Sol Reklam

Bugün 10 Kasım

ByMikan

Koydum Çalışma Masasını
Elmaslar
59
Puanlar
2.110
Selam değerli forum okurları, bugün 10 Kasım. Bundan tam 81 yıl önce, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, saat 09.05'te hayata gözlerini yumdu. Bir kez daha saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz..
Siren sesleri, yakılan ağıtlar.. Hiçbiri geri getirmeyecekti onu. O, fikirleri ve görüşleriyle herkes tarafından sevilmiş, sayılmış ve örnek alınan bir liderdi. Atatürk, çocukları severdi.

images.jpg

Kitap Okurdu
Kitap okumayı severdi, hatta Reşat Nuri Güntekin tarafından kaleme alınan Çalıkuşu adlı romanı, Atamızın başucu kitabı olarak da biliniyor. Savaş zamanlarında dahi, kitap okumayı ihmal etmeyen bir liderdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, resmi kayıtlara göre
3 bin 997 kitap okumuştur.

images.jpg

Yedi Dil Biliyordu
Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkçe dışında 7 dil daha biliyordu. Her yönüyle bilgili bir insandı. İşte o diller;

- İngilizce
- Arapça
- Almanca
- Bulgarca
- Rusça
- Farsça
- Fransızca

23 Nisan 1920
(TBMM'nin Açılışı)

Türk milletinin iradesini temsil eden 1. Büyük Millet Meclisi'nin açılışı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği gündür. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1924 tarihinde, 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bundan 5 yıl sonra ise Atatürk, bu bayramı çocuklara armağan etmiştir.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, günümüzde de tüm dünya çocukları tarafından kutlanmakta.

Kısa Bir Ömüre Birçok Zafer Sığdırdı

1881 yılında Selanik'te doğmuştu, 1938 yılında hayata gözlerini yumdu. 57 yaşında vefat eden Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hayatı boyunca Türk milleti ve onun bağımsızlığı için savaştı.

- 31 Mart Vakası 13 Nisan 1909
- Arnavutluk İsyanı 15 Ocak 1911
- Trablusgarp Savaşı 29 Eylül 1911
- İkinci Balkan Savaşı 1912- 1913
- Çanakkale Savaşı 18 Mart 1915
- Doğu (Kafkas) Cephesi 1916-1917
- Suriye-Filistin Cephesi 1917-1918
- Kurtuluş Savaşı 1919 - 1923
- Sakarya Savaşı 20 Ekim 1921
- Büyük Taarruz 4 Mart 1922

10kasim.jpg

Türk Milletinin Kara Günü (10 Kasım)
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün son yıllarda peşini bırakmayan inatçı bir hastalık.. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1 kez komaya girmiş ve atlatmıştı. Fakat 9 Kasım'ı 10 Kasım'a bağlayan gece saatlerinde, durumu git gide kötüleşiyor ve bizden 1 adım daha uzaklaşıyordu. Sabaha karşı, durumu farkeden hekimler için artık çok geçti. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 09.05'te vefat etti. Ülke genelinde büyük bir yas ilan edildi. Bir devir kapanmıştı artık..

Türk milleti sana minnettar Atam!

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Atamızı bir kez daha saygı ve özlemle anıyoruz... Atamızın 7 dil bildiğini bilmiyordum. Gerçekten çok güzel bir konu olmuş. Emeğine sağlık! <3

S

sooply

Ziyaretçi
Konuyu baştan sona okudum diyebilirim, başarılısın.

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı