Sol Reklam
Sağ Reklam

IlSavis ile Sektörün Sohbetleri - Garp - #03

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

IlSavis

Gardaş nöörüyon?
Emektar

Discord:

ilsavis

Elmaslar
187
Puanlar
4.145

IlSavis ile Sektörün Sohbetleri - Bölüm 3
@Garp
Bir Site Sahibi...

Öncelikle davetimi kabul ederek serime katıldığın için teşekkür ediyorum. Hoş geldin.
Hoş buldum, beni davet ettiğin için ben teşekkür ederim.

Kuvvetle muhtemel ben dahil olmak üzere seni tanımayan birçok üye vardır. Şöyle kendinden birazcık bahsetmek ister misin?
Adım Ata Baran, soyadım Bostancı. Düzce'de oturan, Adana'da okuyan bir üniversite öğrencisiyim. Uluslararası Ticaret ve Finansman (İngilizce) bölümünü okuyorum. Çoğu kişi beni Ata veya Garp diye bilir. Ailemizin durumuyla bağlantılı olarak bilgisayar ile tanışmam çok geç oldu, internet ile tanışmam ondan da geç oldu diyebilirim. Öğrenmeyi ve okumayı sevdiğim için bol bol araştırma yapar, kitap okurum. Alakam olmayan konuları birdenbire araştırır ve fikir edinirim. Türk tarihine bayılırım ve ayırt etmeksizin tüm Türk liderlerini, paşalarını, komutanlarını ve önemli şahsiyetleri araştırırım. Kendimi geliştirmek ve etrafımdaki insanlara fayda sağlamak için elimden geldiğince çabalarım. Böyle bir yapım var. :)

Peki özelini biraz daha açacak olursak günlerin nasıl geçiyor? Boş zamanlarında daha çok film ve dizi izleyen tiplerden misin, kitap okuyan tiplerden misin yoksa daha çok gamer olarak takılan biri misin?
Günlerim forum işleriyle ve içerisindeki sorun yaratan kişilerle uğraşmaktan, Minecraft sunucumuz ile ilgilenmekten, yeni projelere yelken açmaktan ve özel hayatımdaki bazı olaylar sebebiyle acayip yoğun geçiyor. Tabi gün içinde kendime vakit ayırmaya çalışıyorum fakat ne mümkün. Genel olarak kitap, makale gibi şeyler okumayı ve müzik dinlemeyi çok severim. Neredeyse hiç dizi veya film izlemem, sadece One Piece'i takip ediyorum ama o da son zamanlarda baya bozdu.

Kariyerine nasıl başladın? Forum olaylarına ilk adımını atışın nasıl gerçekleşti?
Araştırmayı, okumayı ve öğrenmeyi seven biri olduğum için internet ile tanışır tanışmaz bir sürü yeni şey yapmaya çalıştım ve günün birinde MC-TR ile tanıştım. Başlarda forum nedir bilmezdim, sadece sunucum için destek alırdım ve başka insanlara destek verirdim. Günün birinde @mudlusamoi bana madalya verdi ve forumun diğer özelliklerini keşfettim falan filan derken yazar ekibine katıldım ve ortalama 2 ay içerisinde yazar şefi olup, yazar ekibini baştan aşağı tekrardan dizayn ettim. İlerleyen zamanlarda ise @Batuhan Yenidogan ile tanıştım ve yönetici olarak görevime devam ettim. En son @Hai 'nin kararı ile site sahibi oldum ve böylece forum hayatıma devam ediyorum.

Peki eğer Ata Boran BOSTANCI, bu tarz forum işlerine hiç girişmemiş olsaydı muhtemelen şu anda ne yapıyor olurdu?
Büyük ihtimal ya derslerime odaklanmış olur ya da şu an ortalama büyüklükte bir sunucu sahibi olmuş olurdum. Büyük ihtimal ikincisi daha ağır basardı, insanlara iyi bir Minecraft sunucusu deneyimi sunmaya çalışırdım. Yeniliklerin öncüsü olmayı hedeflerdim.

Evet, hazır forum konusuna girdiğimize göre oradan devam edelim. Artık yavaş yavaş tekrardan forum için çabalanması, bir şeyler için uğraşılması kullanıcıların büyük bir kısmını memnun etti ancak hâlâ bazı eksikliklerin olduğu görülüyor. Bunlar hakkında senin yönetim anlayışın nasıl ilerleyecek? Bundan önce üyelerin önerileri ve istekleri çok dikkate alınmıyor gibiydi. Peki bundan sonra bu nasıl olacak? Neler yaşayacağız?
Benim forum yönetim anlayışım tamamen disiplin ve hak üzerinedir. Bazı forum üyeleri ve ekibe katılan arkadaşlar bunu yanlış anlamakta. Benim yönetimimde forum her zaman geliştirilmeli ve ekipteki kişiler neyi hak ediyorlarsa ona göre terfi/tenzil almalıdır. Beni bilen kişiler her zaman forum için çabaladığımı bilirler. Durmadan yenilik getirmeye ve üyelerin fikirleri ile hususi olarak ilgilenmeye çalışıyorum lakin takdir edersiniz ki benim de özel bir hayatım var ve forum üzerinde yaşanan sıkıntılardan ötürü forum ekibi hep dağılmakta veya gün geçtikçe kalitesiz bir hâl almakta. Bu yüzden önceliğimi forum ekibine vererek onları bir tutmaya, kaliteli bir ekip oluşturmaya özen gösteriyorum. Bu süreçte forumdaki yenilik ekleme süreleri azalıyor ve üyelerde ilgilenmiyorsunuz izlenimi oluyor. Bazı üyeler bizlere haksızlık yapmakta lakin elimizden hiçbir şey gelmiyor, çok üzülerek ve özür dileyerek söylüyorum ki bu da onların ahlaksızlığı. Bu insanlar, insanları gruplaştırarak bizlere karşı saf almalarını sağlıyor ve bu da işimizi çok zorlaştırıyor. Foruma bir şeyler ekleyebilmek, yeni fikirler üretip bunları uygulayabilmek için bir haftadır gece 3'te yatıp, sabah 9'da kalkmaktayım. Lafı fazla uzattım sanırım, kısacası forum üyelerinin fikirlerine daha çok dikkat edeceğiz ve onların istekleri doğrultusunda foruma yenilikler ekleyeceğiz.

Geçtiğimiz günlerde staffy2dev'in katkılarıyla foruma v3 teması karanlık modu ile birlikte tekrardan eklendi. Peki bu durum staffy2dev'in tekrardan yönetim ekibine katılacağına dair bir işaret mi?
@staffy2dev , yani Ömer benim sevdiğim bir kişidir. Aramızda tabiri caiz ise abi-kardeş ilişkisi vardır. Zaman zaman ona akıl hocalığı yaparım, o da bana sırdaşlık yapar. Forumda tema konularında güvendiğim tek insan Ömer'dir. Onun dışındaki herkese şüphe ile yaklaşıyorum. Yine kendisini çok uzun zamandır tanıdığım ve yönetimde olduğum süreç içerisinde yanımda olduğu için bizlerin tecrübelerini biliyor. Her zaman üstümdeki kişilere şunu demişimdir, "Eğer bir gün forumdan ayrılacak olursam eski yöneticilerden/site sahiplerinden birini foruma getirmeyin, Ömer'i yönetici yapın." Hâlâ daha bu sözümün arkasındayım. Kendisi yeniliğe açık, forumu hep ileriye taşıyabilecek bir kişilik. MC-TR'ye katılması ile ilgili kararı ne yazık ki kendim alamam, kendisi forumun sahibi ile birkaç olay yaşadı. Aralarında çözmeleri gerekmekte, daha sonrasında ekibe dahil olabilir, neden olmasın. Belki de ileride forumun tek yöneticisi o olur.

Peki yaklaşık 150 bin kişilik bir ailenin yöneticisi olmak nasıl bir duygu? Biraz da bundan genel hatlarıyla bahsedebilir misin?
Çok yorucu. Forumumuzu kullanan her üyeyle ayrı ayrı ilgilenirim, bu benim görevim lakin bazı üyeler kendini aşarak, kendini üstün bir şahıs görerek acayip kötü, aşağılayıcı bir üslup kullanmakta. Kendilerini hep haklı görmekte, istedikleri olmadığı zaman insanları gruplaştırarak foruma saldırmakta veya bizim hakkımızda iftiralar atmakta. Bu gibi durumlarda bazen neden forum yöneticisi olduğumu, neden bu kadar emek verdiğimi sorgulamıyor değilim. Ben burada gönüllü olarak hizmet veriyorum. Keşke 150 bin kişilik bir ailenin yöneticisi gibi gururlu hissetsem lakin her sabah kalktığımda acaba bugün ne olacak diye gerilmekteyim.

Uzun bir süredir yer aldığın MC-TR camiasının sana neler kattığını düşünüyorsun? Şöyle geçmiş dönemlerini inceleyecek olursan senin için nasıl geçti?
Çok iyi ve kaliteli insanlarla tanıştım. Zaman zaman insanları kırdım, üzdüm ve onlarla kavgalar ettim. Zaman zaman ise ben insanlar tarafından kırıldım, hor görüldüm, saygısızlığa ve haksızlığa uğradım. MC-TR'nin bana ne kattığına gelecek olursak, çevre ve deneyim diyebilirim. Forum yönetimi, proje yönetimi, ekip yönetimi, metin editörlüğü, sosyal medya yönetimi, SEO gibi konularda yeteri kadar tecrübem oldu. Tabi bu tecrübelerimin hepsini MC-TR'de edinmedim fakat MC-TR'ye katıldığım için farklı yerlerden teklif geldi ve oralarda da yeni yeni tecrübeler edinerek daima kendimi geliştirdim.

Yavaş yavaş sona gelirken MC-TR üyelerine vermek istediğin bir mesaj, söylemek istediğin son bir şey var mı?
Lütfen insan olduğumuzu unutmasınlar. Bizlere saygılı davransınlar. Biz ne adam kayırıyoruz ne de haksızlık yapıyoruz. Forumdaki kimse arkadaşımız veya bir tanıdığımız değil. Hakkımızda atılan iftiraları, yalanları öncelikle gelip bizlere sorsunlar. Forumda güzel bir ortam kurmayı hedefliyoruz, ayrılıkçı olmaktansa yapıcı olabiliriz. Herkesi seviyorum, sayıyorum. Umarım bundan sonra herkes birbirine karşı daha iyi olur.

O zaman sanırım röportajımızın sonuna geldik. Vakit ayırıp programıma katıldığın için tekrardan teşekkür ederim. Hoşça kal, sağlıcakla kal.
Ben teşekkür ederim, hoşça kal, sağlıcakla kal.

G

Garp

Ziyaretçi
Röportaj için @IlSavis 'e teşekkür ederim. Ayrıca beni foruma bağlayan o güzel insana, @mudlusamoi 'a ayrıca tekrardan teşekkür ederim. ‍❤️

IlSavis

Gardaş nöörüyon?
Emektar

Discord:

ilsavis

Elmaslar
187
Puanlar
4.145

Almodria

Yay Yok, İskelet Yok
Sunucu Sahibi

Discord:

ALMODRİA#0001

Elmaslar
154
Puanlar
13.825
Yer
Ev
Minecraft
Almodria
Garp'ı böyle içerikler yardımıyla yakından tanımak çok tatlı oldu. Umarım kardeşi dediği staffy2dev ise foruma gelir ve tekrardan beraber iş yaparlar. 2015'den beridir "yenilik" konusunda sayılı kişilerden ikisidir. Tekrardan başarılarınızın devamını dilerim

IlSavis

Gardaş nöörüyon?
Emektar

Discord:

ilsavis

Elmaslar
187
Puanlar
4.145
Garp'ı böyle içerikler yardımıyla yakından tanımak çok tatlı oldu. Umarım kardeşi dediği staffy2dev ise foruma gelir ve tekrardan beraber iş yaparlar. 2015'den beridir "yenilik" konusunda sayılı kişilerden ikisidir. Tekrardan başarılarınızın devamını dilerim
Katılıyorum. Eğer staffy2dev ile yapmış olduğum röportaj konusuna bakacak olursan orada çok güzel yeniliklerden bahsetti ancak hayata geçirmek pek nasip olmadı.

Bakalım zaman ne gösterecek!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı