Sol Reklam

Forza Horizon 4 - Muhteşem Grafiklere Sahip Yarış Oyunu

Muhammed Efe

Zombi Geldi, Beni Yedi

Discord:

MackleanTR#9999

Elmaslar
281
Puanlar
0
Minecraft
MackleanTR
Forza Horizon 4, oyunculara ne sunuyor ?

Forza Horizon 4, cidden muhteşem olmuş ve sunduğu özellikler ağzımı açık bırakmaya fazlasıyla yetti. Fakat, Forza Horizon 4 oynarken sıkıcı bulmadığım kısımlar da olmadı değil. Neyse, o kısımlara da tek tek değineceğim zaten. Forza Horizon 4, bizleri İngiltere’ye götürüyor. Hem de koskocaman açık dünyasını da bizlere sunuyor. Oyun içerisindeki dünya, güzelliği ile gerçekten büyüleyici. Güzelliğinin yanı sıra, aynı zamanda dolu dolu içerik de sunuyor oyuncusuna.

Öncelikle, sizleri güzel bir ara sahne karşılıyor ve ardından size 4 mevsimde de tek tek araç kullandırılıyor. Her değişen mevsim ile birlikte oynanış tecrübesinde de değişiklik oluyor. Bunu en çok kış mevsiminde fark ediyorsunuz. Zeminin kayganlığı oynanışı büyük ölçüde etkiliyor. Her araç istediğiniz gibi gitmiyor. Fakat, drift yapmayı seven bir oyuncuysanız, kışı gerçekten sevebilirsiniz demektir. Benim Forza Horizon 4 içerisinde dikkatimi çeken noktalardan bir tanesi, oyunun bizlere sunduğu hikaye oldu.

Forza Horizon 4, oyuncusuna renk katması için hikaye de sunmaya çalışmış fakat bu hikayenin çok da başarılı olmuş olduğunu söyleyemeyeceğim ne yazık ki. Filmlerde dublör olarak yer aldığımız bir hikaye mevcut oyun içerisinde. Aslına bakarsanız, hikaye olarak kötü olsa da, hikaye etkinlikleri konusunda gerçekten başarılı olmuş diyebilirim. Zira, bu hikaye sayesinde Forza Horizon 4 oyuncusu türlü türlü araç sürme imkanına sahip oluyor. Zaten Forza Horizon 4 inceleme yazım içerisinde araçlara olabildiğince değineceğim.

5be90895b699de26b8f761fc.jpg

Forza Horizon 4 bir yarış oyunu. Bu yüzden diyalogların ille de gerçekçi olmasına gerek yok. Jest ve mimikler de yine aynı şekilde. Bu yüzden, sonuç kısmında fikrimi belirtirken bu özelliklerine değinmeyeceğim bile. Her neyse, kaldığımız yerden devam edelim. Forza Horizon 4 oynarken, karakterinizi seçmeniz gerekiyor. Bir karakter seçiyorsunuz, isminizi ayarlıyorsunuz vesaire. Standart işler yani. İsminizi hazır isimlerden seçiyorsunuz. Fakat oyunun ilerleyen aşamalarında adınızı değiştirme şansınız da bulunuyor.

Karakter özelleştirme konusunda da önemli özelliklere sahip bir oyun Forza Horizon 4. Karakterinizin kıyafetlerini özelleştirebiliyorsunuz istediğiniz gibi. Fakat, kıyafetlerin kilidini de açmanız gerekiyor. Aslına bakarsanız, oyun içerisinde birçok şeyin kilidini açmanız gerekmekte. Bunun için ise, Şans Çarkı bulunuyor. Şans Çarkı hakkınızı kullandıkça şansınıza bir şeyler kazanabiliyorsunuz. Süper Şans Çarkı diye de bir şey var. Bu da, normal Şans Çarkı’nın 3 katı şey kazandırıyor size. 1 çevirmede 3 ödül. İyi para. Kazandığınız şey oyun içi kredi, kozmetik, korna, araç gibi şeyler olabilir. Ayrıca, her şeyin bir nadirlik seviyesi bulunuyor.

forza-horizon-4.jpg

Forza Horizon 4 içerisindeki her şeyin bir nadirlik seviyesi mi bulunuyor ?

Forza Horizon 4, oyuncularına sunduğu özelliklerde nadirlik kullanma seçimine gitmiş. Şans Çarkı veya Süper Şans Çarkı kullandığınızda, kredi bile kazansanız bunun bir nadirliği bulunuyor. Gördüğüm kadarıyla oyunda yeşil, mavi, mor ve turuncu renkli nadirlikler bulunuyor. Yeşil nadirlik yaygın olan şeyleri simgeliyor. En temelde bu var. Mavi nadirlik, nadir olarak geçiyor. Yaygın nadirliğin bir üstü. Mor nadirlik rengi destansı nadirlik seviyesini simgeliyor. Son olarak ise sarı nadirlik seviyesi bulunuyor ve bu da efsanevi anlamına geliyor. Bir de, Forza Sürümü diye bir nadirlik bulunuyor. Özel olarak sunulan bu araçların ekstra bir özelliği bulunuyor. Örnek vermek gerekirse, Zonda R Forza Edition’ın Temiz Yetenek takviyesi özelliği bulunuyor.

Sizlere her iki Şans Çarkı’ndan da şansınıza bağlı olarak bir şeyler düşebiliyor. Eğer sarı nadirlik seviyesinden bir araç düşerse, bu araç muhtemelen 10.000.000 gibi cidden yüksek bir oyun içi değere sahip demektir. Tabii, o kadar değerli olmayan efsanevi araçlar da bulunuyor. Örneğin, 911 Turbo 3.3 150.000 kredilik değere sahip. Fakat, 33 Stradale gibi bir araç 10.000.000 kredilik değere sahip. Oyun içerisinde kredilerin bulunuyor olduğundan bahsettim fakat bunların ne işe yaradığına değinmedim. Forza Horizon 4 inceleme yazımda bahsetmem gereken unsurlardan biri de müzayede evi. Burada, elinizdeki fazla araçları satabilir, yenilerini satın alabilirsiniz.

Oyun içerisinde bulunan krediler, oyunda türlü türlü şey yapmamıza yardımcı oluyor. Bunlardan ilki, aracımızı modifiye etmek. Sadece aracımızı modifiye etmek değil elbette. Araç satın almak, ev satın almak da bu örnekler arasında yer alıyor. Satın alacağınız evler, size yeni özellikler kazandırabiliyor. Örneğin, 5.000.000 krediye satılmakta olan bir ev, 2 katı FORZATHON kazanabilmenizi sağlıyor. Bu tarz özelliklere sahip olmak içinse tahmin edebildiğiniz üzere bol bol oynamanız gerekiyor. 5.000.000 kredi iyi para. Forza Horizon 4 inceleme yazımda her ne kadar çok üstünde durmasam da, krediler önemli bir yere sahip.

2018-10-01-product-3.jpg

Forza Horizon 4 içerisindeki yeteneklerden de bahseder misin ?

Forza Horizon 4 inceleme yazımda, oyunun bize sunduğu yeteneklerden de bahsetmeliyim. Aracınızla yapacağınız drift, yıkım gibi birtakım eylemler size puan kazandırıyor. Bu puanları kazandıkça seviye atlıyorsunuz ve yetenek puanları veriliyor size. Bu yetenek puanlarını kullanarak birtakım özellikler açabiliyorsunuz. Hemen yukarıda sizlerle paylaşmış olduğum görseldeki yetenekler 911 Turbo’ya ait. Her araçta bu kadar çok yetenek bulunmuyor 911 Turbo’da 16 yetenek bulunuyor fakat başka araçlarda 10-11 gibi sayılar görmek mümkün. Her yetenek, sizlere kalıcı veya geçici ekstralar kazandırabiliyor.

Yeteneklere değindiğimize göre, yarışlardan da bahsedebiliriz demektir. Forza Horizon 4 inceleme yazımın başlarında da belirttiğim gibi, bu oyun gerçekten çok güzel bir yarış deneyimi sunuyor. Yarışlara katıldığınızda, yarışa katılan diğer yarışçılar önceden belirlenmiş bir şekilde ayarlanmıyor. Tersine, sizin aracınıza bağlı olarak değişiyor. Araç güçleri sizlerle eşdeğer veya benzer güçlere sahip olan araçlar çıkıyor karşınıza. Bu da, eşitsizliği ortadan kaldırıyor benim gözümde.

Yarışları kazanarak kredi puanları elde edebiliyorsunuz. Tabii, aynı zamanda nüfuz da kazanıyorsunuz. Oyunun Türkçe çevirilmiş halinde nüfuz olarak belirtilen şey ise, anladığım kadarıyla tecrübe puanı. Nüfuz kazandıkça yeni yeni şeyler açabiliyorsunuz. Festivaller, gelecek mevsimler ve daha nicesini açabilmek için nüfuz kazanmanız gerekiyor. Nüfuz ve kredi kazanabileceğiniz tek yol yarışlar değil elbette. Aynı zamanda, Forza Horizon 4 inceleme yazımın önceki kısımlarında dolu dolu olduğunu belirttiğimi hatırlatarak, oyun içerisinde birtakım pankartlar olduğunu da belirtmek isterim. Bu pankartları ezerek veya kırarak, pankartın türüne göre kredi veya nüfuz kazanabiliyorsunuz.

forza.jpg

Forza Horizon 4, grafik ve optimizasyon yönünden nasıl ?

Forza Horizon 4’a grafik konusunda kötü diyeni bilemiyorum ne yaparlar. Oyun, görsel anlamda tam bir bombardıman. Her sahne ile kalbinizi kazanıyor. Optimizasyon açısından ise her PC’nin kaldırabileceği bir oyun olmadığını söyleyebilirim. Bu kadar iyi grafikler varken nasıl her PC kaldırabilsin, öyle değil mi? Yani, düşük seviye bir PC üzerinde de oynarsınız fakat o görseller gözünüzde aynı şekilde güzel olur mu bilmem.

Ben, oyunun performansının ortalama bir PC üzerinde nasıl olduğunu görebilmek için her zamanki gibi yine dizüstü bilgisayarımı kullandım. Dizüstü bilgisayarımda NVIDIA GeForce GTX 860m, I7-4710MQ işlemci ve 16GB RAM bulunuyor. Bu sistem ile orta grafik ayarlarında rahat bir şekilde oyunu oynadığımı söyleyebilirim. Fakat bazen yollar falan ortadan kaybolup duruyor. Çok hızlı gidince sistem kaldıramıyor sanırım. RAM konusuna dikkat etmenizi tavsiye ederim. Hemen aşağıda sistem gereksinimlerini sizlerle paylaştım.

Forza Horizon 4 sistem gereksinimleri (Minimum)

İşletim sistemi: Windows 10 sürüm 15063.0 veya daha üstü
Mimari: x64
Klavye: Tümleşik Klavye
Fare: Tümleşik Fare
DirectX: DirectX 12 API, Donanım Özellik Seviyesi 11
Bellek: 8 GB
Video Belleği: 2 GB
İşlemci: Intel i3-4170 @ 3.7Ghz ya da Intel i5 750 @ 2.67Ghz
Grafikler: NVidia 650TI ya da NVidia GT 740 ya da AMD R7 250x

Forza Horizon 4 sistem gereksinimleri (Önerilen)

İşletim sistemi: Windows 10 sürüm 15063.0 veya daha üstü
Mimari: x64
Klavye: Tümleşik Klavye
Fare: Tümleşik Fare
DirectX: DirectX 12 API, Donanım Özellik Seviyesi 11
Bellek: 12 GB
Video Belleği: 4 GB
İşlemci: Intel i7-3820 @ 3.6Ghz
Grafikler: NVidia GTX 970 ya da NVidia GTX 1060 3GB OR AMD R9 290x ya da AMD RX 470

Forza Horizon 4 inceleme yazının sonucu nedir ?

Forza Horizon 4 inceleme yazımın sonuç kısmına geldik. Her güzel şeyin olduğu gibi bu yazının da bir sonu var. Forza Horizon 4, elbette birtakım konularda çok başarılı olmamış fakat bu başarısız olduğu konular oyunun temelinde bulunması gereken özellikler arasında yer almıyor. Bu sebeple, tamamen görmezden geliyorum. Başarısız olduğu ve oyun içerisine gerekli olarak gördüğüm tek nokta, açık dünyadaki seyahat. Bir yerden sonra baymıyor olsaydı muhteşem olurdu.

Forza Horizon 4 inceleme yazım içerisinde sık sık dile getirdiğim gibi, oyun gerçekten müthiş bir dünyaya sahip. Bu dünya, oyuncuyu fazlasıyla büyülemeyi başarıyor. Ortalama grafikler ile bile. Ayrıca, araç çeşitliliği, etkinlikler, sunmuş olduğu mevsimler ve her mevsim değişen sürüş tecrübesi de oyuna çok güzel artılar katmış benim gözümde. Birazdan fiyat etiketlerine de değineceğim fakat sizi temin ederim, Forza Horizon 4 her kuruşunu hak eden bir yapım.

Xbox One ve PC platformları için mevcut olan Forza Horizon 4’u oynamak isterseniz, Forza Horizon 4 standart sürümünün fiyatı 260 TL. Sadece 260 TL! Eğer Deluxe Edition almak isterseniz 350 TL’lik fiyat etiketi sizleri karşılıyor. Tabii, Ultimate Edition ise 400 TL’ye satılmakta. Bu fiyatlar, günümüzde çıkan oyunların PS4 fiyatlarına göre çok çok daha ucuz. Forza Horizon 4 inceleme yazımda biraz önce de bahsettiğim gibi, bu oyun 400 TL’yi bile fazlasıyla hak edecek bir yapım olmuş. Geliştiricilerin elini öpmek gerek.

Ekler

• forza-horizon-4-fortune-island-pc-xbox-one-wallpaper-4.jpg
    forza-horizon-4-fortune-island-pc-xbox-one-wallpaper-4.jpg
    456,1 KB · Görünt.: 218
  • r4HlF1c-Imgur-750x430.jpg
    r4HlF1c-Imgur-750x430.jpg
    51,7 KB · Görünt.: 162
Son düzenleme:

Minezoid

oyna.minezoid.com

Discord:

Minezoid#4994

Elmaslar
1.020
Puanlar
13.735
Yer
Minezoid Network
Gerek grafikler gerek oynanış olarak gerçekten güzel gözüküyor

AyBora ?

Eklenti Paketi & Discord Bot
Elmaslar
463
Puanlar
0
Yer
Türkiye
Minecraft
BordoMavi
Çok Güzel Oyun cidden grafik filan herşey 10 numara 5 yıldız bi bilgisayarımız kaldırsa mis gibi olucakta

Senpai

Kızılsakal Kızıltaş?

Discord:

rubidium#0325

Elmaslar
227
Puanlar
14.345
Yer
user.getLocation();
Minecraft
NaN2
Kapsamlı ve düzenli bir tanıtım olmuş, ellerinize sağlık.

Muhammed Efe

Zombi Geldi, Beni Yedi

Discord:

MackleanTR#9999

Elmaslar
281
Puanlar
0
Minecraft
MackleanTR
Çok Güzel Oyun cidden grafik filan herşey 10 numara 5 yıldız bi bilgisayarımız kaldırsa mis gibi olucakta
herşey şimdi olmak zorunda değil, belki bakarsın ileride forza horizon 5 oynama fırsatı sunan bilgisayarın olur :D

Muhammed Efe

Zombi Geldi, Beni Yedi

Discord:

MackleanTR#9999

Elmaslar
281
Puanlar
0
Minecraft
MackleanTR

Muhammed Efe

Zombi Geldi, Beni Yedi

Discord:

MackleanTR#9999

Elmaslar
281
Puanlar
0
Minecraft
MackleanTR

X For xCruwzy

Youtube : xCruwzy

Discord:

X for xCruwzy#7568

Elmaslar
963
Puanlar
0
Yer
Bursa
Minecraft
xCruwzyYT
Oyun cidden güzel. Konu'da güzel. Başarılar.

cemvrs

Sektörün içindeyim panzehir aktif

Discord:

cemvrs#6234

Elmaslar
571
Puanlar
11.570
Minecraft
CemSamet007
Güzel yazı olmuş konunun tasarımını biraz daha güzelleştirebilirsin. Başlıklar hoş duruyor eğer kendin oynayıp yazdıysan bunları şahane

Muhammed Efe

Zombi Geldi, Beni Yedi

Discord:

MackleanTR#9999

Elmaslar
281
Puanlar
0
Minecraft
MackleanTR
Güzel yazı olmuş konunun tasarımını biraz daha güzelleştirebilirsin. Başlıklar hoş duruyor eğer kendin oynayıp yazdıysan bunları şahane
herşeyi tabikide kendi bilgilerim ile yazamazdım. fakat çabaladım :)

Muhammed Talha

Birisi mi Spawnlandı?
Elmaslar
2
Puanlar
3.740
Forza horizon 4 guzel olmicakta minecraftmi guzel olucak ?

CrossBorder

CrossBorder & NightsTeam | Hayal et, gerçek olsun

Discord:

CrossBorder#8746

Elmaslar
11
Puanlar
910
Yer
İzmir
Minecraft
Emert1484
Yarış oyunlarını sevmesemde bu hoşuma gitti

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı