Sol Reklam
Sağ Reklam
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

aLoneX

a.k.a Acyd

Discord:

arhwn#2000

Elmaslar
575
Puanlar
5.995
Yer
İstanbul, Türkiye
Minecraft
4cyd
evolution-of-microsoft-windows-1-windows-10-alltop9.png

ÖNSÖZ

Nerede ise bütün bilgisayarlarda bulunan bu işletim sistemi bilgisayar denince aklımıza ilk gelen işletim sistemlerinde yer alıyor. Yazılım dünyasının en güçlü markası olan Micrasoft'un bu eseri Windows 23 sene önce piyasaya sürüldü ve bir hayli destek aldı. Geçen zaman içinde Microsoft Windows 98, Windows ME, Windows XP, Windows 7, Windows 8/8.1 ve Windows 10 sürümlerini ve daha fazlasını satışa sunarak gerçekten fazla miktarlarda para elde etti.

NOT: Resimler genel kaynaklardan alıntıdır, bilgiler yabancı kaynaklardan temin edilmiştir.

SÜRÜM ADI
Adı hakkında kısa bilgi

Eklenen yenilikler & güncellemeler.

Windows 1.0
azjEmO.png

Micrasoft
'un ilk yayınladığı Windows sürümü olan Windows 1.0 beklendiği gibi pek başarılı olamamıştır aksine daha da kötüye gitmiştir.

İlk Windows sürümü olduğundan yenilik beklememiz doğru değil. Peki ne var bu Windows 1.0'da? Windows 1.0 MS-DOS üzerine geliştirilen 16 bitlik bir işletim sistemidir. Windows 1.0 ile birlikte ilk kez kullanılmaya başlanan Notepad, Paint, Writer ve benzeri Windows'un temel yazılımları ortaya çıkmıştır.

Z9WY1V.png

Windows 2.0
Windows 2.0, Windows 1.0 üzerine geliştirilmiş ve yenilikler eklenmiş olduğundan dolayı Windows 1.1 olarak da adlandırabileceğimiz bir Windows sürümü olmuştur.

İlk kez Micrasoft Office ailesinin Word ve Excel üyeleri Windows 2.0 ile birlikte duyurulmuş lakin Mac OS X benzerliği nedeniyle Microsoft ve HP, Apple ve diğer üreticiler tarafından açılan davalar ile boğuşmuştur ve sebepsiz yere kan davaları gibi olaylar meydana gelmiştir.

nOkEEa.png

Windows 3.0
02-windows-3.png

İlk kez oyunların eklendiği Windows 3.0 Solitaire ve Minesweeper gibi oyunların çıktığı işletim sistemi olmuştur ve eklenen oyunlar hala mevcut.

Windows
işletim sistemleri arasında ilk kez büyük başarıyla karşılanan sürüm olan Windows 3.0 kullanıcı arayüzünde ve eğlence kısmında önemli iyileştirmelerle ve gelişmelere imza attı.

300px-Windows_3.0_workspace.png

Windows 95
03-windows-95.png

1995 yılında duyurulması ve satışa sunulması nedeniyle 95 adını alan Windows 95 ilk 32 bit Windows sürümüdür.

Başlat menüsü ve Internet Explorer‘ın kullanacılara sunulduğu bu işletim sistemi olan Windows 95 ile aynı zamanda görev çubuğu da kullanıma sunulmuştur ve işlemler kolaylaşmıştır.

G9E34Z.png

Windows 98
04-windows-98.png

Windows 95 gibi adını satışa çıktığı ve kullanıma sunulduğu yıl olan 1998'in son iki rakamından almaktadır. Gelişmiş olan internet hizmeti, hızlı başlatma ve harici aygıtlar (USB) ile bağlanmayı tanıyan özelliği ile öne çıkan Windows 98 kısa sürede ün saldı.

Outlook (E-Mail) yazılımının da çıkış noktası olan Windows 98, Microsoft WebTV yazılımı ile kullanıcılarına bilgisayarlarından Televizyon izleme olanağı sunmuştur.

76YAJL.png

Windows ME
Windows
‘un 2000 yılında duyurulan ve son kez duyurulduğu yıla göre adlandırılan sürümü olan Windows Milennium Edition adını Milenyum döneminden almıştır.

Windows 98‘deki tüm sorunların ve hataların onarıldığı Windows ME sürümü Windows Live Movie Maker (video düzenleyici) ve Windows Media Player (video oynatıcı) yazılımlarına ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Windows ME ile birlikte sistem geri yükleme (backup) özelliği kullanıma sunulmuştur.

XPydz0.png

Windows XP
05-windows-xp.png

Microsoft tarafından kişisel bilgisayarların yanı sıra sunucular için de geliştirilen Windows XP, Microsoft‘un en iyi işletim sistemlerinden biri olarak gösterilebilir.

Korsanın büyük oranda engellendiği Windows XP, çok iyi satışlardan gelir elde etmiştir ve bunun yanında artık adını herkese duyurmuştur. ClearType, Uzaktan Erişim, Kullanıcı Hesapları ve Internet Explorer 6 yazılımları Windows XP ile birlikte gelmiştir, hatasız bir yazılım ortaya çıkarmıştır ve herkesin bildiği o meşhur arkaplana ev sahipliği yaptı.

VrAEdR.jpg

Windows Vista
06-windows-vista.png

Microsoft Firması‘nın en başarısız işletim sistemlerinden biri olan Windows Vista Windows Aero adındaki saydam arayüz özelliği ile dikkatleri üstüne çekti.

Windows kenar çubuğunun da ilk kez geldiği Windows Vista, XP’de çok stabil çalışan pek çok seyi bozması ile ilk kez kullanıcılarına sunulduğunda hiç ama hiç sevilmemiş, Service Pack 1 ve 2 güncellemeleri ile yaşanan sorunlar düzelmesine karşın, kullanıcılar Vista‘yı tercih etmemiştir ve başarısızlığı Micrasoft'un yüzüne vurulmuştur.

dOo83n.jpg

Windows 7
07-windows-7.png

En çok tercih edilen ve sade temasıyla sunulan Windows 7 Vista'dan sonra Windows kullanıcılarını gülümseten bir sürüm oldu ve bu sürümle ilk kez geliştirici sürümleri denenmiş bu şekilde 2009 yılından önce Windows 7 çok hızlı bir şekilde duyurulmuştu.

Esasında yedinci temel Windows sürümü olması nedeniyle Windows 7 ismini alan işletim sistemi, geliştirilen görev çubuğu, sade teması ve arayüz özellikleri ile ön plana çıkmıştır.

G9EPob.jpg

Windows 8 & Windows 8.1
08-windows-8.png

Windows 7'den sonra Metro arayüzü ile dikkat çekmeye çalışan Windows 8, uygulama mağazası (sanal mağaza) ile yeni bir sistem ortaya sunmuş olsa da Windows 7'nin hiçbir zaman yerini tutamamış ve o kadar değeri kazanamamıştır.

Başlat menüsünün yok olması kullanıcıların
Windows 8‘i özellikle tercih etmemesine sebep yaratmıştır.

Windows 8‘de yaşanan sorunların giderildiği ve Windows 7 kadar işlevli olmasa da bir başlat menüsünün getirildiği Windows 8.1, Windows 8 ile kıyaslandığında çok daha fazla beğenilmiş, ancak yine de Windows 7 kadar başarılı olamamıştır. + ALINTI

windows8-laptop.png

Windows 10
09-windows-10.png

En son ve 2018 yılında güncel olan Windows sürümü Windows 10, başlat menüsünün geri gelmesi metro arayüzü ile birleşmesi, Cortana ve Microsoft Edge gibi pek çok yenilikle gelmiş ve yapılan araştırmalarda kullanıcılardan tam puan (10'da 10) almıştır.

Bununla birlikte Windows 10 Yıldönümü güncellemesi ile sistemdeki birçok hata giderildiği gibi yeni özellikler de kullanıcılara sunuldu.

RE1lflW

KAYNAKLAR: ShiftDelete, Wikipedia, Google Images, EkşiSözlük...

AyDPEp.png

I

IrfanDmn

Ziyaretçi
Windows 1 i görüp duygulanıyorlar mıdır acaba :D Ya da utanıyorlar mıdır merak etmedim değil

aLoneX

a.k.a Acyd

Discord:

arhwn#2000

Elmaslar
575
Puanlar
5.995
Yer
İstanbul, Türkiye
Minecraft
4cyd
U

Unknownloce

Ziyaretçi
Sana Artık Rehberlik Öğretmeni Diyelim 1 Saate Bilgisayarın Geçmişini Öğrendim :D

Hai

<3
Site Sahibi
Emektar

Discord:

yusufkemal#5290

Elmaslar
1.138
Puanlar
15.660
Yer
Adana
Minecraft
ImHai
O değilde, evime 2002 yılında mahalle bilgisayarcısı tarafından toplanmış toplama bilgisayar alınmıştı.
Kurulu işletim sistemi Windows 98'di. O dönem windows xp çıkmasına rağmen bizim pcye windows98 kurulmuştu.
ve bilgisayarcı babamı sıkı sıkı tembihlemişti. Eğer ki bu bilgisayara crack windows xp kurulursa, Microsoftun sahibi bilgisayarınızı uzaktan erişim yaparak ana kartınızdaki devreleri tek hamlede yakar. demişti. Bu sebeple babamı windows XP'ye kurdurmaya asla ikna edememiştim :(
2006 yılına kadar windows 98 İnternetsiz bir şekilde gta vice city oynaya oynaya akıp geçmişti zaman. Sıkıntımdan C:\Windows Klasörünün içinde cirit atıyordum. Kafama göre dosyalar siliyor ekliyordum. Nasıl olsa F5 Tuşum vardı benim. zor anımda imdadıma yetişirdi. Her hafta sonu bilgisayarımı bozup bilgisayarcıya götürdüğüm için Bilgisayarcı bana format atmayı öğretip başından atmıştı beni. Bilgisayarım bozulduğunda reset tuşuna basar f5'e basardım. Toplama bilgisayarcımın 2002 yılındaki stok yedeğine dönüverirdi bilgisayar biranda. 2002 yılındaki müzikler, oyunlar, dosyalar.... O dönemde PCNet'in çıkarmış olduğu dergileri babama ısrar ederek satın aldırmak benim en büyük hobilerimden biriydi. Çünkü PCNet benim için internetti o dönemlerde. Yanında 2 yada 3 adet cd hediye ediyor olması lazımdı sanırım. Ayda bir kere çıkardı o dergi. Her yeni baskısı çıktığında o derginin gazeticiye gelmesini iple çekerdim.İçindeki cd'ler benim için altın madeni gibiydi. Yepyeni oyunların demo versionları ve windows 98'imi süsleyecek olan yepyeni oyun walpaperleri.... Yeni oyunlardan ve sanel alemin yeniliklerinden ancak o dergi sayesinde haberdar olabilirdim o dönemlerde...
2007 yılına kadar bu şekilde devam etti bilgisayar hayatım.
2007'de eve alınan yeni cihaz + TTnetin adsl 1mbit 4gb kampanyasıyla eve hem yeni bilgisayar hemde internet gelmişti. adeta çağ atlamıştım o dönemlerde.
Windows XP'yi direk atlayıp windows 98'den Windows Vistaya geçmek ve keşfedilmeyi bekleyen büyük bir sanal alem beni adeta büyülemişti.
Bu yüzdendir ki Windows XP ile asla tanışamadı bu kişilik. Okuldaki bilgisayar derslerinden Windows95'i Evdeki nostaljik bilgisayarından Windows98'i ve 2006 yılında alınmış olan Laptobundan Windows Vistayı çok iyi bilir.
İnsanların başarısızlık örneği olarak gördüğü Windows Vistanın yeri bende ayrıdır :) Benim için bir çağ atlamadır. Düşünsenize windows98'den direk vistaya geçiyorsunuz.
2006 yılları mmorpgler knight online, metin2, silkroad, bedava nasıl site kurabilirim gibi 2006'daki yoğun kafa patlatma dönemlerime girsem herhalde bu metin uzar gider, Kısa keseceğim bu sebeple.
O değilde ....
Şimdiki nesil direk android telefonlar + tabletlerle büyüdüğü için bu duyguları asla yaşayamayacakşar.
Internetin aşama aşama gelişmesini takip edemeyecekler. Siyah beyaz telefondan polifonik müzik çalabilen ardından kamera özelliği gelen, renkli hale dönen, İnternet'e çok ağırda olsa siyah beyaz girebilen, mp3 çalma özelliği eklenen cep telefonuna doğru teknolojik gelişmeleri yaşayamadan direk tablet + pc + sınırsız İnternet + sınırsız telefonla başlıyorsunuz :D Internetinizde sınırsız. "AKK'yi" her ne kadar bir limitlendirme olarak görsenizde o dönemin internetinde AKK diye birşey yoktu. Internetin paketi fiyatı belliydi. Internet hızı 1 Mbit kotamız ise 4gb'dı. 4gb'ı geçersen mb başına ekstra fatura kesilirdi ve sonucundada dayak is coming durumları felan yaşanırdı :D

Son olarakta nostaljik şu videoyu yapıştırayım TTnet SuperOnline felan yoktu o dönemde. Modem'de yoktu.
Yine her imdadımıza yetişen gazeteciye gider e-kolay denen bir internet sağlayıcısından internet paketi satın alırdık. (1999- 2006 yılları arası.) Tabi o dönemlerde internetle haşır neşir olamıyordum Heralde internet paketi mb'larla sınırlı olsa gerekki babamdan internete dolaşma izni alamıyordum. O dönemlerde hatırladığım tek şey ev telefonumuzun internete bağlanmaya çalışan sesiydi. Sonra babam bir arama motoruna girer araması gereken şeyleri arar sonrasında da interneti tekrardan kapatır. Paketten çıkan cd'yi cebine atar çıkardı. Neden giremediğimi sorduğumda saat başına ücret kesiyor çok pahalı der kestirir atardı. bu sebeble 2006ya kadar her ne kadar eve e-kolay adlı internet girsede internetle tanışmak bir türlü mümkün olamadı :( Internetle tam özgür dolaşım hakkımı 2006 yılındaki ttnetin 1mbit hız 4gb kotalı modemi sayesinde kazandım.

İşte o ses.

Büyük üstadıda eklemeden olmaz. Allah rahmet eğlesin.

Son düzenleme:

Kakarotto

Bir Kömür Göründü Kaptanım!
Elmaslar
48
Puanlar
0
Win xp en iyi win sürümüdür ama artık desteklenmemektedir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı