Sol Reklam
Sağ Reklam
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

aLoneX

a.k.a Acyd

Discord:

arhwn#2000

Elmaslar
575
Puanlar
5.995
Yer
İstanbul, Türkiye
Minecraft
4cyd
G9ER3r.jpg

Önsöz
Artık hayatımızın olmazsa olmazlarımızdan olan bilgisayar eski zamanlara göre bir hayli değişti. Eskiden metrelerce odalara sığmazken artık küçük bir
kasadan veya bir kutudan ibaret hale getirildi ve daha da küçültülüp elimize veriliyor. Olumlu/olumsuz özellikleri olsa da artık bilgisayar kullanımımızdan kaçış yok!

İlk Bilgisayar
ENIAC
bilgisayarların atası olarak adlandırılan bu bilgisayar, ilk bilgisayarların yansıması olarak tarihe geçmiştir. ENIAC olarak adlandırdığımız bilgisayar aslında
elektronik sayısal entegreli hesaplayıcıdan başka bir şey değildir. 27 ton ağırlığa ve 167 metrekare genişliğine sahip canavar bir bilgisayardır. Maliyeti 500.000 Dolar'a yakın
bir fiyat biçilen bu bilgisayar (eski zamana göre) 150 Kilowatt enerji tüketmekteydi. İlk bilgisayar eşitlikleri karşılaştırabilme, dört işlemi çözme ve kare kök hesaplaması gibi
basit birkaç işlemi rahatlıkça halledebiliyordu. Sadece bundan önceki cümlede belirttiğim özellikle uygulayabildiği için ilk bilgisayar ünvanını kazanmıştır.

02102016_ENIAC_programmers_LA.2e16d0ba.fill-1200x630-c0.jpg

İlk Kişisel Bilgisayar
İlk kişisel bilgisayar olan IBM PC bugünlerde evimizde kullandığımız dizüstü bilgisayarların temeli diyebiliriz. Bir ekrana sahip ve daha geniş bir depolama birimine sahip bu bilgisayar ancak
zamana göre tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu özellikler ise ancak 1947 yıllarında transistör’ün keşfi ile mümkün oldu. Transistörler entegre haline getirilince üretilmeye başlanması ile ilk denetleyiciler sonrasında ise ilk işlemci üretildi. İlk işlemcili bilgisayarda Intel 8086 kullanıldı.

6JQPGk.jpg

Garajdan Çıkan Bilgisayar: Apple II
Üniversite hayatında olan Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak bilgisayarlar kategorisinde tarihe geçecek bir bilgisayar üretir. Apple II, 1977 yılında ilk olarak piyasaya sürülmüş olmasına rağmen 1993 yılına kadar geliştirilerek birden fazla model ortaya sunularak uzun süre satışta kalıp bir sürü satılmıştır. Daha sonra ilk Macintosh üretildikten sonra Apple II üretimi sona ermiştir.

İlk Taşınabilir Bilgisayarlar
Gelişen teknoloji ile ve yeni öğrendikleri bu devirde gittikçe her şey küçülmeye ve daha kullanışlı bir hale gelmeye başladı. Bu fikir ilk önce çocukların basit işlemler yapabilmesi amacı ile Alan Kay tarafından Dynabook adıyla tanındı. Bu fikir 1967 yılında ortaya sunuldu ve zamanın şartıyla beraber çok ucuz ve hafif olması beklenmiyordu. 1967’de 2 kg ağırlığında Xerox NoteTaker adı ile ilk prototip taşınabilir bilgisayar üretildi. Tüm teknoloji firmaları birbiriyle kapışıyor ve adeta yarış ve mücadele içerisindeymiş gibi birbirlerini kötülüyorlardı fakat sadece 1 tane en iyi
seçilecekti ve bu bilgisayar ise Osborne I oldu. Osborne I zamana göre gayet kaliteli ve bataryasız bilgisayar olduğundan çok tuttu ama tabii ki pek gelişmiş sayılmazdı.

Tüm bunlara rağmen ticari anlamda ilk taşınabilir bilgisayar ise ancak 1981’de Osborne I adı ile tanıtılacaktı. Osborne I, ilk başta bataryasız olsa da sonraki sürümlerinde yaklaşık 1 saat kapasiteli batarya ile piyasaya sürüldü. Osborne ilk taşınabilir bilgisayar olmasa da o dönem de satışa sunulan ilk Portable bilgisayar olarak tarihe geçti. +ALINTI

Piyasayı Yıkan Bilgisayar: Apple Powerbook
Osborne I ilk satılan taşınabilir ve bataryasız bilgisayar olarak tarihe geçerken Apple Powerbook adı ile bugünkü Macbook serilerinin temelini oluşturan ilk taşınabilir bilgisayarını ortaya koydu ve satışa sundu. Bu bilgisayarın en büyük önemi ise günümüz laptop ve notebook tasarımlarının temelini oluşturuyor olması.

220px-PowerBook_1400cs_133.jpg

Tablet Bilgisayarlar
Günümüzde popüler olan bilgisayar türü olan Tablet Bilgisayarlar hayatımızda ve reklamlarda büyük röl oynuyor. Dokunmatik olmasıyla beraber zamanın teknolojisi ilerlediğinden iyi işlemler ortaya koyabiliyor. lk olarak 2003-2004 yılları arasında Microsoft tarafından duyuruldu lakin yüksek fiyatı nedeniyle ilk çıktığı zamanlar pek beğenilmedi.

Günümüz
Günümüz bilgisayarlarından pek bahsetmeye gerek duymadım, masaüstünden tutun oyun bilgisayarına kadar eski yüzyıllara göre iyi bir kademe atladığımızı düşünüyorum ve bu teknoloji ile kim bilir daha neler yapabileceğiz...

bilgisayar-nedir.png

AyDPEp.png

Son düzenleme:
U

Unknownloce

Ziyaretçi
Sıra Uçan Bilgisayarlarda :D

SydeFQ

Ordinary Person
Emektar

Discord:

SydeFQ#1938

Elmaslar
1.117
Puanlar
16.310
Minecraft
SydeFQ
I

IrfanDmn

Ziyaretçi
Bilgisayar gibi bir icadın nereden nereye geldiğini görmek cidden şaşırtıcı :D

nexi

nexi is the best!

Discord:

nexi#0001

Elmaslar
1.193
Puanlar
17.075
Yer
Samsun
Hocam sanki teknoloji tasarım dersindeyim o derstete bu konu gibi mesela televizyonu araştırıyorsun günümüzden geçmişe falan :D günümüzdeki bilgisayarlar öyle olabilir ama o bilgisayara sahip olamayan bir sürü insan var :D

G

Garp

Ziyaretçi
Şuan ki piyasaya çıkan bilgisayarlar Robot gibi benim yadigar daha Minecraft'ta kasıyor :D​

nexi

nexi is the best!

Discord:

nexi#0001

Elmaslar
1.193
Puanlar
17.075
Yer
Samsun
Benim "küçük esnaf" çok külüstür olduğu için idare eder bir bilgisayar ama csgo oynar iken 2 fps alıyor oda bir başarı

SYN_T3SL4

If you can't handle it you will win nothing !

Discord:

Halil#4439

Elmaslar
911
Puanlar
19.300
Yer
Aydın / Kuşadası
Minecraft
SYN_T3SL4
Daha Önceden Araştırmış Birisi Olarak Konu Güzel. İlk Bilgisayara Her Ne Kadar ENIAC Deseler de Onun Adı CRİSTOPHER :D. Ayrıca İlk Bilgisayarın Üretim Amacı 1943'lü Yıllarda Enigma Adlı Almanların İletişim Şifreleme Sistemlerini Kırmaktı. Enigmayı Anlatmak Gerekirse Bu Makine O Tarihe Kadar İnsanoğlunun Yapmış Olduğu En Üstün Haberleşme Aletidir. Makine Her Gün Belirli Bir Saatte (Gece 12 Diye Biliyorum) Kendini Sıfırlıyor ve Farklı Bir Kombinasyona Geçiyor. Yapılan İlk Bilgisayar da Alan Turing Adında Bir Homoseksüele Aittir. Gün Bitmeden Yani Şifreler Sıfırlamadan Tüm Kombinasyonları Deneme Gücüne Sahip Bir Makine Yapmak İstiyordu. Bu Yüzden de İngiltere'nin Oluşturduğu Özel Ekibe Katıldı. Yapılan Araştırmalara Göre Cristopher Yaklaşık 2 Milyon İnsanın Hayatını Kurtardı Hem de Savaşı Kısaltarak. Ayrıca Daha Sonradan Turing'in Homoseksüel Olduğunu Öğrenen İngiliz Hükümeti Onu Cezaya Çarptırarak Hormon Tedavisi Uygulamaya Zorladı. O da Belirli Bir Zaman Sonra Dayanamayınca Elmaya Siyanür Enjekte Ederek İntihar Etti. Rivayetlere Göre de Apple'ın Simgesinde ki Isırılmış Elma Buradan Geliyor. Belki de EN Mantıklı ve Olağan Rivayette Budur.

NOT: İlk Satırı ve Konuyu Düzeltiyorum. İlk Bilgisayar ENIAC Değil Cristopher'dır Koyduğun Video Resmen HATA :D

aLoneX

a.k.a Acyd

Discord:

arhwn#2000

Elmaslar
575
Puanlar
5.995
Yer
İstanbul, Türkiye
Minecraft
4cyd
Daha Önceden Araştırmış Birisi Olarak Konu Güzel. İlk Bilgisayara Her Ne Kadar ENIAC Deseler de Onun Adı CRİSTOPHER :D. Ayrıca İlk Bilgisayarın Üretim Amacı 1943'lü Yıllarda Enigma Adlı Almanların İletişim Şifreleme Sistemlerini Kırmaktı. Enigmayı Anlatmak Gerekirse Bu Makine O Tarihe Kadar İnsanoğlunun Yapmış Olduğu En Üstün Haberleşme Aletidir. Makine Her Gün Belirli Bir Saatte (Gece 12 Diye Biliyorum) Kendini Sıfırlıyor ve Farklı Bir Kombinasyona Geçiyor. Yapılan İlk Bilgisayar da Alan Turing Adında Bir Homoseksüele Aittir. Gün Bitmeden Yani Şifreler Sıfırlamadan Tüm Kombinasyonları Deneme Gücüne Sahip Bir Makine Yapmak İstiyordu. Bu Yüzden de İngiltere'nin Oluşturduğu Özel Ekibe Katıldı. Yapılan Araştırmalara Göre Cristopher Yaklaşık 2 Milyon İnsanın Hayatını Kurtardı Hem de Savaşı Kısaltarak. Ayrıca Daha Sonradan Turing'in Homoseksüel Olduğunu Öğrenen İngiliz Hükümeti Onu Cezaya Çarptırarak Hormon Tedavisi Uygulamaya Zorladı. O da Belirli Bir Zaman Sonra Dayanamayınca Elmaya Siyanür Enjekte Ederek İntihar Etti. Rivayetlere Göre de Apple'ın Simgesinde ki Isırılmış Elma Buradan Geliyor. Belki de EN Mantıklı ve Olağan Rivayette Budur.

NOT: İlk Satırı ve Konuyu Düzeltiyorum. İlk Bilgisayar ENIAC Değil Cristopher'dır Koyduğun Video Resmen HATA :D
İlk olarak bu konuyu açmadan önce bir taslak hazırladım birçok haber/bilgi sitesinde ENIAC olarak geçiyor ve bu onun küçük bir biyografisi olarak adlandırılıyor. İkinci olarak ise her bilgisayar hakkında detaya girseydim bu benim 3-4 saatimi taslak hazırlamak, 2 saatime yakın bir süreyide yazmakla geçireceğim uzun bir hal alırdı. Konuyu düzenlemeyi düşünmüyorum her ne kadar doğru olduğunu bilsem de internette azınlık kaynaklarda ENIAC'ın CRİSTOPHER olduğu belirtiliyor. Bu benim hatam değil bütün yabancı/Türk kaynakların hatası.[DOUBLEPOST=1516120270,1516119537][/DOUBLEPOST]

(İngilizce: Electronic Numerical Integrator And Computer Türkçe: Elektronik sayısal entegreli hesaplayıcı) Wikipedia'dan alıntıdır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı