Sol Reklam

Hangi İşletim Sistemine Geçmeliyim?

Nikto

.
Elmaslar
1.099
Puanlar
0
Şu 3 ünden birine geçmeyi düşünüyorum.Daha önce 3 ünüde kullandım ama baya uzun zaman oldu kullanmayalı özellik parrotu kullanmayalı.Şuan sizce hangisine geçmeliyim?

Parrot OS

Kali Linux

Windows 8.1

cebel123

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi
Elmaslar
4
Puanlar
0
Linuxlar arasinda dev bir fark yok deneyimlerime gore. Sana bagli aa oyunlari oynuyosan win 8.1 ya da 10 daha iyi. Ama ben olsam Mac Os kurardim. Linux tabanli yine. Ama kurulumu zor.

Frebiq

Bilirsin insanlar değişmez. Değişen zamandır.

Discord:

Frebiq#0061

Elmaslar
125
Puanlar
14.270
Yer
Uranüs
Minecraft
Frebiq
Linuxlar arasinda dev bir fark yok deneyimlerime gore. Sana bagli aa oyunlari oynuyosan win 8.1 ya da 10 daha iyi. Ama ben olsam Mac Os kurardim. Linux tabanli yine. Ama kurulumu zor.
Mac OS işletim sistemini kurmak istiyor ise bütün parçaları aynı değer vermesi gerekiyor ve şu anda piyasadaki MAC OS işletim sistemleri hep eski sürüm oldukları için saçma şekilde kasma yaratır ve bilgisayar parçaları yanabilir

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
Şu 3 ünden birine geçmeyi düşünüyorum.Daha önce 3 ünüde kullandım ama baya uzun zaman oldu kullanmayalı özellik parrotu kullanmayalı.Şuan sizce hangisine geçmeliyim?

Parrot OS

Kali Linux

Windows 8.1
Eğer bilgisayar özelliklerin iyiyse Linux kurmak en mantıklısı. Parrot'u duymadım.

Kullanıcı 107765

Koydum Çalışma Masasını
Elmaslar
36
Puanlar
3.805
Minecraft
AhmetEsad2
Ben sanal makinede Linux kullanıyorum ve alışması biraz zor ama alışınca güzel,ben Kali Linux kullanıyorum,bence kaliye geç

IMasiveHD2

"Gücünden şüphe edersen şüphene güç verirsin"

Discord:

String name = "GizliBaskan";#3269

Elmaslar
70
Puanlar
9.310
Yer
Konya/Selçuklu
Minecraft
GizliBaskan

Parrot OS

Kali Linux

Windows 8.1
yaniii kullanım kolaylığı açışından windows tabikide tercihimdir ama böyle arayüzlerine de diğerlerini de tercih edebilirsin.
Ben kararımı windowsdan yana kullanıyorum

vicdum

Fırında Isıttığım İlk Taş

Discord:

vicdum#0654

Elmaslar
44
Puanlar
13.625
Minecraft
vicdum
İkisi de pentest odaklı bir işletim sistemi, günlük kullanım için ubuntu gibi dağıtımları tercih edebilirsin.

Tuvalsiz-Ressam

Bir Kömür Göründü Kaptanım!

Discord:

TuvalsizRessam#2861

Elmaslar
74
Puanlar
0
Amacın ne ne yapacaksın?

metehngzr

Elmas Güneş Gibi Parıldıyor
Elmaslar
305
Puanlar
5.710
Minecraft
irrl
Yapacağın işe göre değişir. Tavsiyem Windowstur ki Linux gibi işletim sistemlerinde yapabildiğin şeylerin büyük kısmını yapabilirsin.
Gerekir ise Windows'un içinde sanal bir sistem daha kurarak diğer işletim sistemlerini de kullanabilirsin.
Benim tavsiyem bu yönde Windows kurmanı tavsiye ederim.

Edit:
Güvenlik açısından başka işletim sistemini tercih edicksen Parrot OS da kullanılabilir fakat bu kadar güvende tutmak istediğin ne olabilir bilemiyorum, Kodlama yapacaksan da tercih edilebilir fakat yine Windows'ta çok daha fazla kullanılabir yazılım bulunuyor.

Tuvalsiz-Ressam

Bir Kömür Göründü Kaptanım!

Discord:

TuvalsizRessam#2861

Elmaslar
74
Puanlar
0
Yapacağın işe göre değişir. Tavsiyem Windowstur ki Linux gibi işletim sistemlerinde yapabildiğin şeylerin büyük kısmını yapabilirsin.
Gerekir ise Windows'un içinde sanal bir sistem daha kurarak diğer işletim sistemlerini de kullanabilirsin.
Benim tavsiyem bu yönde Windows kurmanı tavsiye ederim.

Edit:
Güvenlik açısından başka işletim sistemini tercih edicksen Parrot OS da kullanılabilir fakat bu kadar güvende tutmak istediğin ne olabilir bilemiyorum, Kodlama yapacaksan da tercih edilebilir fakat yine Windows'ta çok daha fazla kullanılabir yazılım bulunuyor.
Linux'un avantajları nelerdir ?
Bütünüyle yetkinin sende olması. Macos ya da windows gibi kapalı olmaması. Linux çekirdeğine ait herhangi bir dağıtım ile windows ve macosda ki tüm dosyaları okuyabilir geliştirebilir ya da çalıştırabilirsin. Zaten linux dağıtımı kullanıp farkı gören kimse kapalı sisteme dönmek için çırpınmamıştır. Piyasada ki çoğu dil gömülü olarak gelir zaten düzeltiyorum dil dedim ama umarım anlamışsınızdır. Ayrıca açık kaynaklı olması da cabası. Windows ya da macos taki en ufak bir sıkıntı için tek bir yerden medet umarken linux dağıtımlarında öyle değildir. Her dağıtımın neredeyse kendine özel destek forumu bile var. Gerek yabancı gerek türk. Yani tabii ki yapacağın işe göre değişir. Programcı olucam dersen buyur linuxa dal. he ama şöyle bir dipnot vereyim. Programcı olucam eyvallah ama arada sıkılıp steam girerim diyorsan linux senlik değil. Evet gnome ya da playinlinux gibi packagelarla oyunları açabilirsin ama windowstaki gibi destek bulamazsın. Şey dersen anlarım. Abi geliştiriciyim ama sıkılınca film izlerim bir şeyler yaparım dersen okey yine linux. Ama linuxu da şu şekilde ayırman gerek.
Benim deyimimle 1- tasarım odaklı 2- terminal odaklı
Tasarım odaklılar ubuntu vari özellikle ubuntu 19 ile birlikte windows 8 e benzeyen dağıtımlardır. Son kullanıcı için işe yarayan bir dağıtımdır. Hem terminale erişimin kolaydır hem de tasarım desteğiyle normal bir şekilde kullanabilirsin.
2- terminal odaklı dediklerim kali vari dağıtımlardır. Bunlar öyle basit bir linux bilgisiyle kullanılacak dağıtımlar değildir. tavsiyede etmem. Öyle en ufak bir dizin kontrolü için bile forumlarda dil dökeceksen hiç bulaşma.
3. bir grubum daha var ama o da mint vari dağıtımlardır. yani tasarım eklemiş ama terminalden de uzak kalamamış dağıtımlardır.

Toplarmak gerekirse:
Abi programcıyım ama arada oyun oynarım diyorsan tek çaren windows
Abi programcıyım arada film falan izlerim dersen tek çaren linux(dağıtım seçimi için üsttekileri dikkate al)
Abi tasarımcıyım ben işim rahat olsun dersen git bir mac al alamıyorsan macos kur onu da kuramıyorsan windows 10 kullan
Abi tamam windows kullanıcam ama hangisi olsun dersen. Elindeki donanımı bilmiyorum ama ilk önerim windows 10 olur. Gerek directx gerek C++ kütüphaneleri gerekse arayüzü açısından her alana yayılabilir. Kullanımın rahat olur. Windows 8.1 demişsin kullanma gerek yok.

Abdullah T.

Nötr
Yasaklandı

Discord:

Abdullah T.#0001

Elmaslar
1.083
Puanlar
5.650
Yer
Kocaeli/Gebze
Minecraft
JordJarv
Windows 8.1 Önerimdir Bence Linux Biraz Kullanışsız

Nikto

.
Elmaslar
1.099
Puanlar
0
Beyler sistemlerin ne işe yaradığını biliyorum sadece 3 üde kullanışlı olduğu için kararsız kaldım.Büyük ihtimal Windows 8.1 kurup vmye parrot kurucağım.Hepinize teşekkürler.Konu kilitlenebilir.

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı