Sol Reklam

CVE-2019-0708 Zafiyeti

Senpai

Kızılsakal Kızıltaş?

Discord:

rubidium#0325

Elmaslar
227
Puanlar
14.345
Yer
user.getLocation();
Minecraft
NaN2
Merhabalar, genel teknoloji konusunda yazılar paylaşmaya karar verdim ve bu serinin ilk yazısıyla karşınızdayım.

Her zafiyetin bir hikayesi vardır değil mi?
Tarihini tam hatırlayamıyorum ancak yüksek ihtimalle 12 veya 14 Mayıs tarihinde teknoloji devi Microsoft bir zafiyet duyurdu.
Bu zafiyetin kapsadığı işletim sistemleri; Windows 7, Windows XP, Windows Server 2003 ve düşük oranla Windows Server 2008 R2. Bu zafiyetin yaptığı şey tam olarak televizyonun kumandasını izlemek asla istemeyeceğin programları açacağına emin olduğun kişiye vermek gibi. Çünkü bu zafiyet "Remote Desktop Services" hizmetinin altında ortaya çıkmış bir zafiyet. Zafiyetimiz, bu hizmeti kullanarak bilgisayarınıza uzaktan komut gönderebiliyor/çalıştırabiliyor. Windows 7 işletim sistemini kullanan bilgisayar sayısının 400 milyonu aşkın olduğunu göz önünde bulundurursak, evet biraz tehlikeli zafiyetimiz :)

Peki.. Nasıl korunacağız?
Aslında endişelenmenize pek gerek yok, Microsoft bu zafiyetin önüne geçti. Ancak her geçen gün onlarca zafiyet bulunduğunu göz önünde bulundurursak, o önemsemediğimiz hatta önümüze çıkınca içimizden küfür ettiğimiz "Windows Güncelleştirme" mesajlarını biraz da olsa dinlemeye başlayabiliriz. Koskoca şirket bizimle dalga geçecek hali yok ya?

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı