Sol Reklam
Sağ Reklam

Aselgeia

Evren Etkin | Helio Art Director

Discord:

Aselgeia #7842

Elmaslar
373
Puanlar
7.070
Yer
İstanbul
Minecraft
Aselgeia
MC-TR.png

Tüm MC-TR üyelerine esenlikler dilerim.
Başlık konumuzun özeti aslında.

Hayatınıza en baştan başlayabilseydiniz, zamanı geri alabilseydiniz, neleri değiştirirdiniz?

Ya da değiştirmek istediğiniz şeyler neler olurdu?

Siz bu sorular için vereceğiniz cevabı düşünürken ben de biraz bu konsept hakkında
sizlerle bazı başlıklar altında konuşmak istiyorum. Lütfen zamanınızın birazını ayırın.
Bu sefer, zamanda geri gidip değiştirmek istediğiniz olaylara olduğunuz gibi pişman olmayacaksınız
İyi okumalar.

Kelebek_Etkisi_Görsel.jpg

Bilim ve teknoloji bize şunu göstermiştir: Evren tek bir bütündür. Çünkü evrenimizdeki her şey birbiriyle ilişki ve etkileşim içindedir. Atom altı parçacıklardan tutun, galaksilere kadar herşey birbirleriyle uyum içerisindedirler. Evrendeki hiçbir şeyin bağlantısız ve birbirinden bağımsız olmadığını ve de olamayacağını anlatırken biliminsanlarının çoğu “Pekin’de bir kelebek kanatlarını çırpsa, bu kelebeğin kanatlarının oluşturduğu hava dalgaları birkaç ay sonra Dünya'nın herhangi bir yerinde bir fırtınaya yol açabilir.” cümlesini kullanır.

Bu düşünce deneyine " Kelebek Etkisi " denir.

Belki daha önceden duymuşsunuzdur, belki de onu konu alan filmleri görmüşsünüzdür.
Ben en ismi duyulmuş olan, yine "Kelebek Etkisi" ismiyle 2004 yılında gişe rekortmeni olan bir filmden örneklendirerek
size biraz daha Kelebek Etkisi'nden bahsediceğim.

Kelebek_Etkisi_Kaos_Teorisi_Kader_Görsel_3.jpg

Kelebek Etkisi filminde ünlü oyuncu Ashton Kutcher’ın canlandırdığı
Evan karakteri zamanda garip sonuçları olan yolculuklar yapıyordu.
Evan babasından gelen bir yetenek sayesinde zamanda geçmişe, veya belirli bir ana gidebiliyordu. Ve tabiki sinema tarihinin zaman yolculuğu yapan tüm karakterleri gibi geçmişe gittiğinde bazı detaylara müdahale etmek, pişmanlıklarından kurtulmak, hayatındaki olumsuzlukları değiştirmek istedi. Ama zaman yolculuğu sırasında yapılan değişiklikler, tüm filmlerde olduğu gibi bu filmde de iyi sonuçlar vermeyecekti.

Peki neden?

Evan geçmişindeki hatalarını değiştirmeye çalışırken tahmin edilemez sonuçlara sebep olduğunu
ve yaptığı değişikliklerin istediği gibi sonuç vermediğini, hayat üzerindeki kontrolünü kaybettiğini,
değiştirdiği şeylerin hiç beklenmedik sonuçları olduğunu görecekti. Kelebek Etkisi’nin gazabına uğrayan
tek Evan değildi, Neredeyse tüm zaman yolcularının sonu gerek kitaplarda
gerek filmlerde gerekse dizilerde hep aynı olmuştur.

Sinema tarihinin ve bilim kurguların bize öğrettiği şey: Çok ufak bir ayrıntıyı değiştirmek büyük sonuçlara sebep olabilir.
Vereceğiniz en ufak bir karar, bir bombanın fitiline ateş olabilir,
birbiri ardına devrilen domino taşları gibi engelleyemeyeceğiniz sonuçlara yol açabilir.
Artık bir kelebeğin kanat çırpışını gördüğünüzde, o kelebeği oraya getiren olayları ve yine o kelebeğin hayatınızda yada başkalarının yaşamlarında oluşturacağı değişikliği asla tam olarak bilemezsiniz.

Kelebek_Etkisi_Görsel_2.jpg

Kelebek Etkisi teorisinin yanına kader ve Kaos teorisi de geldiğinde işin içinden çıkılmaz bir hale geliyor.
Bu yüzden konuşmayı bırakıp, sizlere yazımın başında sorduğum soruya döneceğim.

En baştan başlayabilseydiniz neleri değiştirirdiniz?
Zamanda yolculuk yapabilseydiniz neleri değiştirmeye çalışırdınız?

ve en önemli soru...

Tüm bu anlattıklarımdan sonra değiştirmeye kalkışırmıydınız?

Son düzenleme:

admiraldus

DEVASTATE

Discord:

admiraldus#6660

Elmaslar
1.686
Puanlar
0
Yer
İstanbul, Türkiye
Minecraft
admiralduski
Verdiğin bilgiler hoşuma gitti.
Soracağın soruya ise evet, en başından başlamak isterdim. Çünkü bazı değiştirmek istediğim şeyler yok değil. Daha tecrübeli biri olarak hayatıma yeniden başlayıp yeniden şekillendirmek gayet hoş olurdu. Ama şöyle bir şey de var ki: Bizi biz yapan, yaşadıklarımız. Sevsek ya da sevmesek de...

Aselgeia

Evren Etkin | Helio Art Director

Discord:

Aselgeia #7842

Elmaslar
373
Puanlar
7.070
Yer
İstanbul
Minecraft
Aselgeia
Verdiğin bilgiler hoşuma gitti.
Soracağın soruya ise evet, en başından başlamak isterdim. Çünkü bazı değiştirmek istediğim şeyler yok değil. Daha tecrübeli biri olarak hayatıma yeniden başlayıp yeniden şekillendirmek gayet hoş olurdu. Ama şöyle bir şey de var ki: Bizi biz yapan, yaşadıklarımız. Sevsek ya da sevmesek de...

geçmişi_temizle.png

Gerçi bazı insanlar kendilerinden memnun değiller, o yüzden kendilerinin öyle olmasına sebep olan şeylerden kurtulmak isterler.
Risklerine rağmen yine de değiştirmek istediğin şeylerden vazgeçmiyorsun yani? Baya önemli olmalı.

ploutos

Satırsız bir günüm yok.
Elmaslar
368
Puanlar
14.420
Yer
Tekirdağ
Minecraft
ploutos
Ya sanırım değiştireceğim pek bir şey olmazdı neden diye sorarsanız , ben hep aynı benim geçmişte daha çok çalışırım daha iyi yerlere gelirim derim . Ama sonuç hep aynı olacak o yüzden hiç geçmişe gitmeye gerek yok .

Alpho320