldım.

Böyle insanlarla çalışmayın emegınız heba olmasın.
sunucunuza yetkılı alımı kdr sunucu sahıplerininde karakteri,konusması gibi faktorlei goz onunde bulundurun!
Haklısın.

Albus

Koydum Çalışma Masasını
Elmaslar
34
Puanlar
0
ve adaletli olmalı , bir yıl önce skyblock sunucusunda oynuyordum sırf admin'in yakın arkadaşına istediği itemi satmadığım için ban yemiştim :)

twond.

愛を作ろう
Elmaslar
361
Puanlar
14.480
Yer
İstanbul
Minecraft
metebae
ve adaletli olmalı , bir yıl önce skyblock sunucusunda oynuyordum sırf admin'in yakın arkadaşına istediği itemi satmadığım için ban yemiştim :)
İyiymiş :'D:'D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı