Sol Reklam
Sağ Reklam

Dersimiz - Coğrafya | Doğa Ve İnsan

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

MelihElkoca

Altın Benim Yeni Sevgilim
Elmaslar
303
Puanlar
14.070
Merhaba MC-TR Ailesi, Yeni projeme hoşgeldiniz!​

pnN21r.jpg

Proje amacı; Bu sene üniversite sınavıma hazırlanırken böyle ortamlarda zamanımı harcıyorsam neden iki işi bir arada yapamayayım dedim ve bu proje ile karşınızdayım. Bugünden itibaren bu bölümü bir nevi defterimiz olarak kullanacağım. Bu dersleri görmüyorsanız erken bilgi, benim gibi sınavlar ile geçiriyorsanız ders niteliğinde olacaktır.

Uzatmadan başlayalım.

Coğrafyanın İlkeleri;
Dağılış ilkesi: Coğrafya olaylarının yayılış sahalarını inceler. Haritalar dağılış ilkesinin bir eseridir.
Karşılıklı ilgi: Coğrafyada olaylar incelenirken aralarındaki bağlantılara bakılır.
Nedensellik: Tüm bilimlerde olduğu gibi coğrafya da olayların neden ve sonuçları üzerinde durur.​
Altın bilgi: Sorularda genellikle ''hangilerinde coğrafyanın dağılış ilkesinden yararlanılmıştır?'' gibi terimler olacaktır. Dağılışı gördüğünüz anda şıklara yapıştıracağınız cevap ''Nerede?'' sorusu olmalıdır.
Örnek Soru;
(I) Buğday; yetişme döneminde yağış, olgunlaşma döneminde kuraklık ister. (II) Bu nedenle en iyi yetişme koşullarını step ikliminde bulur. (III) Step ikliminde en fazla yağış ilkbaharda olur ve yazlar sıcak-kurak geçer. (IV) (Nerede?) Türkiye'de en geniş üretim alanı İç Anadolu'dadır. (V) (Nerede?) Genel olarak Karadeniz kıyıları hariç tüm Türkiye'de yetiştirilir.
Yukarıdaki parçada numaralandırılmış cümlelerin hangilerinde coğrafyanın dağılış ilkesinden yararlanılmıştır?
A) I VE III - B) I VE V - C) II VE III D) II VE IV - E) IV VE V
Cevap; E

Hemen şıklara ''Nerede?'' sorusunu yapıştırıyoruz.

Muhteşem Dörtlü;
Atmosfer (Hava Küre): Yeryüzünü çepeçevre saran gaz tabakasıdır. Rüzgar, yağış, sıcaklık gibi iklim olayları atmosfer içinde meydana gelir.
Örnek;
Yağmur Bulutları
Litosfer (Taş Küre): Dünyanın yüzeyini saran katı kabuk tabakasına TAŞ KÜRE denir. Dağ, ova, plato gibi yer şekilleri taş küreyi oluşturan başlıca unsurlardır.
Örnek;
Volkanik Patlama
Hidrosfer (Su Küre): Taş küre üzerinde bulunan okyanus, deniz, göl, akarsu, kaynak suları, buzullar ve yer altı sularının hepsine birden verilen isimdir.
Örnek Soru;
Aşağıda verilenlerden hangisi hidrosferin içinde yer alan unsurlardan biri değildir?
A) Yer altı suları
B) Yağmur bulutları
C) Okyanuslar
D) Tuzlu Göller
E) Akarsular
Cevap; B

Biyosfer (Canlılar Küresi): Doğal çevre içinde yaşayan bitkiler, hayvanlar, insanlar ve mikroorganizmaların oluşturduğu sisteme Canlılar Küresi denir.
Örnek;
Ormanın Yanması

Okuduğunuz için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim. Günü şu söz ile kapatmak isterim;
''Bedava peynir sadece fare kapanında olur.'' -Ahmet Şerif İzgören

Kaynaklar;
TestOkul
Coğrafya Hocam
Blogcu

Alpho320