Sol Reklam

E-Ticaret İçin Öneriler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Berk

Sr. FrontEnd Developer
Elmaslar
223
Puanlar
13.520
Merhaba, bu konuda ticaret piyasası için önemli birkaç husustan
ve ticaretin güvenilir olması için öneriler vereceğim.
1) Güvenlik ve Güvenilirlik
1. Referans Önemi
  • Alıcılar için önemli olan bir güvencedir. İşi yapan kişinin müşteriye yani alıcıya sunacağı referanslar işi yapan kişinin güvenilirliğini ve çalışmasında(işinde) sergilediği özgünlüğü gösterir.
  • Referansı az olan birine göre referansı çok olan bir kişi hem tanınmışlık hem de güven konularında üst sıralarda yer alır. Tabi istisnalar her zaman vardır.
2. Para Teslimi
  • Para teslimi yani ödeme konusunda 2 madde ön planda olur. İlk madde yukarıda bahsettiğim referans çokluğudur. İkinci madde ise işin hazırlanış süreci ve işin maddi büyüklüğüdür.
  • Eğer iş maddi konuda büyük ve zaman alıcak (3 - 4 hafta) ise işi yapan kişi alıcıdan belli bir miktar benim tercihim paranın %10' unu depozito yani güvence parası olarak almalıdır. İleriki süreçte işi yarılayınca paranın yarısını da almasını ben öneririm.
  • Eğer iş orta seviyeli yani çok uzun sürmeyen ve çok da büyük bir iş değil ise; eğer satıcının yani işi yapan kişinin referans çokluğuna göre işi yaptıran kişi ödeme yapmalıdır. Mesela işi yapan kişinin 2 tane referansı var ise alıcı yani işi yaptıran kişi parayı iş sonunda vermesi onun güvenliği açısından daha iyi olucaktır. Başka bir ihtimal ile işi yapan kişinin 20'den fazla referansı var ise önce parayı isteyip sonra işi teslim etmesi veya yapması doğal olarak karşılanmalıdır.
3. İş öncesinde araştırma
  • Hem işi yapan hem de işi yaptıran çalışacağı kişi hakkında biraz araştırma yapmalıdır. İki tarafında şüpheci tavrı referanslarla az da olsa insede gene de iki tarafında birbirini araştırması ve bilgi sahibi olmalıdır. Bu araştırma iş esnasında veya iş öncesinde işin gidişatını belirleyen para teslimi konusunda ki değişkenleri etkileyen etkenlerdendir.
  • Fiyat araştırması yapmak iş konusunda daha fazla fikir sahibi olmanıza neden olabilir. Tabiki bu da değişken bir şeydir. Az tanınan az biline veya çok iyi iş çıkaramayan biri diğerlerine göre daha az ücret teklif ederek başlayacaktır. Referans arşivi kabardıkça fiyat artışları çevrenin de etkisi ile artacaktır. Alıcı yani işi yaptıran kişi burada hem uygun fiyatlı hem de düzgün bir kişi bulup anlaşmasını öneririm. Bir çok kişiden bu konuda teklif almalıdır ve önceden yaptıracağı şey ile ilgili benzer referans sunmasını isteyebilir tabi işi yapan kişi bu piyasaya yeni başlamadıysa.
2) Süreklilik ve Devam
  • İş yaptırırken en önemli şeylerden biri de sürekliliktir. İşi yaptıracağınız kişinin hangi saatler arası açık olduğuna hangi saatler arasında işe devam ettiğini öğrenmeniz müşteri yani işi yaptıran kişi açısından sürekliliği saylar. Mesela ben bir müşteri yani işi yaptıran kişi olarak kendimi görürsem satıcı yani işi yapan kişinin hangi saatler arası açık olduğunu öğrenirim. Nedeni ise bir istediğim olursa veya bir yeri değiştirmesini istersen daha sağlıklı iletişim kuracağınızdan işin yapım süreci kısalmış olur.
  • Demo olmak da süreklilik konusunda önemli bir şeydir. Her gün veya gün aşırı işi yapan kişiden demo isteyin. Ama bazı müşteriler yani işi yaptıranlar her yarın saatte bir demo istiyor. Demo isteyin derken de işin çeşidine göre demo isteyin. Ben bir web developerim her gün sabahları en az 4 tane resim atarım özel bir proje yapıyorsam ve kalanlar listesini yazarım. Müşteri yani işi yaptıran kişi girdiği belli saat içinde bu demo fotoğrafları görür ve isteklerini ona göre şekillendirir.

3) Kanıt ve Aracı
1. Kanıt Almak
  • Kanıt almak iş esnasında her iki taraf içinde dikkat edilmesi gereken maddelerden biridir. En çok hata burada yapılmaktadır. En basitinden iş konuşurken skype ya da benzeri programlarda chat bölümünden anlaşın. Sonra eğer iki tarafda konuşmak istiyorsa detayları konuşun. Her gün sonunda o günkü mesajların görüntüsünü alın ve kaydetin
  • Kanıt almak eğer iş ters gitti yani işi yapan kişi parayı aldı kaçtı vb durumlarda az da olsa şikayet edip bunuma ihtimali var. Ama yukarıda da dediğim gibi iş öncesinde araştırma yapın. Bu dolandırıcılık işini çok profesyonel yapanlar var. VDS alır ordan konuşur vs. Bu kişilere dikkat etmeniz gerekir.
2. Aracı Kullanmak
  • Aracı dediğim sadece bir insan değildir. Aracı siteler kullanmak dolandırıcığın işi yaptıran tarafta değil de işi yapan tarafı güvene almayı sağlar. Mesela ben bir web tasarımı yaptım bu tasarımı Sellfy gibi siteleri aracı yaparak karşının parayı ödemeden almasını önlemiş olursunuz. Bu konuda işi yaptıranlarda dolandırıcı olabiliyor. Engellemek adına en iyi yöntemlerden biri.

Yazım şimdilik bu kadar kendi çapında bir şeyler yazdım :D
Buradaki bir çok maddeyi dikkate almanızı öneririm.
Arada biraz saçmalamış veya aynı şeyi tekrar etmiş olabilirim kusura bakmayın.​

Sellfy: [TIKLA]

VEYA
PM İle İletişim [TIKLA]

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı