Sol Reklam
Sağ Reklam

"HEPİMİZ GÖKYÜZÜ OLMAK İSTEDİK: Lordlar ve Vârisler" Kitap İncelemesi | N. G. Kabal | Spoilersız

IlSavis

Gardaş nöörüyon?
Emektar

Discord:

ilsavis

Elmaslar
187
Puanlar
4.145

Herkese Selam ?
Bugün sizlere N.G. Kabal'ın (Nagihan Gökçe Kabal) yazmış olduğu Hepimiz Gökyüzü Olmak İstedik serisinin birinci kitabı olan Lordlar ve Vârisler hakkında birkaç bilgi verip naçizane yorumumu katıp konuyu sonlandıracağım.
Şimdiden iyi okumalar diliyorum
?

Kitap Hakkında Genel

Öncelikle kitap hakkında birkaç bilgi vereyim. Kitap 672 sayfadan oluşan "Genç Yetişkin - Fantastik" türünde bir kitap. Lordlar ve Vârisler kitabı, Hepimiz Gökyüzü Olmak İstedik serisinin birinci kitabı olup dört farklı şömizle satışa çıkmıştır. Tahminimce birçoğunuz "şömiz" kelimesinin ne demek olduğunu bilmediğiniz için hemen açıklamak istiyorum. Şömiz dediğimiz şey, bizim aslında "cilt" olarak bildiğimiz ama asıl ve doğru adı şömiz olan kitap kapakları/kılıflarıdır.
1642593796403.png

1642594134321.png
Seri Hakkında Genel

Birkaç da Hepimiz Gökyüzü Olmak İstedik serisi hakkında genel bilgiler vereyim. Seri şu anda 4 kitaplık bir seri olacak gibi görünüyor. İlk iki kitabı (Lordlar ve Vârisler ve Krallar ve Soytarıları) 2021 yılında, kalan son iki kitabın ise bu yıl içerisinde çıkması planlanıyor.

Bir önceki paragrafta bahsettiğim şömiz (yani kitap kapağı) mevzusunu biraz daha açacak olursam seri boyunca şöyle ilerleyecek: Yazarın vermiş olduğu bilgilere göre ilk kitapta 4 farklı şömiz, ikinci kitapta 3 farklı şömiz, üçüncü kitapta 2 farklı şömiz ve son olarak dördüncü kitapta ise tek şömiz ile birlikte piyasaya çıkıp seri tamamlanacak.

Kitap Arka Kapağı

"Büyük bir enerji açığa çıktığında karşıt bir enerji de ortaya çıkar.
Bazıları bunun ikiz alevi olduğunu söyler,
bazıları ise Su Krallığı'nda yeni bir lord ile vârisin doğduğunu..."

Nereye olduğunu bilmiyorsun ama bir yere gidiyorsun.
Aradıkların Salkım Mağaraların'da.
Yolunu kesenler olacak. Hançerini çantanda değil, elinde taşı.
Sen onu reddetsen de o seni bulacak.
Başka biri senin için de adalet arayacak.

Bir sürü yolun var, bir sürü yokuş var:
Herkesin kaderi var, senin kaderlerin var.
Ejderha seni avlayacak, üç başlı köpek sana başka tuzak kuracak.
Kaplandan saklan. Kaplandan saklan.

Sana yalancı diye seslenmişler ama sen yalancı değilsin.
Sen artık doğrudan yalanın kendisisin.
Tanrıçalar senin için taş atmış. Ya son olacaksın ya sonsuz.

Kaç onlardan, Salkım Mağaraları'nı bul.
Seni avlamak isteyene tuzak kur.
O seni aramadan sen onu bul.
Beşinci elementi bul.
1642594355404.png

1642594945339.png
Kitabın Konusu

Eğer tek bir cümleyle özetleyecek olursam: Kitabın hikâyesi, İnsan Diyarın'dan zorla Elemental'e götürülen başkarakterimiz olan deli su vârisi Nova'nın orada yaşadığı sonsuz, heyecan dolu, buram buram fantastik kokan olaylarını anlatıyor.

Ama tabii ki kitap sadece bu kadar değil. Büyük Yıkım'da İlmek'e hapsolmuş su lordu olan Arın'ın geri hayata dönüp yıkılmış su krallığını geri kurma çabalarını, gece yarısı lordu olan Daren'in kurnazlık dolu akıl oyunlarını, hava lordu olan Sina'nın krallığını ne pahasına olursa olsun zorlu koruma çabaları, diyarın hem kralı hem de toprak krallığının lordu olan Amon'un acımasızlık dolu zorbalıklarını da anlatıyor.

Kitap Yorumu

Tam bir fantastik hayranı olaraktan şunu belirtmeliyim ki kim fantastik kitapları seviyorsa bu seriyi MUTLAKA AMA MUTLAKA okumalı. Kitap o kadar mükemmel ki adeta kendine has dünyasında kayboluyor ve geri çıkamıyorsunuz. Hani çok sevdiğiniz bir dizi olur da durmadan onu izlemek istersiniz ya, aynı o şekilde oluyor. Sanırım diyebileceğim başka bir söz yok...
1642595838551.png

Evet, seri ve kitap hakkında küçük küçük bilgiler verip kendi yorumumla beraber konuyu sonlandırdım.
Umarım hoşunuza gitmiştir ?
Eğer bu kitabı okuduysanız aşağıya mutlaka yorumlarınızı bekliyorum. Beğendiğiniz veya beğenmediğiniz olayların üzerine tartışabiliriz...

KubaR

repl.it
Elmaslar
67
Puanlar
13.785
Yer
İstanbul
Minecraft
sevgilimeasigim_
Normalde fantastik film, dizi, anime ve çizgi roman aşığı birisiyim hiç fantastik kitap okumamıştım ancak okumayı da düşünüyordum kesinlikle bu seriyle fantastik kitaplara başlayacağım bundan önce sana bir kaç sorum var.

- Fantastik kitapların içinde ne sıklıkla görseller kullanılıyor?
- Başka tavsiye edebileceğin seri var mı?

IlSavis

Gardaş nöörüyon?
Emektar

Discord:

ilsavis

Elmaslar
187
Puanlar
4.145
Normalde fantastik film, dizi, anime ve çizgi roman aşığı birisiyim hiç fantastik kitap okumamıştım ancak okumayı da düşünüyordum kesinlikle bu seriyle fantastik kitaplara başlayacağım bundan önce sana bir kaç sorum var.

- Fantastik kitapların içinde ne sıklıkla görseller kullanılıyor?
- Başka tavsiye edebileceğin seri var mı?

Selam ?

Birinci soruna şöyle cevap vereyim, hiç. ? Yani ne Lordlar ve Vârisler'de gördüm, ne de şu an okumuş olduğum ikinci kitabı olan Krallar ve Soytarıları'nda. Zaten genel olarak çoğu kitapta resim/görsel olmuyor. Olursa da en fazla başta ve sonda olmak üzere bir iki tane olur.

İkinci soruna gelecek olursam eğer seri değil de başka tek bir kitaplık fantastik önerebilirim. O da Margaret Rogerson'un yazmış olduğu Dikenlerin Büyüsü. Bu da yine çok güzel bir fantastiktir.

Ayrıca malum, piyasalar ortada ve kitap fiyatları da bir hayli artmış durumda. Şimdi bir seriye başlayıp beğenirsen mecbur bütün seriyi alacaksın ya da meraktan çatlayacaksın ? Bunun haricinde fantastik kitap türünü beğenmeme ihtimalin de var. O yüzden dediğim gibi bir kitaptan oluşan fantastiklerle beraber okumaya başlayabilirsin.

İyi okumalar...

KubaR

repl.it
Elmaslar
67
Puanlar
13.785
Yer
İstanbul
Minecraft
sevgilimeasigim_
Selam ?

Birinci soruna şöyle cevap vereyim, hiç. ? Yani ne Lordlar ve Vârisler'de gördüm, ne de şu an okumuş olduğum ikinci kitabı olan Krallar ve Soytarıları'nda. Zaten genel olarak çoğu kitapta resim/görsel olmuyor. Olursa da en fazla başta ve sonda olmak üzere bir iki tane olur.

İkinci soruna gelecek olursam eğer seri değil de başka tek bir kitaplık fantastik önerebilirim. O da Margaret Rogerson'un yazmış olduğu Dikenlerin Büyüsü. Bu da yine çok güzel bir fantastiktir.

Ayrıca malum, piyasalar ortada ve kitap fiyatları da bir hayli artmış durumda. Şimdi bir seriye başlayıp beğenirsen mecbur bütün seriyi alacaksın ya da meraktan çatlayacaksın ? Bunun haricinde fantastik kitap türünü beğenmeme ihtimalin de var. O yüzden dediğim gibi bir kitaptan oluşan fantastiklerle beraber okumaya başlayabilirsin.

İyi okumalar...
Teşekkürler, önerini dikkate alacağım.
Görsel sorumun sebebi 4-5 sene önce okuduğum bir kitapta bir çok görsel bulunuyordu ve fantastik bir kitaptı, çocuk kitabına benzemiyordu ama etkisi altında bırakmıştı.

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı