Sol Reklam

Garry's Mod - Murder - Katil Kim Oyunu

AyBora ?

Eklenti Paketi & Discord Bot
Elmaslar
463
Puanlar
0
Yer
Türkiye
Minecraft
BordoMavi
murder.jpg

Katil Kim ( Murder )
Katilin kim olduğunu bulabilecek misin?

Merhaba değerli MC-TR üyeleri. Bu konuda sizlere Garry's Mod oyununun popüler oyun modu olan "Murder Mystery" yani "Katil Kim?" modunu
tanıtacağım. Tanıtıma girişmeden önce biraz oyun hakkında bilgi vereyim. Öncelikle bu konuyu Garry's Mod oyununu yaklaşık 1300 saat oynamış biri olarak yazıyorum. Bu süreçte bir sürü mod gördüm. Gerek ( DarkRP, MilitaryRP, HogwartsRP ) hep bana eğlenceli gelmiştir. Murder oyununu da hiç bilmiyordum ve denemeye karar verdim. İçimden "Katil kim? oyunundan farkı yok" diye düşünüyordum. Ama oyun modu
sandığımdan daha güzel çıktı. Az sonra tanıtacağım yazıyı okumadan önce şunu bilmeni istiyorum. Bu oyunu Steam veya başka oyun sitelerinden ücretli bir şekilde alıp oyunu oynayabilirsin. Sadece "Murder Mystery" modu yok! Neredeyse; 20-40 mod var fakat ne yazık ki bir çoğu oyun modu oynanmıyor. Bunlardan en popülerler modları seçtim. Bu modlar da yüksek FPS alırsınız yani fps sorunu yaşamazsınız diye düşünüyorum. O zaman vakit kaybetmeden okumaya başlayalım!

murder2.jpg

Murder Nedir?
Garry's Mod adlı oyunun modu olan Murder popüler mod listesine girmiştir. Açılımı "Who is the killer?" yani "Katil kim?" oyununa benzetilmiştir. Bazı oyunlarda bu mod mevcut. Örneğin; Minecraft ve katil kim Minecraft oyununda çok yaygın.
"Garry's Mod oyununda Murder nasıl olur?" işte size anlatayım;
Murder modu sunucularda oynanıyor. İsterseniz özel oyun kurup arkadaşlarınız ile oynayabilirsiniz.
Oyuna girdiğinizde Katilin elinde genellikle altıpatlar tabancasına benzer bir silah olur. Masumları gizlice öldürmeye çalışır ve oyunu
kazanır. Bunun yanı sırasında katili bulmak için oyuncu sayısına göre dedektif olur. Katilin elinde silah görürse, dedektif oyun tarafından verilmiş silahı ile vurur ve masumlar oyunu kazanmış olur. Oyun çok basit geliyor fakat değil. O zaman biraz daha derinlere inelim!
Masumlar katilden kaçmak için gizli geçitler kullanırlar. Ölmemek için gerek çatı katlarına, odalara, kapının arkasına veya diğer bölgelere kaçarlar.
En çok bilinen haritalardan bir kaçı şunlardır: md_clue ve Office'dir. Office mapı CSGO oyununda ki Ofis mapiyle aynıdır. Clue haritası ise Murder modunda en sevilen 1. harita diyebilirim. Resimleri şu şekildedir:

clue.jpg
clue2.jpg
clue3.jpg

clue6.jpg
clue4.jpg

Bunlar sadece öne çıkanlar. Daha fazla görsel için konun en aşağıda ki linkten haritayı indirebilir veya görsellerine bakabilirsiniz.
Merak etmeyin; oyun sadece bu kadar değil. Masumlar belirli yerlerde coin (altın) bulurlar. Coin ile ne yapabilecekleri sunucudan sunucuya değişir. Ayrıca sunucudan sunucuya da eklentiler değişir. Genellikle; bu mod Türkler arasında çok yaygındır. Sonuçta en sevilen modlar arasında.
Son olarak bilgi vermek gerekirse; katilden kaçmak için masumlar gizli yerlere saklanır. Şefler (Dedektifler) ise Masumları korumak ile görevlidir. Şunu da eklemek isterim ki
Katilin kim olduğunu sohbet bölümünden yazmak kesinlikle yasaktır! Özelden yazmak dahi yasaktır.

O zaman birazcık kurallardan bahsedelim. Eee sonuçta kuralsız oyun olmaz.

Katil Kim Oyununun Kuralları

Haritanın dışına çıkmak ( Bug ile ) kesinlikle yasaktır.
Hile açmak kesinlikle yasaktır.
Sohbet Aracılığı ile katilin kim olduğunu söylemek yasaktır.
Adminlere saygısızlık yapmak veya emir vermek yasaktır.
Her hangi bir oyuncuyu tehdit etme hakkınız yoktur.
Kurallara uymanız şarttır aksi taktirde ceza alırsınız.

Küçük bir bilgilendirme yapmak istiyorum; Murder modu özeldir. Oyuna girip trollemek, başkasını rahatsız etmek, sohbetten rahatsız edici
sözler söylemek, oyuncular ile küfürlü konuşmak gibi etkenler kesinlikle yasaktır. Unutmayın Garry's Mod oyunun bütün modların da şu RP yapılması gerekir " SeriousRP " yani ciddi rol. Tanıtımımı sevdiyseniz yorum atabilirsiniz. Eğer geliştirmem gereken yerler varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. İyi günler dilerim.

Son düzenleme:
S

Silinen üye 78915

Ziyaretçi
Konudaki anlatım çok güzel. Böyle devam konular gelirse geleceğin yıldız gibi parlak benden söylemesi. :)

AyBora ?

Elmaslar
463
Puanlar
0
Yer
Türkiye
Minecraft
BordoMavi
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Cidden flamanın hakkını sonuna kadar veriyorsun. Akıcı konu dediğin bu şekilde olur <3

AyBora ?

Elmaslar
463
Puanlar
0
Yer
Türkiye
Minecraft
BordoMavi
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı