Sol Reklam
Sağ Reklam

Günümüz Teknolojisinin En Önemli Elemanı !

SYN_T3SL4

If you can't handle it you will win nothing !

Discord:

Halil#4439

Elmaslar
911
Puanlar
19.300
Yer
Aydın / Kuşadası
Minecraft
SYN_T3SL4
Bugünlerde daha doğrusu her gün yeni bir şey çıkıyor. Bu çıkan şey ister fiziksel ister sanal olsun insanlığın gelişmesi yolunda bir fener yakmaya devam ediyor.
Ancak tüm bu gelişmelerin temelinde rol alan çok fantastik bir eleman var.
KAPASİTÖRLER ya da KONDANSATÖRLER.

Kapasitör dediğimiz devre elemanının çalışma mantığı aslında basittir. İki adet iletken plakanın arasına yalıtkan bir levha koyulur ve böylece elektrik alanı rahatlıkla depolayacak hale gelirler. Bu tatlı arkadaşların ölçülerini Farad cinsinden yaparız ve yine fizikte olduğu gibi mikro ve piko gibi ön eklerde alabilir. Hesaplamalarda ya da circuit (şema) lerde " C " harfi ile simgelenir.

Kullanım Alanları:
Kullanım alanları saymakla bitmese de temelinde kondasatörler AC'yi iletip DC'yi iletmediği için devrede çeşitli şekillerde kullanılabilirler.

• Devreleri daha da doğrusu cihazları ani kesintilerde korumak için kullanılabilirler. Böylece cihazlar zararsız bir şekilde kesintiyi atlatabilirler,
• Güç kaynağı devreleri için filtreleme görevi görürler,
• Rezonans devrelerinde istenilen frekansı üretmek için,
• Güç aktarımlarında ki gerilim düzenlemesi işlerinde,

Çeşitleri:

• Seramik
• Elektrolit
• Tantal
• Mika
• Trimer
• Süper

Hayatımızın her alanında olan bu devre elemanının ilk halini daha öncede açtığım bir konuda değinmiştim: Leyden Kavanozu
Bilinen kapasitöre en yakın çalışmanın ürünü Leyden Kavanozu'dur.

Dipnot:
••• Kapasitör çeşitleri arasında ki farklar yalıtkan ve iletken olarak kullanılan malzemeye göre değişir. Bazılarının sığası çok yüksek bazılarının çok düşük olur. Bu yapılan projeye göre değerlendirilir.

••• Ayrıca sığa kelimesini de açıklamak gerekiyor. Kapasitörlerin diğer bir ismi de Sığaçtır. Sığa kelimesi kapasite anlamına gelir.

EfehanB

404 not found

Discord:

efehandev#2120

Elmaslar
163
Puanlar
3.310
Minecraft
efehanarslan
Sizinle Discord üzerinde de konuşmuştuk. Çok güzel bir konu olmuş.
Benim gibi ne anlama geldiğini bilen kişilere bir şey anlam etmez. Ama bilmeyen arkadaşlar için güzel bir konu olur.

ByRegular

CubeDesign Service
Premium
Emektar

Discord:

ByRegular#7539

Elmaslar
622
Puanlar
12.060
Yer
Antalya
Minecraft
ByRegular
Başarılı bir anlatım olmuş elinize sağlık. Bende Elektrik Elektronik Makine Bakım Öğrencisiyim :D Bu sene inşallah lise bitecek. :D

RebornCraft

play.RebornCraft.pw
Sunucu Sahibi

Discord:

poyrazoglu

Elmaslar
88
Puanlar
13.920
Minecraft
PoyrazOglu
Anlatım gayet güzele ve anlaşılır olmuş.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Gayet sade ve hoş bir anlatım olmuş. Bu arada uzun zaman sonra konu açmanız beni sevindirdi :)

Nikto

.
Elmaslar
1.099
Puanlar
0
Ya MC-TR Yönetici grubu bakın bu halil kaç kişiyi dolandırdı banladım diyip geri alıyorsunuz ya
Forum içerisindeki üyeler ile sıkıntınız varsa bunu o kişiyle halledin. Eğer forumla alakalı bir mesela varsa Forum Destek bölümünde konu açınız.

Mystery

Yahudi yakıyorum rahat bırakın lütfen.
Elmaslar
85
Puanlar
350
Forum içerisindeki üyeler ile sıkıntınız varsa bunu o kişiyle halledin. Eğer forumla alakalı bir mesela varsa Forum Destek bölümünde konu açınız.
kardeşim kaç kere yazdım cevap veren mi oldu :)

SYN_T3SL4

If you can't handle it you will win nothing !

Discord:

Halil#4439

Elmaslar
911
Puanlar
19.300
Yer
Aydın / Kuşadası
Minecraft
SYN_T3SL4
Sizinle Discord üzerinde de konuşmuştuk. Çok güzel bir konu olmuş.
Benim gibi ne anlama geldiğini bilen kişilere bir şey anlam etmez. Ama bilmeyen arkadaşlar için güzel bir konu olur.
Teşekkürler elimden geldiğince şu eylül sonuna kadar tabiri caizse spamlıycam bu tarz konuları :)
Başarılı bir anlatım olmuş elinize sağlık. Bende Elektrik Elektronik Makine Bakım Öğrencisiyim :D Bu sene inşallah lise bitecek. :D
Hadi hayırlısı olsun hocam. Kendinizi geliştirmeyi unutmayın.
Anlatım gayet güzele ve anlaşılır olmuş.
Anlaşılır olması ilk şarttı galiba bunu sağladık :D Teşekkürler.

Gayet sade ve hoş bir anlatım olmuş. Bu arada uzun zaman sonra konu açmanız beni sevindirdi :)
Eylül sonuna kadar spamlıycam aklımda olan temel şeyleri. Teşekkürler bu arada. :)
kardeşim kaç kere yazdım cevap veren mi oldu :)
Azıcık pratik ve mantıklı biri olsan discord adresim belli gel yaz. Haklı olsan dahi davranışlarınla haksız duruma düştüğün sürece hakkını alman zor. Benden sana abi tavsiyesi dediğimi yap.

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı