Sol Reklam
Sağ Reklam

İnceleme Güneş Tutulması Nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Güneş Tutulması Nedir?
Dünyanın Mucizevi Doğa Olayına Şahit Olun!

Geçtiğimiz birkaç gün önce Güney Amerika bölgesi içerisinde gözle görülebilen güneş tutulması sosyal medyanın en çok konuşulan konusu olmayı başarmıştı. Bunun ardından birçok insan "Güneş Tutulması" adını verdiğimiz olayın ne olduğunu merak etti. Bende sizler için konu açma kararı verdim. O zaman hiç zaman kaybetmeden hemen konumuza geçiş yapalım..

02ECLIPSE-PHOTOS1-superJumbo.jpg

Güneş Tutulması Nedir?
Güneş Tutulması adını verdiğimiz bu olay bir yıl içerisinde en az iki en fazla ise beş kere yaşanır. Bunun yanı sıra Ay gezegeni Dünya etrafında düzenli olarak dönmektedir. Geçtiğimiz günlerde ise Güney Amerika bölgesinde "Tam Güneş Tutulması" adını verdiğimiz bir tutulma yaşandı. Gerçekşen bu tutulma ile birlikte birçok ünlü fotoğrafçı anın resmini çekti.

merlin_157380135_0763b112-566f-411c-8878-f2b68ab45cc0-superJumbo.jpg

Bu olay sırasında Ay gezegeni Dünya ile Güneş'in arasına girdiği için bu mucizevi tutulma yaşandı. 2 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşen bu tutulma maalesef ki ülkemiz üzerinden takip edilemedi. Bununla birlikte bu tutulmaya milyonlarca hatta milyarlarca insan dışarıdan izleyerek şahit oldu. Bunun yanı sıra birçok insan bu muazzam olayı canlı bir şekilde seyretti.

02ECLIPSEPHOTOS6-superJumbo.jpg

Güneş Tutulması Hakkında Detaylar
Konu aldığımız bu tutulmanın gerçekleştiği bölgeler içerisinde atmosfer 1-2 dakikalığına veya birkaç saniyeliğine tamamen kararır. Bu bahsettiğim kararma Ay gezegenin gölgesinden dolayı oluşmaktadır. Bununla birlikte gezegenimiz Dünya üzerinden Güneş adını verdiğimiz yıldız oldukça farklı gözükür. Güneş Tutulması gerçekleştiği zaman Güneş'in küçüldüğünü rahat bir şekilde görürüz. Aslında gördüğümüz bu görüntülerin tamamen manipülasyondan ibaret olduğunu söyleyebiliriz.

merlin_157382253_13f05870-0f3f-4bd6-ad61-a65f529b68bf-superJumbo.jpg

Gördüğümüz bu görüntülerin aslında gerçeği yansıtmaması sizi birazcık olsa bile şaşırtmış olabilir. Hatta kendinize "Nasıl yani?" gibisinden sorular sorduğunuzu bile tahmin edebiliyorum. Aklınız içerisinden geçen bu soruların cevabının oldukça basit olduğunu düşünüyorum. Ay ismini verdiğimiz gezegen, Dünya ile Güneş'in arasına girdiği için Güneş gezegenin tamamen küçüldüğünü düşünürüz fakat işin aslı oldukça farklıdır. ( Bu tutulmaların yaşandığı bölgelerde deprem olabilir. )

merlin_157382886_05c29ce3-de64-4401-8f8c-3df1f0910368-superJumbo.jpg

Bazı araştırmalara göre Dünya içerisinde bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan milyarlarca insan var. Bunun yanı sıra herhangi bir tutulmadan haberi olmayan insanlar tutulma sırasında korkudan hayatlarını ciddi derecede tehlikeye atabiliyor.

merlin_157389306_addc36c3-80b6-4f42-96fe-c832637359b1-superJumbo.jpg

Tam Güneş Tutulması Nasıl Gerçekleşti?
Geçtiğimiz birkaç gün önce çeşitli ülkeler içerisinde "Tam Güneş Tutulması" adını verdiğimiz tutulma birçok insan tarafından videoya kaydedildi. Hatta bazı kişiler bu ininılmaz olayı çok güzel bir şekilde resimledi. Bu video görüntüleri ve resimler sosyal medya platformları üzerinde hayli fazla yayıldı. Ülkemiz içerisinde bu tutulma izlenemedi fakat sosyal medya üzerinden tutulmaya karşı olan ilgi hayli yüksekti. Bunun yanı sıra bazı insanlar bu tutulmaya "Kehribar Güneş Tutulması" ismi ile hitap ediyor. Bu arada önümüzdeki olan birkaç ay içerisinde 1 veya 2 tutulma daha gerçekleşmesi bekleniyor.

merlin_157377300_51046849-9d0e-418d-a767-3cc7e4052fad-superJumbo.jpg

Güneş Tutulmasının Tekrarını Nasıl İzleyebilirim?
Yakın zaman içerisinde gerçekleşen bu tutulmanın tekrar kaydını izlemek için yalnızca buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

02ECLIPSEPHOTOS9-superJumbo.jpg

Güneş Tutulmasının Resimleri Ve Videosu
Geçtiğimiz günlerde "Güneş Tutulması" adını verdiğimiz olaya şahit olan şanslı insanlar bu olayları cep telefon kameraları ile videoya kaydetti. Bazı ünlü fotoğrafçılar ise bu mucizevi olayı resim olarak kaydettiler. Bu resimler ile video kayıtlar sosyal medya içerisinde çığ gibi yayıldı. Bu mucizevi tutulmayı ülkemizden izleyemedik. Bende sizler için bu tutulmanın en güzel fotoğraflarını ve videolarını aşağıdaki bölüme derledim. Bu arada aşağıya koyduğum videoyu mutlaka izlemeyi unutmayın.

Bu fotoğraftı Nico Aguilera isimli ünlü fotoğrafçı çekmiş. 2 Temmuz 2019 tarihinde çekilen bu muazzam resim özgürlüğü anlatıyor. Bu resim İnstagram, Twitter ve Reddit gibi büyük platformlar üzerinde fazlasıyla büyük ses getirmeyi başarmış.

merlin_157380933_520065ce-ba14-4479-a5a0-1b5a8b6b56bb-superJumbo.jpg

Bu fotoğraf ise Fransa'da Martin lakaplı fotoğrafçı tarafından çekilmiş. Gördüğünüz bu resim ise tam tutulmanın doruk anında çekilmiş. Bu görüntüyü çeken fotoğrafçının paylaştığı bu fotoğraf sosyal medya içerisinde hızlı bir şekilde yayılmış.

02ECLIPSEPHOTOS7-superJumbo.jpg

Bu fotoğraf ise Amerika ülkesinin oldukça popüler olan New York şehrinden geliyor. Gördüğünüz bu fotoğrafı Maria Amasanti adlı fotoğrafçı çekmiş. Bu fotoğrafçının kendi blog sayfası üzerinden diğer çektiği fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

merlin_157383522_e22eec0e-93cd-48de-9e89-280dc56edb59-superJumbo.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:

xYaqiz

Play.HypeNW.Com
Elmaslar
305
Puanlar
5.680
Minecraft
Yaqiz
2 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşen tutulma olayı açıkçası beni gerçekten etkiledi, bizzat canlı olarak izledim. Konu tasarımının da bol resimli olması hoşuma gitti. Bu güzel ve bilgilendirici konu için teşekkürler :)

KaamiL43

Fırında Isıttığım İlk Taş

Discord:

KaamiL#6048

Elmaslar
94
Puanlar
4.070
Minecraft
KaamiL43
Orada olup izlemek isterdim, konu için teşekkürler eline sağlık

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

2 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşen tutulma olayı açıkçası beni gerçekten etkiledi, bizzat canlı olarak izledim. Konu tasarımının da bol resimli olması hoşuma gitti. Bu güzel ve bilgilendirici konu için teşekkürler :)

Açıkçası bende sizin gibi tutulmayı canlı olarak izlemiştim. Gerçekten beni etkilediği için bu konuyu açtım. Konuyu beğendiğine sevindim <3

Orada olup izlemek isterdim, konu için teşekkürler eline sağlık

Orada o atmosferi tatmak bir başka ayrıcalık olurdu. Bu arada bu güzel yorumun için asıl ben teşekkür ederim.

Nikto

.
Elmaslar
1.099
Puanlar
0
Resimleri daha kısa tutabilirsin veya 1 yazı arasına 2 resim koyabilirsin.Böyle yazı çok bölünüyor.Eline sağlık.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Resimleri daha kısa tutabilirsin veya 1 yazı arasına 2 resim koyabilirsin.Böyle yazı çok bölünüyor.Eline sağlık.

Forum içerisinde birçok insan bu tür dizayn seviyor. Konu içerisinde yazılar içerisinde boğulmaktan iyidir. Bu arada güzel yorumun için teşekkürler.

Valiant

It's me!

Discord:

Valiant#5629

Elmaslar
43
Puanlar
6.555
Yer
Plüton
Minecraft
xValiantTR
Türkiye'den görülmemesi üzücü. En azından fotoğraf/videolarına bakabiliyoruz internet sağolsun. Ayrıca konu anlatımın her zamanki gibi muazzam kalemine sağlık.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Türkiye'den görülmemesi üzücü. En azından fotoğraf/videolarına bakabiliyoruz internet sağolsun. Ayrıca konu anlatımın her zamanki gibi muazzam kalemine sağlık.

Açıkçası görünmemesinin iyi yanları var. Bu tür olaylardan sonra deprem olabilir. Anlatımı beğendiğine sevindim. Güzel yorumun için teşekkürler <3

EnesAktas

Çıktığın yerden, ben iniyordum.
Elmaslar
723
Puanlar
6.075
Yer
İstanbul
Minecraft
Wolpenax
Orada olup o güzelliği tatmak veya görmek çok güzel bir his olurdu bence konu için teşekkürler

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Orada olup o güzelliği tatmak veya görmek çok güzel bir his olurdu bence konu için teşekkürler

Size katılıyorum. Dediğiniz gibi bende oraya gitmek isterdim. Bu güzel yorumun için asıl ben teşekkür ederim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı