Sol Reklam
Sağ Reklam

Rehber Bir Sunucu Kurmak İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Hangi Hosting?

• Keyubu

• Batihost

• NacssHost

• AkSunucum

• DDOSTech

• Diğer

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Renthor

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi

Discord:

Renthor#6935

Elmaslar
15
Puanlar
870
Yer
İstanbul
Minecraft
Renthor
1604565065802.png

Minecraft Sunucusu Kurmak İçin Temel Gereksinimler

1-Sunucuyu Barındırma

Bir gün evinizde sakince otururken aklınıza bir fikir geldi diyelim, Minecraft Sunucusu açmak gibi mesela. Bu iş için öncelikle kenarda bir bütçeniz ve biraz tecrübeye ihtiyacınız var. Öncelikle sunucunuzu barındırmak için bir makineye ihtiyacınız olacak. Öncelikle bazı arkadaşlarımızı Aternos kullanarak sunucu açmaya yeltendiğini görüyoruz. Öncelikle bu işe bütçeniz yoksa girmeyin, Aternos gibi yerler bu işler için uygun değil, en azından hatrı sayılır bir kitleye ulaşmak, bir gelir elde etmek isteyen kişiler için. Bu amaçlarınız olmasa bile emeğinize yazık, yapmayın. Bu iş için eğer yeni başlıyorsanız minimum 4 GB RAM ve Xeon işlemciye sahip bir VDS işinizi görecektir. Tabi bu VDS'ler havadan düşmüyor, bunları satan birkaç yer bulmanız gerekiyor. Bu firmalara örnek vermek gerekirse Keyubu, Batihost VDS satan firmaların başında gelmekte. Şahsen Keyubu'yu kullanıyorum ve memnunum diyebilirim. Paranızı biriktirdiniz, makinenizi sipariş ettiniz işletim sisteminiz kuruldu (Windows Server 2012 vs.), sıra geldi sunucuyu kurmaya. Bunu da konumuzun 2. kısmında tartışacağız.

2-Sunucu Kurulumu

Uzak masaüstüne makinenizin IP Adresi, Kullanıcı Adı, Şifresi ile giriş yaptıktan sonra önünüze bir ekran açılacak, tıpkı bir başka bilgisayar kullanıyormuş gibi, işte bu bundan sonra sizin sunucunuzu 7/24 açık tutacak olan sevgili VDS'iniz. Bu işi yıllardır yapan arkadaşlar şuan ne yapacaklarını çok iyi biliyorlar fakat bizim amacımız onlara değil, yeni yeni bu işe girecek olanlara yardım etmek. Öncelikle masaüstümüze yeni bir klasör oluşturuyoruz, ismini siz belirleyebilirsiniz. Şimdi ise Bukkit, Spigot veya PaperSpigot indirmemiz gerekecek. Şimdilik biz yolumuza Spigot ile devam edelim. GetBukkit Spigot 1.8.8 bu linkten 1.8 için Spigot indirebilirsiniz, üst sürümler için internete Spigot (Sürüm) şeklinde aratmanız yeterli olacaktır. Şimdi indirdiğimiz .jar uzantılı Spigot dosyamızı oluşturduğumuz klasörün içine atıyoruz. Şimdi ise sunucumuzu açmaya geldik, .bat uzantılı bir dosya oluşturuyoruz ve içine "java -jar spigot.jar" yazıyoruz. Eğer sizin indirdiğiniz Spigotun ismi farklıysa "spigot.jar" kısmını ona göre ayarlamanız gerekebilir. Maksimum ram kullanımı gibi şeylere girip sizi sıkmak istemiyorum. Şimdi ise CMD dosyası açılıp kapanacak sakın panik yapmayın. Sakince Eula.txt dosyasına girip Eula=False kısmını Eula=True olarak değiştirin. Artık açtığınızda herşey oluşturulacak ve sunucunuz aktif hale gelecek. Eğer premiumunuz yoksa ve oyuncularında premiumsuz giriş yapmasını istiyorsanız server.properties dosyasından online-mode=false yapabilirsiniz. Şimdi ise geliştirme kısmına geçelim.

3-Sunucu Geliştirme

Açılan CMD dosyasında artık sunucunuzu görebilirsiniz. Makinenizin IP Adresi ile oyuna giriş yaptınız diyelim, bir baktınız ki diğer sunuculara hiç benzemiyor. Şimdi yapmanız gereken ise plugin paketi indirmek veya hazırlamak, tavsiyem eğer kaliteli bir sunucu açmak istiyorsanız 0'dan hazırlamanız veya 0'dan hazırlanmış bir paket satın almanızdır. Şimdi size burda tüm pluginleri anlatamam bunun için internette bir çok rehber bulunmakta. Plugin paketinizi hazır aldıysanız eğer tamamen sunucu olarak verildiyse direk açabilir, plugins klasörü verildiyse sunucunuzdaki plugins klasörü ile birleştirebilirsiniz. Şimdi ise size tavsiye vereceğim bölüme geçelim. Bu bölüm çok kapsamlı olduğundan yüzeysel bilgi veriyorum.

4-Tavsiyeler

Öncelikle bu işte biraz tecrübe edinmeniz gerekiyor, herşeyi hazır yaptırmanız sizin için dezavantaj olacaktır. Skript veya Java hakkında veya en kötü ihtimal pluginler hakkında bilgi edinmelisiniz, eğer hiçbiri hakkında bilginiz yoksa, öğrenecek durumunuz (Vakit vb.) yoksa en kısa zamanda bir geliştirici bulmalısınız, parayla veya bir arkadaşınız olabilir. Sunucunuzu önemsemelisiniz, oyuncuların isteklerini dikkate almalı devamlı sunucuyu eşsiz sistemlerle donatıp güncellemelisiniz. Yönetim ekibinizi iyi seçin, oyuncu kaybı yaşamamak için gereksiz agresif insanları kadronuzda bulundurmayın, aynı şekilde adaletsiz, çıkarcı veya torpilci dediğimiz kişileri de, bunlardan biri sizseniz sunucuyu açmayın bile. Sunucunuzu performanslı hale getirin, bunun için rehberler bulunmakta, kimse laglı bir sunucuda oynamak istemez. Sunucunuzu gereksiz oyunlarla doldurmayın, örneğin bir oyun modunuz tutmadan hub'a geçmeye çalışmayın. Hem paranıza hem de vaktinize yazık olur. Kadronuzu gerekmedikçe çok büyük tutmayın, oyunda herkesin yetkili gözükmesi oyuncular tarafından sevilen bir durum değil, ne kadar oyuncuların buna karışması saçma olsa dahi yapabileceğimiz pek birşey yok. Alıntı, çalıntı paketler, haritalar kullanmayın bu sadece kalitenizi düşürecektir. Özgün olun. Reklamınızı düzgün verin, başkalarının sunucusuna girip chati reklamla doldurmayın bu sadece ne kadar emeğe saygısız birisi olduğunuzu gösterir. Forumlarda reklam vermeniz ve vote etkinlikleriyle sunucunuzu bazı sitelerde üste çıkarmanız yeterli olacaktır.

Size şuan verebileceğim tavsiyeler bu kadar, ileride yeni şeylerle görüşmek üzere.

Son düzenleme:
A

airelzz#1228

Ziyaretçi
Çok teşekkür ederim, günümüzde hala bunu bilmeyen kişiler var, bu kadar detaylı anlatman çok hoşuma gitti, eline emeğine sağlık.

Renthor

Discord:

Renthor#6935

Elmaslar
15
Puanlar
870
Yer
İstanbul
Minecraft
Renthor
T

Tvic

Ziyaretçi
konu çok güzel olmus ben hazır pakete konucaktım fakat bu yazı fikrimi değistirdi kendim yapmaya calisacağım

Renthor

Discord:

Renthor#6935

Elmaslar
15
Puanlar
870
Yer
İstanbul
Minecraft
Renthor
konu çok güzel olmus ben hazır pakete konucaktım fakat bu yazı fikrimi değistirdi kendim yapmaya calisacağım
Hazır paketi alıp prefixleri değiştirince belli oluyor epey, hem özgün olup hem daha güzel olması senin açındanda iyi olur.

Z

zSentinus

Ziyaretçi
Hazır paketi alıp prefixleri değiştirince belli oluyor epey, hem özgün olup hem daha güzel olması senin açındanda iyi olur.
Aslında hazır paketle de başlayabilirler fakat az kullanılmış olması önemli. Mesela bir sunucu hazır paket kullanarak +60 görmüştü kendi gözlerimle şahitte olmuştum.

_OnePage_

Işık + Taş = Işıktaşı

Discord:

OnePage#1881

Elmaslar
838
Puanlar
8.575
Minecraft
_OnePage_
Aslında hazır paketle de başlayabilirler fakat az kullanılmış olması önemli. Mesela bir sunucu hazır paket kullanarak +60 görmüştü kendi gözlerimle şahitte olmuştum.
hepsinin bot olmadığından eminmisin ? hazır paketle sunucu açmak çok saçma sunucu açıyorsan zaten gider yapacaksın bunu bilmelisin ve bunlardan bir taneside sunucu paketi bir kişi bunları göze alarak açmalı 4 gb vds alıp hazır paketlerin prefixini değiştirip sunucu açılmaz

T

Tvic

Ziyaretçi
tamam kendim bastan yapmaya calisacağim öneriniz için teşekkürler

iKaanStrafe

Merhaba Dünya, Seni Özledim

Discord:

iKaanStrafe

Elmaslar
1.491
Puanlar
17.385
Yer
Chelyabinsk-Penza
Minecraft
iKaanStrafe
Sunucu açmayı düşünen arkadaşlar için gayet güzel bir konu olmuş ellerine sağlık..​

S

Silinen üye 116132

Ziyaretçi
1- Akıl
2- Öğrenme ve Gelişme Hırsı
3- Para
4- Zaman
= Her şey

T

tunaozsari

Ziyaretçi
Başarılı konu olmuş eline sağlık.

O

ottomine

Ziyaretçi
Piyasada birbirinin kopyası tonlarca minecraft sunucusu var, özgün olan her zaman ışıldar. Konu başarılı tebrik ederim...

Renthor

Discord:

Renthor#6935

Elmaslar
15
Puanlar
870
Yer
İstanbul
Minecraft
Renthor
Her türlü ben karşıyım hazır pakete, zaten bir paket yapmak 10 yıl sürmüyor. Aktif bir şekilde yapsa 2-3 haftasını alır ve ebediyen kullanılabilecek bir paketi olur.

tamam kendim bastan yapmaya calisacağim öneriniz için teşekkürler
Rica ederim, güzel bir paket yapmanız dileğiyle.

1- Akıl
2- Öğrenme ve Gelişme Hırsı
3- Para
4- Zaman
= Her şey
Doğrular listesine bir yeni madde daha eklendi.

Başarılı konu olmuş eline sağlık.
Teşekkür ederim.

Piyasada birbirinin kopyası tonlarca minecraft sunucusu var, özgün olan her zaman ışıldar. Konu başarılı tebrik ederim...
Maalesef öyle, piyasada bir sürü skript ile veya java ile uğraşan kişiler varken halen hazır paket kullanılıyor. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Z

zSentinus

Ziyaretçi
hepsinin bot olmadığından eminmisin ? hazır paketle sunucu açmak çok saçma sunucu açıyorsan zaten gider yapacaksın bunu bilmelisin ve bunlardan bir taneside sunucu paketi bir kişi bunları göze alarak açmalı 4 gb vds alıp hazır paketlerin prefixini değiştirip sunucu açılmaz
tabii ki emin değilim fakat bot olmadığı belli olan oyuncularda çoktu.

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı